Αστυπάλαια Aστυπάλαια -Αμοργός

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Συμφωνώ ότι σαν τη Χώρα της Αμοργού δεν έχει, αλλά αυτή την περίοδο πολύ δύσκολα θα βρεις κάτι και θα είναι και πανάκριβο. Έτσι την πάτησα και εγώ πριν 2 χρόνια και τελικά κατέληξα στα Κατάπολα στο εξαιρετικό κατά τ' άλλα και πολύ κοντά στη Χώρα, Amorgion Hotel. Βασικά δεν ήταν ακριβώς Κατάπολα, ήταν κάπου στη μέση της διαδρομής Κατάπολα-Χώρα. Όταν ξαναπάω (γιατί η Αμοργός ήταν έρωτας) αυτό που θα κάνω είναι να μοιράσω τις διανυκτερεύσεις σε Χώρα και Αιγιάλη. 5 μέρες είναι τσίμα τσίμα για Αμοργό ειδικά αν δεν έχεις ξαναπάει και σκοπεύεις να γυρίσεις όλο το νησί. Βασικά θεωρώ ότι δεν φτάνουν, ειδικά αν έχεις να μετακινείσαι καθημερινά από Αιγιάλη. Θα πρότεινα όλες τις μέρες Αμοργό και σπαστές διανυκτερεύσεις.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μια οικονομική πιστεύω πρόταση διαμονής στην Αστυπάλαια (btw νησι με αρκετα ακριβη διαμονη γενικα) είναι το hotel paradissos...
Έμεινα πέρυσι εκεί, όντως είναι μια καλή πρόταση σε ένα νησί με αρκετά ακριβή διαμονή συμφωνώ. Επίσης με αρκετά δύσκολη μετακίνηση αν δεν έχεις μεταφορικό μέσο, και είναι κάτι που πρέπει να ληφθεί υπόψιν.

Συμφωνώ ότι σαν τη Χώρα της Αμοργού δεν έχει, αλλά αυτή την περίοδο πολύ δύσκολα θα βρεις κάτι και θα είναι και πανάκριβο..
Ακριβώς έτσι, πρέπει να είναι τυχερός ο φίλος για να βρει τώρα στη χώρα, ωστόσο και τα Κατάπολα δεν είναι άσχημη επιλογη γιατί είναι κοντά στη χώρα. Μπορεί να γυρνάει και το βράδυ απο το περίφημο μονοπάτι απο τα σκαλάκια (τρεις φορές πήγα, ποτέ δε το βρήκα :haha:) και θα ναι μια χαρά. Συμφωνώ οτι στο 7ημερο πρέπει να μοιράσει κανείς τη διαμονή σε 5 και 2 μέρες αντιστοια μεταξύ χώρας και Αιγιάλης, ειδικά αν δεν έχει μεταφορικό μέσο, ωστόσο και οι 5 ημέρες που έχει να διαθέσει στο νησί είναι αρκετές ώστε να πάρει μια πολύ καλή γεύση και να δει αρκετά πραγματάκια. Έτσι κι αλλιώς για την Αμοργό μιλάμε, θα ξαναπάει:);)
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Καλημέρα παιδιά! πάντως και τα δυο νησιά έχουν καλά κάμπινγκ. Στην Αμοργό έχω μείνει στα Κατάπολα, όχι στο δημοτικό στο άλλο. Η χώρα απίστευτη όντως! Επίσης το νησί προσφέρεται για κατάδυση με πολύ καλό καταδυτικό στην Αιγιάλη
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ακριβώς έτσι, πρέπει να είναι τυχερός ο φίλος για να βρει τώρα στη χώρα, ωστόσο και τα Κατάπολα δεν είναι άσχημη επιλογη γιατί είναι κοντά στη χώρα. Μπορεί να γυρνάει και το βράδυ απο το περίφημο μονοπάτι απο τα σκαλάκια (τρεις φορές πήγα, ποτέ δε το βρήκα :haha:) και θα ναι μια χαρά. Συμφωνώ οτι στο 7ημερο πρέπει να μοιράσει κανείς τη διαμονή σε 5 και 2 μέρες αντιστοια μεταξύ χώρας και Αιγιάλης, ειδικά αν δεν έχει μεταφορικό μέσο, ωστόσο και οι 5 ημέρες που έχει να διαθέσει στο νησί είναι αρκετές ώστε να πάρει μια πολύ καλή γεύση και να δει αρκετά πραγματάκια. Έτσι κι αλλιώς για την Αμοργό μιλάμε, θα ξαναπάει:);)
Αυτό με σκαλάκια το ξέρω για την Αστυπάλαια, ισχύει και στην Αμοργό;; Next time!!

Θα σου πω, θεωρώ ότι οι 7 μέρες είναι ιδανικές για Αμοργό, συμφωνώ ότι οι 9 είναι αρκετές αλλά μπορείς να το παίξεις και εντελώς χαλάρωση τις 2 επιπλέον. Τώρα οι 5 μέρες αν δεν πας Γραμβούσα και Νικουριά βγαίνουν άνετα. Μάλλον όχι και με Νικουριά βγαίνουν. Αλλά κρίμα δεν είναι να μη δεις τη Γραμβούσα;; Εκεί είναι η απόλυτη χαλάρωση. Μόνο εσύ και η θάλασσα. Βέβαια είχα πάει Ιούλιο, Αύγουστο δεν ξέρω αν γίνεται το αδιαχώρητο και εκεί. Και επειδή είχα πάει και εγώ για 5 μέρες πραγματικά τσίμα τσίμα μπόρεσα να δω το νησί και την Αιγιάλη δεν την είδα και σχεδόν καθόλου, μόνο ένα φαγητό έκανα. Δεν ξέρω βέβαια και τι στυλ διακοπών κάνει ο φίλος μας, άλλη παραλία το πρωί άλλη το απόγευμα, καθόλου το πρωί γιατί ξυπνάει αργά πχ και πηγαίνει σε μια, όλα παίζουν το ρόλο τους.

Βέβαια δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω ότι θα πάει και θα ξαναπάει και θα ξαναπάει.... Οπότε ό,τι εκκρεμότητα του μείνει την επόμενη φορά.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αυτό με σκαλάκια το ξέρω για την Αστυπάλαια, ισχύει και στην Αμοργό;; Next time!!
Τη πληροφορία αυτή την αλίευσα από ενα παλιό μπαρμάνι στην Ηρακλειά που μας κερνούσε ρακόμελα, Ιούλιο του '16 λίγο πριν πάμε Αμοργό, και συζητώντας για τις υψηλές τιμές στα λίγα καταλύμματα της χώρας. Μάλιστα αυτός είχε μείνει κι Αμοργό κανένα χρόνο και μου το είπε. Δε ξέρω και δε το επιβεβαίωσα γιατί δε μου χρειάστηκε ακόμα..

Βέβαια δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω ότι θα πάει και θα ξαναπάει και θα ξαναπάει.... Οπότε ό,τι εκκρεμότητα του μείνει την επόμενη φορά.
Ξεκάθαρα. Έχεις δει κανέναν άλλωστε να πηγαίνει Αμοργό και να μη θέλει να ξαναπάει άμεσα; Δε νομίζω.
Δε ξέρω τι συμβαίνει, ίσως είναι το κλίμα, η ατμόσφαιρα, το παρεΐστικο στυλ, αλλά συγκεκριμένα αυτα τα δύο νησιά το βγάζουν το συναίσθημα της νοσταλγίας και της θέλησης για επιστροφή. Κυρίως η Αμοργός...
 

steliosnats

Member
Μηνύματα
9
Likes
4
τελικα καλα τα λεγατε. δεν βρηκα ποτε τιποτα απο δωματια...
οποτε αναγκαστικα θα παω πρωτα αστυπαλαια και τελος αυγουστου αμοργο με διαμονη καταπολα, για να μαι κοντα σε ολα.

υγ: εχω ξαναπαει αμοργο αλλα για λιγες μερες πριν 15 χρονια...οποτε απο τοτε σκεφτομουν ποτε θα ξαναπαω και ηρθε το πληρωμα του χρονου.
καλα τα λετε λοιπον.. ευχαριστω
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Μάλλον άκυρη η Πάρος και την αφήνουμε για του χρόνου με τον Κοινωνικό Τουρισμό! Τελικά λέμε για Αμοργό από 1 -2 Σεπτέμβρη! Θέλουμε όμως να πάμε και Αστυπάλαια, ποσά θα βράδια θα ήταν καλά ; Συνολικά λέμε να διαθέσουμε 6 βράδια και για τα 2 νησιά, αν και βασικός προορισμος είναι η Αμοργός!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Με 6 βράδυα για μένα άνετα μένεις μόνο Αμοργό. Βάλε τις παραλίες της Αμοργού, βάλε και 2 μέρες που θα κολυμπήσεις σε κοντινά νησάκια(Γραμβούσα,Νικουριά) που θα πας με καραβάκι. Θα βγεις βράδυ στην Αιγιάλη στα μπαράκια δίπλα στη θάλασσα, άλλο βράδυ θα πας Ξυλοκερατίδι στα Κατάπολα να δεις ηλιοβασίλεμα και μετά να φας πάνω στο κύμα, άλλα βράδυα θα βγεις στην πανέμορφη χώρα, πάνε οι 6 μέρες. Βάλε και τις απαραίτητες επισκέψεις στο μοναδικό μοναστήρι της Χοζοβιώτισσας , βάλε και φαγητό και βόλτα σε χωριά όπως Θολάρια. Γέμισαν οι μέρες!
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Με 6 βράδυα για μένα άνετα μένεις μόνο Αμοργό. Βάλε τις παραλίες της Αμοργού, βάλε και 2 μέρες που θα κολυμπήσεις σε κοντινά νησάκια(Γραμβούσα,Νικουριά) που θα πας με καραβάκι. Θα βγεις βράδυ στην Αιγιάλη στα μπαράκια δίπλα στη θάλασσα, άλλο βράδυ θα πας Ξυλοκερατίδι στα Κατάπολα να δεις ηλιοβασίλεμα και μετά να φας πάνω στο κύμα, άλλα βράδυα θα βγεις στην πανέμορφη χώρα, πάνε οι 6 μέρες. Βάλε και τις απαραίτητες επισκέψεις στο μοναδικό μοναστήρι της Χοζοβιώτισσας , βάλε και φαγητό και βόλτα σε χωριά όπως Θολάρια. Γέμισαν οι μέρες!
Καλά ναι, το έχω καταλάβει ότι θέλει πολλές μέρες... Οπότε αφήνουμε Αστυπάλαια για ξεχωριστό ταξίδι;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Καλά ναι, το έχω καταλάβει ότι θέλει πολλές μέρες... Οπότε αφήνουμε Αστυπάλαια για ξεχωριστό ταξίδι;
Καλύτερα έτσι νομίζω. Σε 6 μέρες θα χαρείτε Αμοργό και γεμίσετε εικόνες χωρίς να βαρεθείτε.
 
Μηνύματα
10
Likes
6
Ήθελα να ρωτήσω, εκτός από τηνskyexpress,, αν πηγαίνει άλλη αεροπορική για Αστυπάλαια.
Επίσης, εκτός της bluestar ,αν πηγαίνει άλλη εταιρία ναυσιπλοΐας.
Θέλω να πάω με τα μικρά (4μελης οικογένεια) το ερχόμενο καλοκαίρι, αλλά το κόστος των εισιτηρίων είναι απαγορευτικό.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ήθελα να ρωτήσω, εκτός από τηνskyexpress,, αν πηγαίνει άλλη αεροπορική για Αστυπάλαια.
Επίσης, εκτός της bluestar ,αν πηγαίνει άλλη εταιρία ναυσιπλοΐας.
Θέλω να πάω με τα μικρά (4μελης οικογένεια) το ερχόμενο καλοκαίρι, αλλά το κόστος των εισιτηρίων είναι απαγορευτικό.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Για πλοία εδώ (αν και αναμένεται το πλήρες πρόγραμμα των θερινών δρομολογίων) και για πτήσεις εδώ. Γενικά δεν είναι οικονομικά τα εισιτήρια για Αστυπάλαια πάντως.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom