About football, soccer, ποδόσφαιρο, κλωτσοσκούφι ... again..

gkalla

Member
Μηνύματα
1.238
Likes
6.695
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Ακόμα δε μου χει φύγει η σύγχιση από χθες μιας και η Ολλανδία έμεινε έξω με τον κλασσικό πλέον τρόπο. Ήμουν τόσο σίγουρος που μόλις σφύριξε τη λήξη της παράτασης αυτός ο ανεκδιήγητος έκλεισα την τηλεόραση, μιας και αυτή την Εθνική τη ξέρω αρκετά καλά, λες και είναι η ομάδα μου στην Ελλάδα (βίοι παράλληλοι).
Απορώ πως αυτό το συνοθύλευμα από κάγκουρες έχει περάσει στους τέσσερις της διοργάνωσης. Προφανώς ελέω Μέσσι που παίζει τόσο - όσο χρειάζεται, συνεπικουρούμενο με την ασυλία της σφυρίχτρας όπως είδαμε στην παράταση. Προφανώς και η Ολλανδία δεν ήταν καλή για 70 λεπτά, εννοείται πως μέχρι τότε δίκαια ήταν μπροστα η Αργεντινή, μη ξεχνάμε όμως ότι δεν είδαμε τίποτα περισσότερο από μιάμιση ευκαιρία και κατοχή στο κέντρο. Μ' αρέσει που κράζουν όλοι την Ολλανδία για κακό ποδόσφαιρο, λες και μπορούσε να παίξει κάτι άλλο με όσα έχει. Θα μου πεις έτσι άδικη όπως είναι η φύση του αθλήματος μπορεί να δούμε το τίποτα με ολίγον από Μέσσι να σηκώνει το τρόπαιο, εξάλλου το «σύστημα» τα θέλει αυτά.
Μας τα χουν κάνει πλανήτες με τον Μέσσι που έχει πάρει τη χώρα απ' το χέρι και με τα πανηγύρια στο Μπουένος Αΐρες, λες κι όλοι έχουν γεννηθεί μεταξύ των στενών του Barracas και του Nueva Pompeya.

Εύχομαι στην αντιπαθητική μεν, σοβαρότατη δε Κροατία που διδάσκει ποδόσφαιρο, οργάνωση και τακτική να πετάξει έξω αυτό το πράμα, μια Κροατία που τιμώρησε παραδειγματικά τους Αλαζόνες βαψομαλιάδες σουπερσταρ που αρχίσανε τα χορευτικά και το πήραν για άλλη μια φορά στο ψιλό. Πάντα τέτοια.

Περιμένω με μεγάλο ενδιαφέρον τη σημερινή μέρα, αφενός για να δω αν το Μαρόκο μπορει να κοντράρει την πολύ καλή ομάδα του Σάντος, η οποία μόλις η φύρα CR7 έμεινε στον πάγκο άρχισε να πετάει φωτιές και δικαίως ονειρεύεται μέχρι και τον τελικό, και από την άλλη να δω αν θα επιβεβαιωθούν οι προβλέψεις όλων για επικράτηση της Γαλλίας που ναι και το φαβορί.
Μα καλά, αυτήν την Ολλανδία την έβλεπες για κάτι περισσότερο;
Η χειρότερη που έχω δει ever. Με το χειρότερο ρόστερ όλων των εποχών. Χωρίς προσωπικότητα και ποδοσφαιρική ταυτότητα.
Καμιά σχέση με τις ομαδάρες που έχω δει από το ‘78 και μετά.
Και μακριά έφτασε λέω εγώ.
Όσο για την Αργεντινή επίσης δεν θυμάμαι άλλη ομάδα τους με τόσο ασυνεπή και χαμηλής ποιότητας άμυνα. Μπορεί να περάσει την Κροατία αλλά για να το πάρει δύσκολο. Μόνο με θαύμα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.309
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μα καλά, αυτήν την Ολλανδία την έβλεπες για κάτι περισσότερο;
Η χειρότερη που έχω δει ever. Με το χειρότερο ρόστερ όλων των εποχών. Χωρίς προσωπικότητα και ποδοσφαιρική ταυτότητα.
Καμιά σχέση με τις ομαδάρες που έχω δει από το ‘78 και μετά.
Και μακριά έφτασε λέω εγώ.
Όσο για την Αργεντινή επίσης δεν θυμάμαι άλλη ομάδα τους με τόσο ασυνεπή και χαμηλής ποιότητας άμυνα. Μπορεί να περάσει την Κροατία αλλά για να το πάρει δύσκολο. Μόνο με θαύμα.
Όχι, το γράφω εδώ και μέρες, ταλέντο υπάρχει αλλά δε συγκρίνεται καν μ' αυτό του 2010. Δεδομένης της πορείας της στα προκριματικά και του ονόματος την είχα για κάπου εδώ, προσδοκώντας για καλύτερο μέλλον στις επόμενες διοργανώσεις. Έλα που έπεσε όμως με την Αργεντινή που είναι με τα ψέματα στην τετράδα. Μη τρελαθούμε, γιατί να μη περνούσε;
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.238
Likes
6.695
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
γιατί να μη περνούσε;
Ο μόνος λόγος είναι για να μην βλέπουμε γιόμες και ποδόσφαιρο αλάνας. Θλίψη για την Ολλανδική ποδοσφαιρική σχολή.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.309
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ο μόνος λόγος είναι για να μην βλέπουμε γιόμες και ποδόσφαιρο αλάνας. Θλίψη για την Ολλανδική ποδοσφαιρική σχολή.
70 λεπτά προσπάθησε να παιξει ορθολογικά και δε της βγήκε. Είναι και θέμα ημέρας, πίεσης αντιπάλου και τα σχετικά. Όταν υστερείς σε ταλέντο πρέπει να προσαρμοστείς, δυστυχώς ο Κροιφ πέθανε και οι Γκούλιτ-Ραικαρντ-Βαν Μπάστεν είναι παλαίμαχοι, πως θα γίνει;
Επίσης όταν χάνεις 2-0 στο 70 σε προημιτελικό παγκοσμίου θα κυνηγήσεις όπως μπορείς κι αν δικαιωθείς θα το δείξει η ιστορία, δε πας να πατήσεις τη μπάλα κάτω να προσφέρεις θέαμα.
Απο την Αργεντινή σε 5 ματς δηλαδη τι είδαμε;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.536
Likes
8.496
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Είδα τα highlights στο Βραζιλία Κροατία. Πρώτη ευκαιρία για την Κροατία στο 103... Αφού πέρασε αυτή η ομάδα γιατί όχι και η Ολλανδία ή το Μαρόκο σήμερα.

Η Αργεντινή χωρίς Μεσι δεν θα βλέπετε. Αν ήμουν στην ομοσπονδία της Αργεντινής θα του λεγα μικρός είσαι ακόμα, μείνε και για το επόμενο μουντιάλ.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.004
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Μια χαρά είναι η Αργεντινή. Δεν έχει εντυπωσιάσει αλλά σε όλα τα ματς επιβάλλει και ελέγχει τον ρυθμό. Δίκαια τα κέρδισε όλα τα ματς μέχρι στιγμής. Και σε αυτό που έχασε ήταν καλύτερη. Και όταν πιάνει τη μπάλα ο Μέσι το καταφέρνει και αυτό, να εντυπωσιάσει δηλαδή. Και τα κάνει όλα περπατητός. Ωραία ιστορία να ειπωθεί θα είναι αν το πάρει η Αργεντινή.

Edit: Και στην τελική από δύο ομάδες που δεν εντυπωσιάζουν όπως λέτε (και μάλλον συμφωνώ) είδαμε όμως το πιο ωραίο ματς του Μουντιάλ μέχρι στιγμής. Τουλάχιστον στη φάση των νοκ άουτ.
 
Last edited:

Manos46

Member
Μηνύματα
589
Likes
2.460
Ταξίδι-Όνειρο
???
Αντικειμενικά είναι μέτρια ομάδα με μέτριους παίχτες. Και με κάποιες εξαιρέσεις βέβαια 🐐
Φαίνεται ότι έχουν άγχος για να αποδείξουν κάτι, για να πάρει ο Μέσι το πολυπόθητο τρόπαιο μπας και σταματήσουν οι επικριτές του, λες και δεν έχει καταφέρει τίποτα στην καριέρα του. Για εμένα είναι η ομάδα με το μεγαλύτερο πάθος και στην Λατινική Αμερική αυτό μετράει πάνω από όλα !!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Μπράβο στον Σαντος που δεν μασαει.. αντε με τον άχρηστο και την ανοητη συμπεριφορά του.. αντε τωρα να τον βαλει και να ανατρεψει την κατασταση.. ποιος τον ακουει μετά..
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.309
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Τι κάνει το Μαρόκο ρε παιδια;
Ομάδα του προπονητή, με πλάνο, πείσμα, τσαγανό και αθλητικότητα, υπέταξε και τους -αλαζόνες σήμερα- Πορτογάλους. Άντε τώρα να πει κανείς σ' αυτή την ομάδα ότι δε πρέπει να ελπίζει!

Κατώτερη των περιστάσεων η Πορτογαλία, με την ευκαιρία που χάνει σήμερα να ναι τεράστια και δε ξέρω αν θα της ξαναδοθεί. Μέχρι και τον Ρονάλντο λυπάμαι τώρα που τον βλέπω να κλαίει...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.429
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom