About football, soccer, ποδόσφαιρο, κλωτσοσκούφι ... again..

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.743
Και η πρεμιερ λιγκ με το καλως ορισες εδινε 200 εκ σε αυτη που ερχοταν απο β εθνικη, δεν σου μετρω τα αλλα... Ενταξει τ' αλλα θα ειναι μεγαλυτερα λογικα στην ESL αλλιως δεν θα φευγανε...
Προ covid είχα πάει με το γιό μου να δω ένα παιχνίδι με την Μπάρτσα. Εισιτήριο 90 ευρώ.
Δίπλα μου ο Ασιάτης φορούσε φανέλα της Μπάρτσα 140 ευρώ. Παπούτσια Nike 120 ευρώ.
Μπουφάν Μπάρτσα 380 ευρώ. Για να μην σε πρήζω φορούσε πάνω από 1000 ευρώ πράγματα με τα κασκόλ και τα σκουφιά , συν τις τσάντες που κρατούσε. Μια από τα ίδια και η κοπέλα που τον συνόδευε. Αν υπολογίσουμε ότι σε κάθε παιχνίδι έχει (είχε) 20.000 - 30.000 ξένους Ασιάτες, Ρώσους, κλπ
στην ουσία εγώ που πλήρωσα 90 ευρώ για μια θέση και ήταν πολλά τα λεφτά για μας, για την ομάδα
ήμουν φύρα που έπιανα θέση και δεν μπορούσε να την δώσει σε κάποιον άλλο Ξένο.
Εδώ οι Καταλανοί μεταπουλάνε τα εισιτήρια τους στην μαύρη. Το έχω κάνει κι εγώ.
Έρχεται ο άλλος με 300- 400 ευρώ στο χέρι εσύ θα πεις όχι;
Το δίνεις και πας απέναντι στο μπάρ βλέπεις το ματς με άλλους παρέα, πίνεις κι ένα σκασμό μπύρες.
Γυρνάς και με φράγκα σπίτι.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.279
Να τα σιγα σιγα οπως τα ελεγα. Η Μαντσεστερ κανει πισω μετα τις απειλες της Φιφα οτι οι παικτες δεν θα μπορουν να παιξουν παγκοσμιο κυπελλο. Δυσκολο το μπραντεφερ, για να δουμε... Δεν ειναι το ποδοσφαιρο μπασκετ!

Η Γιουνάιτεντ κάνει πίσω για την European Super League
Αν η ημερομηνία είναι σωστή στο σύνδεσμο που έβαλες (24/1 ; ) τότε δεν λέει τίποτα..Γιατί παρακάτω άλλα λέει ότι έκανε σήμερα...

European Super League - Ραγδαίες εξελίξεις: Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Άρσεναλ και Τσέλσι αποχώρησαν από την ECA! - sportime.gr

Ας μην βιαζόμαστε..Θα δούμε που θα καταλήξει το θέμα...
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Αν η ημερομηνία είναι σωστή στο σύνδεσμο που έβαλες (24/1 ; ) τότε δεν λέει τίποτα..Γιατί παρακάτω άλλα λέει ότι έκανε σήμερα

European Super League - Ραγδαίες εξελίξεις: Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Άρσεναλ και Τσέλσι αποχώρησαν από την ECA! - sportime.gr

Ας μην βιαζόμαστε..
Ναι τωρα το ειδα, ακυρο παντως δεν το θυμομουν καθολου αυτο σαν νεο, τεσπα. Δικιο εχεις.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ενταξει υπαρχει και αυτη η οπτικη δεν διαφωνω. Υπαρχει ομως και η αλλη. Ο Μαραντονα αν δεν τον αφηνες να παιξει με την Αργεντινη δεν νομιζω να συμμετειχε σε καμμια ESL. Τους νοιαζει και η υστεροφημια ρε συ.
Καταρχήν τους νοιάζουν τα λεφτά, μετά όλα τ΄άλλα. Αλλά ακόμη και σε αθλητικό επίπεδο, ο παίκτης θέλει να παίζει απέναντι στους καλύτερους, αλλιώς τι υστεροφημία έχει; Πήρε η ΑΕΚ στο μπάσκετ το BCL, ε και; Όλοι για την Ευρωλίγκα κόπτονται κι όποιον παίκτη της κι αν πάρεις στην Ευρωλίγκα, και με λιγότερα λεφτά, τρέχοντας θα πάει, εκεί είναι οι καλοί, εκεί είναι και η υστεροφημία.

Να παιζουν μπροστα σε ασιατες με σελφοκονταρα και δεν ξερω γω που λεει και ο chrisbd, ξενερωνει ο παικτης
Ο Πελέ έπαιζε στις ΗΠΑ την εποχή που νόμιζαν ότι το ποδόσφαιρο είναι φαγητό, ο Ιμπραίμοβιτς, ο Μπέκαμ κι ένας σωρό άλλοι πήγαν όπου τους πλήρωναν, ο Ριβάλντο στο Ουζμπεκιστάν, άλλοι πάνε και παίζουν στους 45 βαθμούς στο Κατάρ, δε νομίζω να τους πειράξουν τα ασιατάκια με τα σελφοκόνταρα.

Η αγαπη του κοσμου ειναι πιο μεγαλο ναρκωτικο απο τα φραγκα πιστευω.
Μπουχαχα.

Ο Ινιεστα δεν θα μπορουσε ποτε να γινει ο καλυτερος του κοσμου δεν ειχε να χασει κατι. Οτι καριερα εκανε εκανε, πηγε να κανει και μια μπαζα οκ. Ο Μουρινιο αλλαζε ομαδες οχι μονο για τα φραγκα αλλα γιατι ηθελε να γραφτει στην ιστορια ως ο πρωτος προπονητης που πηρε τρια τσαμπιονς λιγκ με διαφορετικες ομαδες οπως ειχε πει.
Ε ας έμενε στην Πόρτο με πενταροδεκάρες να προσπαθήσει να γίνει ο πρώτος που πήρε ευρωπαϊκούς τίτλους με φραγκοδίφραγκα. Πρώτα τα λεφτά, μετά βρίσκεις κι άλλο κίνητρο.

Ο Κριστιανο πηγε στην Γιουβεντους γιατι ηθελε να παρει τσαμπιονς λιγκ και με αλλη ομαδα και τσαντιστηκε που δεν του βγηκε οπως ειχε διαρρευσει πριν καποιο καιρο αν θυμασαι
Αυτόν αν θυμάμαι καλά τον έπιασαν γιατί έκανε μαϊμουδιές με την εφορία, του ήρθε ένα μπουγιουρντί καλό, το πήγε στον πρόεδρο της Ρεάλ, ο οποίος του είπε "δικό σου το χρέος, αλλιώς κάνε δημοψήφισμα με τον καπιτάν Μπαρούφα". Γι αυτό έφυγε, γιατί πόνεσε η τσέπη του (από την εφορία) κι επειδή "δεν τον στήριξε η ομάδα", δηλαδή δεν του πλήρωσε το πρόστιμο.

Ο Εμπαπε νομιζεις δεν σκεφτεται οτι μπορει μετα τον Πελε να ειναι αυτος ο μονος που θα καταφερει να παρει τρια μουντιαλ. Θα δεχτει να παιξει ESL και να μην εχει ευκαιρια να παιξει με την Γαλλια σε μουντιαλ?
Δεν πειράζει, μπορεί να γίνει ο πρώτος που θα πάρει ESL. Όσο για το αν θα εφαρμοστεί ο αποκλεισμός από τις εθνικές, θα το δούμε, και η FIBA κάτι τέτοιες αρλούμπες έλεγε στην αρχή, ότι θα τιμωρήσει τους παίκτες που παίζουν Ευρωλίγκα και τελικά τους παρακαλάει να πάνε κάθε καλοκαίρι μπας και βγάλει κανένα φράγκο κι αυτή στις διοργανώσεις των εθνικών ομάδων, δεν θα κάτσει ο άλλος να δει την Εθνική με το Σαλούστρο πρώτο όνομα, ούτε η μάνα του Σαλούστρου δεν το αντέχει αυτό.

Δεν το αποκλειω αλλα πιθανολογω πως οχι... Πολλοι παικτες μπορει να μην πανε εκει ή να θελουν πολυ περισσοτερα για να πανε, οποτε και αυτο οικονομικα επιζημιο θα ειναι μεσομακροπροθεσμα για τις ομαδες της ESL.
Σιγά που θα θέλουν πολύ περισσότερα. Ζητάνε περισσότερα οι παίκτες για να πάνε στο ΝΒΑ; Παρακαλώντας πάνε γιατί θέλουν να παίξουν με τους καλύτερους κι ας πάρουν και λιγότερα.


Μακροπροθεσμα δεν ξερεις πως θα εξελιχτει ολο αυτο. Τα φυτωρια παικτων ειναι στην Ευρωπη
.
Τα βάζεις σε ένα αεροπλάνο και τα πας στην Κουάλα Λουμπούρ, που δεν έχουν και νόμους για προστασία ανήλικων αθλητών, δεν πληρώνεις φόρους και θα έχεις και 30.000 φιλάθλους σε κάθε προπόνηση.


Μπορει να επενδυσουν πιο πολλα σε αυτον τον τομεα οι ομαδες του τσαμπιονς λιγκ και μπορει σε μια πενταετια ο Αγιαξ, η Μπαγερν και να ξεπεταχτουν και αλλες πεντε και να ειναι πιο δυνατο το προιον του Τσαμπιονς Λιγκ απο αυτο της ESL.
Δύσκολο, κάτι τέτοια έλεγε κι ο ΔΓ κι ακόμη γελάνε μαζί του. Το brand name είναι τεράστια υπόθεση.

Τεσπα θα δουμε πως θα γινει ολο αυτο. Μακαρι να μην γινει και ας ειναι και με πολιτικη παρεμβαση. Εμενα αυτο που με καιει ειναι να μην γινει κατα τ' αλλα μπορει να εχω και αδικο και να τους βγει, θα δειξει...
Δεν ξέρω αν θα γίνει τώρα, αλλά κάποια στιγμή θα γίνει, αναπόφευκτο είναι. Δε λέω ότι θα πάει η Μπαρτσελόνα να παίζει στην Αστάνα μόνιμα, αλλά νομίζω ότι οι ομάδες σε μια παγκοσμιοποιημένη κοινωνία δεν πρόκειται να αφήσουν το παγκόσμιο κοινό τους για να απευθύνονται μόνο στους της γειτονιάς τους. Και το παγκόσμιο κοινό θέλει ντέρμπι κάθε εβδομάδα, όχι Μπαρτσελόνα-Χιχόν και Γιουβέντους-Άσκολι. Και ναι, κάποιοι τελικοί, πρεμιέρες κλπ θα γίνουν και στη Σεούλ, και στο Χιούστον και στο Λάγος, δεν υπάρχει αμφιβολία.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.279
Ναι τωρα το ειδα, ακυρο παντως δεν το θυμομουν καθολου αυτο σαν νεο, τεσπα. Δικιο εχεις.
Μάλλον έλεγαν ψέμματα για να θολώσουν τα νερά..Ο Τσέφεριν λέει ότι το περασμένο Σάββατο ο Ανιέλι του έλεγε ότι όλα είναι ψέμματα και τον αποκαλεί φίδι..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Προ covid είχα πάει με το γιό μου να δω ένα παιχνίδι με την Μπάρτσα. Εισιτήριο 90 ευρώ.
Δίπλα μου ο Ασιάτης φορούσε φανέλα της Μπάρτσα 140 ευρώ. Παπούτσια Nike 120 ευρώ.
Μπουφάν Μπάρτσα 380 ευρώ. Για να μην σε πρήζω φορούσε πάνω από 1000 ευρώ πράγματα με τα κασκόλ και τα σκουφιά , συν τις τσάντες που κρατούσε. Μια από τα ίδια και η κοπέλα που τον συνόδευε. Αν υπολογίσουμε ότι σε κάθε παιχνίδι έχει (είχε) 20.000 - 30.000 ξένους Ασιάτες, Ρώσους, κλπ
στην ουσία εγώ που πλήρωσα 90 ευρώ για μια θέση και ήταν πολλά τα λεφτά για μας, για την ομάδα
ήμουν φύρα που έπιανα θέση και δεν μπορούσε να την δώσει σε κάποιον άλλο Ξένο.
Εδώ οι Καταλανοί μεταπουλάνε τα εισιτήρια τους στην μαύρη. Το έχω κάνει κι εγώ.
Έρχεται ο άλλος με 300- 400 ευρώ στο χέρι εσύ θα πεις όχι;
Το δίνεις και πας απέναντι στο μπάρ βλέπεις το ματς με άλλους παρέα, πίνεις κι ένα σκασμό μπύρες.
Γυρνάς και με φράγκα σπίτι.
Έτσι ακριβώς είναι και σε μεγαλύτερη σκάλα από τα εισιτήρια και το merchandising. Πάρε τους σπόνσορες. Βάζει πχ η Μπαρτσελόνα σπόνσορα μια ασφαλιστική της Ισπανίας, ή πανευρωπαϊκή. Ε έρχεται προσφορά από τα κινέζικα μπέιμπι λίνο Αντι-Κατρου-Λη που απευθύνονται σε 2 δις Ασιάτες, που χέστηκαν για τις ασφάλειες αυτοκινήτων της Banco de Cataluna. Εσύ ποιον θα επέλεγες ως σπόνσορα; Ειδικά αν το αντίπαλο δέος, πχ η Ρεάλ, αντί για τα έπιπλα teka αποφάσισε να διαφημίσει το Μακάο ως τουριστικο-τζογαδόρικο προορισμό. Δεν υπάρχει σύγκριση, από τη στιγμή που το προϊόν παγκοσμιοποιήθηκε, πλέον απευθύνεται σε παγκόσμιο κοινό. Πας σε ματς Τσάμπιονς Λιγκ και δε βλέπεις ντόπιους πια, οι της Λίβερπουλ είχαν ένα ντοκιμαντέρ σε Μουσείο Μοντέρνας Τέχνης στο Παρίσι όπου διαμαρτύρονταν ότι πια δεν μπορούν να πάνε στο γήπεδο, τα εισιτήρια τα παίρνουν Ρώσοι και Άραβες κι ακόμη κι αν έχουν να τα πληρώσουν, δε βρίσκουν διότι οι πράκτορες προτιμάνε να τα δώσουν στους άλλους που θα αγοράσουν και ξενοδοχείο, τουρ, σουβενίρ και συνοδό.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Καταρχήν τους νοιάζουν τα λεφτά, μετά όλα τ΄άλλα. Αλλά ακόμη και σε αθλητικό επίπεδο, ο παίκτης θέλει να παίζει απέναντι στους καλύτερους, αλλιώς τι υστεροφημία έχει; Πήρε η ΑΕΚ στο μπάσκετ το BCL, ε και; Όλοι για την Ευρωλίγκα κόπτονται κι όποιον παίκτη της κι αν πάρεις στην Ευρωλίγκα, και με λιγότερα λεφτά, τρέχοντας θα πάει, εκεί είναι οι καλοί, εκεί είναι και η υστεροφημία.


Ο Πελέ έπαιζε στις ΗΠΑ την εποχή που νόμιζαν ότι το ποδόσφαιρο είναι φαγητό, ο Ιμπραίμοβιτς, ο Μπέκαμ κι ένας σωρό άλλοι πήγαν όπου τους πλήρωναν, ο Ριβάλντο στο Ουζμπεκιστάν, άλλοι πάνε και παίζουν στους 45 βαθμούς στο Κατάρ, δε νομίζω να τους πειράξουν τα ασιατάκια με τα σελφοκόνταρα.


Μπουχαχα.


Ε ας έμενε στην Πόρτο με πενταροδεκάρες να προσπαθήσει να γίνει ο πρώτος που πήρε ευρωπαϊκούς τίτλους με φραγκοδίφραγκα. Πρώτα τα λεφτά, μετά βρίσκεις κι άλλο κίνητρο.



Αυτόν αν θυμάμαι καλά τον έπιασαν γιατί έκανε μαϊμουδιές με την εφορία, του ήρθε ένα μπουγιουρντί καλό, το πήγε στον πρόεδρο της Ρεάλ, ο οποίος του είπε "δικό σου το χρέος, αλλιώς κάνε δημοψήφισμα με τον καπιτάν Μπαρούφα". Γι αυτό έφυγε, γιατί πόνεσε η τσέπη του (από την εφορία) κι επειδή "δεν τον στήριξε η ομάδα", δηλαδή δεν του πλήρωσε το πρόστιμο.


Δεν πειράζει, μπορεί να γίνει ο πρώτος που θα πάρει ESL. Όσο για το αν θα εφαρμοστεί ο αποκλεισμός από τις εθνικές, θα το δούμε, και η FIBA κάτι τέτοιες αρλούμπες έλεγε στην αρχή, ότι θα τιμωρήσει τους παίκτες που παίζουν Ευρωλίγκα και τελικά τους παρακαλάει να πάνε κάθε καλοκαίρι μπας και βγάλει κανένα φράγκο κι αυτή στις διοργανώσεις των εθνικών ομάδων, δεν θα κάτσει ο άλλος να δει την Εθνική με το Σαλούστρο πρώτο όνομα, ούτε η μάνα του Σαλούστρου δεν το αντέχει αυτό.


Σιγά που θα θέλουν πολύ περισσότερα. Ζητάνε περισσότερα οι παίκτες για να πάνε στο ΝΒΑ; Παρακαλώντας πάνε γιατί θέλουν να παίξουν με τους καλύτερους κι ας πάρουν και λιγότερα.


.
Τα βάζεις σε ένα αεροπλάνο και τα πας στην Κουάλα Λουμπούρ, που δεν έχουν και νόμους για προστασία ανήλικων αθλητών, δεν πληρώνεις φόρους και θα έχεις και 30.000 φιλάθλους σε κάθε προπόνηση.



Δύσκολο, κάτι τέτοια έλεγε κι ο ΔΓ κι ακόμη γελάνε μαζί του. Το brand name είναι τεράστια υπόθεση.


Δεν ξέρω αν θα γίνει τώρα, αλλά κάποια στιγμή θα γίνει, αναπόφευκτο είναι. Δε λέω ότι θα πάει η Μπαρτσελόνα να παίζει στην Αστάνα μόνιμα, αλλά νομίζω ότι οι ομάδες σε μια παγκοσμιοποιημένη κοινωνία δεν πρόκειται να αφήσουν το παγκόσμιο κοινό τους για να απευθύνονται μόνο στους της γειτονιάς τους. Και το παγκόσμιο κοινό θέλει ντέρμπι κάθε εβδομάδα, όχι Μπαρτσελόνα-Χιχόν και Γιουβέντους-Άσκολι. Και ναι, κάποιοι τελικοί, πρεμιέρες κλπ θα γίνουν και στη Σεούλ, και στο Χιούστον και στο Λάγος, δεν υπάρχει αμφιβολία.

Στα τελειωματα πηγανε ολοι αυτοι που λες στα Ουζμπεκισταν και στις ΗΠΑ. Ειχαν ηδη κανει την καριερα τους αν ηταν ετσι θα πηγαινανε και νωριτερα. Πρωτα απ' ολα η υστεροφημια μετα φυσικα και ειναι και τα λεφτα για τους παικτες. Μιλαω για αυτους που ειναι επιπεδου Μεσι και Κριστιανο καμμια φορα και πιο κατω απ' αυτο. Στα τελειωματα φυσικα θα κανουν και την μπαζα τους. Αυτο που λες με τον Ροναλντο εγινε πριν χρονια. Εγω σου λεω οτι τωρα προσφατα διερρευσε οτι δεν ειναι ευχαριστημενος που πηγε στη Γιουβεντους και δεν του αρεσει το κλιμα εκει. Προφανως επειδη δεν πηρε τσαμπιονς λιγκ λεω εγω. Τεσπα διαφωνουμε σε αυτο.

Τωρα αν η ESL αποδειχτει καλυτερη για την καριερα τους ή αν υπαναχωρησουν πρωτα Φιφα και Ουεφα απο τις απειλες τους πριν απο τους αποστατες, τοτε θα στεφθει με επιτυχια μαλλον το εγχειρημα...
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.743
Πάρε τους σπόνσορες.
Ακριβώς, εκεί είναι το ζουμί.
Λίγο άσχετο αυτό που θα πω αλλά ταυτόχρονα και σχετικό.
Πριν πολλά χρόνια όταν συζητούσαν για να γίνει και ένα γκραν πρι της F1 στην Ασία, είχαν ξεσηκωθεί
οι πάντες ενάντια στην σκέψη και μόνο να γινόταν ένας αγώνας εκτός από Ευρώπη ,άντε και κανένα
Αμερική ή καμιά Βραζιλία Και εξαίρεση στην Ιαπωνία.
Σήμερα γίνεται σε Μπαχρέιν , Αζερμπαιτζαν, Σιγκαπούρη,Σαουδική Αραβία, Αμπου Ντάμπι , Ρωσία.
Χώρια που γινόταν πιο παλιά σε Μαλαισίες , Τουρκίες κι εγώ δεν θυμάμαι που.
Οι καιροί αλλάζουν Και πλέον δεν κάνει κουμάντο ο θεατής που είναι μαστουρωμένος με την ομάδα του που θα πάει με το τρίφυλλο και θα κάνει μανούρα με τον διαιτητή.
Τα νέα δεδομένα λένε ότι πρέπει στο γήπεδο να μπορεί να πηγαίνει η μάνα με το παιδάκι της στο καροτσάκι, να έχει το γήπεδο χώρο να αλλάξει το παιδί της και τουαλέτες να είναι καθαρές και όχι να βρωμάνε ακόμα και οι μασχάλες σου κατρουλήλας. Ο μπαμπάς να μπορεί να πάει στο γήπεδο με τα
παιδιά του χωρίς να προσπαθεί να εξηγήσει στα παιδιά του πως γνωρίζουν τόσοι πολλοί θεατές ότι
η μάνα του διαιτητή εκτελεί μια συγκεκριμένη πράξη.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Και πλέον δεν κάνει κουμάντο ο θεατής που είναι μαστουρωμένος με την ομάδα του που θα πάει με το τρίφυλλο και θα κάνει μανούρα με τον διαιτητή.
Τα νέα δεδομένα λένε ότι πρέπει στο γήπεδο να μπορεί να πηγαίνει η μάνα με το παιδάκι της στο καροτσάκι, να έχει το γήπεδο χώρο να αλλάξει το παιδί της και τουαλέτες να είναι καθαρές και όχι να βρωμάνε ακόμα και οι μασχάλες σου κατρουλήλας. Ο μπαμπάς να μπορεί να πάει στο γήπεδο με τα
παιδιά του χωρίς να προσπαθεί να εξηγήσει στα παιδιά του πως γνωρίζουν τόσοι πολλοί θεατές ότι
η μάνα του διαιτητή εκτελεί μια συγκεκριμένη πράξη.
Να πηγαινουν να δουν τενις. Ενα αθλημα εμεινε αλητικο, δεν θα το παρουν και αυτο οι οικογενειες! :p

Φαντασου ολοι αυτοι που εκτονωνται στο γηπεδο (αν τους το παρουν) να μεταφερουν την βια εξω στην κοινωνια τι καταστροφικα αποτελεσματα θα ειχε. Πρεπει ολοι αυτες τις δυσκολες ωρες να στηριξουμε με καθε τροπο τον χουλιγκανισμο αν θελουμε να διατηρησουμε το status quo ως εχει και να αποτρεψουμε τις οποιες επιπτωσεις μιας τετοιας καταστροφικης αλλαγης. Ειναι χρεος μας να σταθουμε στο πλαι αυτου που βριζει, που φτυνει, που πεταει καπνογονα, που παιζει ξυλο, που ξηλωνει καθισματα, που σπαει βιτρινες που κανει ζημιες. Πρεπει να διατηρησουμε ορθιο το αποκουμπι του. Να ταχθουμε διπλα τους αν θελουμε να ειμαστε κοινωνικα υπευθυνοι. :)
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.743
Να πηγαινουν να δουν τενις. Ενα αθλημα εμεινε αλητικο, δεν θα το παρουν και αυτο οι οικογενειες! :p

Φαντασου ολοι αυτοι που εκτονωνται στο γηπεδο (αν τους το παρουν) να μεταφερουν την βια εξω στην κοινωνια τι καταστροφικα αποτελεσματα θα ειχε. Πρεπει ολοι αυτες τις δυσκολες ωρες να στηριξουμε με καθε τροπο τον χουλιγκανισμο αν θελουμε να διατηρησουμε το status quo ως εχει και να αποτρεψουμε τις οποιες επιπτωσεις μιας τετοιας καταστροφικης αλλαγης. Ειναι χρεος μας να σταθουμε στο πλαι αυτου που βριζει, που φτυνει, που πεταει καπνογονα, που παιζει ξυλο, που ξηλωνει καθισματα, που σπαει βιτρινες που κανει ζημιες. Πρεπει να διατηρησουμε ορθιο το αποκουμπι του. Να ταχθουμε διπλα τους αν θελουμε να ειμαστε κοινωνικα υπευθυνοι. Ορθολογικα μιλωντας παντα και με επιχειρηματα βγαλμενα απο το αριστερο ημισφαιριο του εγκεφαλου παντα :)
Από την στιγμή που έγινε επαγγελματικό , έπαψε να είναι αλήτικό. Είναι μπίζνα.
Ο χουλιγκανισμός που υπάρχει είναι τεχνητός . Καραπάδες,Δούκες, Κούγιες,μπράβοι Μελ. και άλλες δημοκρατικές δυνάμεις συντηρούν στρατούς μέσα από συνδέσμους και κολοφυλλάδες για να περάσουν
τα δικά τους συμφέροντα. Είναι χρέος μας να σταθούμε δίπλα σ αυτόν που πετάει την φωτοβολίδα να του εξηγήσουμε ότι μπορεί με την πράξη του να σκοτώσει άνθρωπο, όπως και έχει γίνει. Δεν στηρίζει το άθλημα. Στηρίζει τα λευκά πόλο, στηρίζει τους πιστολέρο, στηρίζει τον τιγρούλη να πιάνει τα ούμπαλα του άλλου, στηρίζει τον καράφλα με τα ριαλιτι .
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.319
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Εγώ πάλι πιστεύω ότι το θέμα νομοτελειακά θα πάει προς τα εκεί, μιας και το ποδόσφαιρο που ξέραμε απ' τα παλιά έχει τελειώσει, καθώς χρόνο με το χρόνο όλο και πιο εμπορικά γίνονται κάποια ζητήματα.
Αρκεί να γίνει η αρχή απο κάποια τοπ κλαμπ. Η αστεία ουεφα και η όποιες αντιδράσεις της μπορούν να καμφθούν, μπουκώνοντας τη με ζεστό χρήμα.

Το παράδειγμα της Ευρωλίγκας είναι ζωντανό και δείχνει ίσως το δρόμο, μετατρέποντας ένα φανταστικό άθλημα σε τέννις (και δε μιλώ αγωνιστικά) που δε ξέρεις ποιος παίζει, τι παίζει και ποια μέρα παίζει, εκτός αν ασχολείσαι μ' αυτό.

Τι να κάνουμε, είναι σημεία των καιρών και σίγουρα δεν ήρθε κάτι ξαφνικά. Τα παράπονα ειδικά των οπαδών των Αγγλικών ομάδων που απομακρύνθηκαν απ' το γήπεδο λόγω της υπερτουριστοποίησης και των υψηλών τιμών είναι πολλά και υφίστανται εδώ και δέκα χρόνια. Στα μεγάλα Ισπανικά κλαμπ όπως λέτε το ίδιο, στη Γερμανία υπάρχει αντίδραση, αλλά απ' ότι φαίνεται θα δημιουργηθεί ένα άθλημα δύο ταχυτήτων, όπως ακριβώς και το μπάσκετ.

Πχ τι εθνική Ελλάδας θα υπάρχει χωρίς παίκτες του Ολυμπιακού, ΠΑΟ, ΠΑΟΚ , ΑΕΚ, ΑΡΗ.;
Μη σου πω και καλύτερη απ' ότι τώρα που κάνουν κουμάντο δύο μάνατζερ...:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.235
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom