Aegean Airlines Aegean Bonus Visa

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.078
Likes
2.494
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
χιλια συγγνωμη για το off και αν ειναι τελειως παραταιρο το μηνυμα μου να σβηστει αλλα οταν βλεπω τετοια μηνυματα στενοχωριεμαι αν και καταλαβαινω οτι μπορει να ειναι σχημα λογου αυτο που λες.

δεν υπαρχει κανενας λογος να παρεις σε μια εξυπηρετηση πελατων και να ορμηξεις ή να μπινελικωσεις. οσο σοβαρο και να ειναι το ζητημα σου κανενας υπαλληλος στον κοσμο δεν θα σε εξυπηρετησει καλυτερα αν του μιλας εντονα ή ακομα χειροτερα βριζεις και ουρλιαζεις. το πιθανοτερο ειναι να θελει να σε ξεφορτωθει το συντομοτερον δυνατον για να σταματησει να σε ακουει παρα να ασχοληθει να λυσει το προβλημα σου. γενικως κατα την γνωμη μου δεν υπαρχει λογος να μιλησουμε ασχημα σε υπαλληλο, εκτος αν ειναι ο ιδιος πολυ αγενης, αλλα και παλι νομιζω εμεις θα χαλαστουμε περισσοτερο.

τεσπα χαιρομαι που λυθηκε το θεμα σου, και παλι σορρυ για το οφφ, δεν λεω κατι με κακη προθεση
Χαλαρωσε λιγακι πλιζ κ μη παίρνεις κ πολύ κυριολεκτικά οτι λεω οκ;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.423
Έχω μία ερώτηση, η οποία αφορά γενικότερα τις πιστωτικές κάρτες.
Έστω ότι έχω μηνιαίο όριο αγορών 2.000€ (με την Aegean bonus visa) και θέλω να κλείσω ένα ταξίδι ή να κάνω γενικά ένα έξοδο 2.500€.
Μπορώ να κάνω μία προ-πληρωμή στην κάρτα (ουσιαστικά μεταφορά από το λογαριασμό στην κάρτα) 500€ (να φαίνεται δηλαδή ότι μου χρωστάει η κάρτα 500€) για να πραγματοποιήσω την πληρωμή των 2.500€?
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Έχω μία ερώτηση, η οποία αφορά γενικότερα τις πιστωτικές κάρτες.
Έστω ότι έχω μηνιαίο όριο αγορών 2.000€ (με την Aegean bonus visa) και θέλω να κλείσω ένα ταξίδι ή να κάνω γενικά ένα έξοδο 2.500€.
Μπορώ να κάνω μία προ-πληρωμή στην κάρτα (ουσιαστικά μεταφορά από το λογαριασμό στην κάρτα) 500€ (να φαίνεται δηλαδή ότι μου χρωστάει η κάρτα 500€) για να πραγματοποιήσω την πληρωμή των 2.500€?
Είχα και γω αυτή την απορία όταν θέλαμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο και έπρεπε η εταιρία ενοικιάσεων να δεσμεύσει ποσο μεγαλυτερο από το όριο της κάρτας. Ρώτησα αν μπορούσα να καταθέσω την διαφορά στην κάρτα πριν την συναλλαγή και για την δική μου τράπεζα/κάρτα δεν γινόταν αυτό. Βέβαια θα ήταν από μία μόνο συναλλαγή. Στην περίπτωσή σου αν δεν πρόκειται για μια μόνο συναλλαγή αλλά για περισσότερες μέχρι τις 2500 ευρώ μπορεί να γίνεται. Μπορεί πρώτα να χρησιμοποιεί τα 500 ευρώ που εχεις μέσα και μετα να αρχίζει να χρεωνει απο το όριό σου. Όπως και να'χει πάρε τηλ στην τράπεζά σου να το επιβεβαιώσεις γιατί μπορεί να λειτουργούν διαφορετικά. Εμένα πάντως μου είπαν πως δε μπορεί να γίνει δέσμευση σε ποσό μεγαλύτερο από το όριο μου και έψαξα για άλλο αυτοκίνητο με μικρότερη εγγύηση..
 
Last edited:

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Έχω μία ερώτηση, η οποία αφορά γενικότερα τις πιστωτικές κάρτες.
Έστω ότι έχω μηνιαίο όριο αγορών 2.000€ (με την Aegean bonus visa) και θέλω να κλείσω ένα ταξίδι ή να κάνω γενικά ένα έξοδο 2.500€.
Μπορώ να κάνω μία προ-πληρωμή στην κάρτα (ουσιαστικά μεταφορά από το λογαριασμό στην κάρτα) 500€ (να φαίνεται δηλαδή ότι μου χρωστάει η κάρτα 500€) για να πραγματοποιήσω την πληρωμή των 2.500€?
Προ καπιταλ κοντρολ μπορούσες να το κανεις ή τουλάχιστον το είχα κάνει εγω. Πριν απο κάποιο διάστημα προσπαθησα να κάνω αυτο ακριβώς που περιγράφεις και δεν γινόταν δεκτή η συναλλαγη. Πηρα τηλ την τράπεζα και ειπα αφου έβαλα 1000 παραπανω απο το οριο μου γιατι δεν μπορω? Η απάντηση ηταν οτι μπορείς μέχρι το όριο που σου δινει η τράπεζα σε μια συναλλαγη.
Αν δηλαδη πεις πχ το πρακτορείο να σου κανει 2 χρεώσεις η μια 800 και η άλλη 1700 θα γινουν δεκτες η συναλλαγές αλλα η μια των 2500 οχι. Αλλα ισως να ειναι τελειως διαφορετικά απο πελάτη σε πελάτη οποτε μονο το τηλ θα σου λύσει την απορια.
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Έχω μία ερώτηση, η οποία αφορά γενικότερα τις πιστωτικές κάρτες.
Έστω ότι έχω μηνιαίο όριο αγορών 2.000€ (με την Aegean bonus visa) και θέλω να κλείσω ένα ταξίδι ή να κάνω γενικά ένα έξοδο 2.500€.
Μπορώ να κάνω μία προ-πληρωμή στην κάρτα (ουσιαστικά μεταφορά από το λογαριασμό στην κάρτα) 500€ (να φαίνεται δηλαδή ότι μου χρωστάει η κάρτα 500€) για να πραγματοποιήσω την πληρωμή των 2.500€?
έχω την εντύπωση ότι στο web banking, ειδικά στην aegean bonus visa, όταν έχεις καταθέσει πλέον του ορίου, το επιπλέον ποσό προστίθεται στο διαθέσιμο υπόλοιπο, δλδ 2.000€ όριο + 500€ κατάθεση, νέο διαθέσιμο ποσό για αγορές 2.500€
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Όλ'αυτά που λέτε γίνονται: Και κατάθεση για αύξηση του ορίου, και αύξηση του ορίου για μία συναλλαγή - όταν αυτή είναι μεγάλη. Ήθελα να κλείσω online αεροπορικά εισιτήρια που το κόστος ξεπερνούσε τα 1500 ευρώ (μετά τα κάπιταλ κοντρόλ). Η κάρτα είχε όριο άνω των 2000 ευρώ αλλά ημερήσιων συναλλαγών τα 1000 ευρώ. Πήρα τηλέφωνο στην Τράπεζα (Πειραιώς), τους εξήγησα και μου αύξησαν το ημερήσιο στα 2000 και η συναλλαγή έγινε κανονικά με τη μία.
 
Μηνύματα
626
Likes
2.873
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Η συναλλαγή μπορεί να γίνει. Η διαδικασία είναι να μιλήσετε πρώτα με την τράπεζα. Θα σας ζητήσουν να γίνει η πληρωμή, θα ξαναπάρετε τηλέφωνο και θα σας κάνουν προσωρινή αύξηση πιστωτικού ορίου και μόλις γίνει η συναλλαγή θα το επαναφέρουν. Στην ALPHA γίνεται 100%.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
έχω την εντύπωση ότι στο web banking, ειδικά στην aegean bonus visa, όταν έχεις καταθέσει πλέον του ορίου, το επιπλέον ποσό προστίθεται στο διαθέσιμο υπόλοιπο, δλδ 2.000€ όριο + 500€ κατάθεση, νέο διαθέσιμο ποσό για αγορές 2.500€
Ναι σωστό αυτό αλλα το υψος της κάθε συναλλαγής δεν μπορεί να είναι πανω απο 2000. Εκτος και αν κάνεις οτι λέει ο @babaduma και ο @Δημήτρης X.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.454
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική

Sinos99

Member
Μηνύματα
44
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Σαντορίνη

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom