Γερμανία 6 μήνες στην Βρέμη

Μηνύματα
13
Likes
0
καλησπέρα, τον Φεβρουάριο θα πάω στη Βρέμη για 6 μήνες να κάνω την πρακτική μου σε μια εταιρία με αυτοματισμούς. θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για την πόλη και πως λειτουργούν εκεί τα πράγματα όσο αφορά την ενοικίαση σπιτιού. άκουσα πως οικογένειες ενοικιάζουν δωμάτια των σπιτιών τους. εκεί είναι καλά? από την εταιρία μου έστειλαν ένα χαρτί για να δηλώσω στην εφορία τους τι έπιπλα και τι κουζινικά έχει το σπίτι. το 8ορο τους είναι με διάλυμα για φαγητό?
ευχαριστώ
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.934
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
το 8ορο τους είναι με διάλυμα για φαγητό?
ευχαριστώ
Ο χρόνος των διαλειμμάτων δεν συμπεριλαμβάνεται στο 8ωρο (ή στο όποιο τέλος πάντων οράριο έχει η θέση εργασίας σου). Ότι διαλείμματα κάνεις (για φαγητό κάνουν οι πάντες), το συμπληρώνεις σε χρόνο εργασίας.
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
καλησπέρα, τον Φεβρουάριο θα πάω στη Βρέμη για 6 μήνες να κάνω την πρακτική μου σε μια εταιρία με αυτοματισμούς. θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για την πόλη και πως λειτουργούν εκεί τα πράγματα όσο αφορά την ενοικίαση σπιτιού. άκουσα πως οικογένειες ενοικιάζουν δωμάτια των σπιτιών τους. εκεί είναι καλά? από την εταιρία μου έστειλαν ένα χαρτί για να δηλώσω στην εφορία τους τι έπιπλα και τι κουζινικά έχει το σπίτι. το 8ορο τους είναι με διάλυμα για φαγητό?
ευχαριστώ
Επειδη ετυχε να εχω δουλεψει στη Βρεμεη... Λοιπον:
1. Για σπιτι, υπαρχει τοπικη εφημεριδα με ενοικιαζομενα σπιτια / δωματια. Ζητησε απο τους συναδελφους σου στην εταιρεια να σε βοηθησουν να βρεις. Ναι φ=για οικογενειες παιζει αυτο το σεναριο.
2. Κανεις break για φαγητο (οι μεγαλες εταιρειες εχουν εστιατοριο) αλλα δουλευεις κανονικο 8ωρο.

Γενικα η Βρεμη ειναι μια τυπκη Γερμανικη πολη. Εχει 800.000 κατοικους, κεντρικη πλατεια με καλντεριμι (τελεια καφε για το καλοκαιρι), τραμ, κεντρικη αγορα, πολυκαταστηματα (π.χ. Karstadt) και φυσικα το "παρκο" της στο στο Weidedam οπου κανει και τερμα το λεωφορειο. Εχει πολυ πρασινο, ποταμι (Weser) και πολυ γραφικα διπλανα χωρια (Oyten, Vegesack). Απο ζωη εχει οπως μια μεση Γερμανικη πολη με μονο λιγα μπαρακια να ειναι ανοικτα στις 12:00.

Γενικα μια χαρα ειναι για δουλεια και οι τιμες ειναι αρκετα φτηνα. Μη φοβασαι τιποτα. Προχωρα. Θα περασεις μια χαρα.
 
Μηνύματα
13
Likes
0
Ναι για οικογενειες παιζει αυτο το σεναριο.

.
σ'ευχαριστω για την απαντηση σου
ξέρεις αν είναι καλά εκεί? γιατί είναι και περίεργοι οι Γερμανοί...
επίσης το βασικό.. μπυραρίες έχει? :xmas_razz:
ή δεν είναι σαν τη Βαβαρία που σε κάθε γωνιά έχει και άλλη?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.639
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom