Aegean Airlines Aegean Bonus Visa

Яна

Member
Μηνύματα
264
Likes
290
Ολες οι νεες καρτες δεχονται συνδρομη 6 μηνες μετα την αποκτηση ελεγε η επιστολη. Δεν βλεπω κατι περιεργο που 6 μηνες μετα την επιστολη χρεωσαν συνδρομη. Μπορουσες να εκμεταλλευτεις τη δωρεαν περιοδο κι αλλο, εγω πχ εκανα την αιτηση Δεκεμβρη και μονο για το bonus των 3000 ευρω. Αλλιως θα καθυστερουσα λιγο ακομη.
Οκ. Δεν ηξερα καλά τους όρους, για αυτό ρώτησα. Ίσως γιατί δεν μου ήρθε ποτέ αυτή η επιστολή και δεν το έψαξα παραπανω. Νόμιζα ότι ήταν για ένα χρόνο. Ευχαριστώ. Αν γνωρίζεις να απαντήσεις και στο προηγούμενό μου ερώτημα, θα το εκτιμούσα πολύ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.061
Likes
41.259
Οκ. Δεν ηξερα καλά τους όρους, για αυτό ρώτησα. Ίσως γιατί δεν μου ήρθε ποτέ αυτή η επιστολή και δεν το έψαξα παραπανω. Νόμιζα ότι ήταν για ένα χρόνο. Ευχαριστώ. Αν γνωρίζεις να απαντήσεις και στο προηγούμενό μου ερώτημα, θα το εκτιμούσα πολύ.
Δεν ξερω απο premium καθολου, εχω την απλη.
 

pluss

Member
Μηνύματα
63
Likes
89

Velerofont

New Member
Μηνύματα
4
Likes
6
Καλησπέρα. Είμαι σε δίλημμα. Έχω την τσάμπα aegean bonus visa πιστωτική. Να αναβαθμιστώ; Και αν ναι, σε ποια από τις δύο;
Γενικά ταξιδεύω πολύ στο εσωτερικό της χώρας λόγω του ότι εργάζομαι μακριά απο την οικογένειά μου και όλες μου τις συναλλαγές τις κάνω από την aegean bonus visa για να μαζεύω μίλια.
Διάβασα προηγουμένως κάποια πράγματα σχετικά με το δωρεάν εισιτήριο συνοδού.
Είστε σίγουροι ότι αφορά και μετ'επιστροφής εισιτήριο; Δλδ αν κλείσω με την γυναίκα μου δύο εισιτήρια μετ'επιστροφής, το εισιτήριο της συζύγου θα είναι μόνο φόροι και για τα δύο σκέλη (πήγαινε - έλα);
Τέλος, τί θα γίνει με τις υφιστάμενες τσάμπα κάρτες aegean bonus? Εμένα λήγει το 2025...
 
D

Delmem38110

Guest
Καλησπέρα. Είμαι σε δίλημμα. Έχω την τσάμπα aegean bonus visa πιστωτική. Να αναβαθμιστώ; Και αν ναι, σε ποια από τις δύο;
Γενικά ταξιδεύω πολύ στο εσωτερικό της χώρας λόγω του ότι εργάζομαι μακριά απο την οικογένειά μου και όλες μου τις συναλλαγές τις κάνω από την aegean bonus visa για να μαζεύω μίλια.
Διάβασα προηγουμένως κάποια πράγματα σχετικά με το δωρεάν εισιτήριο συνοδού.
Είστε σίγουροι ότι αφορά και μετ'επιστροφής εισιτήριο; Δλδ αν κλείσω με την γυναίκα μου δύο εισιτήρια μετ'επιστροφής, το εισιτήριο της συζύγου θα είναι μόνο φόροι και για τα δύο σκέλη (πήγαινε - έλα);
Τέλος, τί θα γίνει με τις υφιστάμενες τσάμπα κάρτες aegean bonus? Εμένα λήγει το 2025...
οι απόψεις διίστανται. και ο καθένας έχει προσωπική άποψη και ανάγκες.
εγώ θα σου έλεγα να αναβαθμιστείς στην πριμιουμ
το δωρεάν εισιτήριο συνοδού ισχύει για μια κράτηση σε ετήσιο βάση.
η κράτηση μπορεί να είναι μιας διαδρομής ή με επιστροφή και να έχει περισσότερα σκέλη μέσα.
παράδειγμα Θεσσαλονίκη Λονδίνο Θεσσαλονίκη με ενδιάμεσο Αθήνα.
το δωρεάν εισιτήριο συνοδού επιβαρύνετε μόνο με φόρους.
η αναβάθμιση καταργεί την υφιστάμενη κάρτα.
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
121
Likes
1.031
Καλησπέρα. Είμαι σε δίλημμα. Έχω την τσάμπα aegean bonus visa πιστωτική. Να αναβαθμιστώ; Και αν ναι, σε ποια από τις δύο;
Γενικά ταξιδεύω πολύ στο εσωτερικό της χώρας λόγω του ότι εργάζομαι μακριά απο την οικογένειά μου και όλες μου τις συναλλαγές τις κάνω από την aegean bonus visa για να μαζεύω μίλια.
Διάβασα προηγουμένως κάποια πράγματα σχετικά με το δωρεάν εισιτήριο συνοδού.
Είστε σίγουροι ότι αφορά και μετ'επιστροφής εισιτήριο; Δλδ αν κλείσω με την γυναίκα μου δύο εισιτήρια μετ'επιστροφής, το εισιτήριο της συζύγου θα είναι μόνο φόροι και για τα δύο σκέλη (πήγαινε - έλα);
Τέλος, τί θα γίνει με τις υφιστάμενες τσάμπα κάρτες aegean bonus? Εμένα λήγει το 2025...
Θα πω κι εγώ ότι έτσι που τα λες σε συμφέρει η premium. Θα παίρνεις πιο πολλά μίλια με τις αγορές, και με ένα ταξίδι εξωτερικού με τη συζυγο το χρόνο θα κάνεις απόσβεση και με το παραπάνω τα 80 ευρώ που κοστίζει η Premium. Γενικά νομίζω ότι όποιος κάνει έτσι κι αλλιώς συστηματική χρήση της Aegean και της κάρτας βγαίνει κερδισμένος.

Η παλιά κάρτα καταργείται με την ενεργοποίηση της νέας.
 

Velerofont

New Member
Μηνύματα
4
Likes
6
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Οι ενδοιασμοί μου είναι οι εξής:
1. Δεν ταξιδεύω πάντα με Aegean αλλά πολλές φορές και με Sky Express ή low cost οταν πρόκειτα για ταξίδι στο εξωτερικό.
2. Το να έχεις μία πιστωτική χωρίς ετήσια συνδρομή είναι πολύ θετικό και σπάνιο. Ναι, οκ, τη βγάζεις τη συνδρομή με τα benefits που σου δίνει, αλλά και πάλι, στη μία περίπτωση είσαι τελείως ελεύθερος.
Ξέρετε αν μπορείς να δωρίσεις τα μίλια σου σε κάποιον άλλον; Ή να αγοράσεις εισιτηριο για κάποιον άλλον με τα μίλια σου;
 

pan82

Member
Μηνύματα
629
Likes
788
Ξέρετε αν μπορείς να δωρίσεις τα μίλια σου σε κάποιον άλλον; Ή να αγοράσεις εισιτηριο για κάποιον άλλον με τα μίλια σου;
Μπορείς μέχρι 50.000 μιλια το χρόνο με χρέωση 15€. Μπορείς να αγοράσεις εισιτήρια για όποιον θες με εξαργύρωση μιλίων.
Εγώ θα πρότεινα να κρατήσεις τη καρτουλα σου τσάμπα μέχρι το 2025 όπως κάνουμε και οι περισσότεροι και τότε αποφασίζεις αν πλέον βάλουν χρέωση και στις απλές. Άλλωστε δε νομίζω να μας αρνηθούν την αναβάθμιση αν θέλουμε κάποια στιγμή.
 
D

Delmem38110

Guest
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Οι ενδοιασμοί μου είναι οι εξής:
1. Δεν ταξιδεύω πάντα με Aegean αλλά πολλές φορές και με Sky Express ή low cost οταν πρόκειτα για ταξίδι στο εξωτερικό.
2. Το να έχεις μία πιστωτική χωρίς ετήσια συνδρομή είναι πολύ θετικό και σπάνιο. Ναι, οκ, τη βγάζεις τη συνδρομή με τα benefits που σου δίνει, αλλά και πάλι, στη μία περίπτωση είσαι τελείως ελεύθερος.
Ξέρετε αν μπορείς να δωρίσεις τα μίλια σου σε κάποιον άλλον; Ή να αγοράσεις εισιτηριο για κάποιον άλλον με τα μίλια σου;
1) αυτό δεν έχει καμία σχέση.
2) άρα μένεις με την παλιά και όλα καλά.
δεν είναι σπάνιο πιστωτική χωρίς συνδρομή. οι περισσότεροι από μας που έχουν κάρτες από παλιά είναι όλες χωρίς συνδρομή και με βαρβάτα πιστωτικά όρια, που όπως και να έχει περνάνε στις καινούριες.
η μεταφορά μιλίων σε άλλο λογαριασμό κοστίζει 15 ευρώ ανά 1000 μίλια με μέγιστο 50.000 μίλια.
Μεταφορά μιλίων | Miles+Bonus
αγοράζεις εισιτήριο για όποιον θες με τα μίλια σου.
 
Last edited by a moderator:

drDorothy

Member
Μηνύματα
121
Likes
1.031
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Οι ενδοιασμοί μου είναι οι εξής:
1. Δεν ταξιδεύω πάντα με Aegean αλλά πολλές φορές και με Sky Express ή low cost οταν πρόκειτα για ταξίδι στο εξωτερικό.
2. Το να έχεις μία πιστωτική χωρίς ετήσια συνδρομή είναι πολύ θετικό και σπάνιο. Ναι, οκ, τη βγάζεις τη συνδρομή με τα benefits που σου δίνει, αλλά και πάλι, στη μία περίπτωση είσαι τελείως ελεύθερος.
Ξέρετε αν μπορείς να δωρίσεις τα μίλια σου σε κάποιον άλλον; Ή να αγοράσεις εισιτηριο για κάποιον άλλον με τα μίλια σου;
Μέχρι το 25 είναι πολύς καιρός είναι η αλήθεια, δε σε κυνηγάει κανένας να αποφασίσεις. Μπορείς να κάτσεις στην απλή για κανένα χρόνο και να υπολογίσεις μετά με τις κινήσεις (ταξίδια-αγορές) που έκανες αν θα έβγαινες κερδισμένος με την Premium.

Δες και στη σελίδα της Aegean τι μπορείς να κάνεις με τα μίλια, τα προνόμια της premium κλπ.

Η ιδέα της φρι κάρτας είναι σίγουρα ωραία αλλά το να βγάζεις και κέρδος με αυτά που έτσι κι αλλιώς κάνεις είναι ακόμα καλύτερο. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, ή απλά αν βαριέσαι να ασχοληθείς μείνε με την απλή, μια χαρά είναι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.061
Likes
41.259
Υπαρχει και η μετριοπαθης επιλογη: η απλη νεα Aegean με 40 ευρω για να διατηρηθει ο ρυθμος συλλογης μιλιων με λιγα κουπονια για αγορα εισιτηριων (σε μια προβληματικη χρονια με κοβιντ ΚΑΙ πολεμο/ενεργειακη κριση). Δεν ειναι μυστικο οτι τα νοικοκυρια παραμιλανε με τις ανατιμησεις στην ενεργεια και τα τροφιμα, τα δεδομενα αλλαξαν απο τον Σεπτεμβρη που η premium θεωρουνταν πολυ καλη ιδεα.
Η προεξοφληση οτι τα προνομια της premium θα εξαργυρωθουν σε αγορασμενα εισιτηρια εξαρταται απο το ποσο αισιοδοξος και ταξιδιωτικα δραστηριος ειναι κανεις.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.228
Μηνύματα
884.347
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom