Γενικά 7ήμερο αλλα πού??

mariannax91

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Καλησπέρα παιδιά και καλό μήνα.. Με το καλοκαίρι προ των πυλών και επειδή δεν είμαι άνθρωπος της τελευταίας στιγμής σχεδιάζω τις καλοκαιρινές διακοπές με τον καλό μου.. Το πρόβλημα είναι οτι δεν έχουμε ιδέα για το που. Μπήκα λοιπόν στο φόρουμ, διάβασα όλα τα υπέρ και τα κατά των ελληνικών νησιών και η τελική πεντάδα είναι: Μήλος, Σαντορίνη, Νάξος, Σίφνος και Σκύρος... Και τα 5 μας αρέσουν και από θέμα τιμών με εξαίρεση τη Σαντορίνη είναι πάνω κάτω (για διαμονή) τα ίδια.. Το θέμα μας είναι οτι θέλουμε ένα νησί που σε 7μέρες να γυρίζετε χωρίς να πρέπει να είμαστε με την ψυχή στο στόμα και μες την τρεχάλα, να έχει καλές παραλίες και καλό φαϊ, νορμάλ τιμές σε φαγητό/ποτό, νυχτερινή ζωή (όχι Μυκόνου αλλά να μην κοιμόμαστε και από τις 24:00) και όμορφα τοπία να γεμίσουμε μπαταρίες μετά από μια πολύ δύσκολη χρονιά. Αμάξι θα υπάρχει για μετακινήσεις και σαν ημερομηνίες έχουμε τέλη Ιουλίου στο μυαλό μας (24-31, κάπου εκεί γύρω). Ποιο από τα 5 μας προτείνετε με βάση τα παραπάνω κριτήρια? Αν έχετε και κάποιο άλλο εκτός "πεντάδας" ευπρόσδεκτες όλες οι προτάσεις. ελπίζω να μην σας κούρασα.. Περιμένω να μου δώσετε τα φώτα σας =)
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Μαριάννα καλήμερα!
Απο τα πέντε που αναφέρεις σου προτείνω Μήλο ή Σίφνο! Τη Μήλο για τις παραλίες και την Σίφνο για την γραφικότητα της και την νυχτερινή της ζωή!
Το νήσι βέβαια που έχω ερωτεύτει εγώ, είναι η Αμοργος! Πολύ γραφική, με νέρα με ένα απιστευτο βαθύ μπλε που δεν έχω δει πουθένα αλλού! Επίσης δεν ξέρω αν είσαι φυσιολάτρης αλλα έχει πολλά μονοπάτια με θεα που κοβουν την ανάσα και το βλεμα σου χανεται στο αιγαίο! Την περιοδο που λες οτι θες να πας, εχει επίσης δυο μεγαλα πανηγύρια. Της Αγ. Παρασκεύης στην Κάτω Μεριά και της ψημένης (κατι σαν ρακόμελο) στα Κατάπολα με πολυ φαϊ, πολύ ποτό και γλέντι μεχρι το πρωϊ! Θα ανεβάσω και φωτό αν θες... υ.γ. ούτε απο εκει να ήμουν τόση διαφήμιση! :xalara:
 

mariannax91

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Καλημέρα και από μένα.. σ ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση και όλες τις πληροφορίες.. Για Αμοργό έχω ακούσει και γω τα καλύτερα απο αποψη τοπιου και ομορφιας απλά φίλοι μου που την έχουν επισκεφθεί μου έχουν πει οτι από νυχτερινή ζωή πολύ λιγα πράγματα... Θα το εξετάσουμε και αυτό σαν πρόταση.. τα πανηγύρια ομολογω με δελεαζουν δεοντος!!!!! :) Η Σίφνος σαν νησί με 6-7 ημέρες γυριζεται? Από θέμα παραλίας έχω ακούσει οτι είναι αρκετά μέτρια...
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Η Σίφνος είναι πολυ μικρή. Είναι υπερβολή 1 εβδομάδα. 4 μερες max έαν εχετε και αμάξι! Ναι, απο παραλίες πατατα η υπόθεση. Οχι κακές αλλα τιποτα το ιδιαίτερο. Αν πας Σιφνο συνδυασέ το με Σεριφο (4 και 3 μέρες). Είναι πολύ κοντά! Η Σεριφος ήσυχη αλλα με πολυ ομορφη χωρα και πολυ ωραιες παραλίες.
Οσο αφορά την Αμοργό έχει διασκεδαση αλλα οχι τυπου μπαροτσαρκα. Παρεϊστικες καταστασεις με ρακόμερα σε μαγαζακια με ζωντανη μουσική, τραγούδι και καλό φαγητο. Εχει και μπαρακια βεβαια αλλα οχι τρελα πραγματα! Βεβαια σου λεω την περιοδο που πας θα εχει και events (χαχαχα)! Ακριβως την ιδια περιοδο είχα παει περυσι.
Δεν ξερω και καθόλου την ηλικία σου και σε τι φαση είσαι... Εαν πας ζευγαρι όρμα για Αμοργό εαν όχι Σίφνο.
Η Αμοργός είναι πιο εναλλακτική, γραφική με ωραιες παραλίες.
Η Σίφνος γραφική με αρκετη νυχτερινή ζώη (μπαρ, κλαμπακια κ.α)
 

mariannax91

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Μόλις τσέκαρα για Αμοργό.. Πολύ τσιμπημένα τα ακτοπλοϊκά, δυστυχώς.. Ζευγάρι θα πάμε .. Εγώ 23 εκείνος 29.. Για κρεπάλες δεν είμαστε, χαλάρα ποτάκια, κοκτεϊλ κλπ. Απλά την πατήσαμε πρόπερσι στη Ζάκυνθο όπου πέρα του Λαγανά, όπου γινόταν κακός χαμός δεν μπορούσαμε να βρούμε ένα μαγαζί της προκοπής να πιούμε ποτό (κάνα δυο στη χώρα και αυτά ψιλονέκρα!!) γι αυτό σε ρωτάω για βράδυ αν παίζει τίποτα.. Άρα Σίφνο για βδομάδα too much μόνο αν συνδιαστεί με Σέριφο.... Ξέρεις καθόλου για Νάξο? Σ ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Ξέρεις τι γινεται με την Σιφνο... είναι πολυ ωραια με εκκλησάκια κ γραφικά σοκάκια αλλα επι της ουσιας η χώρα ειναι ενα στενό. Το λεγόμενο "στενο της Απολλωνίας" που εκει πανω είναι ολα τα μαγαζια και τα μπαρακια. Ε, ποσες φορες να το ανεβοκατέβεις το βραδυ; Και για πόσα βραδια; Αντε να πας κ σε κανενα chill out μπαρακι του καστρου.... Δεν είναι και για βδομάδα!
Έχω παει και Ναξό αλλά δε μου είπε και πολλά! Μου έβγαλε κατι πολυ οικογενειακό (καροτσακια στην περατζάδα με γονείς κ.τ.λ). Όχι οτι είναι ασχημο νησί αλλα είναι αλλη φάση. Δεν με κερδισε... Τωρα προσωπικά γούστα είναι αυτα, μη σε παρω και στο λαιμό μου!
Με αυτα που μου λες, νομίζω Σαντορίνη θα σου πρότεινα... Λίγο κλισέ οκ, αλλα παντα όμορφη! Και παλι δεν μιλαμε για τρελες παραλίες αλλα το συναισθημα που σου δημιουργει η πλευρα της καλντερας, δεν περιγραφεται... Ηλιοβασίλεμα να σκαει πανω στα κατασπρα σπιτακια και να γινονται ολα κοκκινα! (Ωραια πραγματα μου θυμησες..) Και αν παρεις και αμαξι που λες, δε θα σε απασχολουν οι μετακινήσεις και θα βρεις και αρκετα φθηνο δωματιο εαν δε μείνεις Οία ή Φηρα...
 

mariannax91

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Με τον όρο καλές παραλίες, προσωπικά, έχω πάντα στο μυαλό μου Λευκάδα και Σκόπελο..... τις έχω λατρεψει!!!! Δεν έχω προφανώς προσδοκίες Ιονίου, όχι πως δεν μ αρέσουν τα κυκλαδονησια, απλώς καταλαβαίνω πως είναι διαφορετικά τοπία...
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Για καλές παραλίες η απάντηση αν και υποκειμενική είναι Νάξος. Και μία εβδομάδα είναι ικανός χρόνος για να το γυρίσεις το νησί (με την βοήθεια οχήματος). Αν καταλήξεις σε μας και θες περαιτέρω βοήθεια, εδώ είμαστε..
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλές παραλίες εγώ τουλαχιςτον εννοώ Κουφονήσια, Αμοργο, Σέριφο, Μύκονο, Πάρο, Μήλο κ.α Γενικά μου αρέσουν μικρές γραφικές παραλίες με ωραία άμμο, κρυστάλλινα διαυγή νερά κ βυθους με ενδιαφέρον! ( βλέπε Μούρο στην αμοργο, Κολυμπηθρες Παρου, Λιβαδακια Σεριφου, όλες στα Κουφονήσια (που μέχρι κ στο λιμάνι το νερό ειναι σαν πισίνα κ κάνουν μπάνιο). Το Ιόνιο έχει ωραίο χρώμα νερών αλλά απέραντες θάλασσες κ βαθιές και συνήθως κύμα. Από την άλλη δεν σου δίνει την αίσθηση του νησιού! Αλλά είπαμε, αυτά ειναι υποκειμενικα!
 
Last edited:

mariannax91

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Καλημέρα σας! Η απάντηση μάλλον ήρθε μόνη της καθώς τακτοποιούσα τη βιβλιοθήκη κ έπεσε στα χέρια μου ένας παλιός ταξιδιωτικός οδηγός του μπαμπά...από τη Νάξο! Δεν ξέρω αν ήταν οι φωτογραφίες από το ηλιοβασίλεμα στην Πορτάρα ή από τις παραλίες ( Άγιος Προκόπιος, Καστράκι, Αγία Άννα) ή από την πλατεία με τον υπεραιωνόβιο πλάτανο στο Φιλότη αλλά κάτι με κέρδισε πολύ παρ' ότι (συγγνώμη για τους λάτρεις!!) ποτέ δεν την είχα σε μεγάλη εκτίμηση σαν νησί! Σας ευχαριστώ πολύ όλους όσους ασχοληθήκατε και βοηθήσατε =) Καλά ταξίδια να έχουμε ... :D
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.826
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom