Ιταλία 6 μερες Ιταλια με το λυκειο και δεν μαζευομαστεε λεμεεε!!

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
Μαλλον ειναι γιατι οι καθηγητες φορτωνουν το εισιτηριο τους στα παιδια. Ποιος δεν θελει τσαμπα ταξιδι? Ετσι τα προτρεπουν για ταξιδι στο εξωτερικο. Οταν τα δικα μου εφεραν τιμες για την εκδρομη τους εφριξα, με οποιοδηποτε πρακτορειο η μιση τιμη εβγαινε και μαλιστα με καλυτερα ξενοδοχεια. Στο τελος τα πηραμε και πηγαμε μονοι μας, οι καθηγητες εχουν το μαυρο χρημα απο τα ιδιαιτερα, μην θελουν και τσαμπα ταξιδακια...
Για τις αυξημένες τιμές όλο και κάποιο μερίδιο ευθύνης έχει και το 15μελές….
Άλλωστε πολλές φορές επιλέγει το πρακτορείο…..
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Μαλλον ειναι γιατι οι καθηγητες φορτωνουν το εισιτηριο τους στα παιδια. Ποιος δεν θελει τσαμπα ταξιδι? Ετσι τα προτρεπουν για ταξιδι στο εξωτερικο. Οταν τα δικα μου εφεραν τιμες για την εκδρομη τους εφριξα, με οποιοδηποτε πρακτορειο η μιση τιμη εβγαινε και μαλιστα με καλυτερα ξενοδοχεια. Στο τελος τα πηραμε και πηγαμε μονοι μας, οι καθηγητες εχουν το μαυρο χρημα απο τα ιδιαιτερα, μην θελουν και τσαμπα ταξιδακια...
εν μερει εχεις δικιο ... ΑΛΛΑ αλλο να παει το παιδι με τους φιλους του και αλλο με τους γονεις....
και ΚΥΡΙΩΣ αυτοι οι τζαμπατζηδες που περιγραφεις παιρνουν μεγαλη ευθυνη ... εσυ θα την επαιρνες?
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Με δεδομενο οτι ενα ταξιδι στην Ευρωπη ειναι ασφαλεστερο απο μια εκδρομη στην Ελλαδα που τα παιδια μπεκρουλιαζουν μεχρι πρωιας και με τσαμπα εισιτηριο φυσικα και θα την επαιρνα.
Το να παει ενα παιδι με τους φιλους του οντως ειναι διαφορετικα αλλα υπο προυποθεσεις (ο καθενας τα δικα του). Εμεις ταξιδεψαμε με οικογενεια φιλων με παιδια, μικροι και μεγαλοι ακολουθουσαν δικο τους προγραμμα και ολοι περασαμε τελεια. Αλλωστε ο θεσμος των εκδρομων αυτων καθιερωθηκε καποτε που η οικογενεια δεν μπορουσε να προσφερει τετοια πραγματα, δεν ειχε ουτε αυτοκινητο, η τηλεοραση, το ιντερνετ, η ενημερωση ηταν ανυπαρκτα, οι εποχες ομως αλλαζουν.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Οι συνοδοι -καθηγητες παιρνουν ενα ποσο εξτρα στις πολυημερες και αυτο ειναι εκ του νομου.Αυτο ισχυει και για εξωτερικο και το εσωτερικο.Για εισιτηρια-διαμονη δεν ξερω αλλα νομιζω και αυτα δικαιολογουνται.
Αλλωστε ειναι ενας ανα 25 ατομα,συν τον αρχηγο της εκδρομης.
Στον αντιποδα,αν συμβει κατι βεβαια,ο καθηγητης δεν καλυπτεται.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μαλλον ειναι γιατι οι καθηγητες φορτωνουν το εισιτηριο τους στα παιδια. Ποιος δεν θελει τσαμπα ταξιδι? Ετσι τα προτρεπουν για ταξιδι στο εξωτερικο. Οταν τα δικα μου εφεραν τιμες για την εκδρομη τους εφριξα, με οποιοδηποτε πρακτορειο η μιση τιμη εβγαινε και μαλιστα με καλυτερα ξενοδοχεια. Στο τελος τα πηραμε και πηγαμε μονοι μας, οι καθηγητες εχουν το μαυρο χρημα απο τα ιδιαιτερα, μην θελουν και τσαμπα ταξιδακια...
Νομιζω οτι ειναι παραλογο ο καθηγητης να πληρωνει απο την τσεπη του την σχολικη εκδρομη. Αμ να εχει ευθυνη τοσων παιδιων νυχθημερον, αμ να το πληρωνει και απο πανω. Αν ηταν να το πληρωσει απο τη τσεπη του, θα μπορουσε να παει και με τη γυναικα του, οποτε ηθελε εκεινος, οπου ηθελε εκεινος και να κανει οτι ηθελε εκεινος. Εγω τουλαχιστον ετσι θα το αντιλαμβανομουν και ετσι θα το εκανα. Αν συνεβαινε κατι τετοιο δεν νομιζω οτι κανεις θα αναλαμβανε την ευθυνη και στην τελικη ισως και να ηταν και πολυ καλυτερο, μια που η σχολικη εκδρομη τις περισσοτερες φορες εχει απωλεσει τον οποιον επιμορφωτικο χαρακτηρα της. Τα πρακτορεια αλλωστε παντα δινουν και καποια δωρεαν εισιτηρια και διανυκτερευσεις απο εναν αριθμο συμμετοχων και πανω. Και αλλωστε ολοι οι καθηγητες δεν μπορουν να εχουν ιδιαιτερα. Θα με εντυπωσιαζε ενας γυμναστης με ιδιαιτερα, η ενας θεολογος, η ενας εικαστικος. Συνηθως δε αυτοι συνοδευουν τα παιδια γιατι δεν εχουν ιδιαιτερα να χασουν την κρισιμη εποχη που γινοντα οι σχολικες εκδρομες. Ενδεχομενως η συγκεκριμενη εκδρομη να βγηκε ετσι ακριβη γιατι αυτοι που αναλαβαν να κανουν τις διαπραγματευσεις -αλλοτε ηταν το δεκαπενταμαλες, ισως τωρα καποιοι αλλοι επιτηδιοι- ειπαν να βαλουν το κατι τις τους στην τσεπη τους. Εχουν αναφερθει αρκετες περιπτωσεις σχολικων εκδρομων υπερτιμολογημενων, αλλα για αυτο το θεμα δε φταιει η δωρεαν συμμετοχη των καθηγητων-συνοδων. Αλλα πραγματα φταινε και ειναι σαπια. Υπαρχει αλλωστε η περιπτωση να υπαρχει καποια αποφαση να ενισχυθουν και καποια παιδια τα οποια για οικονομικους λογους να μην μπορουν να ακολουθησουν και το συνολο της ταξης αποφασισε να επιμεριστει τα εξοδα τους για να ακολουθησουν και αυτα. Αυτο το τελευταιο δεν το βρισκω καθολου κακο.
Οταν η κορη μου ηταν τριτη λυκειου, συζητουσα με την υποδιευθυντρια και ελεγα οτι το θεωρουσα ανεπιτρεπτο η ταξη να παει σχολικη εκδρομη Βαρκελωνη και στη Μαδριτη και να μην εχουν επισκεφθει ποτε τους Δελφους, τις Μυκηνες και την Ολυμπια και τον Μυστρα. (ειμαστε απο τη Θεσσαλονικη οποτε Βεργινα και Διον τα ειχαν επισκεφθει). Οποτε γιατι να μην εκαναν ενα οδοιπορικο στην Πελοπονησο; Η απαντηση που ελαβα ηταν οτι ποτε καμια ταξη της Γ' Λυκειου δε συμφωνησε ποτε σε ενα τοσο επιμορφωτικο προγραμμα. Ηθελαν ειτε Ροδο, ειτε Κρητη, ειτε Κερκυρα για να τα δωσουν ολα. Και τουλαχιστον μεχρι τοτε (το 2008 αποφοιτησε η κορη μου) στην αποφαση για το που θα πανε βαραινε πολυ η γνωμη των μαθητων. Δεν ξερω αν σημερα ειναι αλλιως τα πραγματα. Στην Ροδο και στην Κερκυρα και στην Κρητη οι καθηγητες δε μπορουσαν να αναλαβουν την ευθυνη, καθοτι τα ξενοδοχεια στα οποια κατελυαν ηταν τεραστια και την ιδια περιοδο συγχρονως στα ιδια ξενοδοχεια φιλοξενουντο και καμια τρια ακομη σχολεια, οποτε οι καθηγητες εχαναν τελειως τη μπαλα. Τακιμιαζαν αμεσως οι μαθητες μεταξυ τους με συνεπεια το ποιος ειναι ποιος και σε ποιο δωματιο και γιατι ηταν το αδυνατον να βρεθει. Επισης τα παιδια -εντελως αγριεμενα και λογω Πανελληνιων- νοικιαζαν μηχανακια, επιναν μια θαλασσα ποτα και οι καθηγητες ηταν λιγο πολυ αδυνατον να ελεγξουν τοσα παιδια τι κανουν, που βρισκονται, σε τι κατασταση και με ποιους, τι ωρα γυριζουν κλπ. Κατι τετοιο τους αγχωνε εξαιρετικα πολυ, και κατα τη γνωμη της το οτι σε αυτες τις καταστασεις δεν εχει γινει τιποτε χειροτερο ηταν θεμα τυχης, οποτε και προτιμουν ως συλλογος να πανε στο εξωτερικο, οπου τα παιδια νιωθουν πιο ανασφαλη, δε γνωριζουν και πολλα πολλα για το night life της περιοχης, οποτε ειναι και πιο συγκρατημενα και συμμαζευονται στο ξενοδοχειο νωριτερα. Αλλωστε εκει το night life δε φθανει 5 το πρωι. (και να φθανει ως τις 5 δεν ξερουν που να το βρουνε). Επισης δεν συμπιπτουν στο ιδιο ξενοδοχειο με αλλο γκρουπ σχολικης εκδρομης και δεν ξεσαλωνουν ποικιλοτροπως με τους newcomers μαθητες αλλων σχολειων.
Για ολους αυτους τους λογους (που εν πολλοις εχουν να κανουν με μια γενικωτερη καταντια της παιδειας και της αγωγης) προτιμαται ως προορισμος σχολικης εκδρομης το εξωτερικο απο το εσωτερικο. Απο επιμορφωτικη η σχολικη εκδρομη εχει γινει ακομη ενα καταναλωτικο προιον, ειτε προκειται για το εσωτερικο, ειτε προκειται για το εξωτερικο. Αν τυχει να συνοδευει κανενας καθηγητης με μερακι την ταξη του στο εξωτερικο και οργανωσει ενα καλο προγραμμα, μπορει και να δουν και δυο πραγματα τα παιδια και να ωφεληθουν. Οποτε και αυτο επαφιεται στον πατριωτισμο του καθε διδασκοντος. Αν μεινουν στην Ελλαδα, τοτε ουτε ο πιο αξιος καθηγητης δε μπορει να τα συμμαζεψει απο το μπεκρουλιασμα και τα συμπαραμαρτουντα.
Εν τελει ως μανα ενιωθα πολυ πιο ησυχη και ασφαλης με το παιδι μου στην Ισπανια, παρα αν ειχαν παει στην Ροδο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Για τις αυξημένες τιμές όλο και κάποιο μερίδιο ευθύνης έχει και το 15μελές….
Άλλωστε πολλές φορές επιλέγει το πρακτορείο…..
Ακριβως το 15μελες επιλεγει και ο συλλογος γονεων και κηδεμονων, οπως και ο διευθυντης του σχολειου απλα εχουν συμβουλευτικο ρολο.

Για εισιτηρια-διαμονη δεν ξερω αλλα νομιζω και αυτα δικαιολογουνται.
Αλλωστε ειναι ενας ανα 25 ατομα,συν τον αρχηγο της εκδρομης.
Στον αντιποδα,αν συμβει κατι βεβαια,ο καθηγητης δεν καλυπτεται.
Θα πω για τη δικια μου πενθημερη, που συμμετειχα ενεργα στο κλεισιμο της εκδρομης. Το πρακτορειο μας εκανε μια εκπτωση της ταξεως γυρω στο 5-10% απο τις τιμες που ειχε στον καταλογο του για αλλους πελατες.
Επιπλεον εκανε δωρο τα εξοδα (εισιτηρια, ξενοδοχεια, ξεναγησεις κλπ) για τους 3 συνοδους καθηγητες και για ακομα 2 ατομα (για καποιυς που δεν θα ειχαν τη δυνατοτητα να πληρωσουν). Επειδη τα χρηματα τα ειχαμε ηδη μαζεμενα απο τους χορους, τα δωρεαν εισιτηρια επιμεριστηκαν σε ολους μας. Δηλαδη ημασταν 51+3 και πληρωσαμε 49 πακετα.

Οι καθηγητες ετσι κι αλλιως θα πηγαιναν δωρεαν αλλα αυτος δεν ειναι λογος να επιθυμει καποιος να συνοδεψει στην εκδρομη. Εμεις δυσκολευτηκαμε παρα πολυ να βρουμε συνοδους και ευτυχως τελικα καταφεραμε 2 καθηγητες που ειχαν τα παιδια τους στην ταξη μου.

Εντάξει ρε tripakia, κόψε κάτι.
Δεν κοβω τιποτα. Απο τις εκδρομες αυτες υπαρχουν γεγονοτα και καταστασεις που κανεις θυμαται σε ολη του τη ζωη. Εχουν περασει 12 χρονια απο τοτε που πηγα εγω στη Ροδο και ειναι σαν να πηγα πριν λιγο καιρο, θυμαμαι τα παντα. Αυτο δεν συμβαινει με κανενα αλλο μου ταξιδι.
 

Hyada

Member
Μηνύματα
59
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Istanbul ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Ευρώπη
Ε, τότε μίλα για τον εαυτό σου. Έτσι όπως το έθεσες, ήταν σαν γενική θέση που ισχύει αντικειμενικά για όλους.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ειχα την εντυπωση πως ισχυει για ολους ή τουλαχιστον για τους περισσοτερους. Μου εχει τυχει πολλες φορες, με διαφορους ανθρωπους οι συζητησεις να φθασουν στο θεμα πενθημερη. Πραγμα που μου εκανε να πιστευω πως πολλοι εχουν εμπειριες απο αυτες τις εκδρομες... τι να πω; εκανα λαθος.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
tripakias;261634 Οι καθηγητες ετσι κι αλλιως θα πηγαιναν δωρεαν αλλα αυτος δεν ειναι λογος να επιθυμει καποιος να συνοδεψει στην εκδρομη. Εμεις δυσκολευτηκαμε παρα πολυ να βρουμε συνοδους και ευτυχως τελικα καταφεραμε 2 καθηγητες που ειχαν τα παιδια τους στην ταξη μου. [/quote said:
Kανενας καθηγητης δεν παει πενταημερη επειδη ειναι δωρεαν.Ειναι αστειος ισχυρισμος αυτος,οταν υπαρχει τοσο μεγαλη ευθυνη.Και τα εξτρα που παιρνει λειτουργουν σαν κινητρο για να συνοδεψει αλλιως δεν θα υπηρχαν πενταημερες
.Παει μονο επειδη του αρεσει η φαση και εχει οικειοτητα με τα παιδια.
Γιαυτο και δυσκολευτηκατε να βρειτε συνοδους.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Kανενας καθηγητης δεν παει πενταημερη επειδη ειναι δωρεαν.Ειναι αστειος ισχυρισμος αυτος,οταν υπαρχει τοσο μεγαλη ευθυνη.
Δεν ειπα πουθενα κατι τετοιο. Το ακριβως αντιθετο μαλιστα. Μαλλον δεν με διαβασες καλα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.208
Μηνύματα
883.795
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom