Aegean Airlines Aegean Bonus Visa

gkalla

Member
Μηνύματα
1.257
Likes
6.753
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Έτσι ακριβώς είναι. Αν και οι έξτρα πόντοι φαίνεται να έχουν μπει στην Aegean Visa το σύστημα της Aegean δεν τους βλέπει σαν να είχαν μπει στην απλή bonus.
Προσπάθησα να τους το εξηγήσω αλλά δεν... Τους είπα ότι σε παρόμοιες περιπτώσεις στο πρόσφατο παρελθόν (2-3 μήνες πριν) με το που εμφανίζονταν οι χειροκίνητα καταχωρημένοι πόντοι μπορούσες άμεσα να τους μετατρέψεις σε μίλια.
Επέμεναν ότι δεν έχουν ενημερωθεί τα "συστήματα".
Ενημέρωση
Σε νέο, σημερινό τηλεφώνημα στην Alpha με ενημέρωσαν πως από 1/4 όσοι πόντοι μπαίνουν χειροκίνητα στο σύστημα λόγω λάθους (ισχυρίζονται πως το λάθος είναι του εμπόρου κι όχι δικό τους) δεν θα μπορούν να μετατραπούν σε μίλια. Μου πρότειναν να επικοινωνήσω με την Aegean μήπως και γίνει κάτι. Αν και φυσικά η Aegean στην εφαρμογή της δεν "βλέπει" αυτούς τους extra πόντους.
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Ενημέρωση
Σε νέο, σημερινό τηλεφώνημα στην Alpha με ενημέρωσαν πως από 1/4 όσοι πόντοι μπαίνουν χειροκίνητα στο σύστημα λόγω λάθους (ισχυρίζονται πως το λάθος είναι του εμπόρου κι όχι δικό τους) δεν θα μπορούν να μετατραπούν σε μίλια. Μου πρότειναν να επικοινωνήσω με την Aegean μήπως και γίνει κάτι. Αν και φυσικά η Aegean στην εφαρμογή της δεν "βλέπει" αυτούς τους extra πόντους.
Όντως το λάθος ειναι του εμπόρου. Μου εχει συμβει στο παρελθον τοσο στο προγραμμα της Alpha οσο και σε αυτο της Eurobank. Ο λόγος που γινεται ειναι γιατι πολλοι εμποροι εχουν POS όλων των τραπεζων και οταν κανουν τη συναλλαγη δεν περνούν την κάρτα στο POS της Alpha με αποτελεσμα Η Alpha Bank να το διαβαζει σαν μια απλη συναλλαγη και οχι σαν συναλλαγη σε συνεργατη της. Πρεπει να ζητατε να περαστει απο pos της Alpha για να ειστε σιγουροι.
 

COOPERMAN

Member
Μηνύματα
93
Likes
54
Άσχετο επειδή το διάβασα στο fb - υπάρχει όριο στην premium 15000 πόντων ετησίως το οποίο μπορεί να μετατραπεί σε μίλια;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.541
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Άσχετο επειδή το διάβασα στο fb - υπάρχει όριο στην premium 15000 πόντων ετησίως το οποίο μπορεί να μετατραπεί σε μίλια;
Νομίζω ότι αυτό ισχύει μόνο για τις χρεωστικές, αλλά ας το επιβεβαιώσει κανένας πιο διαβασμένος.
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Νομίζω ότι αυτό ισχύει μόνο για τις χρεωστικές, αλλά ας το επιβεβαιώσει κανένας πιο διαβασμένος.
Σωστά. Για την ωρα οριο εχουν η χρεωστική (15,000 μιλια) και στη νεα πιστωτική της Κυπρου (100,000 μιλια). Δεν θα εκπλαγω στο εγγυς μελλον να μπει παρομοιο οριο με της Κυπρου και στις πιστωτικες της Alpha.
 

Mary Stardust

Member
Μηνύματα
86
Likes
575
παιδια γινονται κανονικα οι μετατροπες των εξτρα ποντων ακομα και για προιοντα που αγοραστηκαν σε μεταγενεστερη προσφορα απο τις ηλεκτρικες συσκευες ! εχει και αλλος αυτο το προβλημα με τη μετατροπη των εξτρα ποντων?
Ναι έχω το ίδιο πρόβλημα. Με Bonus πόντους από τα Fridays που περάστηκαν εκ των υστέρων απο την Αλφα. Δε με αφήνει να τους κάνω μιλια.
 
Μηνύματα
16
Likes
10
Όντως το λάθος ειναι του εμπόρου. Μου εχει συμβει στο παρελθον τοσο στο προγραμμα της Alpha οσο και σε αυτο της Eurobank. Ο λόγος που γινεται ειναι γιατι πολλοι εμποροι εχουν POS όλων των τραπεζων και οταν κανουν τη συναλλαγη δεν περνούν την κάρτα στο POS της Alpha με αποτελεσμα Η Alpha Bank να το διαβαζει σαν μια απλη συναλλαγη και οχι σαν συναλλαγη σε συνεργατη της. Πρεπει να ζητατε να περαστει απο pos της Alpha για να ειστε σιγουροι.
Το λάθος μπορεί να είναι του εμπόρου όντως, αλλά όταν η σύμβαση της κάρτας προβλέπει απόδοση 4 πόντων πχ. από πρατήρια BP, δεν βλέπω πώς η τράπεζα νομιμοποιούται να αρνηθεί την σωστή απόδοση των πόντων.
 

Mary Stardust

Member
Μηνύματα
86
Likes
575
Λοιπόν, μίλησα μαζί τους τώρα. Επιμένουν ότι οι έξτρα πόντοι ΔΕΝ μπορούν να μετατραπούν σε μίλια.

Ειλικρινά, οι τύποι δεν παίζονται. Εν το μεταξύ είναι ξεκάθαρο ότι αυτό έχει γίνει διότι οι πόντοι μπήκαν ύστερα από αίτημα μου.

Παρακαλώ μπορεί κάποιος να μου παραθέσει τον όρο που λέει ότι οι έξτρα πόντοι μετατρέπονται κανονικά;
Ακριβώς το ίδιο. Οι πόντοι που μπήκαν απο το Friday's μετα απο δικό μου τηλέφωνημα δε μετατρέπονται. Γύρω στους 1300.

ΤΑ ΚΑΤΑΦΈΡΑΜΕ πατριωωωωτες... 😁😁😁😁😁

Έβγαλα άκρη τελικά με ένα κατεβατό email που έστειλα πρωί πρωί με την τσίμπλα στο μάτι.

Να πω την αμαρτία μου, όσο γκρινιάρης και να είμαι, με το email της Alpha Bank πάντα βρίσκω άκρη σε ότι χρειάζομαι.

Δεν μπορούσα να το πιστέψω ότι δεν θα έβγαζα άκρη.. Με είχε πάρει από κάτω.

Ευχαριστώ όλους όσους μπήκαν στο κόπο να ασχοληθούν με την γκρίνια μου. 😊
Σε ποιο ακριβώς τμήμα στείλατε το email;
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Το λάθος μπορεί να είναι του εμπόρου όντως, αλλά όταν η σύμβαση της κάρτας προβλέπει απόδοση 4 πόντων πχ. από πρατήρια BP, δεν βλέπω πώς η τράπεζα νομιμοποιούται να αρνηθεί την σωστή απόδοση των πόντων.
Οταν το πρατηριο BP περάσει την κάρτα της Alpha μεσω τερματικου της Eurobank ας πουμε , αποτελει για την τραπεζα μια κοινη συναλλαγή = 1 ποντος ανα ευρώ.
Το ιδιο ισχυει και με το προγραμμα Επιστροφη της Eurobank , αν ο συνεργατης περασει την καρτα απο τερματικο που δεν ειναι της Eurobank δεν παιρνεις επιστροφη.
Το περιεργο, κατα τη γνωμη μου, ειναι που πιστωσαν τους χ4 ποντους μετά απο τηλεφώνημα και οχι το οτι δεν μπορουν αυτοι οι ποντοι να μετατραπουν σε μιλια.
 

Mary Stardust

Member
Μηνύματα
86
Likes
575
Οταν το πρατηριο BP περάσει την κάρτα της Alpha μεσω τερματικου της Eurobank ας πουμε , αποτελει για την τραπεζα μια κοινη συναλλαγή = 1 ποντος ανα ευρώ.
Το ιδιο ισχυει και με το προγραμμα Επιστροφη της Eurobank , αν ο συνεργατης περασει την καρτα απο τερματικο που δεν ειναι της Eurobank δεν παιρνεις επιστροφη.
Το περιεργο, κατα τη γνωμη μου, ειναι που πιστωσαν τους χ4 ποντους μετά απο τηλεφώνημα και οχι το οτι δεν μπορουν αυτοι οι ποντοι να μετατραπουν σε μιλια.
Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία μου έχουν περάσει 4 φορές πόντους από Αβ, Hondos Center, Friday's. Καταγράφουν το αίτημα και τους περνάνε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.867
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom