About football, soccer, ποδόσφαιρο, κλωτσοσκούφι ... again..

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Εντάξει βρε παιδιά το μουντιάλ για αυτό το λόγο γίνεται για να μαζευτούν όλοι οι λαοί του κόσμου και να παίξουν ποδόσφαιρο μεταξύ τους. Τώρα αν περιμένετε να δείτε μπαλάρα ή μόνο Ευρωπαίους διαιτητές και ομάδες νομίζω λάθος διοργάνωση βλέπετε. Εννοείται ότι θα δούμε διαιτητές από πολλά σημεία του κόσμου και ομάδες που ήρθαν απλά για την συμμετοχή. Για παράδειγμα χθες το γκολ που έβαλε ο Παναμάς ήταν από τις πιο ωραίες στιγμές του Μουντιάλ. Έβλεπες τόσες χιλιάδες κόσμο να πανηγυρίζει επειδή έχανε 6-1! Το Μουντιάλ είναι ένα "ποδοσφαιρικό διάλειμμα" που συμβαίνει κάθε 4 χρόνια και έχει κάποιος την ευκαιρία να δει κάτι διαφορετικό. Μια από τις πιο όμορφες φωτογραφίες που έχω στην κατοχή μου είναι μία που είμαι εγώ και ο αδερφός μου στην κερκίδα με τους Νοτιοκορεάτες. Είναι ωραίο το Μουντιάλ αλλά απαιτεί και την κατάλληλη οπτική γωνία για να το απολαύσεις.
 

x7777

Member
Μηνύματα
872
Likes
3.396
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Εντάξει βρε παιδιά το μουντιάλ για αυτό το λόγο γίνεται για να μαζευτούν όλοι οι λαοί του κόσμου και να παίξουν ποδόσφαιρο μεταξύ τους. Τώρα αν περιμένετε να δείτε μπαλάρα ή μόνο Ευρωπαίους διαιτητές και ομάδες νομίζω λάθος διοργάνωση βλέπετε. Εννοείται ότι θα δούμε διαιτητές από πολλά σημεία του κόσμου και ομάδες που ήρθαν απλά για την συμμετοχή. Για παράδειγμα χθες το γκολ που έβαλε ο Παναμάς ήταν από τις πιο ωραίες στιγμές του Μουντιάλ. Έβλεπες τόσες χιλιάδες κόσμο να πανηγυρίζει επειδή έχανε 6-1! Το Μουντιάλ είναι ένα "ποδοσφαιρικό διάλειμμα" που συμβαίνει κάθε 4 χρόνια και έχει κάποιος την ευκαιρία να δει κάτι διαφορετικό. Μια από τις πιο όμορφες φωτογραφίες που έχω στην κατοχή μου είναι μία που είμαι εγώ και ο αδερφός μου στην κερκίδα με τους Νοτιοκορεάτες. Είναι ωραίο το Μουντιάλ αλλά απαιτεί και την κατάλληλη οπτική γωνία για να το απολαύσεις.
Το είπες και μόνο σου "να μαζευτούν όλοι οι λαοί του κόσμου και να παίξουν ποδόσφαιρο μεταξύ τους". Ποδόσφαιρο όμως όχι 90λεπτά ξύλο.

Και αφού είναι γιορτή να την βλέπουν και οι ομάδες έτσι. Εφόσον η Κοστα-Ρίκα βλέπει ότι οι Βραζιλιάνοι είναι καλύτεροι, παίξε όσο μπορείς στα πλαίσια του αθλητισμού και χάσε. Μην παίζεις ξύλο 90 λεπτά με μαρκαρίσματα στα όρια του αντιαθλητικού για να μην κερδίσει ο άλλος
 

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
566
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Ζηλανδια!
Ειτε θελουμε ειτε οχι καποιοι θα ειναι πιο ξυλοκοποι απο αλλους αναγκαστικα ,δεν ειναι κακο που παιζουν πολλοι λαοι μπαλα αυτο ειναι το ζητουμενο ..απο εκει κ περα ο καθενας μπορει να διαλεξει τι παιχνιδια θα δει :bounce:
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Όπως δεν θα έβλεπα ένα Μπάτε Μπορίσοφ-ΑΠΟΕΛ γιατί δεν θα βλέπεται το παιχνίδι έτσι δε θα δω σαουδική αραβία κλπ. Το ποδόσφαιρο έχει αλλάξει τόσο πολύ και στην δομή και στο ζητούμενο που δεν μπορείς να έχεις απαιτήσεις. Αν παραδοσιακές δυνάμεις δεν μπορούν να προκριθούν από ομίλους με λετονίες νησιά φερόε κλπ δεν αξίζουν να είναι και στα τελικά. Και από το να δούμε καμιά κλειστή λίγκα όπως στην ευρωλίγκα με δεδομένες θέσεις και λίγες από προκριματικά, προτιμώ να βλέπω την άτεχνη Κορέα και τον Παναμά να φτάνουν στα τελικά αξιοκρατικά. Πάντως το 2006 είχαμε στη φάση των ομίλων 5 παιχνίδια 0-0 το 2010 6 και το 2014 5. Μέχρι στιγμής 0-0 δεν είδαμε.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Η αλήθεια είναι ότι το θέαμα γενικά είναι απογοητευτικό. Οι αδύναμες ομάδες με ξύλο και καθυστερήσεις προσπαθούν να μην φάνε γκολ ενώ οι δυνατές βάζουν ένα και αλλάζουν πασούλες λες και το ματς έληξε! Εξαίρεση λίγο οι αφρικανικές ομάδες που έχουν άγνοια κινδύνου και παρασύρονται από το ρυθμό του παιχνιδιού.
Γενικά πάντως μέχρι στιγμής το Μεξικό η Κροατία και η Κολομβία στο χθεσινό ματς μου άρεσαν και ελπίζω να συνεχίσουν έτσι. Περιμένω να δω τη Ρωσία, την Ελβετία και την Αγγλία πως θα συνεχίσουν καθώς και τη Γαλλία με το Βέλγιο μέχρι που θα φτάσουν! Πλήρη απογοήτευση η Πολωνία που αποκλείστηκε η Ουρουγουάη που ίδρωσε να περάσει και η Αργεντινή που ψάχνει το ευνοικό σενάριο για να προκριθεί. Τυχερή η Ιαπωνία στους Αγώνες με Κολομβία και Σενεγάλη παραμένει φαβορί για πρόκριση με νίκη επί της αδιάφορης Πολωνίας. Το Περού επίσης ίσως δικαιούται κάτι παραπάνω από τους μηδέν βαθμούς.
Επίσης ομολογώ ότι το γκολ των Γερμανών στο 95 με εκνεύρισε και τη θεωρία του Λίκενερ να επαναλαμβάνετε ότι «το ποδόσφαιρο είναι ένα απλό παιχνίδι όπου 22 παίκτες κλωτσάνε μια μπάλα για 90 λεπτά και στο τέλος κερδίζουν οι Γερμανοί».
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Μουντιάλ με Σ.Αραβία,Παναμά,Ιαπωνία,Ιράν και χωρίς Ιταλία,Ολλανδία,Χιλή...Τι να δεις;
Θα δεις τις ομάδες που πέρασαν δίκαια από τους ομίλους τους. Η Ιταλία και η Ολλανδία δεν βλεπόταν. Ή ας πούμε η Αργεντινή πέρασε με τα χίλια ζόρια και αυτό τώρα φαίνεται.

Οκ, βοηθάει, αλλά αμφιβάλλω αρκετά για τον τρόπο με τον οποίο χρησιμοποιείται.
Χρησιμοποιείται με τον καλύτερο δυνατόν τρόπο. Το πέναλτι στο θέατρο του Νειμαρ που το πήρε πίσω, υπήρχε περίπτωση να το πάρει χωρίς Var;Δεν θα διαμόρφωνε έτσι αποτέλεσμα;

Ποδόσφαιρο όμως όχι 90λεπτά ξύλο.
Καθόλου αντιαθλητικό το μουντιάλ, εκτός από ένα παιχνίδι της Ν.Κορέας.

παίξε όσο μπορείς στα πλαίσια του αθλητισμού και χάσε
Γιατί να χάσει; Η κάθε ομάδα θέλει να κερδίσει με όποιον τρόπο μπορεί. Αν το καταφέρει με μαζική άμυνα, το πρόβλημα είναι της (κάθε) Βραζιλίας να τη διασπάσει. Αυτοί αυτό ξέρουν, έτσι παίζουν.
 
Last edited:

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Όπως δεν θα έβλεπα ένα Μπάτε Μπορίσοφ-ΑΠΟΕΛ γιατί δεν θα βλέπεται το παιχνίδι έτσι δε θα δω σαουδική αραβία κλπ. Το ποδόσφαιρο έχει αλλάξει τόσο πολύ και στην δομή και στο ζητούμενο που δεν μπορείς να έχεις απαιτήσεις. Αν παραδοσιακές δυνάμεις δεν μπορούν να προκριθούν από ομίλους με λετονίες νησιά φερόε κλπ δεν αξίζουν να είναι και στα τελικά. Και από το να δούμε καμιά κλειστή λίγκα όπως στην ευρωλίγκα με δεδομένες θέσεις και λίγες από προκριματικά, προτιμώ να βλέπω την άτεχνη Κορέα και τον Παναμά να φτάνουν στα τελικά αξιοκρατικά. Πάντως το 2006 είχαμε στη φάση των ομίλων 5 παιχνίδια 0-0 το 2010 6 και το 2014 5. Μέχρι στιγμής 0-0 δεν είδαμε.
Η Αλήθεια είναι ότι πολλα παιχνίδια φλέρταραν με το 0-0 φέτος αλλά τελικά στο τέλος χάλασαν. Αφού δεν βγήκε μέχρι τώρα δύσκολα να βγει στα τρίτα παιχνίδια των ομίλων όπου πλέον πολλές ομάδες καίγονται για βαθμούς. Πιθανό να βγει σε Ρωσία - Ουρουγουάη ή Δανία-Γαλλία ή Αγγλία-Βέλγιο.
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Γενικά νομίζω ότι πολλές ομάδες παίζουν ανάλογα με την κουλτούρα τους(αν και αυτό τείνει να εξαλειφθεί πλέον). Υπάρχει μια θεωρία που αναφέρει ότι το σκληρό παιχνίδι των Αργεντινών προέρχεται από τα πρώτα ματς με τους Άγγλους. Επειδή λοιπόν οι Άγγλοι ήταν σωματικά ανώτεροι, αυτοί αναγκάζονταν να παίξουν βρώμικα και με πολλά χτυπήματα. Δεν ξέρω βέβαια αν ισχύει αυτή η θεωρία. Πάντως σε γενικές γραμμές διαχρονικά μπορούμε να πούμε ότι στο παιχνίδι της Γερμανίας υπήρχε πάντα μια πειθαρχία, οι Βραζιλιάνοι έπαιζαν φαντεζί ποδόσφαιρο, οι Ιάπωνες με αυταπάρνηση, οι Άγγλοι με αίσθημα ανωτερότητας ακόμα και αν ήταν κατώτερη ομάδα, οι υπόλοιποι Λατίνοι με πολλά βρώμικα μαρκαρίσματα και ούτω καθεξής. Το να περιμένει κάποιος να παίξει η Ιαπωνία "total football" είναι ουτοπικό(τουλάχιστον αυτή την στιγμή). Κάθε χώρα υπερασπιζόμενη την σημαία της και τα χρώματά της προσπαθεί να φέρει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα στο χορτάρι. Άλλωστε το ποδόσφαιρο πάντα ήταν ένα σχετικά "βρώμικο" άθλημα. Οπότε όσο το επιτρέπει ο διαιτητής και οι εκάστοτε καιροί και πάντα μέσα σε αθλητικά πλαίσια αυτή η διαφορετικότητα είναι που κάνει το Παγκόσμιο Κύπελλο μοναδικό.

Υ.Γ. Φωτογραφία από το χθεσινό παιχνίδι της Κολομβίας. Ρενέ Ιγκίτα και Κάρλος Βαλντεράμα. Παλιοπαρέα από άλλες εποχές υποθέτω. Σίγουρα οι παλαιότεροι θα χαμογέλασαν όταν τους είδαν χθες να αγκαλιάζονται στο γκολ της Κολομβίας!
IMG-20180625-WA0002.jpg
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
2 πέναλτι κέρδισε η Σαουδική αμπαλια σε 1 ημίχρονο. Δίκαια και τα 2 απλά μου φαίνεται ότι ήθελαν με το ζόρι να φάνε γκολ οι Αιγύπτιοι!
 

Nick_St

Member
Μηνύματα
136
Likes
2.235
Ονειρεμένο Ταξίδι
Venezuela
Χρησιμοποιείται με τον καλύτερο δυνατόν τρόπο. Το πέναλτι στο θέατρο του Νειμαρ που το πήρε πίσω, υπήρχε περίπτωση να το πάρει χωρίς Var;Δεν θα διαμόρφωνε έτσι αποτέλεσμα
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι από τη στιγμή που έχεις τέτοιο εργαλείο, να το χρησιμοποιείς σε όλες τις φάσεις που πρέπει. Πολλές ομάδες έχουν ζητήσει να μπει κανονισμός που να επιτρέπει 2 video challenges σε όλο το παιχνίδι για κάθε ομάδα ώστε να είναι στο δικό τους χέρι η χρήση VAR και όχι να κρίνεται από το διαιτητή το πότε θα το δει. Στη φάση του Μίτροβιτς και στη φάση του Μπεργκ για παράδειγμα, δεν έπρεπε να δει το βίντεο ο διαιτητής;

:bleh:
var.jpg
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Στη φάση του Μίτροβιτς και στη φάση του Μπεργκ για παράδειγμα, δεν έπρεπε να δει το βίντεο ο διαιτητής;
Τη φάση του Mitrovic δεν την εχω δει, στη φάση του Μπεργκ νομίζω πως ο αμυντικός έσπρωξε όσο έπρεπε ώστε το μαρκάρισμα του να μην είναι πέναλτι, νομίζω δηλαδή ο ς περισσότερο πήγε να το πάρει εκεί ο Μπεργκ, παρά να τελειώσει τη φάση.

Οι φάσεις που χρησιμοποιείτε το Var είναι όσες κρίνει ο διαιτητής και εκείνες τις οποίες κρίνουν οι διαιτητές στο δωμάτιο και οι οποίοι του μιλάνε αν δουν κάτι ύποπτο ώστε εκείνος να δει τη φάση και να είναι ο τελικός κριτής.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Εκεί που πολλοί ηταν διστακτικοί με το VAR τώρα όλοι θέλουν όλο και περισσότερο να μπει στις αμφισβητούμενες φάσεις.. Παραδέχτηκα πάντως τον διαιτητή που ζήτησε VAR και αναιρεσε απόφασή του για πέναλτι ..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.494
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom