About football, soccer, ποδόσφαιρο, κλωτσοσκούφι ... again..

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σε αντίθεση με το μπάσκετ, που παρά τη μεγάλη πρόοδο εξακολουθεί Να είναι ζημιογόνο διότι ακόμη και σε χώρες όπως η Ισπανία είναι 5ο άθλημα, στο ποδόσφαιρο δεν έχει και πολύ νόημα η κλειστή λίγκα. Μια χαρά κερδοφόρο είναι το Champions League και τα μεγάλα πρωταθλήματα, ξεκάθαρη απληστία.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Σε αντίθεση με το μπάσκετ, που παρά τη μεγάλη πρόοδο εξακολουθεί Να είναι ζημιογόνο διότι ακόμη και σε χώρες όπως η Ισπανία είναι 5ο άθλημα, στο ποδόσφαιρο δεν έχει και πολύ νόημα η κλειστή λίγκα. Μια χαρά κερδοφόρο είναι το Champions League και τα μεγάλα πρωταθλήματα, ξεκάθαρη απληστία.
Μα δεν είναι σίγουρο καν ότι θα τους βγει ακόμα και αν το δεις καθαρά οικονομικα και καθόλου ρομαντικά. Θα έχει ενδιαφέρον η συνέχεια...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μα δεν είναι σίγουρο καν ότι θα τους βγει ακόμα και αν το δεις καθαρά οικονομικα και καθόλου ρομαντικά. Θα έχει ενδιαφέρον η συνέχεια...
Νομίζω ότι οικονομικά θα τους βγει, υπάρχει τεράστια ζήτηση στην Ασία για τέτοιου είδους διοργάνωση και οι μελέτες δείχνουν και στις ΗΠΑ το ίδιο. Τώρα για το φίλαθλο που ζει στο Λίβερπουλ ή το Λεστερ, χεστηκαν, για κάθε τέτοιον έχουν 20 Άραβες, 300 Κινέζους και 500Ινδους.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Νομίζω ότι οικονομικά θα τους βγει, υπάρχει τεράστια ζήτηση στην Ασία για τέτοιου είδους διοργάνωση και οι μελέτες δείχνουν και στις ΗΠΑ το ίδιο. Τώρα για το φίλαθλο που ζει στο Λίβερπουλ ή το Λεστερ, χεστηκαν, για κάθε τέτοιον έχουν 20 Άραβες, 300 Κινέζους και 500Ινδους.
Καλά προφανώς και έχουν κάνει μελέτη δεν λένε μια μαλακιά κι όποιον πάρει ο χάρος όπως εγώ, λεφτά παίζονται! Βέβαια αν τους αποκλείσει η Πρέμιερ Λιγκ χάνουν πολλά λεφτά. Η τελευταία παίρνει 200 εκ. αν δεν κάνω λάθος. Θα μου πεις δεν το έχουν υπολογίσει; Υποθέτω πως ναι ή το αποκλείουν να γίνει κάτι τέτοιο. Αλλά υπάρχει και ο απρόβλεπτος παράγοντας. Αν τα γήπεδα είναι άδεια, θα πουλάει σαν τηλεοπτικό προϊόν; Εγώ φέτος είδα το λιγότερο ποδόσφαιρο στην ζωή μου. Σχεδόν καθόλου, δεν μου κάνει κέφι να βλέπω άδεια γήπεδα. Θα θέλουν επίσης οι αστέρες να παίζουν σε άδεια θέατρα; Υπάρχει πανευρωπαϊκα οργή για όλο αυτό σε επίπεδο φιλάθλων. Αρκεί να μετατραπεί σε μπουκοταζ από τους φιλάθλους τουλάχιστον της Αγγλίας και αλλάζουν οι συσχετισμοί. Ο κόσμος του ποδοσφαίρου είναι διαφορετικός από του μπάσκετ. Λιγότερο ορθολογιστής, λιγότερο πολιτισμένος, πιο απρόβλεπτος, παρασύρεται πιο εύκολα από την ψυχολογία του όχλου, πιο συναισθηματικός, λειτουργεί πιο πολύ με το θυμικό. Επειδή πέτυχε η Ευρωλίγκα δεν είναι σίγουρο ότι θα πετύχει και αυτό. Ακόμα και συ που σε θεωρώ βαθύτατα ορθολογιστή και περίμενα να ήσουν υπέρ, δεν το αγκάλιασες το εγχείρημα. Πάντως θα έχει ενδιαφέρον η συνέχεια. Εγώ πάντως θα στεναχωρηθώ βαθύτατα αν τους βγει το εγχείρημα...
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
161
Likes
1.234
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Βέβαια αν τους αποκλείσει η Πρέμιερ Λιγκ χάνουν πολλά λεφτά
Είναι λίγο η κότα με το αυγό όμως. Αν τους αποκλείσουν αυτοι θα χάσουν όντως αρκετά λεφτά, αλλά πόσα θα χάσει η Premier league αν οι διεκδικητες του πρωταθλήματος γινουν οι Λέστερ και Εβερτόν? Δυστυχώς δεν νομίζω να του παίρνει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλά προφανώς και έχουν κάνει μελέτη δεν λένε μια μαλακιά κι όποιον πάρει ο χάρος όπως εγώ, λεφτά παίζονται! Βέβαια αν τους αποκλείσει η Πρέμιερ Λιγκ χάνουν πολλά λεφτά. Η τελευταία παίρνει 200 εκ. αν δεν κάνω λάθος. Θα μου πεις δεν το έχουν υπολογίσει; Υποθέτω πως ναι ή το αποκλείουν να γίνει κάτι τέτοιο. Αλλά υπάρχει και ο απρόβλεπτος παράγοντας. Αν τα γήπεδα είναι άδεια, θα πουλάει σαν τηλεοπτικό προϊόν; Εγώ φέτος είδα το λιγότερο ποδόσφαιρο στην ζωή μου. Σχεδόν καθόλου, δεν μου κάνει κέφι να βλέπω άδεια γήπεδα. Θα θέλουν επίσης οι αστέρες να παίζουν σε άδεια θέατρα; Υπάρχει πανευρωπαϊκα οργή για όλο αυτό σε επίπεδο φιλάθλων. Αρκεί να μετατραπεί σε μπουκοταζ από τους φιλάθλους τουλάχιστον της Αγγλίας και αλλάζουν οι συσχετισμοί. Ο κόσμος του ποδοσφαίρου είναι διαφορετικός από του μπάσκετ. Λιγότερο ορθολογιστής, λιγότερο πολιτισμένος, πιο απρόβλεπτος, παρασύρεται πιο εύκολα από την ψυχολογία του όχλου, πιο συναισθηματικός, λειτουργεί πιο πολύ με το θυμικό. Επειδή πέτυχε η Ευρωλίγκα δεν είναι σίγουρο ότι θα πετύχει και αυτό. Ακόμα και συ που σε θεωρώ βαθύτατα ορθολογιστή και περίμενα να ήσουν υπέρ, δεν το αγκάλιασες το εγχείρημα. Πάντως θα έχει ενδιαφέρον η συνέχεια. Εγώ πάντως θα στεναχωρηθώ βαθύτατα αν τους βγει το εγχείρημα...
Δεν πα να υπάρχει πανευρωπαϊκή οργή, δεν τους νοιάζει, άλλοι είναι οι πελάτες πια. Τα γήπεδα γιατί να είναι άδεια; Ποιος θα αντισταθεί σε εβδομαδιαία ντέρμπι ανάμεσα στις καλύτερες ομάδες του πλανήτη που θα μονοπωλούν πλέον και τους πρωτοκλασατους;
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
161
Likes
1.234
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ποιος θα αντισταθεί σε εβδομαδιαία ντέρμπι ανάμεσα στις καλύτερες ομάδες του πλανήτη που θα μονοπωλούν πλέον και τους πρωτοκλασατους;
Ένα από τα στοιχεία που έκανε τόσο δημοφιλή αυτά τα παιχνίδια, ήταν και η σχετική σπανιότητα τους. Δεν ξέρω πόσο θα επιρεάσει το να πάιζουν τόσο συχνά. Αλλα ακόμα και να ισχύει αυτό που λέω νόμιζω ότι έχεις δίκιο ότι στην σούμα πάλι σύν θα είναι και πολύ μάλιστα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δεν έχω μελετήσει πολύ το ζήτημα, αλλά εφόσον υπάρχουν υπερ-κέρδη οι όποιες αντιστάσεις που υπάρχουν από ομάδες θα καμφθούν.
Δυστυχώς το ποδόσφαιρο δεν είναι το ίδιο και μάλλον δε μπορεί να είναι το ίδιο, οπότε και αργά η γρήγορα το χρήμα θα μιλήσει και όλα θα γίνουν. Οι θεσμοί του ποδοσφαίρου είναι δεδομένο ότι θα συνταχθούν προς αυτή τη κατεύθυνση.
Το ίδιο έγινε και στο μπάσκετ, με ολέθρια αποτελέσματα για τα εγχώρια πρωταθλήματα και μια εταιρεία να κάνει κουμάντο σε όλο το ευρωπαικό μπάσκετ, ωστόσο ποιος νοιάζεται στη τελική; Αφού οι μεγάλοι έτσι θέλουν.

Εδώ είμαστε και θα το δούμε.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Νομίζω η όποια αντίσταση θα έρθει από πολιτικούς. Έχει τεράστιο πολιτικό κόστος αυτό που πάνε να κάνουν οι ομάδες και αποκλείω να μην επέμβουν οι κυβερνήσεις και οι δήμοι, παίζονται εκατομμύρια ψήφοι .

Στο μπάσκετ είναι άλλη η κατάσταση , είναι ένα άθλημα σχεδόν άγνωστο που για να μπορέσει να φτιάξει όνομα χρειαζόταν να υπάρχουν περισσότερα παιχνίδια ενδιαφέροντος μπας και δημιουργηθούν φίλαθλοι και για να πειστούν επενδυτές να βάλουν λεφτά κι όχι να τα χάσουν σε ένα βράδυ αν αποκλειστούν λόγω ενός κακού ματς στην εγχώρια λίγκα, εν πολλοίς πέτυχε. Τα δε εγχώρια πρωταθλήματα απογειώθηκαν, από την ACB μέχρι το γαλλικό το τουρκικό ή το γερμανικό πρωτάθλημα τα αποτελέσματα είναι θεαματικά, παρά το σαμποτάζ της φίμπα. Το ελληνικό πρωτάθλημα δεν είναι κριτήριο, γίνονται απίστευτα πράγματα εκεί λόγω γραφικών προσωπικοτήτων, τα βλέπουμε και τις τελευταίες εβδομάδες.
 
Last edited:

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Είναι λίγο η κότα με το αυγό όμως. Αν τους αποκλείσουν αυτοι θα χάσουν όντως αρκετά λεφτά, αλλά πόσα θα χάσει η Premier league αν οι διεκδικητες του πρωταθλήματος γινουν οι Λέστερ και Εβερτόν? Δυστυχώς δεν νομίζω να του παίρνει.
Γι αυτο ρωτησα αν οι διοργανωτριες αρχες των εθνικων πρωταθληματων ειναι ανεξαρτητες ή αν πισω απο τις αποφασεις κρυβεται η Ουεφα. Παντως απ' οτι διαβασα στα πεταχτα η πρεμιερ λιγκ ανακοινωσε πως δεν θα τους δωσει αδεια να συμμετεχουν και στις δυο διοργανωσεις, δεν ξερω αν ειναι απο πισω η ΟΥΕΦΑ.

Δεν πα να υπάρχει πανευρωπαϊκή οργή, δεν τους νοιάζει, άλλοι είναι οι πελάτες πια. Τα γήπεδα γιατί να είναι άδεια; Ποιος θα αντισταθεί σε εβδομαδιαία ντέρμπι ανάμεσα στις καλύτερες ομάδες του πλανήτη που θα μονοπωλούν πλέον και τους πρωτοκλασατους;
Μα δεν θα ειναι εβδομαδιαια αν αποκλειστουν απο τα εθνικα πρωταθληματα. Θα δεχτει ο φιλαθλος της Λιβερπουλ, τησ Μαντσεστερ κ.ο.κ. να κυνηγαει μονο το τιτλο της ESL και να πει αντιο σε αγγλικο πρωταθλημα και κυπελλο? Βεβαια ολα αυτα αν βοηθησουν και οι διοργανωτριες αρχες των εθνικων πρωταθληματων αλλιως δυσκολα ανατρεπεται η φαση!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γι αυτο ρωτησα αν οι διοργανωτριες αρχες των εθνικων πρωταθληματων ειναι ανεξαρτητες ή αν πισω απο τις αποφασεις κρυβεται η Ουεφα. Παντως απ' οτι διαβασα στα πεταχτα η πρεμιερ λιγκ ανακοινωσε πως δεν θα τους δωσει αδεια να συμμετεχουν και στις δυο διοργανωσεις, δεν ξερω αν ειναι απο πισω η ΟΥΕΦΑ.



Μα δεν θα ειναι εβδομαδιαια αν αποκλειστουν απο τα εθνικα πρωταθληματα. Θα δεχτει ο φιλαθλος της Λιβερπουλ, τησ Μαντσεστερ κ.ο.κ. να κυνηγαει μονο το τιτλο της ESL και να πει αντιο σε αγγλικο πρωταθλημα και κυπελλο? Βεβαια ολα αυτα αν βοηθησουν και οι διοργανωτριες αρχες των εθνικων πρωταθληματων αλλιως δυσκολα ανατρεπεται η φαση!
Δεν ενδιαφέρει κανέναν ο Άγγλος φίλαθλος της Λίβερπουλ, σιγά τον πελάτη όταν υπάρχουν εκατοντάδες εκατομμύρια Κινέζων, Βιετναμέζων, Ταϊλαν΄δων, Αφρικανών (δες τι τζίρους κάνουν εκεί), Ινδών κλπ. Αυτοί οι πλεάτες ναι, χέστηκαν που θα χάσουν τα ματς απέναντι στη Νόριτς και την Κρίσταλ Πάλας, ντέρμπι με τη Μπαρτσελόνα και τη Γιουβέντους θέλουν να βλέπουν, αν δεν παίζουν και στα εθνικά πρωταθλήματα, ακόμη καλύτερα, θα παίζουν 2 και 3 ματς απέναντι στις κορυφαίες ομάδες. Φαντάζομαι θα γίνουν πρεμιέρες σε γήπεδα στη Μαλαισία, το Χο Τσι Μινχ, το Λος Άντζελες, τη Σανγκάη, τελικοί στο Πακιστάν κλπ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.521
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom