7 budget tips για να επιβιώσεις στο Λονδίνο

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.954
Ναι και έχεις τη μικρότερη δυνατή χασούρα. Απλά να την φορτίσεις μια ή όσο το δυνατόν λιγότερες φορες γιατί έχει ένα μικρό fee στη φόρτιση από Ελλάδα (λόγω πολιτικης τραπεζών). Η δική μου που φορτίζεται από Αγγλικό λογαριασμό δεν έχει ούτε αυτό το fee.
Επίσης χρησιμοποιώντας την ελληνική debit στις συναλλαγές σου πάλι έχεις πάρα πολυ χαμηλή χασούρα στην μετατροπη νομίσματος. Βέβαια καλό είναι να συμβουλεύεστε τις τράπεζες σας πριν από κάθε ταξίδι γιατί και εγώ πλεόν δεν χρησιμοποιώ ελληνικές κάρτες πλην ελάχιστα την εθνική οπότε δεν ξέρω τι δεδομένα έχουν τώρα.
Εν κατακλείδι, η χρήση κάρτας ή ακόμη και η ανάληψη μετρητών απο ατμ εκεί, αν γίνεται έξυπνα, συμφέρει ασυζητητι σε σχέση με το συνάλλαγμα.
Και εγω Εθνικη χρεωστικη εχω απλα αν βολευει η revolut απο θεμα χασουρας να την ενεργοποιησω,να ξεγνοιασει το κεφαλι μου!την παιρνουν παντου σ ολα τα μαγαζια ετσι?ετσι και αλλιως συναλλαγμα σκεφτομουν να κανω απο δω ή εκει οποτε τα λεφτα που διαθεσουμε και οι 2 ειναι προκαθορισμενα οποτε θα γινει μια φορτιση και σε εκτακτη αναγκη η χρεωστικη της Εθνικης
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δεν έχω αντιμετωπίσει μέχρι στιγμής θέμα με τη revolut σε καμμία χώρα. Την φορτίζω από το app στο κινητό και έτοιμη. Στην Αγγλία την χρησιμοποιώ λίγο γιατί ζω εδώ και έχω την Αγγλική μου κάρτα. Την έχω χρησιμοποιήσει όμως πάρα πολύ στην Ελλάδα και σε άλλες ευρωπαικές χώρες, αλλά είναι πολύ διάσημη και εδώ. Έτσι την έμαθα και εγώ.

Πάντως ακόμη και αν χρησιμοποιούσες έξυπνα μόνο τη χρεωστική της εθνικής θα ήσουν εντάξει. Και αν θέλεις μετρητά μπορείς να τραβήξεις από εδώ είτε μέσω της debit εθνικής είτε μέσω revolut μια φορά για να αποφύγεις έξτρα κόστος. Ακόμη αν διαβάσεις όλες αυτές οι κάρτες έχουν όριο στο ποσό που μπορείς να τραβήξεις αλλά πολύ μεγαλύτερο όριο αν τις χρησιμοποιείς ως χρεωστικές στις συναλλαγές σου. Δες εδώ.
41283987_10161212316715019_7718434742084829184_n.jpg
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Όταν πήγα να βγάλω revolut, πριν κανένα μήνα, μου έγραφε πως δεν μπορώ να συνδέσω Ελληνική κάρτα.
Έχει αλλάξει κάτι τώρα;
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Όταν πήγα να βγάλω revolut, πριν κανένα μήνα, μου έγραφε πως δεν μπορώ να συνδέσω Ελληνική κάρτα.
Έχει αλλάξει κάτι τώρα;
Με τη revolut δεν γίνεται σύνδεση με τον ελληνικό λογαριασμού. Αφού την παραγγείλεις δημιουργείς iban στην revolut και μέσω του e banking της τράπεζας σου μεταφέρεις το ποσό.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.954
Δεν έχω αντιμετωπίσει μέχρι στιγμής θέμα με τη revolut σε καμμία χώρα. Την φορτίζω από το app στο κινητό και έτοιμη. Στην Αγγλία την χρησιμοποιώ λίγο γιατί ζω εδώ και έχω την Αγγλική μου κάρτα. Την έχω χρησιμοποιήσει όμως πάρα πολύ στην Ελλάδα και σε άλλες ευρωπαικές χώρες, αλλά είναι πολύ διάσημη και εδώ. Έτσι την έμαθα και εγώ.

Πάντως ακόμη και αν χρησιμοποιούσες έξυπνα μόνο τη χρεωστική της εθνικής θα ήσουν εντάξει. Και αν θέλεις μετρητά μπορείς να τραβήξεις από εδώ είτε μέσω της debit εθνικής είτε μέσω revolut μια φορά για να αποφύγεις έξτρα κόστος. Ακόμη αν διαβάσεις όλες αυτές οι κάρτες έχουν όριο στο ποσό που μπορείς να τραβήξεις αλλά πολύ μεγαλύτερο όριο αν τις χρησιμοποιείς ως χρεωστικές στις συναλλαγές σου. Δες εδώ.
View attachment 246513
Αα ωραια τελεια!θα το ψαξω να την δοκιμασω αν ειναι!σ'ευχαριστω!αα αν μενεις Λονδινο και εχεις να προτεινεις κανενα καλο fish n chips,καλοδεχουμενο:p
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Να περάσεις όμορφα :). Στις περισσότερες παμπ θα βρεις καλό fish and chips έχω φάει σε αρκετες και δεν ξεχωρίζω κάποιες. Για πιο οικονομικά δοκίμασε fish and chips στις wetherspoon pubs που είπα παραπάνω. Έχει μπόλικες στο Λονδίνο. Επίσης για πολύ καλή και οικονομική pizza προτίμησε την αλυσίδα franco manca.
 

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
Αα ωραια τελεια!θα το ψαξω να την δοκιμασω αν ειναι!σ'ευχαριστω!αα αν μενεις Λονδινο και εχεις να προτεινεις κανενα καλο fish n chips,καλοδεχουμενο:p
εγώ αν εχω επισκέπτες που θέλουν να δοκιμάσουν fish and chips τους παω στα poppies, αλλιως σε οποιαδήποτε pub θα ειναι αξιοπρεπες.

Να περάσεις όμορφα :). Στις περισσότερες παμπ θα βρεις καλό fish and chips έχω φάει σε αρκετες και δεν ξεχωρίζω κάποιες. Για πιο οικονομικά δοκίμασε fish and chips στις wetherspoon pubs που είπα παραπάνω. Έχει μπόλικες στο Λονδίνο. Επίσης για πολύ καλή και οικονομική pizza προτίμησε την αλυσίδα franco manca.
Πολύ καλή επιλογή το franca manca αλλα εξίσου τελεια πιτσα σε ξυλοφουρνο εχει η pilgrims pizza που ισως εχει και ποιο πολλα μαγαζια στο κέντρο. Επίσης για χαμηλο budget παιζουν και διαφορα μπουριταδικα που με 8 λιρες σκας.

Καλο συνάλλαγμα θα βρείτε στο Ace-fx (london Bridge και Canary wharf). Επίσης σε γνωστα ανταλλακτηρια του κεντρου (οπως travelex και moneycorp) θα παρετε τελειο rate αν προ παραγγείλετε απο την ηλεκτρονική τους σελιδα.

Επίσης δεν ξερω αν εχει αναφερθεί αλλα στα θεατρα του west end μπορεις να βρεις εισητηρια μιση τιμη αν πας κανα μισαωρο πριν την παράσταση στο θεατρο (φυσικα οι θεσεις δεν θα ναι και οι καλύτερες αλλα θα δεις ενα ομορφο σοου).

Για μετακίνηση, οταν ο καιρός ειναι καλος, το ποδήλατο ειναι μια οικονομική επιλογή. Με 2 λιρες για ολη την ημερα μπορεις να πας (σχεδόν οπου θες). Τον τελευταίο χρόνο έχουν ολοκληρωθεί κεντρικοί ποδηλατοδρομοι που ειναι απολυτα ασφαλεις και περνανε απο πολυ κεντρικα σημεία.
 
Last edited by a moderator:

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Υπάρχουν και τα boots, τις βραδινές ώρες όλα τα σάντουιτς £1, για όσους θέλουν κάτι πρόχειρο και γρήγορο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Δεν εχει καποια στανταρ χρεωση;σ αλλο φορουμ διαβασα οτι ειναι 1ε για καθε εμβασμα..εχεις καποια προσφατη εμπειρια;
Μπες στο site της τράπεζας σου ή πάρτους τηλέφωνο. Είναι ο πιο σίγουρος τρόπος για να μάθεις.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ναι και έχεις τη μικρότερη δυνατή χασούρα. Απλά να την φορτίσεις μια ή όσο το δυνατόν λιγότερες φορες γιατί έχει ένα μικρό fee στη φόρτιση από Ελλάδα (λόγω πολιτικης τραπεζών). Η δική μου που φορτίζεται από Αγγλικό λογαριασμό δεν έχει ούτε αυτό το fee.
Επίσης χρησιμοποιώντας την ελληνική debit στις συναλλαγές σου πάλι έχεις πάρα πολυ χαμηλή χασούρα στην μετατροπη νομίσματος. Βέβαια καλό είναι να συμβουλεύεστε τις τράπεζες σας πριν από κάθε ταξίδι γιατί και εγώ πλεόν δεν χρησιμοποιώ ελληνικές κάρτες πλην ελάχιστα την εθνική οπότε δεν ξέρω τι δεδομένα έχουν τώρα.
Εν κατακλείδι, η χρήση κάρτας ή ακόμη και η ανάληψη μετρητών απο ατμ εκεί, αν γίνεται έξυπνα, συμφέρει ασυζητητι σε σχέση με το συνάλλαγμα.
Συμφωνώ απόλυτα. Την τελευταια φορα που πηγα Λονδίνο (περσι) δεν είχα φτιάξει καθόλου στερλίνες από Ελλάδα. Επίσης να αναφέρω εδω πως οι χρεωστικές περνανε κυριολεκτικά παντου. Μέχρι κ ντιλιβερα πίτσας ένα βραδυ με χρεωστική τον είχαμε πληρώσει. Τα μετρητά τείνουν να γίνουν για τους Βρετανούς είδος προς εξαφάνιση
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.736
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom