Αυστρία Ουγγαρία 7ήμερο σε Βουδαπέστη & Βιέννη, την βοήθειά σας

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Συνάλλαγμα από πού μπορώ/συμφέρει να κάνω;

Με Revolut δυστυχώς υπάρχει θέμα, πριν λίγο προσπαθούσα πάλι, σε παλαιότερη επικοινωνία μου είχαν πει να διαγράψω το λογαριασμό μου και να κάνω νέο γιατί δεν δέχονταν την φωτογραφία της ταυτότητας για κάποιο λόγο, τώρα δέχτηκαν την φωτογραφία από ταυτότητα και την selfie, πάω να εκδόση virtual κάρτα και μου λέει ότι δεν είναι δυνατή η ενέργεια.

Μιλάω με το chat, και με τα πολλά καταλήγουμε στο παρακάτω:
View attachment 409661
Η ταυτοτητα μου φαινετε πλεον δεν ειναι αποδεκτο χαρτι για ταυτοποιηση...βασικα αν ειναι χειρογραφη,αν ειναι απο υπολογιστη την δεχονταν μεχρι προτινος...ειδικα Βουδαπεστη θα προτεινα να βρεις τροπο να βγαλεις καρτα ή εστω συναλλαγμα(κοιτα και wise δεν εχω κανει λογαριασμο αλλα θεωρω ευκολη θα ναι κ αυτη)διοτι αν κανεις το λαθος να πληρωσεις με ευρω ή ελληνικη καρτα η ισοτιμια που παιρνεις ειναι αισχρη!το κορυφαιο που ειδα ηταν 300huf=1€ σε μαγαζι ενω η ισοτιμια ητς ημερας ηταν στα 432huf=1€!
 

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
706
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Αυτό το έχεις χρησιμοποιήσει προσωπικά; Μπήκα και είδα ότι για Βιέννη έχει διάφορους σταθμούς, θα πρέπει να κατασταλάξουμε πού θα μείνουμε μάλλον για να επιλέξω τον κατάλληλο προορισμό. Μπήκα πάντως χτες και έκανα κάποιες κρατήσεις με δωρεάν ακύρωση από Booking, τα περισσότερα σχετικά κοντά στο κέντρο.

Ναι, το έχω χρησιμοποιήσει από Βιέννη για Μπρνο και μετά από Μπρνο για Βουδαπέστη (που ξαναπερναει από Βιέννη, το αντίθετο δρομολόγιο από εσάς δηλαδή). Στο κεντρικό σταθμό σε αφήνει, Wien Hbf, από εκεί μετά μπορείς να πάς όπου θέλεις
 

gkTraveler

Member
Μηνύματα
30
Likes
22
Λοιπόν, όλα καλά τελικά με Revolut, λύθηκε το θέμα, διάβασα και τις 10-15 τελευταίες σελίδες στο σχετικό τόπικ μαζί με έναν οδηγό που προτείνεται εκεί (από το skiouraki), κομπλέ.

Τώρα το ΣΚ που θα είμαι πιο χαλαρός θα κάτσω να διαβάσω όσες ιστορίες έχω σημειώσει από το φόρουμ και θα επιστρέψω αν χρειαστεί από Δευτέρα. Πρόλαβα χτες και διάβασα αυτήν την χειμωνιάτικη του psilou (ρε φίλε χαρά στο κουράγιο σου, εγώ κρύωνα και μόνο που έβλεπα τις φωτογραφίες από τους πάγους μέσα στον Δούναβη, κι ας ήμουν κουκουλωμένος με κουβέρτα :p ).

Γενικά για να έχω μια εικόνα περί προϋπολογισμού, πώς κυμαίνονται από θέμα τιμών οι 2 πόλεις σε έξοδα κίνησης; Αναφέρομαι πχ σε μετακινήσεις, street food, τίποτα εισιτήρια (όχι τόσο σε μουσεία που δεν προβλέπεται -τουλάχιστον τώρα που το συζητάμε- να πάμε και πολύ) κλπ. Να είμαι και προετοιμασμένος δηλαδή πόσα ευρώ να μετατρέπω κάθε φορά σε φιορίνια.

Ισχύει πάντως η εικόνα που έχω σχηματίσει από τα λίγα που έχω προλάβει να δω ότι Βουδαπέστη είναι γενικά πόλη που είναι εύκολο να την περπατήσεις, ενώ Βιέννη είναι πιο πιθανό να χρειαστούμε ΜΜΜ;

Επίσης, η γυναίκα που είχε πάει πριν αρκετά χρόνια Βιέννη, μου ανέφερε για μια -ημερήσια- εκδρομή που είχαν κάνει προς Σάλτσμπουργκ και θυμάται να της είχε αρέσει πάρα πολύ, αλλά δυστυχώς δεν θυμάται πολλές άλλες λεπτομέριες. Γνωρίζει κανείς σχετικά; Και αν αξίζει τον κόπο, αλλά και από πού θα μπορούσα να ψαχτώ για να κλείσω κάτι τέτοιο αν θελήσω.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
(ρε φίλε χαρά στο κουράγιο σου, εγώ κρύωνα και μόνο που έβλεπα τις φωτογραφίες από τους πάγους μέσα στον Δούναβη, κι ας ήμουν κουκουλωμένος με κουβέρτα :p )
Βουδαπέστη = λατρεία, αλλά το κρύο να το χεις σιγουράκι! :haha:
Η αλήθεια είναι ότι την πρώτη φορά ήταν εξοντωτικό, μας έκοψε πολλά, αλλά και πάλι χαλάλι του.

πώς κυμαίνονται από θέμα τιμών οι 2 πόλεις σε έξοδα κίνησης;
δηλαδή πόσα ευρώ να μετατρέπω κάθε φορά σε φιορίνια.
Η Βουδαπέστη είναι αρκετά οικονομική σε όλα της, θα έλεγα ένα 30% πιο κάτω σε σχέση με Ελλάδα, μπορεί και περισσότερο. Αν έχεις κάρτα τύπου revolt αλλάζεις το ποσό που έχεις μέσα σε ότι νόμισμα θέλεις - όποτε θέλεις, έτσι δεν έχεις άγχος. Κράτα και λίγα μετρητά θα σου χρειαστούν.
Τα μεμονωμένα εισιτήρια ήταν φθηνά, κάτω του ευρώ.
Δεν ισχύει το ίδιο στη Βιέννη όμως, εκεί συμφέρει η ημερήσια/τριήμερη κάρτα για τα μέσα.

από τα λίγα που έχω προλάβει να δω ότι Βουδαπέστη είναι γενικά πόλη που είναι εύκολο να την περπατήσεις, ενώ Βιέννη είναι πιο πιθανό να χρειαστούμε ΜΜΜ;
Και οι δύο περπατιούνται -και επιβάλλεται να συμβεί αυτό- αλλά και στις δύο θα χρειαστείς τα ΜΜΜ. Περισσότερο στη Βιέννη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom