Αυστρία Ουγγαρία 7ήμερο σε Βουδαπέστη & Βιέννη, την βοήθειά σας

gkTraveler

Member
Μηνύματα
30
Likes
22
Καλημέρα στην παρέα.

Σε μία ασυνήθιστη για τα δικά μου δεδομένα (που ψειρίζω τα πάντα μέχρι αηδίας) κλείσαμε λίγο μπαμ-μπαμ αεροπορικά για μια 7ήμερη εκδρομή Θεσσαλονίκη -> Βουδαπέστη -> Βιέννη -> Θεσσαλονίκη 13-20/11. Επειδή ο χρόνος που απομένει είναι αρκετά λίγος και απαιτείται μια κάποια οργάνωση για να εκμεταλλευτούμε όσο γίνεται περισσότερο τον χρόνο μας, όσο ψάχνουμε σε βιντεάκια στο YouTube κλπ θα ήθελα όσο περισσότερες πληροφορίες από άτομα που έχουν πάει.

Το πρώτο και βασικότερο, είναι ότι έχουμε κλείσει προς το παρόν μόνο τα αεροπορικά Θεσσαλονίκη > Βουδαπέστη (άφιξη βράδυ 13/11 κατά τις 10 τοπική) και Βιέννη > Θεσσαλονίκη (20/11 αναχώρηση μεσημέρι κατά τις 3μιση). Άρα μένει να χωρίσουμε τις μέρες που αξίζει να μείνουμε Βουδαπέστη πριν αναχωρήσουμε για Βιέννη, ο τρόπος μεταφοράς από το ένα μέρος στο άλλο και φυσικά τα δωμάτια.

Μια πρώτη σκέψη μας είναι αφού φτάνουμε Κυριακή (βράδυ επαναλαμβάνω) να μείνουμε Δευτέρα-Τρίτη-Τετάρτη Βουδαπέστη, να αναχωρήσουμε Πέμπτη (όσο γίνεται πρωί) για Βιέννη για να μας μείνει εκεί Πέμπτη-Παρασκευή-Σάββατο και Κυριακή μέχρι να φύγουμε. Θεωρείται καλή κατανομή σε σχέση με αυτά που έχει να δεις/κάνεις στις 2 πόλεις;

Έψαχνα λίγο χτες βράδυ για τρόπους μετάβασης από Βουδαπέστη σε Βιέννη, καλά αεροπλάνο εννοείται απορρίπτεται λόγω κόστους (και ίσως απόστασης από/προς αεροδρόμιο), από google maps μου έβγαλε κάποια δρομολόγια με λεωφορείο, δεν μπήκα ακόμα να δω κόστος κλπ, το μόνο που είδα είναι ότι κάνει περίπου 3μιση ώρες. Γκουγκλάροντας έπεσα σε κάτι sites (ένα ninja rails κάτι βρήκα) που είδα ότι έχει δρομολόγια περίπου 2μιση ώρες με κόστος "αποδεκτό", γύρω στα 30-35€ το άτομο. Αλλά δεν ξέρω πόσο ασφαλές είναι να κλείσω εισιτήρια από εκεί, αν έχει χρησιμοποιήσει κανείς καμιά αξιόπιστη υπηρεσία ας ενημερώσει.

Επίσης πρόχειρες ερωτήσεις αφορούν κατάλληλες (από θέμα τοποθεσίας, ασφάλειας κλπ) περιοχές για να ψάξω (ή να αποφύγω) κατάλυμα στις 2 πόλεις (προς το παρόν μπήκα χτες Booking και έκανα 6-7 κρατήσεις Βουδαπέστη -για 3 διανυκτερεύσεις- με δωρεάν ακύρωση σε κάποια που μου φάνηκαν ωραία και value-for-money για να τα ψαχουλέψω τις επόμενες μέρες και να έχω καβάντζα και να μην αγχωθώ), εννοείται ποια θεωρούνται ως "must" πράγματα να δω/κάνω στις 2 πόλεις (και περισσότερο στην Βουδαπέστη μιας και Βιέννη έχει πάει ξανά η γυναίκα μου στο παρελθόν και έχει μια μικρή ιδέα), αν το βράδυ που θα φτάσουμε Βουδαπέστη έχει κίνηση να βγούμε καμιά βόλτα ή αν είναι από τις πόλεις που το βράδυ τα πάντα κλείνουν από νωρίς κλπ.

Παράλληλα κοιτάω κι εγώ, ευχαριστώ προκαταβολικά...

EDIT: Ήδη πάντως βρήκα ότι για το τρένο αυτό το ninja rail πρέπει να είναι τρελή παπάντζα. Εκτός ότι είναι πανάκριβα, βρήκα αναφορές για πολλά θέματα. Στο TrainLine βρήκα αρκετά πιο φθηνά.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα.

χωρίσουμε τις μέρες που αξίζει να μείνουμε Βουδαπέστη πριν αναχωρήσουμε για Βιέννη
Δε σκέφτεστε να χωρέσετε και τη Μπρατισλάβα για μια διαμονή. Γνώμη μου είναι οτι γίνεται.
Θα επέλεγα 3-1-3 σε διαμονές σ' αυτές τις πόλεις. Τώρα αν δε σκέφτεστε τέτοιο σενάριο, τρεις στη μία, τέσσερις στην άλλη.
ο τρόπος μεταφοράς από το ένα μέρος στο άλλο
Εύκολα πράγματα. Flixbus παίζει, τρενάκι παίζει, όλα εξυπηρετούν. Θα τα βρεις στο rome2rio συγκεντρωμένα και μετά αναλυτικά στη σελίδα της κάθε εταιρείας που σου λέει οτι διεξάγει το δρομολόγιο.
και φυσικά τα δωμάτια
Στη Βουδαπέστη όσο πιο κοντά στη στάση Astoria και την Εβραϊκή συναγωγή κατά τη γνώμη μου.
Τώρα για τη Βιέννη είναι ένα ζήτημα, η διαμονή είναι σχετικά πιο ακριβή οπότε θέλει μελέτη. Κατ' εμέ εκτός ιστορικού κέντρου για να βρείτε προσιτές τιμές.
Οι πόλεις αυτές έχουν εξαιρετική μετακίνηση που έτσι κι αλλιώς θα χρησιμοποιήσετε, άρα όλα είναι αρκετά πιο προσιτά έτσι. Μη μείνετε μόνο εκτός πόλης.

Θεωρείται καλή κατανομή σε σχέση με αυτά που έχει να δεις/κάνεις στις 2 πόλεις;
Αυτό είναι κάτι που δε πρέπει να σε αγχώνει καθώς κατά τη γνώμη μου ο χρόνος είναι αρκετός. Έτσι κι αλλιώς μπορείτε να επιστρέψετε ανά πάσα στιγμή ακόμα και για διήμερο, μιλάμε για τις πιο εύκολες πτήσεις από Θεσσαλονίκη και σχετικά φθηνές, μιας και δραστηριοποιούνται παραπάνω από μία εταιρείες στα δρομολόγια αυτά.

Πολλά περισσότερα θα βρεις στους οδηγούς της ενότητας του φορουμ (Ευρώπη) όπου θέλει καλό διάβασμα.
Τις δικές μου ιστορίες για τις επισκέψεις στις πόλεις αυτές εδώ, εδώ κι εδώ.

Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε να το συζητήσουμε. :)
 
Last edited:

gkTraveler

Member
Μηνύματα
30
Likes
22
Ευχαριστώ, θα ρίξω την ανάλογη μελέτη και θα επιστρέψω αν είναι.

Μπρατισλάβα για μία μέρα θα προλάβουμε να δούμε τίποτα όμως; Δεν ξέρω αν θα ήθελα να βιαστούμε. Καθαρές 6 είναι οι μέρες (από Δευτέρα μέχρι και Σάββατο), Την Κυριακή φτάνουμε βράδυ οπότε το μόνο που ίσως προλάβουμε (και αν δεν είμαστε κουρασμένοι) θα είναι καμιά βόλτα στην πόλη της Βουδαπέστης (αν είναι από τις πόλεις που έχουν κίνηση την νύχτα) και την επόμενη Κυριακή πετάμε μεσημέρι, οπότε αν βάλεις πόση ώρα πριν θα πρέπει να είμαστε στο αεροδρόμιο, συν πόση ώρα θα χρειαστούμε για να πάμε από το κέντρο στο αεροδρόμιο, ένα κουτσό πρωινό μένει.

EDIT: Στην 4-3 κατανομή των ημερών ισχύει αυτό που έχω ακούσει ότι η παραπάνω ημέρα αξίζει να αφιερωθεί στην Βιέννη γιατί Βουδαπέστη έχει -συγκριτικά- λιγότερα πράγματα να δεις/κάνεις;

EDIT2: Α, και με ενδιαφέρει να μάθω πώς βολεύει περισσότερο για την μετάβαση από/προς τα αεροδρόμια στις 2 αυτές πόλεις.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μπρατισλάβα για μία μέρα θα προλάβουμε να δούμε τίποτα όμως;
Άνετα. Ιστορικό κέντρο, κάστρο, Δούναβη κτλ, δε χρειάζεστε παρά μόνο λίγες ώρες. Είστε μόνο 40 λεπτά απόσταση απ΄τη Βιέννη, γλιτώνετε μια διαμονή εκεί και βλέπετε και μια ωραία πόλη με αρκετή νυχτερινή ζωή.
αν είναι από τις πόλεις που έχουν κίνηση την νύχτα
Έχει κίνηση τη νύχτα η Βουδαπέστη, αν και Κυριακή, κάτι θα βρείτε να κάνετε αν μείνετε κεντρικά.
αν βάλεις πόση ώρα πριν θα πρέπει να είμαστε στο αεροδρόμιο, συν πόση ώρα θα χρειαστούμε για να πάμε από το κέντρο στο αεροδρόμιο
Θες μισή ώρα με το τρένο από το κέντρο της Βιέννης προς το μικρό αεροδρόμιο της. Αν οργανωθείτε πρωί δεν ειναι κάτι δύσκολο, ωστόσο μη το πιέσετε, είναι πόλη που θα ξαναπάτε εύκολα.
Στην 4-3 κατανομή των ημερών ισχύει αυτό που έχω ακούσει ότι η παραπάνω ημέρα αξίζει να αφιερωθεί στην Βιέννη γιατί Βουδαπέστη έχει -συγκριτικά- λιγότερα πράγματα να δεις/κάνεις;
Η λογική λέει ναι, αλλά από κει και πέρα είναι και θέμα γούστων. Εγώ μπορεί να έκανα το ανάποδο.
Α, και με ενδιαφέρει να μάθω πώς βολεύει περισσότερο για την μετάβαση από/προς τα αεροδρόμια στις 2 αυτές πόλεις.
Επίσης πολύ εύκολο. ;)
Βουδαπέστη: με το λεωφορείο 100Ε σε 30 λεπτά εισαι στο κέντρο της πόλης. Κατεβάζεις την εφαρμογή « Mobiljegy» και κλείνεις (πριν πας) εισιτήρια με κόστος γύρω στα 3€.
Βιέννη: Εκδίδεις εισιτήριο από το αυτόματο μηχάνημα του αεροδρομίου για το τρένο S7 με κόστος 4,30€, το οποίο ισχύει και για μετεπιβίβαση αν χρειαστεί. Υπάρχει περίπτωση να κάνει στάση και σε κάποιο κοντινό σταθμό με το ξενοδοχείο σου και να μη χρειάζεται αλλαγή μέσου.
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Ευχαριστώ, θα ρίξω την ανάλογη μελέτη και θα επιστρέψω αν είναι.

Μπρατισλάβα για μία μέρα θα προλάβουμε να δούμε τίποτα όμως; Δεν ξέρω αν θα ήθελα να βιαστούμε. Καθαρές 6 είναι οι μέρες (από Δευτέρα μέχρι και Σάββατο), Την Κυριακή φτάνουμε βράδυ οπότε το μόνο που ίσως προλάβουμε (και αν δεν είμαστε κουρασμένοι) θα είναι καμιά βόλτα στην πόλη της Βουδαπέστης (αν είναι από τις πόλεις που έχουν κίνηση την νύχτα) και την επόμενη Κυριακή πετάμε μεσημέρι, οπότε αν βάλεις πόση ώρα πριν θα πρέπει να είμαστε στο αεροδρόμιο, συν πόση ώρα θα χρειαστούμε για να πάμε από το κέντρο στο αεροδρόμιο, ένα κουτσό πρωινό μένει.

EDIT: Στην 4-3 κατανομή των ημερών ισχύει αυτό που έχω ακούσει ότι η παραπάνω ημέρα αξίζει να αφιερωθεί στην Βιέννη γιατί Βουδαπέστη έχει -συγκριτικά- λιγότερα πράγματα να δεις/κάνεις;

EDIT2: Α, και με ενδιαφέρει να μάθω πώς βολεύει περισσότερο για την μετάβαση από/προς τα αεροδρόμια στις 2 αυτές πόλεις.
Η κατανομη ημερων που εχεις κανει ηδη μ αρεσει,εμεις σκεψου σε 2 24ωρα γεματα και προλαβαμε μονο ενα αξιοθεατο στη Βουδαπεστη,οποτε ετσι οπως τις χωριζεις θα παρεις μια καλη γευση και απο τις 2 πολεις..ωστοσο να κανω ενα γενικο οφ τοπικ πως στις 23.00 ολα τα μνημεια που ειναι φωταγωγημενα σβηνουν!οταν λεμε ολα ολα!δε ξερω αν γινοταν και παλια(που δε νομιζω)ή γινετε λογω ενεργειακης κρισης,απλα αν εχετε σκοπο να τα χαζεψετε φωτισμενα,να φωτογραφηθειτε κλπ να πατε νωριτερα,μη την πατησετε σα κ μας!
 

gkTraveler

Member
Μηνύματα
30
Likes
22
Επίσης πολύ εύκολο. ;)
Βουδαπέστη: με το λεωφορείο 100Ε σε 30 λεπτά εισαι στο κέντρο της πόλης. Κατεβάζεις την εφαρμογή « Mobiljegy» και κλείνεις (πριν πας) εισιτήρια με κόστος γύρω στα 3€.
Βιέννη: Εκδίδεις εισιτήριο από το αυτόματο μηχάνημα του αεροδρομίου για το τρένο S7 με κόστος 4,30€, το οποίο ισχύει και για μετεπιβίβαση αν χρειαστεί. Υπάρχει περίπτωση να κάνει στάση και σε κάποιο κοντινό σταθμό με το ξενοδοχείο σου και να μη χρειάζεται αλλαγή μέσου.
Ωραίος. Απλά για την Βιέννη θα μου χρειαστεί το ανάποδο δρομολόγιο, δηλαδή από το κέντρο προς το αεροδρόμιο, για όταν είναι να αναχωρήσουμε.

Από Βουδαπέστη για Βιέννη τσεκάρετε και RegioJet (τρένο ). Πολύ άνετο και ανάλογα τον τύπο εισιτήριου που θα κλείσετε, έχει και τις ανάλογες ανέσεις.

View attachment 409654

View attachment 409655
Αυτό το έχεις χρησιμοποιήσει προσωπικά; Μπήκα και είδα ότι για Βιέννη έχει διάφορους σταθμούς, θα πρέπει να κατασταλάξουμε πού θα μείνουμε μάλλον για να επιλέξω τον κατάλληλο προορισμό. Μπήκα πάντως χτες και έκανα κάποιες κρατήσεις με δωρεάν ακύρωση από Booking, τα περισσότερα σχετικά κοντά στο κέντρο.

Η κατανομη ημερων που εχεις κανει ηδη μ αρεσει,εμεις σκεψου σε 2 24ωρα γεματα και προλαβαμε μονο ενα αξιοθεατο στη Βουδαπεστη,οποτε ετσι οπως τις χωριζεις θα παρεις μια καλη γευση και απο τις 2 πολεις..ωστοσο να κανω ενα γενικο οφ τοπικ πως στις 23.00 ολα τα μνημεια που ειναι φωταγωγημενα σβηνουν!οταν λεμε ολα ολα!δε ξερω αν γινοταν και παλια(που δε νομιζω)ή γινετε λογω ενεργειακης κρισης,απλα αν εχετε σκοπο να τα χαζεψετε φωτισμενα,να φωτογραφηθειτε κλπ να πατε νωριτερα,μη την πατησετε σα κ μας!
Κοίτα. Αν κρίνω από το προηγούμενό μας ταξίδι (τις παλιές καλές εποχές προ-covid) που είχαμε πάει Ρώμη, κατά τις 11 είχαμε ήδη επιστρέψει στο ξενοδοχείο κομμάτια από το περπάτημα όλη μέρα :) . Εκτός δηλαδή από την ημέρα άφιξης δεν ξέρω αν θα έχουμε το κουράγιο να είμαστε μετά τις 11 έξω. Σε κάθε περίπτωση, σε ευχαριστώ για την πληροφορία, ποτέ δεν ξέρεις αν αποφασίσουμε να θυμηθούμε τα νιάτα μας :p
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Η κατανομη ημερων που εχεις κανει ηδη μ αρεσει,εμεις σκεψου σε 2 24ωρα γεματα και προλαβαμε μονο ενα αξιοθεατο στη Βουδαπεστη,οποτε ετσι οπως τις χωριζεις θα παρεις μια καλη γευση και απο τις 2 πολεις..ωστοσο να κανω ενα γενικο οφ τοπικ πως στις 23.00 ολα τα μνημεια που ειναι φωταγωγημενα σβηνουν!οταν λεμε ολα ολα!δε ξερω αν γινοταν και παλια(που δε νομιζω)ή γινετε λογω ενεργειακης κρισης,απλα αν εχετε σκοπο να τα χαζεψετε φωτισμενα,να φωτογραφηθειτε κλπ να πατε νωριτερα,μη την πατησετε σα κ μας!
Έτσι ακριβώς,το ίδιο έπαθα πρόσφατα στη Μπρατισλάβα,παω κατα τις 12 το βράδυ να δω το κάστρο φωταγωγημένο,ψάχνω ψάχνω...μαύρη η νύχτα στα βουνά,πουθενά το κάστρο.:haha:.Ευτυχώς είχα κι άλλη βραδιά και πήγα απο νωρίς :xalara:
Δεν ξέρω αν γίνεται λόγω της ενεργειακής κρίσης,γιατί θυμάμαι κάτι αντίστοιχο και στη Βουδαπέστη όταν πήγα παλιότερα,να ψάχνουμε κι εκεί βράδυ το κάστρο και να μην το βλέπουμε
 

gkTraveler

Member
Μηνύματα
30
Likes
22
Εν τω μεταξύ ρε παιδιά, καμιά φορά σκαλώνουμε στα προφανή, αλλά να επιβεβαιώσω λίγο:

1. Και στις 2 χώρες χρειάζεται να έχω την ταυτότητα (εφόσον έχει λατινικούς χαρακτήρες), έτσι; Η ψηφιακή ταυτότητα μέσω gov την τελευταία φορά που το είχα ψάξει δεν λογίζεται ως έγκυρο ταξιδιωτικό έγγραφο.

2. Για την Βιέννη που έχουν ευρώ, οκ. Για την Βουδαπέστη που -από ότι είδα- έχουν το Φιορίνι και επειδή συνάλλαγμα γενικά δεν θέλω να κάνω, είχα με ξεχασμένη Revolut αλλά όταν πήγα να την επανενεργοποιήσω μετά από χρόνια έχω θέμα με την ταυτοποίηση για κάποιο λόγο, και με Χρεωστική Πειραιώς δεν θα μπορώ να κινούμαι κανονικά; Απλά να υποθέσω ότι θα έχω απώλειες λόγω προμήθειας;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Και στις 2 χώρες χρειάζεται να έχω την ταυτότητα (εφόσον έχει λατινικούς χαρακτήρες), έτσι;
Ακριβώς, όπως προβλέπεται.
Η ψηφιακή ταυτότητα μέσω gov την τελευταία φορά που το είχα ψάξει δεν λογίζεται ως έγκυρο ταξιδιωτικό έγγραφο.
Σε άλλες πτήσεις μ' έχουν επιβιβάσει, σε άλλες μου ζητούν τη φυσική ταυτότητα λέγοντας ότι η ηλεκτρονική δε λογίζεται όντως επίσημο έγγραφο. Όλα αυτά στην Ελλάδα βέβαια, δε ξέρω γενικά τι ισχύει πάντως στο εξωτερικό δε πας χωρίς το έγγραφο.

Για την Βουδαπέστη που -από ότι είδα- έχουν το Φιορίνι και επειδή συνάλλαγμα γενικά δεν θέλω να κάνω
Θα χρειαστείς και κάποια λίγα χρήματα σε συνάλλαγμα καθώς δε δέχονται παντού κάρτα. Για παράδειγμα στο Λαβίρυνθο, σε κάποιους πάγκους στις ανοικτές αγορές κτλ. Η Revolut περνούσε κατά τα άλλα παντού, είναι σοφή κίνηση να την επανενεργοποιήσεις και να πληρώνεις στο νόμισμα τους μέσω αυτής.
με Χρεωστική Πειραιώς δεν θα μπορώ να κινούμαι κανονικά;
Γίνεται αλλά θα έχεις χρεώσεις μέσω προμήθειας & μετατροπής, στη τιμή συναλλάγματος που δίνει η τράπεζα. Ψάξτο πρώτα να δεις αν συμφέρει.
 

gkTraveler

Member
Μηνύματα
30
Likes
22
Συνάλλαγμα από πού μπορώ/συμφέρει να κάνω;

Με Revolut δυστυχώς υπάρχει θέμα, πριν λίγο προσπαθούσα πάλι, σε παλαιότερη επικοινωνία μου είχαν πει να διαγράψω το λογαριασμό μου και να κάνω νέο γιατί δεν δέχονταν την φωτογραφία της ταυτότητας για κάποιο λόγο, τώρα δέχτηκαν την φωτογραφία από ταυτότητα και την selfie, πάω να εκδόση virtual κάρτα και μου λέει ότι δεν είναι δυνατή η ενέργεια.

Μιλάω με το chat, και με τα πολλά καταλήγουμε στο παρακάτω:
Screenshot_2022-11-02-13-32-12-04_aecb3b1cab3c66ffa5b979630ddaa757.jpg
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Συνάλλαγμα από πού μπορώ/συμφέρει να κάνω;
Από κάποιο ανταλλακτήριο στο κέντρο της πόλης, λίγα μετρητά ίσα-ίσα. Ποτέ από αεροδρόμιο, εκτός αν έχεις να πληρώσεις ναύλα για να κατέβεις στη πόλη οπότε ανταλάσσεις το ανάλογο ποσό. Μπορείς όμως να έχεις αγορασμένα εισιτήρια εκ των προτέρων και να μη χρειαστεί.
Μιλάω με το chat, και με τα πολλά καταλήγουμε στο παρακάτω:
Απ' ότι αντιλαμβάνομαι είναι προτιμότερο να ακυρώσεις το λογαριασμό και να κάνεις νέο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.441
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom