Ισλανδία 7 βράδια Ισλανδία, πως να μοιράσω τις ημέρες;

Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Καλημέρα βρε παιδιά.
Τι γαμάτο, να ξυπνάω για δουλειά και να βλέπω ταγκάρισμα για Ισλανδία. :cool:
Κάτσε να τα διαβάσω κι εγώ όλα, να πω την αποψούλα μου.
Έτσι πρόχειρα, αρχές Μαΐου του 2016 δεν μπορέσαμε να οδηγήσουμε από τα ανατολικά φιορδ προς Εγκίλσταντιρ λόγω χιονοθύελλας. Δεν είχαμε 4x4 όμως.
Φέτος, μέσα Ιουνίου πετύχαμε πάλι τρομερά άσχημο καιρό από Seydisfjordur προς Egilstadir και ανατολικά φιορδ. Και χιονοπτώσεις και πολύ κρύο με αέρα. Την ίδια ώρα στο Golden circle έπιανε 20 βαθμούς.
Γενικά να είστε έτοιμοι για όλα, θα έλεγα σίγουρα 4x4 αν θέλετε να κάνετε το γύρο.

Πολλά τα χλμ όμως ρε συ. Έτσι κι αλλιώς Ισλανδία θα πας ξανά, δεν αρκεί μια εβδομάδα. Είναι πάρα πολλά όσα θα θες να σταματήσεις. Από Egilstadir προς Myvatn ας πούμε, έχει καταρράκτες, φαράγγια και τοπία που είναι κρίμα απλά να περνάς οδηγώντας.

Επανέρχομαι με το πρόγραμμα που είπες.
Α, νοικιάσαμε από την green motion την πρώτη φορά, λόγω προσφοράς τότε. Αλλά πάνε τρία χρόνια, οπότε οι πληροφορίες των υπολοίπων είναι πιο σημαντικές νομίζω.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Μετα το Hella κοιτα να διανυκτερευσεις καπου απο το kalfafell και μετα. Ειναι πολλα τα χιλιομετρα και με πολλες στροφες μεχρι το Egilsstadir. Αν διανυκτερευσεις Vik φοβαμαι δε θα σου βγει.
Καλημέρα βρε παιδιά.
Τι γαμάτο, να ξυπνάω για δουλειά και να βλέπω ταγκάρισμα για Ισλανδία. :cool:
Κάτσε να τα διαβάσω κι εγώ όλα, να πω την αποψούλα μου.
Έτσι πρόχειρα, αρχές Μαΐου του 2016 δεν μπορέσαμε να οδηγήσουμε από τα ανατολικά φιορδ προς Εγκίλσταντιρ λόγω χιονοθύελλας. Δεν είχαμε 4x4 όμως.
Φέτος, μέσα Ιουνίου πετύχαμε πάλι τρομερά άσχημο καιρό από Seydisfjordur προς Egilstadir και ανατολικά φιορδ. Και χιονοπτώσεις και πολύ κρύο με αέρα. Την ίδια ώρα στο Golden circle έπιανε 20 βαθμούς.
Γενικά να είστε έτοιμοι για όλα, θα έλεγα σίγουρα 4x4 αν θέλετε να κάνετε το γύρο.

Πολλά τα χλμ όμως ρε συ. Έτσι κι αλλιώς Ισλανδία θα πας ξανά, δεν αρκεί μια εβδομάδα. Είναι πάρα πολλά όσα θα θες να σταματήσεις. Από Egilstadir προς Myvatn ας πούμε, έχει καταρράκτες, φαράγγια και τοπία που είναι κρίμα απλά να περνάς οδηγώντας.

Επανέρχομαι με το πρόγραμμα που είπες.
Α, νοικιάσαμε από την green motion την πρώτη φορά, λόγω προσφοράς τότε. Αλλά πάνε τρία χρόνια, οπότε οι πληροφορίες των υπολοίπων είναι πιο σημαντικές νομίζω.
1 νύχτα Reykjavik
Μέχρι στιγμής η 2η νύχτα έχει κλείσει κοντά στο Hvolsvollur.
Νοικιάσαμε ένα Citroen Cactus από thrifty.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
1. Αυτό το cactus είναι 4x4;
2. Σίγουρα, τα whale watching tours του Husavik είναι αυτά με τις καλύτερες πιθανότητες για φάλαινες κτλ. Αυτό που μας άρεσε πιο πολύ όμως, ήταν το μουσείο των φαλαινών στο Husavik. Whale watching είχαμε πάει από το Ρείκιαβικ, είδαμε κι εκεί φάλαινες φυσικά.
3. Ξέρω ότι φαίνεται χαζό, αλλά αν δεν θέλετε οπωσδήποτε φάλαινες στα βόρεια, εγώ θα πρότεινα και πάλι να επικεντρωθείτε στη νότια πλευρά και στη χερσόνησο Snaefellsness. Κι αυτό γιατί δεν ξέρω τι χρόνο θα έχετε για να δείτε Detifoss, Asbergi κτλ. Με την προϋπόθεση του αυτοκινήτου πάντα. Αν δεν είναι 4x4, θέλει τύχη.
4. Βλέπεις το δελτίο καιρού και τις ριπές ανέμου που είναι και σε φωτεινές πινακίδες στο δρόμο. Τα ζόρικα είναι εκεί στις μεγάλες εκτάσεις μαύρης άμμου στο Νότο, και στις μίας κατεύθυνσης γέφυρες. Δεν παθαίνει τόσο εύκολα ζημιά το αμάξι πάντως.
5. Αν έχετε χρόνο και όρεξη, και το επιτρέπει ο καιρός, πηγαίνετε στον Glymur.
 

Fanie

Member
Μηνύματα
256
Likes
619
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Lena's Stone Forest
Καλημέρα κι από μένα. Έχουν δίκαιο οι προλαλήσαντες για τα πολλά χιλιόμετρα οδήγησης που σε περιμένουν. Σα να πας στην Ισλανδία μόνο για να οδηγήσεις. Βάλε κάτω τα αξιοθέατα που θες να δεις, τις δραστηριότητες που θες να κάνεις και τον χρόνο που θες να τους αφιερώσεις. Πρόσθεσε τώρα και τον χρόνο οδήγησης. Σου βγαίνουν οι 7 ημέρες για τον γύρο του νησιού; Αν όχι, επικεντρώσου στον νότο (ως τις παγετωνικές λίμνες) και στην Snaefellsness, όπως σου έχουν προτείνει. Επίσης έχε υπόψη σου ότι Απρίλη μήνα δεν είναι όλοι οι F δρόμοι ανοιχτοί. Να μπαίνεις στο www.road.is για ενημερώσεις. Θα περάσεις τέλεια!
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Γιατί σε αγχώνει να κάνετε την πρώτη διανυκτέρευση στην Hella? Εμείς έτσι το κάναμε τέλη Μαϊου και μια χαρά προλαβαμε golden circle, τι ώρα βραδιάζει την εποχή που θα πάτε εσείς?
Σε κάθε περίπτωση με 7 μόνο βράδια δεν θα έβαζα με τίποτα 2 νύχτες στο Ρεκιαβικ
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
1. Αυτό το cactus είναι 4x4;
2. Σίγουρα, τα whale watching tours του Husavik είναι αυτά με τις καλύτερες πιθανότητες για φάλαινες κτλ. Αυτό που μας άρεσε πιο πολύ όμως, ήταν το μουσείο των φαλαινών στο Husavik. Whale watching είχαμε πάει από το Ρείκιαβικ, είδαμε κι εκεί φάλαινες φυσικά.
3. Ξέρω ότι φαίνεται χαζό, αλλά αν δεν θέλετε οπωσδήποτε φάλαινες στα βόρεια, εγώ θα πρότεινα και πάλι να επικεντρωθείτε στη νότια πλευρά και στη χερσόνησο Snaefellsness. Κι αυτό γιατί δεν ξέρω τι χρόνο θα έχετε για να δείτε Detifoss, Asbergi κτλ. Με την προϋπόθεση του αυτοκινήτου πάντα. Αν δεν είναι 4x4, θέλει τύχη.
4. Βλέπεις το δελτίο καιρού και τις ριπές ανέμου που είναι και σε φωτεινές πινακίδες στο δρόμο. Τα ζόρικα είναι εκεί στις μεγάλες εκτάσεις μαύρης άμμου στο Νότο, και στις μίας κατεύθυνσης γέφυρες. Δεν παθαίνει τόσο εύκολα ζημιά το αμάξι πάντως.
5. Αν έχετε χρόνο και όρεξη, και το επιτρέπει ο καιρός, πηγαίνετε στον Glymur.
Όχι δεν είναι 4χ4 αλλά είναι κάπως σηκωμένο να το πω.
Δηλαδή με κατεύθυνση δυτικά προς Akureyri δεν περνάει αυτοκίνητο που δεν είναι 4χ4?

Καλημέρα κι από μένα. Έχουν δίκαιο οι προλαλήσαντες για τα πολλά χιλιόμετρα οδήγησης που σε περιμένουν. Σα να πας στην Ισλανδία μόνο για να οδηγήσεις. Βάλε κάτω τα αξιοθέατα που θες να δεις, τις δραστηριότητες που θες να κάνεις και τον χρόνο που θες να τους αφιερώσεις. Πρόσθεσε τώρα και τον χρόνο οδήγησης. Σου βγαίνουν οι 7 ημέρες για τον γύρο του νησιού; Αν όχι, επικεντρώσου στον νότο (ως τις παγετωνικές λίμνες) και στην Snaefellsness, όπως σου έχουν προτείνει. Επίσης έχε υπόψη σου ότι Απρίλη μήνα δεν είναι όλοι οι F δρόμοι ανοιχτοί. Να μπαίνεις στο www.road.is για ενημερώσεις. Θα περάσεις τέλεια!
Ποιοί F δρόμοι είναι αυτοί που οδηγούν σε κάποιο γνωστό αξιοθέατο, γιατί δεν έχω σκοπό να μπω σε κάποιον.

Καταλαβαίνω πως το γράφετε απλά μου φαίνεται περίεργο να φτάσω ως Jokusarlon και να ξαναγυρίσω πίσω να δω Snaefellsness.

Σε αυτή την περίπτωση που το κάνω έτσι πως θα ήταν σωστό να μοιράσω τις διανυκτερεύσεις;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Γιατί σε αγχώνει να κάνετε την πρώτη διανυκτέρευση στην Hella? Εμείς έτσι το κάναμε τέλη Μαϊου και μια χαρά προλαβαμε golden circle, τι ώρα βραδιάζει την εποχή που θα πάτε εσείς?
Σε κάθε περίπτωση με 7 μόνο βράδια δεν θα έβαζα με τίποτα 2 νύχτες στο Ρεκιαβικ
Δεν με αγχωνει, γι'αυτό και έβαλα 40+ χιλιόμετρα μετά το Hella, απλά πιστεύω πως μετά το golden Circle είναι μια λογική στάση. Εσύ μετά το Golden Circle που είχες μείνει;
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Ναι, το ξέρω το cactus (πανέμορφο, αν έχεις πιει ένα μπουκάλι βότκα, παρεμπιπτόντως :haha: ). Πρέπει να είστε τυχεροί, φίλε. Δε λέω ότι δεν περνάει ο δρόμος, αλλά εμείς είχαμε καθαρό δρόμο σε όλη τη διαδρομή, και όταν αρχίσαμε να ανεβαίνουμε προς Egilstadir το χιόνι έπεφτε τόσο γρήγορα, που απλά το αμάξι σε κάποια φάση δεν πήγαινε. Γύρισα με όπισθεν, για να καταλάβεις.
Στο χάρτη φαίνονται ποιοι είναι οι F δρόμοι. Εκεί, για τα ενοικιαζόμενα, απαγορεύεται να μπει όχημα που δεν είναι 4x4. Αυτό δε σημαίνει ότι στους άλλους, όπου επιτρέπεται, θα μπορεί κιόλας να μπει το cactus. Οι F είναι κακοί χωματόδρομοι βασικά, μπορεί να τους διασχίζει ποταμάκι κτλ. Αλλά και οι άλλοι χωματόδρομοι που δεν είναι F, δεν είναι απαραίτητα εύκολοι.
Με το Duster (που είναι πιο ψηλό από το cactus), πήγαμε και σε F, αλλά είναι δικό μου το αμάξι οπότε δε με ένοιαζε. Όταν θέλαμε όμως με το ενοικιαζόμενο να πάμε στον καταρράκτη Nauthusagil (πιο πέρα από Seljalandfoss), ο δρόμος γινόταν F στα τελευταία χιλιόμετρα. Το ρίσκαρα.
Στον Detifoss ας πούμε δεν είναι F. Είναι όμως σκατόδρομος, που πολύ πιθανόν να είναι και κλειστός λόγω χιονιού εκείνη την περίοδο.

Στο διά ταύτα: Παίζει και να είστε τυχεροί, και να είναι ανοιχτοί όλοι οι δρόμοι από Απρίλη. Χλωμό το κόβω, αν σκεφτείς ότι φέτος το καλοκαίρι τράβηξε πολύ και εκεί. Δεν ξέρω, αλήθεια και δε θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου.
Έχοντας ήδη πάει, σου λέω τώρα ότι να μην κάνεις τον κύκλο. Αλλά κι εμείς πριν πάμε την πρώτη φορά, σχεδιάσαμε τον κύκλο, με 9 διανυκτερεύσεις. Δε μας βγήκε.
 

Fanie

Member
Μηνύματα
256
Likes
619
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Lena's Stone Forest
Θα έβαζα μια διανυκτέρευση στο Reykjavik και την επομένη θα έφευγα για Snaefellsness και η δεύτερη νυχτα μου θα ήταν στο Hellnar. Την επομένη θα ολοκλήρωνα τα αξιοθέατα της Snaefellsness και θα άρχιζα να κατεβαίνω. Η τρίτη μου νύχτα θα ήταν στο Borgarnes. Την επομένη Glymur και Χρυσός Κύκλος - θα άφηνα εκτός το πάρκο που δεν με ξετρέλανε, αλλά θα πήγενα σίγουρα στον Gullfoss. Θα συνέχιζα να κατεβαίνω, θα έβλεπα τον Kerid και θα έβαζα την τέταρτη νύχτα κάπου εκεί κοντά, ίσως στο Selfoss. Την επομένη θα πήγαινα σε καταρράκτες, παραλίες και φαράγγια, αλλά όχι στο πεσμένο αεροπλάνο. Πέμπτη νύχτα στο Kirkjubæjarklaustur. Η επομένη έχει την μεγαλύτερη διαδρομή γιατί φτάνει ως τις λίμνες και την Diamond Beach και ξεκινά η επιστροφή. Θα πέρναγα την έκτη μου νύχτα στο Vik και στον δρόμο για την πρωτεύουσα θα έβλεπα ό,τι δεν είχα προλάβει - ίσως να έβαζα και μια Blue Lagoon, αλλά δεν είμαι και φανατική. Σίγουρα θα πήγαινα στην Gunnuhver, αν περίσσευε ο χρόνος. Είναι τόσο τρομακτική! Έβδομη νύχτα στο Reykjavik παρακαλώντας να είχα κι άλλες μέρες στο νησί. Πόσο ζηλεύω...
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
1. Για whale watching στην χερσόνησο Snaefellsness αναχωρούν απο το λιμανι του Grundarfjordur πλοιάρια της εταιρίας Laki. Εκείνη την εποχή έχεις μέγαλες πιθανότητες για όρκες!
2. Το 4x4 δεν το θεωρώ απαραίτητο. Στους F δεν θα πας έτσι και αλλιώς και στους κανονικούς όταν ο δρόμος είναι κλειστός λόγω χιονιου, επίσης δεν πας είτε έχεις 4x4 είτε συμβατικό. Πιο σημαντικό είναι να επιλέξεις κάποιο όχημα με αυξημένο βάρος.
3. Μια χαρά προλαβαίνεις να δεις πάρα πολλά πραγματα κάνοντας τον γύρο σε 7 βράδια με καλό προγραμματισμό. Εξάλλου και η οδήγηση απο μόνη της στην Ισλανδία είναι απολαυση και εμπειρία. Μην ξεχάμε επίσης και την εποχή που θες να πας. Και να θες να βγεις απο τον ring road για να δεις άλλα πράγματα, λόγω χιονιού μάλλον δεν θα μπορείς. Οπότε κατα 80% οτι είναι να δεις είναι πάνω εκεί.
4. Τα χιλιόμετρα μην κοιτάς να τα χωρίσεις σε ισα μέρη αλλά με βάση τις δραστηριότητες που θες. Αν θες να δεις π.χ 7 πραγματα σε μία μέρα, τα χιλιόμετρα πρέπει να είναι σαφώς λιγότερα απο την μέρα που θα έχεις σκοπό να δεις 3.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
1. Για whale watching στην χερσόνησο Snaefellsness αναχωρούν απο το λιμανι του Grundarfjordur πλοιάρια της εταιρίας Laki. Εκείνη την εποχή έχεις μέγαλες πιθανότητες για όρκες!
2. Το 4x4 δεν το θεωρώ απαραίτητο. Στους F δεν θα πας έτσι και αλλιώς και στους κανονικούς όταν ο δρόμος είναι κλειστός λόγω χιονιου, επίσης δεν πας είτε έχεις 4x4 είτε συμβατικό. Πιο σημαντικό είναι να επιλέξεις κάποιο όχημα με αυξημένο βάρος.
3. Μια χαρά προλαβαίνεις να δεις πάρα πολλά πραγματα κάνοντας τον γύρο σε 7 βράδια με καλό προγραμματισμό. Εξάλλου και η οδήγηση απο μόνη της στην Ισλανδία είναι απολαυση και εμπειρία. Μην ξεχάμε επίσης και την εποχή που θες να πας. Και να θες να βγεις απο τον ring road για να δεις άλλα πράγματα, λόγω χιονιού μάλλον δεν θα μπορείς. Οπότε κατα 80% οτι είναι να δεις είναι πάνω εκεί.
4. Τα χιλιόμετρα μην κοιτάς να τα χωρίσεις σε ισα μέρη αλλά με βάση τις δραστηριότητες που θες. Αν θες να δεις π.χ 7 πραγματα σε μία μέρα, τα χιλιόμετρα πρέπει να είναι σαφώς λιγότερα απο την μέρα που θα έχεις σκοπό να δεις 3.
Εγώ βασικά την ιστορία σου διάβασα και έβαλα τις διανυκτερεύσεις στα σημεία ή κοντά στα σημεία που έβαλες εσύ. Και χοντρικά αυτά που είδατε εσείς με καλύπτουν και εμένα, ας πούμε δεν θα παω στο αεροπλάνο ή δεν θα κάνω snorkeling.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Εγώ βασικά την ιστορία σου διάβασα και έβαλα τις διανυκτερεύσεις στα σημεία ή κοντά στα σημεία που έβαλες εσύ. Και χοντρικά αυτά που είδατε εσείς με καλύπτουν και εμένα, ας πούμε δεν θα παω στο αεροπλάνο ή δεν θα κάνω snorkeling.
Δεν θα έβγαζα με τίποτα το snorkeling (εκτός και αν είναι θέμα budget που το καταλαβαίνω). Δεν είναι απλά μια βουτιά, σε πιανει δέος...
Με λίγο τύχη μπορεί να δειτε και σέλας. Τον Απρίλη κάνει τις τελευταίες εμφανίσεις του. Στο εύχομαι!
Ψάξε σήμερα για εκδρομές. Θα έχουν εκπτώσεις λόγω black Friday...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom