Γενικά 7ήμερο αλλα πού??

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Άντε με το καλό! Ειναι οικονομικό σα νησί και έχεις πολλές επιλογές και για διαμονή! Καλή διάθεση να υπάρχει και παντού καλά περνάς!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σοφή επιλογή! Πανέμορφο και οικονομικό νησί!
Διαμονή στη χώρα, και όλη μέρα στη γύρα. Με το καλο!!!
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
Καλημέρα σας! Η απάντηση μάλλον ήρθε μόνη της καθώς τακτοποιούσα τη βιβλιοθήκη κ έπεσε στα χέρια μου ένας παλιός ταξιδιωτικός οδηγός του μπαμπά...από τη Νάξο! Δεν ξέρω αν ήταν οι φωτογραφίες από το ηλιοβασίλεμα στην Πορτάρα ή από τις παραλίες ( Άγιος Προκόπιος, Καστράκι, Αγία Άννα) ή από την πλατεία με τον υπεραιωνόβιο πλάτανο στο Φιλότη αλλά κάτι με κέρδισε πολύ παρ' ότι (συγγνώμη για τους λάτρεις!!) ποτέ δεν την είχα σε μεγάλη εκτίμηση σαν νησί! Σας ευχαριστώ πολύ όλους όσους ασχοληθήκατε και βοηθήσατε =) Καλά ταξίδια να έχουμε ... :D
Αν και δεν σε πρόλαβα και βλέπω οτι έχεις ηδη αποφασίσει εγω θα σου πρότεινα Σκύρο, όχι μόνο επειδή είμαι απο'κει αλλά πληρεί τις προυποθέσεις που θέτεις.
1)Τα πιο Οικονομικά ακτοπλοϊκά μόλις 1.30 ώρα απο στεριά με συχνά δρομολόγια
2) φθηνά αεροπορικά εισιτήρια,
3) πολλές παραλίες και πολύ πράσινο
4) φαγητό και ποτό το πιο φθηνό που θα βρεις σε ελληνικό νησί και παραθαλάσσιο μέρος,
5) αρκετά μεγάλο για να έχεις να γυρίζεις,
6) παρα πολλές επιλογές σε νυχτερινή ζωη στην πανέμορφη χώρα του νησιού που σφύζει απο ζωή και ικανοποιεί τα γούστα και των πιο απαιτητικών
7) πολλές επιλογές σε φαγητό
8) ουτε ένας κράχτης δεν θα βρεθει να σε πρήξει και καμία αγγλική λεζάντα.
9) Εχει διατηρήσει καθαρά τον παραδοσιακό της χαρακτήρα και θα σου συμπεριφερθούν όχι σαν ευρώ άλλα σαν ντόπιο.
10) Με early booking βρίσκεις αρκετά οικονομικά δωματια.
Ωστόσο επειδή είναι κοντινός προορισμός μπορείς να πας και για σ/κ και να δεις ιδιοις όμμασι για του λόγου το αληθές. Οποια πληροφορίες χρειαστείς είμαι στη διάθεση σου και όπου κι αν πας τελικά να περάσεις σουπερ γιατί όλα τα νησιά μας είναι πανέμορφα.
 

kate_k

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
Καλημέρα!! Το θέμα μου είναι σχετικό οπότε είπα να μην ανοίξω νέο. Κι εγώ θα ήθελα τις προτάσεις σας για καλοκαιρινές διακοπές γιατί έχουμε κολλήσει και δεν μπορούμε να αποφασίσουμε! :)
Ψάχνουμε κάποιο νησί για 6-7 μέρες, τελευταία εβδομάδα Αυγούστου, θα πάρουμε το δικό μας αυτοκίνητο, ηλικίες 29 και 31.
Θα ήθελα να έχει όμορφη γραφική χώρα, με σοκάκια πλακόστρωτα, κτλ.
Να έχει ωραίες παραλίες με καθαρά νερά και κατά προτίμηση με άμμο.
Δεν μας ενδιαφέρει η έντονη νυχτερινή ζωή. Με ένα χαλαρό ποτάκι και μία βόλτα το βράδυ είμαστε οκ.
Με λίγα λόγια ένα γραφικό νησί για ήρεμες και ξεκούραστες διακοπές!
Ελπίζω να μην ζητάω πολλά! Ευχαριστώ!!! :)
 
Last edited:

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
Καλημέρα!! Το θέμα μου είναι σχετικό οπότε είπα να μην ανοίξω νέο. Κι εγώ θα ήθελα τις προτάσεις σας για καλοκαιρινές διακοπές γιατί έχουμε κολλήσει και δεν μπορούμε να αποφασίσουμε! :)
Ψάχνουμε κάποιο νησί για 6-7 μέρες, τελευταία εβδομάδα Αυγούστου, θα πάρουμε το δικό μας αυτοκίνητο, ηλικίες 29 και 31.
Θα ήθελα να έχει όμορφη γραφική χώρα, με σοκάκια πλακόστρωτα, κτλ.
Να έχει ωραίες παραλίες με καθαρά νερά και κατά προτίμηση με άμμο.
Δεν μας ενδιαφέρει η έντονη νυχτερινή ζωή. Με ένα χαλαρό ποτάκι και μία βόλτα το βράδυ είμαστε οκ.
Με λίγα λόγια ένα γραφικό νησί για ήρεμες και ξεκούραστες διακοπές!
Ελπίζω να μην ζητάω πολλά! Ευχαριστώ!!! :)
καλημέρα Kate_k, διαβάσε τις προτάσεις και τα post του θέματος κι άμα σε ενδιαφέρει κάποιο απο αυτά ρώτα για περισσότερες πληροφορίες ώστε να στις δώσει κάποιος που θα έχει γνώση.
Νομίζω ο,τι αυτά που γράφονται είναι αρκετά κατατοπιστικά ώστε να σε βοηθήσουν να κάνεις μια αρχική επιλογή.
 

kate_k

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
Έχω διαβάσει αρκετά posts(είναι άπειρα!!) αλλά θα ήθελα μία αρχική καθοδήγηση γιατί κάθε φορά διαβάζω και άλλα και αλλάζω γνώμη..
Αρχικά ήμασταν για Μήλο, κυρίως λόγω των όμορφων παραλιών αλλά μετά διάβασα ότι η χώρα και το νησί γενικότερα δεν ειναι ιδιαίτερα γραφικό και μάλλον το αφήνουμε..
Από αυτά που διάβασα σε άλλα ποστ με τραβάει η Αμοργός και η Αστυπάλαια.. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος που να γνωρίζει; Ταιριάζουν με αυτά που έχω αναφέρει ότι ψάχνω; Οποιαδήποτε άλλη πρόταση επίσης δεκτή!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πριν διαβάσω τη τελευταία σου απάντηση, θα σου πρότεινα Αμοργό ή Αστυπάλαια σε πρώτη φάση και Φολέγανδρο σε δεύτερη. Ταιριάζουν πολύ τα ζητούμενα σου, ειδικά όταν μιλάμε για όμορφες και γραφικές χώρες!!
Εξαιρετικές παραλίες (ειδικά Αμοργό), και νυχτερινή ζωή για όλα τα γούστα.
Είναι στη κρίση σου καθαρά (απόσταση-οικονομικά), πιστεύω πάντως οτι αποτελούν ιδανικούς προορισμούς, ειδικά γι αυτό που ψάχνεις.
Τα τελευταία χρόνια πήγα και στα τρια αυτά νησιά και έχω πολύ καλή άποψη!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Έχω διαβάσει αρκετά posts(είναι άπειρα!!) αλλά θα ήθελα μία αρχική καθοδήγηση γιατί κάθε φορά διαβάζω και άλλα και αλλάζω γνώμη..
Αρχικά ήμασταν για Μήλο, κυρίως λόγω των όμορφων παραλιών αλλά μετά διάβασα ότι η χώρα και το νησί γενικότερα δεν ειναι ιδιαίτερα γραφικό και μάλλον το αφήνουμε..
Από αυτά που διάβασα σε άλλα ποστ με τραβάει η Αμοργός και η Αστυπάλαια.. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος που να γνωρίζει; Ταιριάζουν με αυτά που έχω αναφέρει ότι ψάχνω; Οποιαδήποτε άλλη πρόταση επίσης δεκτή!
Στην Αστυπάλαια ( πανεμορφη! ) με δικο σας αυτοκίνητο? Ποσες ωρες κανει το καραβι απο Πειραια? γιατι οταν ειχα παει εγω πριννννννν χρονια εκανε 18!!!
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Σου προτείνω Αμοργό. Έχει όλα όσα ζητάς. Εγώ το είχα συνδυάσει με Κουφονήσια, γιατι είναι 1ώρα μόνο απο Αμοργό. 2 βράδυα Κουφονήσια, 5 Αμοργό. Ηταν οι καλύτερες καλοκαιρίνες διακοπές μου εώς τώρα! Επίσης εάν πας Αμοργό, τσεκαρε τιμες στα ενοικιαζόμενα γιατι μπορει να μη σε συμφέρει να παρεις το δικό σου. Εμείς ειχαμε νοικιασει με 25€/μερα. Περυσι είχαν βάλει highspeed και σε 5,5 ωρες ήσουν Αμοργό!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Χρειάζεται καλή έρευνα για τους συγκεκριμένους προορισμους, δεδομενου οτι είναι μακριά.
Τα ακτοπλοϊκά πλέον τσεκουρώνουν, δε λυπούνται. Δε ξερω πως την έχουνε δει, ειδικά τα highspeed, είναι πιο ακριβά απο τα αεροπλάνα.
Θεσσαλονίκη-Σαντορίνη 39€ με αεροπλάνο, Σαντορίνη-Αμοργός 50€ με το highspeed....:(
Τωρα αυτό που λες για δικό σας αυτοκίνητο δε ξέρω αν συμφέρει...
Τσέκαρε τιμές στα ενοικιαζόμενα, και μη το νοικιάζεις για όλες τις μέρες, δεν είναι απαραίτητο!
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Χρειάζεται καλή έρευνα για τους συγκεκριμένους προορισμους, δεδομενου οτι είναι μακριά.
Τα ακτοπλοϊκά πλέον τσεκουρώνουν, δε λυπούνται. Δε ξερω πως την έχουνε δει, ειδικά τα highspeed, είναι πιο ακριβά απο τα αεροπλάνα.
Θεσσαλονίκη-Σαντορίνη 39€ με αεροπλάνο, Σαντορίνη-Αμοργός 50€ με το highspeed....:(
Τωρα αυτό που λες για δικό σας αυτοκίνητο δε ξέρω αν συμφέρει...
Τσέκαρε τιμές στα ενοικιαζόμενα, και μη το νοικιάζεις για όλες τις μέρες, δεν είναι απαραίτητο!
Σχετικά είναι όλα! Και οι ακτοπλοικες κανουν προσφορες πλεον! Περυσι οι hellenic seaways ειχε βάλει σε συνεργασια με την cosmote 1+1 (με καθε κρατηση ακτοπλοικου, δωρο η επιστροφη). Ετσι ειχα κλείσει κ εγώ! 60€ πηγαινε-ελα Αμοργο για highspeed δεν ειναι και ασχήμα!:xalara: Εγω πιστεύω οτι και φετος κατι θα βάλουν. Μη βιαστήτε να κλεισετε πολυ νωρις....
 

kate_k

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
Εγω πιστεύω οτι και φετος κατι θα βάλουν. Μη βιαστήτε να κλεισετε πολυ νωρις....
Εχεις δίκιο, κοίταξα και βγάλαν ήδη και για φέτος! Απλά είναι για συγκεκριμένες μέρες και για λίγα εισιτήρια!thanks!
Τα blue star έχουν τη μισή τιμή από τα highspeed αλλά οι ώρες αναχώρησης και επιστροφής είναι εντελώς άβολες, οπότε με αυτήν την προσφορά των highspeed συμφέρει!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.810
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom