Aegean Airlines Aegean Bonus Visa

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Δεν θα μπορούσες να κάνεις περισσότερο λάθος. Οι τράπεζες μπορούν και κάνουν ότι γουστάρουν.
Όπως έκαναν με την Amex Blue και την αντικατάσταση τους σε Platinum.
Δεν κάνουν ότι γουστάρουν, γι' αυτό υπογράφεις συμβάσεις. Η κατάργηση των American Express ήταν συμμόρφωση σε απόφαση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για τα τετραμερή σχήματα καρτών. Και πρόσφεραν νέα με τους ίδιους όρους με την παλιά κάρτα. Ή μπορούσες να αξιώσεις ίδιους όρους.
Όταν λήγει μία κάρτα έρχεται η καινούργια με νέα ημερομηνία λήξης αλλά με τον ίδιο αριθμό κάρτας και στην εμφανίζει στο web-banking μέχρι να έρθει και να την ενεργοποιήσεις. Τώρα, χωρίς καμία αίτηση αναβάθμισης και χωρίς να λήγει τώρα η κάρτα μου, έχει έρθει μειλ για αντικατάσταση της απλής σε απλή αλλά με νέο νούμερο κάρτας, που σημαίνει νέο προϊόν! Έχει εμφανιστεί μάλιστα και στο web banking μου. Περιμένω να δω την επιστολή που θα συνοδεύει τη νέα κάρτα και θα δω τότε τι θα κάνω. Η premium έρχεται αν κάνεις αίτηση αναβάθμισης σε premium ή κάνεις νέα αίτηση για premium. Είναι φως φανάρι οτι η τράπεζα θέλει να "τελειώνει" τις παλιές aegean bonus απλές, το θέμα είναι αν θα σε υποχρεώσει να το κάνεις άμεσα ή όταν λήξει μια και καλή η κάθε ισχύουσα κάρτα. Αυτό περιμένω να δω εγώ.
Τα έχουμε ξαναγράψει, δες εδώ τα FAQ:
Είσοδος | Επίσημη ιστοσελίδα Aegean | Αεροπορικά σε Ελλάδα & εξωτερικό

Εγώ αυτό που περιμένω να δω αν με την επιστολή που συνοδεύει την νέα κάρτα αντικατάστασης έρχονται νέοι όροι που αναφέρουν ξεκάθαρα τη συνδρομή...
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.432
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δεν κάνουν ότι γουστάρουν, γι' αυτό υπογράφεις συμβάσεις. Η κατάργηση των American Express ήταν συμμόρφωση σε απόφαση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για τα τετραμερή σχήματα καρτών. Και πρόσφεραν νέα με τους ίδιους όρους με την παλιά κάρτα. Ή μπορούσες να αξιώσεις ίδιους όρους.

Τα έχουμε ξαναγράψει, δες εδώ τα FAQ:
Είσοδος | Επίσημη ιστοσελίδα Aegean | Αεροπορικά σε Ελλάδα & εξωτερικό

Εγώ αυτό που περιμένω να δω αν με την επιστολή που συνοδεύει την κάρτα αντικατάστασης έρχονται νέοι όροι που αναφέρουν ξεκάθαρα τη συνδρομή...
Οι πιστωτικές κάρτες Aegean bonus visa είναι προϊόντα της Alpha Bank και όχι της Aegean και η τράπεζα θα ρυθμίσει πως θα παρέχει τα προϊόντα της όχι η αεροπορική! Απο κει και πέρα το τι προνόμια δίνει η κάρτα σε σχέση με το πρόγραμμα miles & bonus της Aegean είναι θέμα συμφωνιών των δύο μερών, και σε καμία περίπτωση αυτό δεν σημαίνει οτι η Aegean θα ορίσει το πως θα παρέχει τα προϊόντα της η τράπεζα.....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Νομιζω οτι κανεις δεν ελαβε νεους ορους ουτε περασε το καψωνι να στελνει δικαιολογητικα στην τραπεζα και να υπογραφει νεα συμβαση. Η νεα καρτα ειναι υποχρεωτικη αναβαθμιση της παλιας και αυτοματα ενεργοποιουνται οι παγιες εντολες της παλιας στην τραπεζα, αλλα οχι σε επιχειρησεις.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Οι πιστωτικές κάρτες Aegean bonus visa είναι προϊόντα της Alpha Bank και όχι της Aegean και η τράπεζα θα ρυθμίσει πως θα παρέχει τα προϊόντα της όχι η αεροπορική! Απο κει και πέρα το τι προνόμια δίνει η κάρτα σε σχέση με το πρόγραμμα miles & bonus της Aegean είναι θέμα συμφωνιών των δύο μερών, και σε καμία περίπτωση αυτό δεν σημαίνει οτι η Aegean θα ορίσει το πως θα παρέχει τα προϊόντα της η τράπεζα.....
Περίπου έτσι, όχι ακριβώς, είναι co-branded η κάρτα.
Η τράπεζα θα επιλέξει αν θα στείλει την απλή ή την premium, απλά εσύ επειδή είχες ήδη premium έστειλαν την απλή. Στη θέση σου δεν θα ενεργοποιούσα ποτέ τη νέα, θα παρέμενα με την κλασική. Για όσο είναι διαθέσιμη, γιατί εν τέλει μπορεί να είναι για χρόνια (εμπορικά διαθέσιμη δεν είναι από 1η Ιουνίου, ωστόσο μια χαρά έλαβαν την ίδια -καταργημένη- κάρτα όσοι τους έληξε μέχρι σήμερα).
Παρεμπιπτόντως, σε σχέση με προηγούμενη συζήτησή μας, πιστεύω ότι από λάθος υπαλλήλου συνέδεσαν δυο κάρτες με τον miles & bonus λογαριασμό σου, έκανα κι εγώ αίτηση και θα σε ενημερώσω σχετικά. Αν απορριφθεί, όπως έγραψαν άλλοι, θα επιμείνω (αν και δεν αισιοδοξώ).

Εγώ αυτό που περιμένω να δω αν με την επιστολή που συνοδεύει την νέα κάρτα αντικατάστασης, την οποία δεν αιτηθήκαμε, έρχονται νέοι όροι που αναφέρουν ξεκάθαρα τη συνδρομή, γιατί αν απλά αναγράφεται ότι η νέα κάρτα είναι αντικατάσταση της παλαιάς, τίθενται διάφορα θέματα ελλείψη νέας σύμβασης.
Λογικα η επιστολη θα δινει καποια προθεσμια να ενεργοποιησεις τη νεα καρτα (αν θυμαμαι καλα ηταν 3 μηνες). Η παλια θα ληξει εκ των πραγματων και ειναι στη διακριτικη σου ευχερεια να τη δεχτεις η οχι.
Η διαφοροποίηση είναι ότι εσύ έκανες αίτηση αντικατάστασης, δηλαδή συναίνεσες, ενώ στην περίπτωση που λέει η Sassenach77 η τράπεζα ενημέρωσε ότι μόνη της προχωρά σε αντικατάσταση.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Δεν είναι ακριβώς έτσι, είναι co-branded κάρτα.
Η τράπεζα θα επιλέξει αν θα στείλει την απλή ή την premium, απλά εσύ επειδή είχες ήδη premium έστειλαν την απλή. Στη θέση σου δεν θα ενεργοποιούσα ποτέ τη νέα, θα παρέμενα με την κλασική. Για όσο είναι διαθέσιμη, γιατί εν τέλει μπορεί να είναι για χρόνια (μη εμπορικά διαθέσιμη δεν είναι από 1η Ιουνίου, ωστόσο μια χαρά έλαβαν την ίδια κάρτα όσοι τους έληξε μέχρι σήμερα).
Παρεμπιπτόντως, σε σχέση με προηγούμενη συζήτησή μας, πιστεύω ότι από λάθος υπαλλήλου συνέδεσαν δυο κάρτες με τον miles & bonus λογαριασμό σου, έκανα κι εγώ αίτηση και θα σε ενημερώσω σχετικά. Αν απορριφθεί, όπως έγραψαν άλλοι, θα επιμείνω (αν και δεν αισιοδοξώ).

Εγώ αυτό που περιμένω να δω αν με την επιστολή που συνοδεύει την νέα κάρτα αντικατάστασης, την οποία δεν αιτηθήκαμε, έρχονται νέοι όροι που αναφέρουν ξεκάθαρα τη συνδρομή, γιατί αν απλά αναγράφεται ότι η νέα κάρτα είναι αντικατάσταση της παλαιάς, τίθενται διάφορα θέματα ελλείψη νέας σύμβασης.

Η διαφοροποίηση είναι ότι εσύ έκανες αίτηση αντικατάστασης, δηλαδή συναίνεσες, ενώ στην περίπτωση που λέει η Sassenach77 η τράπεζα ενημέρωσε ότι μόνη της προχωρά σε αντικατάσταση.
Αυτο με το "λαθος του υπαλληλου" να το δειτε, γιατι αν απο λαθος η παλια καρτα μεινει συνδεδεμενη με τον λογαριασμο Miles and Bonus, τοτε καποιος χρυσοπληρωνει τα 80 ευρω, αλλα θα εχει το παλιο rate μετατροπης 4:3.
Εγω θα τους ειχα πρηξει στα τηλεφωνα και δεν θα περιμενα να δω μετα την απομακρυνση απο το ταμειο.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Αυτο με το "λαθος του υπαλληλου" να το δειτε, γιατι αν απο λαθος η παλια καρτα μεινει συνδεδεμενη με τον λογαριασμο Miles and Bonus, τοτε καποιος χρυσοπληρωνει τα 80 ευρω, αλλα θα εχει το παλιο rate μετατροπης 4:3.
Εγω θα τους ειχα πρηξει στα τηλεφωνα και δεν θα περιμενα να δω μετα την απομακρυνση απο το ταμειο.
Όχι βρε, ανάφερε ήδη ότι δεν θα προχωρήσει σε αποδοχή της νέας, και συμφωνώ μαζί της, οπότε θα εξακολουθεί να ισχύει η παλιά (χωρίς συνδομή, και προσεχώς με rate 4:3). Δεν θα αλλάξει κάτι στον λογαριασμό της.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.432
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δεν είναι ακριβώς έτσι, είναι co-branded κάρτα.
Δεν είπα κάτι διαφορετικό. Και πάλι η τράπεζα θα αποφασίσει πως και που θα διαθέσει το προϊόν της! όχι η Aegean.

Παρεμπιπτόντως, σε σχέση με προηγούμενη συζήτησή μας, πιστεύω ότι από λάθος υπαλλήλου συνέδεσαν δυο κάρτες με τον miles & bonus λογαριασμό σου,
Αυτο με το "λαθος του υπαλληλου" να το δειτε, γιατι αν απο λαθος η παλια καρτα μεινει συνδεδεμενη με τον λογαριασμο Miles and Bonus, τοτε καποιος χρυσοπληρωνει τα 80 ευρω, αλλα θα εχει το παλιο rate μετατροπης 4:3.
Εγω θα τους ειχα πρηξει στα τηλεφωνα και δεν θα περιμενα να δω μετα την απομακρυνση απο το ταμειο.
Κανένα λάθος υπαλλήλου δεν έγινε παιδιά. Έχω κάνει δοκιμή να μετατρέψω μπόνους σε μίλια και απο τις δύο κάρτες και μπορώ να κάνω κανονικά και απο τις δύο! Η κάθε κάρτα μου επιτρέπει να κάνω μίλια τους πόντους που έχουν συλλεχθεί απο την κάθε κάρτα ξεχωριστά (δεν υπάρχει κουβάς). Τους πόντους της απλής μπορώ να τους κάνω μίλια μόνο απο την απλή κοκ. Με την απλή υπάρχει ακόμα η αναλογία 4:4 και με την premium είναι 4:5. Απο εκεί και πέρα όποιος είναι μάγος κάνει και τα μαγικά του.

Ναι, αν με αφήσει η τράπεζα θα κρατήσω τη παλιά μέχρι τη λήξη της ή τέλος πάντων όσο μου το επιτρέψει η τράπεζα.

Η τράπεζα θα επιλέξει αν θα στείλει την απλή ή την premium, απλά εσύ επειδή είχες ήδη premium έστειλαν την απλή.
Όχι δεν ισχύει αυτό. Στην οικογένεια μου υπάρχει άτομο μόνο με την απλή aegean και πάλι έλαβε για αντικατάσταση την απλή. Συμφωνώ ότι η τράπεζα θα αποφασίσει αν θα σου στείλει κάποια κάρτα, αλλά θα το κάνει βάσει κάποιων κριτηρίων που δεν ανακοινώνει. Δεν έχει να κάνει με το τι κάρτες έχεις....
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.432
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός

pexths

Member
Μηνύματα
6
Likes
9
Νομιζω οτι κανεις δεν ελαβε νεους ορους ουτε περασε το καψωνι να στελνει δικαιολογητικα στην τραπεζα και να υπογραφει νεα συμβαση. Η νεα καρτα ειναι υποχρεωτικη αναβαθμιση της παλιας και αυτοματα ενεργοποιουνται οι παγιες εντολες της παλιας στην τραπεζα, αλλα οχι σε επιχειρησεις.
δεν συμφωνώ ότι είναι υποχρεωτική αναβάθμιση. παραθέτω απάντηση της alpha bank

Η απαντηση της Alpha
Αγαπητέ κύριε ... ,
Σε συνέχεια αιτήματός σας, αναφορικά με την αποστολή της νέας αναβαθμισμένης κάρτας Aegean Bonus
Visa Premium, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η Τράπεζα έστειλε την αναβαθμισμένη κάρτα Aegean
Bonus Visa που ταιριάζει περισσότερο στις ανάγκες σας.
Επιπροσθέτως, θα θέλαμε να σας αναφέρουμε ότι τα οικονομικά οφέλη της αναβαθμισμένης κάρτας σας
υπερκαλύπτουν το κόστος της ετήσιας συνδρομής, όπως δωρεάν εισιτήριο για τον/τη συνοδό που ταξιδεύει
μαζί σας σε απευθείας πτήση εσωτερικού ή/και διεθνή πτήση,
Εκπτωτικό κουπόνι Ευρώ 25 για μία πτήση
σας κ.α. Περισσότερες πληροφορίες για τα προνόμια της ΄νέας κάρτας μπορείτε να βρείτε στον Link Aegean
Bonus Visa Premium – Πιστωτική Kάρτα | ALPHA BANK
Επιπλέον από 1.4.2022 η αναλογία μετατροπής των πόντων της παλιάς κάρτας σε μίλια του Προγράμματος
Miles+Bonus της Aegean αναπροσαρμόζεται σε 4 Bonus πόντοι = 3 Μίles+Bonus μίλια εξαργύρωσης.
Ωστόσο, σε περίπτωση που τελικά επιθυμείτε να διατηρήσετε την κάρτα Aegean Bonus Visa υπ’ αριθ. 45**
**** **** ****, δεν θα πρέπει να ενεργοποιήσετε την νέα αναβαθμισμένη κάρτα.
Για οτιδήποτε χρειαστείτε, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας μέσω της φόρμας Επικοινωνίας της
Τράπεζας στον ακόλουθο σύνδεσμο επικοινωνία
Παραμένουμε στη διάθεσή σας,
Mε εκτίμηση,
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.432
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
δεν συμφωνώ ότι είναι υποχρεωτική αναβάθμιση. παραθέτω απάντηση της alpha bank

Η απαντηση της Alpha
Αγαπητέ κύριε ... ,
Σε συνέχεια αιτήματός σας, αναφορικά με την αποστολή της νέας αναβαθμισμένης κάρτας Aegean Bonus
Visa Premium, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η Τράπεζα έστειλε την αναβαθμισμένη κάρτα Aegean
Bonus Visa που ταιριάζει περισσότερο στις ανάγκες σας.
Επιπροσθέτως, θα θέλαμε να σας αναφέρουμε ότι τα οικονομικά οφέλη της αναβαθμισμένης κάρτας σας
υπερκαλύπτουν το κόστος της ετήσιας συνδρομής, όπως δωρεάν εισιτήριο για τον/τη συνοδό που ταξιδεύει
μαζί σας σε απευθείας πτήση εσωτερικού ή/και διεθνή πτήση,
Εκπτωτικό κουπόνι Ευρώ 25 για μία πτήση
σας κ.α. Περισσότερες πληροφορίες για τα προνόμια της ΄νέας κάρτας μπορείτε να βρείτε στον Link Aegean
Bonus Visa Premium – Πιστωτική Kάρτα | ALPHA BANK
Επιπλέον από 1.4.2022 η αναλογία μετατροπής των πόντων της παλιάς κάρτας σε μίλια του Προγράμματος
Miles+Bonus της Aegean αναπροσαρμόζεται σε 4 Bonus πόντοι = 3 Μίles+Bonus μίλια εξαργύρωσης.
Ωστόσο, σε περίπτωση που τελικά επιθυμείτε να διατηρήσετε την κάρτα Aegean Bonus Visa υπ’ αριθ. 45**
**** **** ****, δεν θα πρέπει να ενεργοποιήσετε την νέα αναβαθμισμένη κάρτα.
Για οτιδήποτε χρειαστείτε, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας μέσω της φόρμας Επικοινωνίας της
Τράπεζας στον ακόλουθο σύνδεσμο επικοινωνία
Παραμένουμε στη διάθεσή σας,
Mε εκτίμηση,
Το θέμα είναι τι θα γίνει όταν η παλιά λήξει....
 

Petyr

Member
Μηνύματα
15
Likes
24
Σε αντίστοιχη πάντως περίπτωση κάρτας με εφ' όρου ζωής μηδενική συνδρομή της attica bank, όταν δεν αποδέχτηκα τη νέα κάρτα με τους νέους όρους και συνδρομή σε αντικατάσταση της υπάρχουσας που έληγε, με ενημέρωσαν ότι το προϊόν που είχα καταργήθηκε και δε μου έστειλαν νέο πλαστικό.
Γενικά κάθε τράπεζα κάνει τα δικά της βέβαια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.523
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom