Aegean Airlines Aegean Bonus Visa

JensFellas

Member
Μηνύματα
41
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
?!
Ετήσιο, με κάθε ανανέωση της κάρτας. Όλα τα κουπόνια βρίσκονται απευθείας στο λογαριασμό σου μαζί με αυτά της βαθμίδας.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Ισχύει, στην πρώτη χρήση γλίτωσα ~400 ευρώ, το έβγαλα το subscription fee για αρκετά χρόνια.
Υποθετω οτι εδωσες αλλα 400 ευρω συν φορους×2 ατομα.
Συνοψιζοντας, για να γλιτωσεις 400 ευρω πρεπει να πληρωσεις καπου 500 συν 80 ευρω το fee, κοντα στα 600.
Διευκρινιστικα το λεω για οσους αναρωτιουνται αν αξιζει.
 

pan82

Member
Μηνύματα
627
Likes
779
Υποθετω οτι εδωσες αλλα 400 ευρω συν φορους×2 ατομα.
Συνοψιζοντας, για να γλιτωσεις 400 ευρω πρεπει να πληρωσεις καπου 500 συν 80 ευρω το fee, κοντα στα 600.
Διευκρινιστικα το λεω για οσους αναρωτιουνται αν αξιζει.
Γενικά bussiness και 400άρια είναι υπερβολή, αν ένα ζευγάρι δε χρησιμοποιεί μίλια για ταξίδια όπως εμείς και κάνει μια πτήση το χρόνο με κόστος περίπου στα 140€ (80+ φόροι) τη κάνει απόσβεση τη συνδρομή και του μένουν και τα έξτρα κουπόνια για άλλες χρήσεις.
Φίλος που ενεργοποίησε κάρτα και βγάλαμε εισιτήρια στη παρέα με 315€ το καθένα πχ γλίτωσε 260€ (130€ ο κάτοχος της κάρτας και 130€ ο ένας από τη παρέα) οπότε γενικά απόσβεση κάνεις.
Εγώ σκέφτομαι ότι λόγω μεγάλου στοκ μιλίων τα επόμενα 2-3 χρόνια είμαι καλυμμένος. Φαντάζομαι αν μου τελειώσει το στοκ δε θα μου αρνηθούν αν θελήσω να τη βγάλω στο μέλλον...

YΓ: και σημαντικό + για όποιον μπορεί και ταξιδεύει μέσα σε γιορτές και αργίες που τα εισιτήρια με μίλια είναι δυσεύρετα.
 
D

Delmem38110

Guest
Το κέρδος από το κουπόνι του δωρεάν εισιτηρίου είναι ανάλογο με το κόστος του. Μπορεί να είναι 20 όπως και 400 ευρώ.
ο καθένας το ξοδεύει εκεί που νομίζει καλύτερα.
το σίγουρο είναι ότι από μόνο του κάνει απόσβεση τη συνδρομή.
οι μπίζνες θέσεις στην Αιγαίου δεν είναι υπερβολικά ακριβές, σε μερικές περιπτώσεις μάλιστα είναι ανταγωνιστικές με την οικονομική θέση.
και τέλος τα μίλια ειναι καλύτερα απο χρήμα. Δεν λήγουν δεν Χαλάνε και δεν είναι ποτέ αρκετά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
1) Εγώ σκέφτομαι ότι λόγω μεγάλου στοκ μιλίων τα επόμενα 2-3 χρόνια είμαι καλυμμένος. Φαντάζομαι αν μου τελειώσει το στοκ δε θα μου αρνηθούν αν θελήσω να τη βγάλω στο μέλλον...

2) YΓ: και σημαντικό + για όποιον μπορεί και ταξιδεύει μέσα σε γιορτές και αργίες που τα εισιτήρια με μίλια είναι δυσεύρετα.
1) Αυτο σκεφτομαι κι εγω, οτι με το στοκ μιλιων εξοικονομησα 400 ευρω με 4 πτησεις δωρεαν με κοστος μολις 110 ευρω συνολο. Αντε κι αλλα 40 η συνδρομη. Μεγαλη αποσταση απο τα 600 περιπου.
Φοβαμαι οτι το στοκ μιλιων θα συνεχιστει δεν το λεω για καλο, οι χρεωσεις απο καταναλωση στην καρτα εχουν αυξητικη ταση.
2) Για πρωτη φορα στη ζωη μου βρεθηκα λογω ακυρωσης να ψαχνω εορταστικα με μιλια λιγο πριν. Βρηκα , αλλα εφοσον πεταμε Ευρωπη, ειχαμε αρκετες εναλλακτικες να παρουμε ενα σκελος low cost. Δηλαδη το αν κατι συμφερει η οχι εξαρταται και απο το μεγεθος της παρεας αλλα και που πετας συνηθως, ποσο νωρις κλεινεις κλπ.
@ToTheMoonAndBack οντως βρηκα business με απιστευτα χαμηλη τιμη πασχαλιατικα αλλα μου ειναι αδιαφορο το status και δεν μπηκα στον πειρασμο. Αλλα αν καποιος ενδιαφερεται, οντως παιζει και αξιζει να το κοιταζει.
 
Last edited:

giota235

Member
Μηνύματα
140
Likes
364
Επόμενο Ταξίδι
Puglia, Dubrovnik
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου, Αργεντινή
Παιδιά καλησπέρα!!!! Έχω την χρεωστική Aegean bonus visa και ενώ υπάρχει μεγάλος αριθμός bonus πόντων δεν μπορώ να τους μετατρέψω σε μίλια! Μίλησα αρκετές φορές με το customer της alpha bank και ο καθένας λέει τα δικα του, έχουν μεταφέρει το αίτημα και περιμένω απάντηση. Επιπλέον, στην aegean δεν έχουν ιδέα. Αν θυμάμαι καλά, διάβασα ότι είχε συμβεί σε μέλος του forum να μπορεί να μετατρέψει ένα μέρος μόνο των πόντων. Έχετε κάποια αντίστοιχη εμπειρία εσείς; Σας ευχαριστώ πολύ!
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Παιδιά καλησπέρα!!!! Έχω την χρεωστική Aegean bonus visa και ενώ υπάρχει μεγάλος αριθμός bonus πόντων δεν μπορώ να τους μετατρέψω σε μίλια! Μίλησα αρκετές φορές με το customer της alpha bank και ο καθένας λέει τα δικα του, έχουν μεταφέρει το αίτημα και περιμένω απάντηση. Επιπλέον, στην aegean δεν έχουν ιδέα. Αν θυμάμαι καλά, διάβασα ότι είχε συμβεί σε μέλος του forum να μπορεί να μετατρέψει ένα μέρος μόνο των πόντων. Έχετε κάποια αντίστοιχη εμπειρία εσείς; Σας ευχαριστώ πολύ!


μπαίνετε στον λογαριασμο σας miles and bonus να τους μετατρεψετε εσεις αυτοματα και δεν μπορείτε?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Παιδιά καλησπέρα!!!! Έχω την χρεωστική Aegean bonus visa και ενώ υπάρχει μεγάλος αριθμός bonus πόντων δεν μπορώ να τους μετατρέψω σε μίλια! Μίλησα αρκετές φορές με το customer της alpha bank και ο καθένας λέει τα δικα του, έχουν μεταφέρει το αίτημα και περιμένω απάντηση. Επιπλέον, στην aegean δεν έχουν ιδέα. Αν θυμάμαι καλά, διάβασα ότι είχε συμβεί σε μέλος του forum να μπορεί να μετατρέψει ένα μέρος μόνο των πόντων. Έχετε κάποια αντίστοιχη εμπειρία εσείς; Σας ευχαριστώ πολύ!
Περιεργο που οι υπαλληλοι της Alpha δεν γνωριζουν τους ορους, οτι μεχρι 15.000 ποντοι γινονται μιλια ετησιως στις χρεωστικες, κατι που αναγραφεται ξεκαθαρα.
 

giota235

Member
Μηνύματα
140
Likes
364
Επόμενο Ταξίδι
Puglia, Dubrovnik
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου, Αργεντινή
Περιεργο που οι υπαλληλοι της Alpha δεν γνωριζουν τους ορους, οτι μεχρι 15.000 ποντοι γινονται μιλια ετησιως στις χρεωστικες, κατι που αναγραφεται ξεκαθαρα.
Ομολογώ ότι πρώτη φορά το ακουω, ότι μέχρι 15000 ποντοι γίνονται ετησίως στις χρεωστικές. Μάλλον σε αυτό οφείλεται, αφού ήταν περι τους 24000 πόντους. Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία.
 
D

Delmem38110

Guest
Ομολογώ ότι πρώτη φορά το ακουω, ότι μέχρι 15000 ποντοι γίνονται ετησίως στις χρεωστικές. Μάλλον σε αυτό οφείλεται, αφού ήταν περι τους 24000 πόντους. Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία.
Θα πρέπει να την καταργήσεις άμεσα και να κάνεις αίτηση για μια πιστωτική (καλύτερα την πριμιουμ).
εκτός απο το προαναφερθέν όριο, εχει και περιορισμό στην μετατροπή τους. 4 πόντου 2 μίλια.
Χάνεις το 50% από τους πόντους σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom