Μηνύματα
93
Likes
76
πεταξα περσι Μαδριτη-Μαιαμι-Γουτεμαλα και επιστροφη Παναμα σιτι-Μαιαμι -Μαδριτη. Σε σχεση με την Δελτα η ΑΑ μαλλον ειναι χειροτερη. Σε σχεση με Air France πολυ χειροτερη. Αναφερομαι σε αυτες τις 3 γιατι με αυτες εχω κανει ταξιδια προς/απο Αμερικη. Το service της ΑΑ δεν ηταν καθολου καλο ενω τα Β767 που εχει απο Μαδριτη ειναι παλια αεροσκαφη και καθολου ανετα. Παρ ολα αυτα τα παντα ειναι θεμα τιμης (και μιλιων :xmas_biggrin:) .Αν η τιμη ειναι σωστη ποιος ασχολειται με το service ή τα χρεπακια ?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Παρ ολα αυτα τα παντα ειναι θεμα τιμης (και μιλιων :xmas_biggrin:) .Αν η τιμη ειναι σωστη ποιος ασχολειται με το service ή τα χρεπακια ?
Εγώ και εκατομύρια άλλοι επιβάτες σε όλο τον κόσμο... το πιστεύεις ή όχι η τιμή δεν είναι ο μοναδικός παράγοντας που επηρεάζει ένα ταξίδι... ναι, με την Ryan π.χ όσο φτηνά και να εύρισκα θα το σκεφτόμουν πολύ να πετάξω...

Πάμε στο θέμα μας τώρα... η ΑΑ μετά την UsAir και την Delta πρέπει να είναι η χειρότερη επιλογή για να πετάξεις στην Αμερική... τα 777 της είναι σε χείριστη κατάσταση, το service απαράδεκτο και γενικά μακριά και αγαπημένοι... συνεπώς η σύγκριση και μόνο της ΒΑ με την ΑΑ αποτελεί ύβρη...
 

IKINIMOD

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης μεταξύ των δύο αεροπορικών. Η ΒΑ είναι σαφέστατα η καλύτερη!!Αφού δεν υπάρχει διαφορά τιμής μην το σκέφτεσαι καθόλου!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν υπάρχει διαφορά τιμής, γιατί οι 2 εταιρίες έχουν revenue sharing agreement για τις πτήσεις πάνω από τον Β. Ατλαντικό, και ενοποιημένο τιμοκατάλογο και inventory (κι όχι απλά και μόνο ένα codeshare). Με άλλα λόγια, με όποια κι από τις δυο να πετάξεις, η άλλη θα εισπράξει κι αυτή μέρος από τα χρήματά σου... Τιμολογιακά, είτε με τη μία πετάς είτε με την άλλη είναι το ίδιο.
 
Μηνύματα
93
Likes
76
Εγώ και εκατομύρια άλλοι επιβάτες σε όλο τον κόσμο... το πιστεύεις ή όχι η τιμή δεν είναι ο μοναδικός παράγοντας που επηρεάζει ένα ταξίδι... ναι, με την Ryan π.χ όσο φτηνά και να εύρισκα θα το σκεφτόμουν πολύ να πετάξω...

Ο κάθε ενας εχει τα κριτιρια του και αναλογα κανει και τις επιλογες του. Γι αυτο και οι διαφορετικες αεροπορικες, οι διαφορετικες θεσεις μεσα στο αεροσκαφος, οι διαφορετικες τιμες, το διαφορετικο service, οι διαφορετικες ωρες πτησεις, οι διαφορετικες συμμαχιες κλπ. Περι ασφαλειας ...οτι πει η στατιστικη...απ την αλλη περι ορεξεως κολοκυθοπιτα ...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μωρέ εγώ το ξέρω χρόνια τώρα, με χαρά όμως διαπίστωσα ότι τώρα το κατάλαβες κι εσύ...

Το ξαναλέω λοιπόν, όταν κάνεις ένα ταξίδι και μάλιστα μεγάλο, εκτός από την τιμή βεβαίως θα κοιτάξεις και τα αεροπλάνα και την άνεση και το service... γνώμη είναι πως είναι εντελώς κουτό όταν κάνεις ένα ταξίδι που θα ξοδέψεις 2.000-3.000€ να σταθείς στα 50€ ή 100€ παραπάνω και να πας κύριος... από εκεί και μετά βέβαια ο καθένας κάνει κουμάντο στην τσέπη του.
 
Μηνύματα
93
Likes
76
ε αφου τα ξερεις ολα χρονια τωρα καλά κάνεις και οταν ξοδέυεις 2000-3000 ευρω δινεις 50-100 ευρω παραπάνω και πας σαν κυριος. επειδη εγω χρονια τωρα εχω συγκεκριμενα κριτηρια για το που επιλεγω να δαπανω τα χρηματα μου και επειδη εγω χρονια τωρα ποτε δεν ασχοληθηκα με το service και επειδη εγω χρονια τωρα εχω παρει αποφαση οτι θα χρειαστει να πεταξω και με χρεπακια και επειδη εγω χρονια τωρα εχω αποφασισει να δαπανω τα 50-100 ευρω παραπανω στους προορισμους που ταξιδευω καλυτερα (με βαση τα χρηματα που μπορω να δαπανησω) και επειδη χρονια τωρα ειμαι θυμα της συγκεντρωσης μιλιων και επειδη ειχα την ευκαιρια να πεταξω με το χειροτερο και το καλυτερο, με το μικροτερο και το μεγαλυτερο τυπο αεροσκαφους (με βαση αντικειμενικα κριτηρια) και επειδη χρονια τωρα τα αουτσαηντερ (μεγαλες εταιριες) ειναι αυτα που κανουν μπλουμ στον Ατλαντικο και επειδη χρονια τωρα μπορω να εφραζω την αποψη μου ξαναλεω οτι αν η τιμη (και τα μιλια) ειναι σωστη τοτε ολα ειναι σωστα.
οπως επισης και σε καθε περιπτωση παντα λεω οτι απο αποψη ασφαλειας (με βαση τα στατιστικα) οι χειροτερες εταιριες ηταν παντα αυτες των ΗΠΑ...και Ω ναι, ειναι τα ιδια στατιστικα που δινουν 0 αριθμο δυστηχηματων στη ποιο αγαπητη ή μισητη εταιρια της Ευρωπης..την Ryanair.
και τελικα επειδη όπως ποτε δεν θα συγκρινεις ενα camping με ενα Hilton (παρ ολο που και τα δυο προσφερουν διαμονη) και επειδη ακριβως περι ορεξεως κολοκυθοπιτα και επειδη η κολοκυθοπιτα που σερβιρουν οι αεροπορικες δεν εχει την ιδια γευση choose a flight...choose a life...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ώπα μεγάλε το σοβαρεύεις... Έχεις μπει στο χειρότερο και καλύτερο αεροπλάνο? Στο μικρότερο και μεγαλύτερο? Έχεις πέσει θύμα των μιλίων? Δεν γουστάρεις αουτσάιντερ γιατί κάνουν μπλουμ? Ψάρωσα... δεν μας λες λοιπόν ποιά είναι τα φαβορί που δεν κάνουν μπλουμ να ξέρουμε εμείς οι άσχετοι με τι θα πετάξουμε? Πές μας το καλύτερο και το χειρότερο που πέταξες για να έχουμε μια εικόνα, μην μας κρατάς στο σκοτάδι...

Kαι για να μιλήσουμε σοβαρά... μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα... θέμα ασφάλειας δεν τίθεται με όποια εταιρία και να πετάξεις... ο Λίγδης είναι στην πιάτσα 15 χρόνια και οι άλλοι 55... κάτσε λοιπόν με το καλό ο Λίγδης να φτάσει αυτά τα χρόνια και να κάνει τις πτήσεις που κάνουν οι άλλοι και τα ξαναλέμε...

Επίσης, αν εσύ πας ένα ταξίδι στην Αμερική με budget 3.000€ και κολώνεις να δώσεις 50€ παραπάνω να πας κύριος και διαλέγεις παρτάλια και ξόφλες μαγκιά σου αλλά συγνώμη για μένα η τσιγκουνιά δεν είναι μαγκιά είναι γυφτιά...

Μία φορά το έπαιξα "πονηρός" και πήρα μια εταιρία φάντασμα για Αμερική για να γλιτώσω 100€ και βλαστήμισα την ώρα και την στιγμή... από τότε παίρνω πάντα τις μεγάλες, τις επικίνδυνες, που κάνουν μπλουμ και βρήκα την υγειά μου...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ε αφου τα ξερεις ολα χρονια τωρα καλά κάνεις και οταν ξοδέυεις 2000-3000 ευρω δινεις 50-100 ευρω παραπάνω και πας σαν κυριος. επειδη εγω χρονια τωρα εχω συγκεκριμενα κριτηρια για το που επιλεγω να δαπανω τα χρηματα μου και επειδη εγω χρονια τωρα ποτε δεν ασχοληθηκα με το service και επειδη εγω χρονια τωρα εχω παρει αποφαση οτι θα χρειαστει να πεταξω και με χρεπακια και επειδη εγω χρονια τωρα εχω αποφασισει να δαπανω τα 50-100 ευρω παραπανω στους προορισμους που ταξιδευω καλυτερα (με βαση τα χρηματα που μπορω να δαπανησω) και επειδη χρονια τωρα ειμαι θυμα της συγκεντρωσης μιλιων και επειδη ειχα την ευκαιρια να πεταξω με το χειροτερο και το καλυτερο, με το μικροτερο και το μεγαλυτερο τυπο αεροσκαφους (με βαση αντικειμενικα κριτηρια) και επειδη χρονια τωρα τα αουτσαηντερ (μεγαλες εταιριες) ειναι αυτα που κανουν μπλουμ στον Ατλαντικο και επειδη χρονια τωρα μπορω να εφραζω την αποψη μου ξαναλεω οτι αν η τιμη (και τα μιλια) ειναι σωστη τοτε ολα ειναι σωστα.
Είναι ανάγκη, χρόνια τώρα, να μπαίνουμε σε "θρησκευτικούς" πολέμους? Όλοι συμφωνείτε στο "περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα". ΟΚ, έχετε διαφορετικές "ορέξεις", το καταλάβαμε. Δικαίωμά σας. Εγώ πάντως συμφωνώ με τον Traveller (βάζοντας όμως και τα μίλια στην εξίσωση, που τα παρέλειψε).
Πιο θύμα από μένα στη συγκέντρωση μιλίων αποκλείεται να είσαι...

οπως επισης και σε καθε περιπτωση παντα λεω οτι απο αποψη ασφαλειας (με βαση τα στατιστικα) οι χειροτερες εταιριες ηταν παντα αυτες των ΗΠΑ...και Ω ναι, ειναι τα ιδια στατιστικα που δινουν 0 αριθμο δυστηχηματων στη ποιο αγαπητη ή μισητη εταιρια της Ευρωπης..την Ryanair.
Time-out εδώ. Η Ελληνική γλώσσα, έχει ένα μειονέκτημα, όταν μιλάμε για τον όρο ασφάλεια. Χρησιμοποιούμε την ίδια λέξη για πολύ διαφορετικές έννοιες. Οι Αγγλικές π.χ. λέξεις security, safety, insurance, ακόμα και fuse στα Ελληνικά μεταφράζονται όλες με την ίδια μία λέξη: "ασφάλεια".
Οι αμερικάνικες εταιρίες έχουν θέματα ως προς το security, δηλαδή την προστασία από κακόβουλες ενέργειες (για όποιον θυμάται π.χ. την 11η Σεπτεμβρίου 2001), που κατά πολύ οφείλονται στα αμερικάνικα αεροδρόμια και στην TSA. Ως προς το safety όμως, δηλαδή την προστασία από τον κίνδυνο δυστυχημάτων, το ιστορικό τους βρίσκεται σε εξαιρετικά επίπεδα. Στους ελέγχους (τακτικούς και έκτακτους) που γίνονται στα αεροπλάνα τους, σπανίως εντοπίζονται τεχνικά προβλήματα ή ελλιπείς συντηρήσεις. Το αυτό ισχύει, εξ όσων γνωρίζω, και για τη Ryanair, όπως ισχύει και για τις περισσότερες (αν όχι όλες) τις εταιρίες που έχουν ως βάση τους την Ευρωπαϊκή ένωση.
Φυσικά, αν έχεις διαφορετικά στοιχεία, είσαι ευπρόσδεκτος να τα παρουσιάσεις.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Γιατι εχω την εντυπωση οτι αυτη η κουβεντα δεν θα βγαλει παλι πουθενα?

Ειπαμε οσα εχει ο καθενας τοσα δινει και αναλογα με το ποσα εχει κανει και τις αναλογες επιλογες.
Αλλος μενει σε ξενοδοχειο στην times square και αλλος σε διαμερισμα στο roosvelt island.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Ενταξει παλι ξεφυγαμε, η κουβεντα παλι πηγε στην επιλογη εταιριας με βαση το κοστος, σαν τις συζητησεις αν αξιζουν οι λοκο. Παντως επειδη μπορω να κανω διαφορους συνδυασμους και με τις δυο εταιριες, θα κοιταξω να κλεισω με την ΒΑ που απ'οτι καταλαβα ειναι αρκετα καλυτερη... Θα στεγνωσει παλι η μπανκα αλλα τι να κανουμε...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom