Aegean Airlines Aegean Bonus Visa

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.040
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Την τράπεζα παίρνεις, όχι την Aegean. Δεν συμφέρει η μετατροπή μέσω της Aegean (ή του σχετικού link στην ιστοσελίδα της), η οποία αφορά εξαργύρωση πόντων, και όχι μιλίων και κοστίζει διπλάσιους πόντους σε σχέση με τα μίλια που έχεις αποκτήσει στο Miles & Bonus. Η εξαργύρωση των μιλίων δηλαδή συμφέρει να γίνεται από τον miles & bonus λογαριασμό σου.
Μάλλον κάτι δεν έχεις καταλάβει. Για να μετατρέψεις τους Bonus πόντους σε μίλια Miles & Bonus (όσους τέλος πάντων δε μετατρέπονται αυτόματα) παίρνεις τηλέφωνο την Aegean και μόνο την Aegean. Εγώ τους μετατρέπω κάθε φορά που επικοινωνώ με την Aegean, για οποιοδήποτε άλλο λόγο. Μη μπερδεύεσαι με τις εξαργυρώσεις, αυτό είναι κάτι άλλο.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.523
Δεν είναι απαραίτητο να πάρεις καμία Aegean να σου κάνει τους πόντους μίλια, είτε από τη Visa είτε από κάποια άλλη κάρτα. Έχω 2 κάρτες και οι πόντοι γίνονται μίλια ΑΥΤΟΜΑΤΑ κάθε μήνα.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.728
Likes
14.931
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
ούτε εγώ έχω πάρει ποτέ μου τηλέφωνο. μετατρέπονται αυτόματα. αρκεί να το έχεις δηλώσει από την αρχή .
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.040
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το ότι κάτι ισχύει για σας, δε σημαίνει ότι ισχύει για όλους. Η αναφορά στο επίσημο site της τράπεζας που αναρτήθηκε παραπάνω είναι νομίζω σαφέστατη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.076
Ειμαι κι εγω που καποιες φορες ειδα σε υπολοιπο τους ποντους απο αλλες καρτες και τηλεφωνω για μετατροπη και καποιους μηνες μετατρεπονται ολοι αυτοματα σε μιλια.
 

jimkGR

Member
Μηνύματα
64
Likes
312
Καλησπέρα, ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις περί πιστωτικών καρτών και μίλια. Επειδή ψάχνομαι να βγάλω πιστωτική, για πρώτη φορά, αποκλειστικά και μόνο για το σκοπό να κερδίσω κάποια μίλια τα οποία να εξαργυρώνω σε διάφορες αεροπορικές, είτε από αγορές εισιτηρίων, σούπερμαρκετ ή κάποια άλλες αγορές που για την ώρα κάνω με τη χρεωστική μου. Έχω ψάξει λίγο και έχω δει ότι υπάρχει η Aegean Visa καθώς και κάποιες Amex από την Alpha Bank. Και σας ρωτώ εδώ, πριν ρωτήσω στην τράπεζα, γιατί πιθανώς να γνωρίζετε και καλύτερα εσείς εδώ, τι με συμφέρει καλύτερα. Από ό,τι είδα, με τις Amex έχεις πρόσβαση και στα rewards τα δικά τους εκτός από του bonus της Άλφα, και από λίγο που είδα στο σάιτ τους, όχι το ελληνικό όμως δεν άνοιγε, η amex συνεργάζεται με διάφορες αεροπορικές για εξαργύρωση πόντων, που θα έλεγα ότι με καλύπτουν. Από την άλλη, αν καταλαβαίνω καλά, με την Aegean Visa, παίρνεις μίλια χ4 για αγορές από Aegean (σε αντίθεση με χ8 από Amex) και μαζεύεις τα μίλια της Aegean που φαντάζομαι μπορείς να εξαργυρώσεις και σε όλη τη Star Alliance, που πάλι με καλύπτει. Καλά τα έχω στο μυαλό μου μέχρι εδώ; Τι θα μου προτείνατε; Ευχαριστώ
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.076
Σε συμφερει η Aegean Bonus Visa για να παιρνεις μιλια στην Aegean και ολη τη Star Alliance απο καθε αγορα που κανεις.
Για την ελληνικη American Express να απευθυνθεις στην τραπεζα που την εκδιδει. Το ξενο σαιτ δεν αφορα την ελληνικη. Με την ελληνικη μαζευεις bonus και οχι μιλια, πραγμα που σημαινει λιγοτερες εξαργυρωσεις, καθως δεν ειναι ιδιοι οι οροι.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σε συμφερει η Aegean Bonus Visa για να παιρνεις μιλια στην Aegean και ολη τη Star Alliance.
Γιατι, και με την ΑΜΕΧ δεν μπορει να το κανει αυτο? Κ μαλιστα μπορει να κανει τους πόντους μιλια σε 2 συμμαχιες. Οποια τον βολευει περισσότερο. Το δε ελληνικο σαιτ ανοίγει κανονικά.
http://www.membershiprewards.gr/default.asp
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
http://www.membershiprewards.gr/sub-category.asp?cid=103
Σας ενημερώνουμε ότι η δυνατότητα μεταφοράς πόντων στα προγράμματα τακτικών επιβατών και τακτικών επισκεπτών που συνεργάζονται με το Πρόγραμμα Επιβραβεύσεως Membership Rewards είναι δυνατή έως 31.12.2018.
με amex δεν κανεις μετατροπη μιλια aegean αν δεν εχεις στην κατοχη σου και την aegean
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.040
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα, ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις περί πιστωτικών καρτών και μίλια. Επειδή ψάχνομαι να βγάλω πιστωτική, για πρώτη φορά, αποκλειστικά και μόνο για το σκοπό να κερδίσω κάποια μίλια τα οποία να εξαργυρώνω σε διάφορες αεροπορικές, είτε από αγορές εισιτηρίων, σούπερμαρκετ ή κάποια άλλες αγορές που για την ώρα κάνω με τη χρεωστική μου. Έχω ψάξει λίγο και έχω δει ότι υπάρχει η Aegean Visa καθώς και κάποιες Amex από την Alpha Bank. Και σας ρωτώ εδώ, πριν ρωτήσω στην τράπεζα, γιατί πιθανώς να γνωρίζετε και καλύτερα εσείς εδώ, τι με συμφέρει καλύτερα. Από ό,τι είδα, με τις Amex έχεις πρόσβαση και στα rewards τα δικά τους εκτός από του bonus της Άλφα, και από λίγο που είδα στο σάιτ τους, όχι το ελληνικό όμως δεν άνοιγε, η amex συνεργάζεται με διάφορες αεροπορικές για εξαργύρωση πόντων, που θα έλεγα ότι με καλύπτουν. Από την άλλη, αν καταλαβαίνω καλά, με την Aegean Visa, παίρνεις μίλια χ4 για αγορές από Aegean (σε αντίθεση με χ8 από Amex) και μαζεύεις τα μίλια της Aegean που φαντάζομαι μπορείς να εξαργυρώσεις και σε όλη τη Star Alliance, που πάλι με καλύπτει. Καλά τα έχω στο μυαλό μου μέχρι εδώ; Τι θα μου προτείνατε; Ευχαριστώ
Η σωστή απάντηση είναι "Και τις 2". Και με τις δυο μαζεύεις bonus πόντους από όλες σου τις αγορές, στη μιά x2/x4/x8 και στην άλλη x1/x2/x4. Σε συμφέρει να κάνεις αγορές επομένως με την Amex, κι όπου δε δέχονται amex βάζεις τη visa. Οι πόντοι που θα μαζέυεις κι από τις δυο κάρτες μαζεύονται μαζί σε κοινό λογαριασμό. Έχοντας την Aegean Bonus Visa τους μετατρέπεις όλους σε μίλια Aegean όποτε θελήσεις (ή αυτόματα σε κάποιες περιπτώσεις), και μ' αυτά παίρνεις εισιτήρια Aegean ή Star Alliance (μην ενθουσιαστείς ακόμα, η διαθεσιμότητα εισιτηρίων με μίλια είναι υπαρκτή αλλά περιορισμένη).

Το τι λένε τα ξένα site δε σε αφορά....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.076
Θα ελεγα και τις 2, αλλα σε δευτερο χρονο. Πιστευω οτι πρωτα πρεπει να εξασφαλισει καποιος τη μετατροπη σε μιλια και μετα να αρχισει να μαζευει με τη δευτερη καρτα. Οταν ειναι πρωταρης θα μπερδευτει με τοσες πληροφοριες.
Αλλα οντως, αν ασχοληθεις σοβαρα με το αθλημα, καλο ειναι να βγαλεις και την American Express μετα τη Visa.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.979
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom