Aegean Airlines Aegean Bonus Visa

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Καλησπέρα. Έχω τη συγκεκριμένη κάρτα. Να σου πώ την αλήθεια, πρίν έναν χρόνο που την έβγαζα μου είπε ο υπάλληλος ότι πρέπει να ξοδεύω κάποιο ποσό και άνω, για να ΜΗΝ έχει συνδρομή. Ήταν γύρω στα 1.000 ευρώ το ποσό που είπε, αλλά επειδή ξοδεύω πολύ περισσότερα, δεν το συγκράτησα, ούτε ρώτησα ξανά. Αν ξοδεύεις λιγότερο, τότε θα έχεις και την κάποια συνδρομή.

Επίσης, ώς τώρα τη χρησιμοποιώ μόνο ώς πιστωτική και παίρνω τους πόντους. Εννοείς τώρα αν παίρνεις πόντους όταν κάνεις ανάληψη; Χλωμό μου φαίνεται... αλλά αν το ρωτήσις ενημέρωσέ μας. Αλλά δε νομίζω να τους συμφέρει καθόλου αυτό.

Όντως είναι σχετικά δύσκολο να βγεί η κάρτα, ζητούν κάποιες μισθοδοσίες κλπ κλπ. Το πρώτο που ρωτούν είναι τι δουλειά κάνεις (να μη σε ταλαιπωρούν άδικα......). Στην αρχή το πιστωτικό όριο είναι σχετικά χαμηλό, μετά απο κάποιο διάστημα (άνω των 6 μηνών περίπου) μπορείς να αιτηθείς αύξησή του. Γιατί τα 1500 ας πούμε ίσως είναι κάπως λίγα για κάποια ταξίδια...
 

sdoros

Member
Μηνύματα
81
Likes
46
Αυτή την εποχή ψάχνομαι και εγώ για την κάρτα.
Τα πρώτα που πρόσεξα είναι ότι μετά τον πρώτο χρόνο είναι 24€ εκτός αν κανείς αγορές των 2000€.
Με την απόκτηση παίρνεις 5000 μίλια.
Κάθε 1 μπόνους το κανείς 1 μίλι.
 

anassot

Member
Μηνύματα
26
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Καλιφόρνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά , ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!

Θα ήθελα τη βοήθεια σας σε μια απορία μου.

Θέλω να βγάλω την AEGEAN BONUS VISA της alphabank στην Ελλάδα και θέλω να ρωτήσω.

1. Το ετήσιο κόστος αυτής της κάρτας πόσο είναι? Λέει μέσα το site της Aegean ότι τον πρώτο χρόνο είναι δωρεάν, αλλά από τον δεύτερο και μετά πόσο στοιχίζει?
2. Αυτή η κάρτα από ότι έχω καταλάβει είναι πιστωτική. Τους πόντους λοιπόν τους κερδίζεις μόνο χρησιμοποιώντας την σαν πιστωτική ή μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ και να κερδίζεις και πάλι πόντους?

Ευελπιστώ κάποιος να είναι ήδη κάτοχος και να μπορεί να με διαφωτίσει!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!!
Η κάρτα αυτή είναι πιστωτική και όντως είναι δύσκολο να την βγάλεις αυτή την εποχή. Πάντως αν δεν θες πιστωτική, άνοιξε λογαριασμό στην Alpha Bank και βγάλε την ENTER BONUS AMERICAN EXPRESS. Είναι χρεωστική κάρτα, με ετήσια συνδρομή 10 ευρώ και για τους πόντους ισχύει ότι και για την πιστωτικήτης Aegean. Για περισσότερα κοίτα εδώ: http://www.alpha.gr/page/default.asp?id=9778

Αλλο πραγμα οι πιστωτικες καρτες, αλλο οι χρεωστικες. Παλιοτερα κυκλοφορουσαν καρτες που ηταν και τα δυο, νομιζω εχουν καταργηθει. Η Aegean Bonus Visa ειναι πιστωτικη καρτα που σημαινει οτι η αναληψη μετρητων δεν ειναι απο το λογαριασμο σου αλλα χρεωνεται στο υπολοιπο της καρτας σου με το αναλογο επιτοκιο.

Επισης γενικα να ξερεις οτι η Alpha ειναι αρκετα δυσκοιλια και πρεπει να εχεις καλο εισοδημα και οχι πολλα αλλα χρεη για να στην εγκρινει. Αν εχεις κανα δυο καρτες ακομα στο οριο ειναι απιθανο να παρει εγκριση
Όντως είναι πολύ δύσκολο να εγκριθεί. Αν έχεις άλλες πιστωτικές δεν έχει σημασία αν είναι στο όριο ή όχι. Από τη στιγμή που τις έχεις φαίνεται σαν ανοιχτό δάνειο και είναι το ίδιο είτε είναι γεμάτες(και βάζεις τουλάχιστον την ελάχιστη δόση) είτε δεν τις έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ.
 
Last edited by a moderator:

sdoros

Member
Μηνύματα
81
Likes
46
Η κάρτα αυτή είναι πιστωτική και όντως είναι δύσκολο να την βγάλεις αυτή την εποχή. Πάντως αν δεν θες πιστωτική, άνοιξε λογαριασμό στην Alpha Bank και βγάλε την ENTER BONUS AMERICAN EXPRESS. Είναι χρεωστική κάρτα, με ετήσια συνδρομή 10 ευρώ και για τους πόντους ισχύει ότι και για την πιστωτικήτης Aegean. Για περισσότερα κοίτα εδώ: http://www.alpha.gr/page/default.asp?id=9778
Από'τι είδα δεν μπορείς να μετατρέψεις τα μπόνους σε μίλια με την ENTER BONUS AMERICAN EXPRESS αλλά τα μπόνους είτε σε επιλεγμένους προορισμούς με επιστροφή , είτε σε οποιονδήποτε προορισμό δικτύου one way.
 

anassot

Member
Μηνύματα
26
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Καλιφόρνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Από'τι είδα δεν μπορείς να μετατρέψεις τα μπόνους σε μίλια με την ENTER BONUS AMERICAN EXPRESS αλλά τα μπόνους είτε σε επιλεγμένους προορισμούς με επιστροφή , είτε σε οποιονδήποτε προορισμό δικτύου one way.
Έχεις δίκιο. Αλλά αν δεν μπορείς να βγάλεις πιστωτική νομίζω βολεύει.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Και η Πειραιως βγαζει miles and more, τωρα βεβαια δν ξερω με τι ορους μαζευεις μιλια και αν συμφερει να τα εξαργυρωνεις στην Aegean ή μονο αν ταξιδευεις με Lufthansa/Swiss
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Και η Πειραιως βγαζει miles and more, τωρα βεβαια δν ξερω με τι ορους μαζευεις μιλια και αν συμφερει να τα εξαργυρωνεις στην Aegean ή μονο αν ταξιδευεις με Lufthansa/Swiss
Αν κ ειναι οφ τοπικ η συγκριση σιγουρα ειναι καλυτερα να μαζευεις μιλια LH απο μιλια Aegean για ταξιδια με Star Alliance. Αλλα μιλια Aegean μαζευονται απιστευτα ευκολοτερα...Γιορτες, καλοκαιρι με προσφορες συνεργατων, πχ ΑΒ, τα μιλια ηταν *4, δηλ καθε ευρω επι 16..μαζευες τα ψωνια της οικογενειας στο 20ημερο της προσφορας πχ 600-800Ε κ χαλαρα επαιρνες με τη μια 8000-10000 μιλια αναλογα το μεγεθος της οικογενειας. Αντε μαζεψε τα με καρτες των γερμανων..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Γιατι ειναι καλυτερο να μαζευεις μιλια LH απο Aegean;
Αλλη διαθεσιμοτητα θα δωσουν οι γερμανοι στα μιλια τους και αλλη σε αυτα της Aegean. Δεν ειναι και λογικο να δινουν προτεραιοτητα στους δικους τους? Ποσο μαλλον αλλες εταιρειες της συμμαχιας που γι αυτες η Aegean ειναι ενας μακρινος συμμαχος..δεν εχουν το ιδιο ειδικο βαρος LH και A3 και ουτε φυσικα οι καρτες τους...
 
  • Like
Reactions: GTS

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
..Γιορτες, καλοκαιρι με προσφορες συνεργατων, πχ ΑΒ, τα μιλια ηταν *4, δηλ καθε ευρω επι 16..μαζευες τα ψωνια της οικογενειας στο 20ημερο της προσφορας πχ 600-800Ε κ χαλαρα επαιρνες με τη μια 8000-10000 μιλια αναλογα το μεγεθος της οικογενειας. Αντε μαζεψε τα με καρτες των γερμανων..
Τα χριστουγεννα στα hondos center να δεις που ηταν * 10...
 

audiopain

Member
Μηνύματα
23
Likes
17
Θα ήθελα να κανω μια ερώτηση αν κ κινδυνεύω να βρεθώ εκτος θέματος.χθες που ρώτησα στην Πειραιώς για τη miles& bonus μ είπαν οτι ως προϋπόθεση πρέπει να ειμαι μέλος της Star Alliance.ακριβως τι παίζει μ αυτο δε γνωρίζω. Αν μπορούσε να με διαφωτίσει κάποιος.. Και γενικότερα ποια πιστωτική ειναι καλύτερη για κάποιον που θα θελε να μαζέψει μίλια μέσω των αγορών του.Ευχαριστω προκαταβολικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom