About football, soccer, ποδόσφαιρο, κλωτσοσκούφι ... again..

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Τα Γιαπωνεζακια δεν τα καταφεραν.. κριμα τους πηγαινα... κανουν μερικές φορες στο παιχνιδι τους πράγματα που δεν περιμένεις και σε ξαφνιάζουν.. εχω την εντυπωση οτι φοβουνται περισσοτερο απο οσο θα επρεπε..

Η Κροατία χειρίστηκε πολύ καλά το παιχνιδι και φυσικά αμα πιανει ο τερματοφυλακά σου 3 πεναλτι δεν φοβασαι τιποτα..
Έτσι ακριβώς και ίσως από τη στιγμή που πήγε το παιχνίδι στη παράταση ξέραμε όλοι ότι η έμπειρη Κροατία θα βρει τρόπο να το διαχειριστεί. Είχε και τον τερματοφύλακα της σε μεγάλη μέρα οπότε το τελείωσε χωρις μεγάλο άγχος.

Αναμενόμενο και το δεύτερο παιχνίδι με τους Βραζιλιάνους να δίνουν σόου, απ' αυτά που προσωπικά μ' εκνευρίζουν αν και οι άνθρωποι χαίρονται το παιχνίδι.
Δε ξέρω ποιός μπορεί να τους σταματήσει και κυριότερα με ποιον τρόπο. Μαζί με τη Γαλλία επιβεβαιώνουν το γεγονός ότι είναι τα μεγάλα φαβορί για το τρόπαιο.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Είμαι στη δουλειά και δεν μπορώ να δω το ματς (όχι ότι θα το έβλεπα αλλά λέμε) απλά γκούγκλαρα να δω τι γίνεται όπου αντίκρισα το εξής:

Screenshot from 2022-12-06 17-17-21.png


🤮
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Είμαι στη δουλειά και δεν μπορώ να δω το ματς (όχι ότι θα το έβλεπα αλλά λέμε) απλά γκούγκλαρα να δω τι γίνεται όπου αντίκρισα το εξής:

View attachment 415364

🤮
Αστο να παει, το Μαροκο δε μπορει οχι να κρατησει, ούτε να ακουμπησει μπάλα. Οι αλλοι γυρω-γυρω ολοι κι απο τελική τιποτα...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Λοιπον καλά να παθει η Ισπανία οχι γιατι ειχα πει οτι προτιμησε το Μαροκο και τιμωρηθηκε αλλά παιζεις ενα παιχνιδι με απολυτη κυριαρχία και δεν ρισκάρεις επιθετικά ;; τι κάνεις ρε Ενρικε;; τικι τακα χωρις κάποια έμπνευση ;; ποιος ωφελειται να παει παραταση και πεναλτυ ;; αυτος που αμυνεται..

οι καλύτερες φασεις γιναν στο τελος της παρατασης.. το Μαροκο καθαρα με αμυντικη τακτικη (πολύ καλη ομως) και κοντρα επιθεση οταν αν.. ουτε στον παπα μην το πειτε.. Ελλαδαρα ολέ..

μου αρεσει που ο Ενρικε προτεινε στους παιχτες τη χρονια που περασε να προπονουνται στα πεναλτι με τις ομάδες τους περι τα 1000 να εκτελέσουν, αν ειναι δυνατόν.. κανένα μεσα;; που ειστε ρε αρχοντες Τσαβι και Ινιέστα;;




Πω πω μια Πορτογαλία... ρε το εχω ξαναπει .. μη βαζετε Ρονάλντο .. αποσυντονίζεται ολη η ομάδα .. ολοι προσεχουν τον Ρονάλντο να δωσουν πάσα κλ απελευθερωνονται οταν δεν παιζει.. εχει ομως και κατι παιχταρες Ζοάο Φέλιξ, Γκονζαλο Ραμος , Μπρουνο Φερναντεσ, Μπερναρντο Σίλβα κλ χαρμα ιδεσθαι.. Αυτη η Πορτογαλία παει καρφι ημιτελικό και ποιος ξερει ισως και τελικό..

Η Ελβετια σακος του μποξ...τιποτα..
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Με κουφανε η Πορτογαλία! Ήταν το πρώτο ματς της που είδα και μου άρεσε πάρα πολύ. Ένας τελικός Βραζιλία Πορτογαλία θα ήταν καλή περίπτωση.

Ντρέπομαι που το γράφω αλλά χάρηκα που πέρασε η Αγγλία. Η Σενεγαλη ήταν αστεία κακή, εντελώς παρταλια. Επίσης το Γαλλία Αγγλία θα έχει τζερτζελο. Ξέρω ήδη σε ποια παμπ που μαζεύονται Άγγλοι θα πάω να το δω. Ελπίζω σε κλαψα, πόνο και ταπεινωση των ηττημενων, όποιοι κι αν είναι.

Η Γαλλία δεν με πείθει. Η Πολωνία ήταν εντελώς ανύπαρκτη. Απλά η Αγγλία έχει κάτι παίκτες πραγματικούς γκαφατζηδες.

Τετράδα προβλέπω Αγγλία Πορτογαλία και Βραζιλία Αργεντινή (δηλαδή Ολλανδία βλέπω αλλά δεν θέλω να πιστέψω ότι δεν θα δούμε το ντέρμπι των ντέρμπι).
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Να τις βάλουν τις 8000 πάσες και το 70% κατοχή εκεί που ξέρουν τώρα οι Ισπανοί. Μπράβο στο Μαρόκο που είναι μια καλή και πολύ γυμνασμένη ομάδα, ελπίζω να μη καταρρεύσει από τη σημερινή υπερπροσπάθεια και να σταθεί στο ύψος του.
μη βαζετε Ρονάλντο .. αποσυντονίζεται ολη η ομάδα
Αυτό ακριβώς, συμφωνώ με τα χίλια και προβλέπω απελευθέρωση όλης αυτής της ομάδας των αστέρων που διαθέτει η Πορτογαλία, μόλις αποσυρθεί ο CR. Σάντος επιτρέποντος βέβαια. Τους πατήσανε τους αντιπαθέστατους Ελβετούς και δε ξέρω ποιος μπορεί πλέον να πει ότι η Πορτογαλία δεν έχει πιθανότητες ή είναι εύκολος αντίπαλος...
Η Γαλλία δεν με πείθει.
Μόνο εσένα ίσως, γιατί όλοι τη δίνουν δεύτερο φαβορί αυτή τη στιγμή. Δε πείθει ίσως πίσω, μπροστά με το ταλέντο που διαθέτει είναι φωτιά, το ζήτημα ειναι να βρούμε ποιος θα την περιορίσει. Οι Άγγλοι δείχνουν σε τρομερή φόρμα μεν αλλά.
η Αγγλία έχει κάτι παίκτες πραγματικούς γκαφατζηδες
Έχει γκαφατζή γκολκίπερ που άμα τον πιέσεις τα χάνει, ομοίως και τον Μαγουάιρ που δε ξέρει να βγάλει ορθολογικά τη μπάλα απ' την άμυνα, όπως επίσης κατά τη γνώμη μου θέμα στη δεξιά πλευρά λόγω προτίμησης στον Γουόκερ που φαίνεται ότι δε πατάει καλά και δε στρίβει καθώς έρχεται από τραυματισμό, έναντι του φορμαρισμένου Τριπιερ. Θα δούμε.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Μπράβο Παν Παν και Chrisbd. 6 στα 8 εσείς, πολύ καλοί. 4 στα 8 εγώ. Και ο Πίπης 4 στα 7 πιθανόν 5 στα 8 αν προλάβαινε την Ολλανδία.

Το μόνο στοιχηματικο αουτσάιντερ που πέρασε ήταν το Μαρόκο. Δεν είχε πολλές εκπλήξεις αυτή η φάση είναι η αλήθεια. Συνεχίζω ακάθεκτος με τις επόμενες προβλέψεις μου. Βραζιλία Αργεντινή βλέπω στο ένα και στο άλλο Αγγλία- Πορτογαλία μάλλον αν και Πορτογαλία δεν έχω καταφέρει να πολυδω, δυστυχώς δεν την είδα ούτε σήμερα. Και τέλος προβλέπω να το παίρνει η Αγγλία.

Εννοείται πως χάρηκα που αποκλείστηκε η Ισπανία. Κάθε σοβαρός ποδοσφαιρόφιλος είχε λόγο να χαρεί. Ακόμα και το κατενάτσιο πλέον είναι προτιμότερο από αυτό το τίκι τάκα.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.748
Παρασκευή 9/12
Κροατία – Βραζιλία 17:00 Εδώ πιστεύω η Βραζιλία περνάει.
Ολλανδία – Αργεντινή 21:00 Δίνω στην Ολλανδία περισσότερες πιθανότητες.
Σάββατο 10/12
Πορτογαλία – Μαρόκο 17:00 Το Μαρόκο πιστεύω ήταν ως εδώ, άρα Πορτογαλία.
Αγγλία – Γαλλία 21:00 Γαλλία, εύκολα η δύσκολα.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Ενταξει δεν ανακαλύπτουμε κατι.. τα μεγάλα φαβορί παραμενουν η Βραζιλία και η Γαλλία αλλά στο ποδόσφαιρο οπως και στη ζωη συμβαίνει το απροβλεπτο και κερδίζει καμια φορά και αυτός που κατα τεκμηριο ειναι χειροτερη ομάδα... γι αυτό αγαπάμε το ποδόσφαιρο γιατί εχουν ολοι δικαιωμα στο ονειρο.. οπως η Ιαπωνία κερδισε την Γερμανία και την Ισπανια, το Μαροκο να φτάσει στους οκτω και να ονειρευεται 4αδα .... η Ελλάδα να παρει Γιουρο και παλιοτερα η Δανία..


Κροατια Βραζιλία
εδω δεν υπαρχει καμία λογικη που να λεει Κροατία.. η Βραζιλία ειναι χωρίς φρενα.. μονο αν περνα η ωρα και βγάλει κανα γκολ με κανα "βρωμοσουτο" απο Κραμαριτς και αγχωσει τους Βραζιλιάνους ως σεναριο επιστημονικης φαντασιας... δεν θα επιτρεψει ο Καζεμιρο να κανουν παιχνιδι οι Κροατες ..

Ολλανδια Αργεντινη
ξεκάθαρο φαβορι εδω δεν βλέπω....τακτικά το παιχνιδι γέρνει εστω ελαφριά υπερ της Ολλανδιας αλλά δεν ξερω τις εμπνευσεις που θα εχει ο Μεσι που στην ουσία πρεπει να κανει απο δω και περα τα παιχνιδια της ζωης του αλλά ποσο δυνατο ειναι αυτό;; Θελω να περάσει η Αργεντινη για να δω λατινοαμερικάνικο ημιτελικό αλλά η Ολλανδια μου θυμιζει Ιταλία του 82 που βρηκε μπροστα της Αργεντινή και Βραζιλία (την καλύτερη ολων των εποχων οπως λέγανε) και τις πέρασε και τις δυο..


Πορτογαλία – Μαρόκο

Αυτη τη Πορτογαλία που ειδα χθες τρομαξα.. ενταξει καθε μερα δεν ειναι του ΑιΓιαννιού ... μονο με πολύ σκληρο παιχνιδι αντιμετωπιζεται καπως και με πολλά τρεξιματα... Αν λέω αν συμβει το αναπάντεχο μα την Παναγία θα ειμαι με το Μαρόκο απο κει και μετά..

Αγγλια Γαλλία
Ουτε εδω για μενα δεν υπαρχει ξεκαθαρο φαβορι.. η Γαλλία έχει ελαφρυ προβάδισμα για πολλούς λόγους αλλά αντιμετωπίζει ισως την καλυτερη Αγγλία σε ΠΠΚ μετα το '66..

Σε αυτη τη φαση η μεγαλυτερη εκπληξη ειναι το Μαροκο και μετα η Κροατια.. ολα τα αλλά θα τα θεωρήσουμε "φυσιολογικά"..

----------------------------------

Αυτο που με εκνευριζει ειναι οτι οι προπονητες καμιά φορά με την εμμονη τους στην τακτική δεν επιτρεπουν στους παιχτες να παιξουν με εμπνευση και με "θρασος" οπως η Πορτογαλία χθες.. ειναι κριμα αλλά δυστυχως γινεται κατα κορο .. το δικαιολογω μονο οταν εχεις να κανεις με πολύ καλυτερη ομάδα και έχεις αμυντικό προσανατολισμό αλλιως ειναι σαν να "πνίγεις" την ομάδα σου..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.331
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom