Ισλανδία 66° North Ισλανδία

FILBO

Member
Μηνύματα
152
Likes
941
1η ΗΜΕΡΑ

Επιτέλους ξημέρωσε το πολυπόθητο Σάββατο 8/7. Οι αποσκευές παρατεταγμένες αποβραδίς μπροστά από την πόρτα, ο φωτογραφικός εξοπλισμός ξεσκονισμένος και γυαλισμένος, τα χειμωνιάτικα μπουφάν κατεβασμένα από το πατάρι, όλα έτοιμα... Αφού αποχαιρετήσαμε τα πέντε σκυλιά μας και ευχαριστήσαμε τον καλό μας γείτονα που θα μας τα φροντίζει, ξεκινήσαμε για το αεροδρόμιο της Κω.
Φύγαμε αρκετά πιο νωρίς για να αποφύγουμε τις τεράστιες ουρές που συναντάς στο check in τώρα το καλοκαίρι κι έτσι γρήγορα βρεθήκαμε στην αίθουσα των αναχωρήσεων. Εκεί η γνώριμη κατάσταση, κόσμος στριμωγμένος (δεν υπάρχει μέρος να πατήσεις, όχι να καθήσεις). Τα monitors πάνω από τις θύρες δεν λειτουργούν. Από τα μεγάφωνα δεν καταλαβαίνεις ούτε τα ελληνικά και να σκεφθεί κανείς ότι είναι ο τρίτος τουριστικός προορισμός της Ελλάδας μετά την Κρήτη και τη Ρόδο. Τέλος πάντων, τέρμα η γκρίνια, αρχίζουν οι διακοπές:):):).
Πετάξαμε με Air Berlin και μετά από 3 ώρες πτήσης φθάσαμε στο Βερολίνο. Εκεί συναντηθήκαμε με την κολλητή που ήλθε με Aegean από την Αθήνα. Είχαμε 5-6 ώρες αναμονή μέχρι την επόμενη πτήση για Reykjavik που είναι πολλές για ένα αεροδρόμιο σαν το Tegel. Kαφές, κουβέντα, βόλτα στα λίγα μαγαζιά που υπήρχαν, χυμός, ξανά κουβέντα, η κούραση είχε αρχίσει ήδη να φαίνεται αλλά η σκέψη ότι σε λίγες ώρες θα είμαστε στην Ισλανδία ήταν αρκετή...
Επιτέλους επιβίβαση. Ώρα 10.30 το βράδυ... Ευτυχώς μέσα στο αεροπλάνο δεν ήταν όλες οι θέσεις γεμάτες, είδα μπροστά μου μια τριάδα άδεια και να η καλή σου να ρίχνει έναν τρίωρο υπνάκο μέχρι να προσγειωθού-με.
Το αεροδρόμιο του Keflavik έσφιζε από κίνηση παρότι ήταν περασμένη η ώρα. Αφού προμηθευτήκαμε τα κρασιά μας από το duty free (τα μαγαζιά του μονοπωλίου που πουλάνε οινοπνευματώδη,ακόμα και μπύρες, είναι δυσεύρετα εκτός πόλεων και αυτές είναι ελάχιστες) συναντηθήκαμε με τους κουμπάρους που ήλθαν από Θεσ/νίκη μέσω Λονδίνου κι έτσι ολοκληρώθηκε η παρέα.
Στην είσοδο μας περίμενε ο ιδιοκτήτης του Β&Β για να μας μεταφέρει με ένα βανάκι.
Οι πρώτες εντυπώσεις, έκανε κρύο (κουμπώσαμε μέχρι πάνω τα μπουφάν) και ήταν ακόμα μέρα !!!
Το κατάλυμα απείχε 2 χλμ., ήταν καθαρό, απρόσωπο και είχε κοινόχρηστο μπάνιο, πράγμα που δε μας δυσκόλεψε παρά τις επιφυλάξεις που είχε αρχικά η ομήγυρη.
Ψόφιοι στην κούραση κοιμηθήκαμε αμέσως περιμένοντας να ξημερώσει (λες και νύχτωσε;)) και να αρχίσει επιτέλους η περιήγηση.
Τα γενικά περί Ισλανδίας έχουν αναφερθεί από άλλα μέλη του forum οπότε είναι γνωστά.Τις φωτογραφίες που θα αναρτήσω τις έχει τραβήξει ο άντρας μου. Έτσι λοιπόν ες αύριον τα σπουδαία...
 

FILBO

Member
Μηνύματα
152
Likes
941
2η ΗΜΕΡΑ

Κυριακή 9/7. Μετά από έναν καλό ύπνο και ένα χορταστικό πρωινό που το φτιάξαμε μόνοι μας ( μας είχε δείξει η ιδιοκτήτρια όλα τα απαραίτητα) ήλθε η ώρα να παραλάβουμε τα αυτοκίνητά μας από το αεροδρόμιο και να ξεκινήσουμε για τη σημερινή διαδρομή.
Αρχικός προορισμός "Χρυσός Δακτύλιος" δηλ. εθνικό πάρκο Thingvellir, ατμοπίδακας Geysir και καταρράκτης Gullfoss. Ο δρόμος μέχρι το Reykjavik και λίγο μετά απ'αυτό ήταν πολύ καλός. Στη συνέχεια γινόταν μία λωρίδα ανά κατεύθυνση και παντού το όριο ταχύτητας 90 χλμ. (προσέξτε το αυτό). Ο καιρός ανοιξιάτικος με καταγάλανο ουρανό, λαμπερό ήλιο και αραιά άσπρα συννεφάκια.


Όταν έγραφα χθες το βράδυ αυτές τις γραμμές έγινε ο φοβερός σεισμός εδώ στην Κω. Το σπίτι μου χοροπη-δούσε, κρατιόμουν με τα δυο μου χέρια από το στρώμα του κρεβατιού και αισθανόμουν ότι γίνεται η συντέλεια του κόσμου. Δεν περιγράφονται με λόγια αυτά που ζήσαμε... ο τρόμος, ο πανικός, η αίσθηση του τέλους, η συνειδητοποίηση της μηδαμινότητας .... Κουνιόμαστε συνέχεια από τότε, εγώ και η οικογένεια μου είμαστε καλά και οι ζημιές που πάθαμε μικρές. Βέβαια η πόλη της Κω έχει πληγεί σοβαρά, με νεκρούς, βαριά τραυμα-τισμένους και μεγάλες υλικές ζημιές. Ευχηθείτε όλοι να σταματήσει ως εδώ το κακό...έχουμε ανάγκη τη θετική σας ενέργεια...
 
Last edited:

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Η σκέψη μας, μαζί σας. Όταν άκουσα για το σεισμό θυμήθηκα πως κάποιο μέλος από Κω έγραφε ταξιδιωτική ιστορία κ σκεφτόμουν αν είσαι οκ.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Κάπως έτσι βιωσα και εγώ τον σεισμό από τη Λέρο! Ήμουν στο μπαλκόνι του ξενοδοχείου και μπήκα κατευθείαν μέσα.... Κοιτούσα να δω που μπορώ να μπω και δεν υπήρχε τίποτα "διαθέσιμο".... Κρατιομουν από το κρεβάτι και περίμενα να δω που θα καταλήξει, ενώ έπεφταν γύρω μου μικροαντικειμενα....Ακολουθησε και δεύτερος σεισμός μέσα σε λίγα λεπτά (έγιναν δύο σεισμοί). Μετά το ξενυχτησαμε!
Ευτυχώς εδώ δεν υπήρξαν ζημιές και τραυματίες από όσο γνωρίζω !
 

FILBO

Member
Μηνύματα
152
Likes
941
Κουράγιο και δύναμη ,σε όλους σας εκεί στο νησί!:(
Ευχαριστώ πολύ για τη συμπαράσταση.

Η σκέψη μας, μαζί σας. Όταν άκουσα για το σεισμό θυμήθηκα πως κάποιο μέλος από Κω έγραφε ταξιδιωτική ιστορία κ σκεφτόμουν αν είσαι οκ.
Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου.

Κάπως έτσι βιωσα και εγώ τον σεισμό από τη Λέρο! Ήμουν στο μπαλκόνι του ξενοδοχείου και μπήκα κατευθείαν μέσα.... Κοιτούσα να δω που μπορώ να μπω και δεν υπήρχε τίποτα "διαθέσιμο".... Κρατιομουν από το κρεβάτι και περίμενα να δω που θα καταλήξει, ενώ έπεφταν γύρω μου μικροαντικειμενα....Ακολουθησε και δεύτερος σεισμός μέσα σε λίγα λεπτά (έγιναν δύο σεισμοί). Μετά το ξενυχτησαμε!
Ευτυχώς εδώ δεν υπήρξαν ζημιές και τραυματίες από όσο γνωρίζω !
Μόνο κάποιος που έχει βιώσει μια τέτοια κατάσταση μπορεί να καταλάβει.. Εμείς εδώ αρχίζουμε σιγά σιγά να βρίσκουμε τους ρυθμούς μας, βέβαια είμαστε ακόμα πολύ επηρεασμένοι.
 
Last edited by a moderator:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μόνο κάποιος που έχει βιώσει μια τέτοια κατάσταση μπορεί να καταλάβει.. Εμείς εδώ αρχίζουμε σιγά σιγά να βρίσκουμε τους ρυθμούς μας, βέβαια είμαστε ακόμα πολύ επηρεασμένοι.
Με την φύση δεν μπορεί να τα βάλει κανένας! Εύχομαι όλα να μπουν γρήγορα στους καθημερινους ρυθμούς!
Σήμερα δεν ένιωσα κανένα μετασεισμο πάντως!
Και αναμένω συνέχεια της ιστορίας, όταν με το καλό μπορέσεις να γράψεις :)
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Μόνο κάποιος που έχει βιώσει μια τέτοια κατάσταση μπορεί να καταλάβει.. Εμείς εδώ αρχίζουμε σιγά σιγά να βρίσκουμε τους ρυθμούς μας, βέβαια είμαστε ακόμα πολύ επηρεασμένοι.
Πραγματι ειναι πολυ ισχυρο βιωμα.
Και οταν οι ζημιες στα κτιρια αποκαθιστανται και ολα γινονται οπως πριν, μενουν δυστυχως καποια σημαδια στις ψυχες των ανθρωπων.
Καλη δυναμη στην Κω
 

FILBO

Member
Μηνύματα
152
Likes
941
Μια που η ζωή μας άρχισε να ξαναβρίσκει τους κανονικούς της ρυθμούς, επανέρχομαι κι εγώ με το ταξίδι μας στην Ισλανδία.
Αφού διανύσαμε 40 χλμ. από το Reykjavik φθάσαμε στην πρώτη μας στάση ,το πάρκο Thingvellir με ιστορική, πολιτιστική και γεωλογική σημασία.
Προμηθευτήκαμε χάρτη και πήραμε πληροφορίες από το info και αφήσαμε τα αυτοκίνητά μας σ' ένα χωράφι γεμάτο λακκούβες και λάσπη. Είχε εισιτήριο (ένα από τα ελάχιστα σημεία σ' όλο το ταξίδι) αλλά κάποιοι οδηγοί που έφευγαν μας έδωσαν από μόνοι τους τα δικά τους.
Το Thingvellir αποτελούσε την έδρα του ισλανδικού κοινοβουλίου από την ίδρυσή του το 930 μ.Χ. και συνεδρίαζε στη θέση αυτή μέχρι το 1798 οπότε και διαλύθηκε. Όταν ανέκτησε την ισχύ του το 1843 τα μέλη του ψήφισαν τη μεταφορά του στο Reykjavik. Eκεί παίρνονταν όλες οι σημαντικές αποφάσεις που αφορούσαν την Ισλανδία, ψηφίζονταν οι νόμοι, συνάπτονταν γαμήλια συμβόλαια, ακόμα και το θρήσκευμα της χώρας εδώ αποφασίστηκε.
Επιπλέον ήταν κέντρο του ισλανδικού πολιτισμού όπου συναθροίζονταν άνθρωποι απ' όλα τα μέρη του νησιού για να πουλήσουν τα αγαθά τους, να ψυχαγωγηθούν, να βρουν δουλειά , να σχεδιάσουν το μέλλον τους , ακόμα και να ζητινέψουν.
Απλώνεται σε μια κοιλάδα στη βόρεια ακτή της λίμνης Thingvallavatn (μεγαλύτερη φυσική λίμνη της Ισλανδίας) εκεί όπου βρίσκεται το ρήγμα μεταξύ βορειαμερικανικής και ευρασιατικής τεκτονικής πλάκας (απομακρύνονται μεταξύ τους έως 18 mm το χρόνο),το οποίο σου δίνει την εντύπωση φαραγγιού.Σε άλλα σημεία υπάρχουν ρωγμές γεμάτες με πεντακάθαρα νερά και σε μία που λέγεται coin fissure, ο πυθμένας της είναι γεμάτος με αστραφτερά νομίσματα που έχουν ρίξει οι τουρίστες (τώρα πια απαγορεύεται). Υπάρχει η δυνατότητα κατάδυσης σε δύο σχισμές αλλά απαιτείται οδηγός η ειδική άδεια.
Διασχίζεται από τον ποταμό Oxana που σχηματίζει ένα μικρό αλλά γραφικό καταρράκτη, τον Oxanafoss. Toν απολαύσαμε και τον φωτογραφήσαμε δεόντως (δεν ξέραμε τι μας περίμενε παρακάτω).
Έχει διαμορφωμένα ξύλινα μονοπάτια με σήμανση και αποστάσεις και ένα απ' αυτά πορεύεται κατά μήκος του κυρίου ρήγματος, περνάει από τον καταρράκτη, τη λιμνούλα Drekkingarhylur όπου έπνιγαν τις γυναίκες που σκότωναν τα μωρά τους η έκαναν άλλα αποτρόπαια εγκλήματα και το Alpingi, το χώρο του κοινοβουλίου με την ισλανδική σημαία να κυματίζει. Η θέα από το σημείο αυτό είναι πολύ όμορφη. Κατεβαίνεις κάμποσα ξύλινα σκαλοπάτια και βρίσκεσαι ανάμεσα σε μικρές λίμνες και ρυάκια με γάργαρα νερά που τα διασχίζουν γεφυράκια. 'Ολα ήταν καταπράσινα, ο καιρός πασχαλιάτικος και η διάθεση ανεβασμένη. Αφού κάναμε έναν πολύ ευχάριστο περίπατο, έφθασε η ώρα της αναχώρησης για την επόμενη στάση, τον ατμοπίδακα Geysir.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Τι ωραια περιγραφη και ποσες πληροφοριες!
Ευχαριστουμε που, παρα τα προσφατα γεγονοτα, μοιραζεσαι μαζι μας τις εντυπωσεις σου απο αυτον τον μαγικο τοπο.
Περιμενω την συνεχεια με πολυ ενδιαφερον. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom