Aegean Airlines Aegean Bonus Visa

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.420
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Τα εχω καταλαβει σωστα ή δεν ισχύει αυτό με τα 1/2 ευρώ = 1 ποντος για αγορες ιντερνετ, εντος Ελλαδας και εξωτερικού;
Καλά το κατάλαβες και αν είναι να βγάλεις κάρτα για να μαζεύεις μπόνους βγάλε πιστωτική και όχι χρεωστική!
Επίσης νομικά θα υπάρχει κάποιο θέμα με αυτό επειδή φορολογούμαι στην Ισπανία;
Νομικά δεν νομίζω οτι θα έχεις κάποιο θέμα. Δες όμως τι χρειάζεται η Άλφα για να εκδόσεις ελληνική κάρτα εσύ που δεν φορολογείσαι στην Ελλάδα. Φορολογικά τώρα, θα πρέπει να ρωτήσεις κάποιον που γνωρίζει το ισπανικό φορολογικό σύστημα για το πως θα χειριστείς τη κάρτα! Φαντάζομαι οτι αν την πληρώνεις με ισπανική κάρτα θα φαίνεται ως δαπάνη. Αν κάνεις μεταφορά απο ισπανικό λογαριασμό ίσως στη δήλωση σου να πρέπει να εμφανίζεις εχτρε της ελληνικής κάρτας.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Νομικά δε θα έχεις κάποιο θέμα... Διαδικαστικά θα χρειαστούν περισσότερα πράγματα - χαρτούρα, ειδικά αν δεν είσαι ήδη πελάτης της τράπεζας, ενώ συγκεκριμένα για την πιστωτική ίσως σου απορρίψουν την αίτηση αν δεν εμφανίζεις εισοδήματα κλπ. κλπ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ποιό είναι το status σου με την Ελληνική εφορία; Φαίνεσαι ότι είσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού; Αν όχι, τα εισοδήματά σου στην Ελλάδα θα πρέπει να δικαιολογούν τις δαπάνες που θα κάνεις με την κάρτα αλλιώς κινδυνεύεις να φορολογηθείς και στην Ελλάδα βάση τεκμηρίων διαβίωσης.
Αν ναι, και θες την πιστωτική, μίλα με την Alpha Bank γιατί πιθανόν να χρειάζονται έξτρα δικαιολογητικά από Ισπανία για να φανεί ότι έχεις επαρκή εισοδήματα.
 
D

Delmem38110

Guest
Λοιπον επειδη κοντευουμε να δωσουμε νεφρο για να ερθουμε το καλοκαιρι Ελλαδα κι επειδη αυτο γινεται καθε καλοκαιρι, αλλα φετος εχει ξεφτιλιστει, σκεφτηκα το αν θα με συνεφερε καποια Aegean bonus. Σκεφτομαι είτε τη Debit είτε την απλη Credit.
ο προορισμός Μαδρίτη είναι στους ανταγωνιστικούς προορισμούς με τα πολύ φτηνά ναύλα αναλογικά με την απόσταση. αν εκμεταλλευτείς τις εκπτώσεις που βγάζει η αιγαίου ανά τακτά χρονικά διαστήματα θα είσαι μια χαρά. προϋπόθεση είναι να γνωρίζεις από νωρίς πότε θα πάρεις άδεια.
εγώ για Μαδρίτη από Θεσσαλονίκη δεν έδωσα ποτέ περισσότερο από 140 ευρώ με επιστροφή, από Αθήνα είναι φτηνότερα αλλά τα βγάζω πολλούς μήνες πριν. τα Χριστούγεννα που έκλεισα πλήρωσα 110 ευρω. κοίταξε το και μην περιμένεις τελευταία στιγμή.
επίσης τα εισιτήρια με μίλια πρέπει να τα κλείσεις αρκετούς μήνες πριν για να βρεις θέση.
στη θέση σου θα κοιτούσα κάτι που υπάρχει εκεί με την ιμπερια η με την ταπ.
είσαι πολύ μακριά για να συγκεντρώσεις πόντους εύκολα με τις ελληνικές κάρτες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
@mikrh tsopana γιατι δεν βαζεις καποιον δικο σου εδω με μια καρτα να μαζευει μιλια και να σου βγαζει εισιτηρια (εννοω να σου δωσει τους κωδικους της Miles and Bonus και να βγαζεις με τα μιλια του)
Δεν χρειαζεται να ειναι δικα σου τα μιλια για να βγαλεις δωρεαν εισιτηριο. Μπορουν να ειναι δωρο :D
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
@mikrh tsopana γιατι δεν βαζεις καποιον δικο σου εδω με μια καρτα να μαζευει μιλια και να σου βγαζει εισιτηρια (εννοω να σου δωσει τους κωδικους της Miles and Bonus και να βγαζεις με τα μιλια του)
Δεν χρειαζεται να ειναι δικα σου τα μιλια για να βγαλεις δωρεαν εισιτηριο. Μπορουν να ειναι δωρο :D
Αυτό ετοιμαζόμουν να γράψω κι εγώ. Κάποιον που να είναι Ελλάδα και να μπορεί να αγοράσει 20 σαμπουάν από τον Χόντο όταν έχει x20
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Αυτό ετοιμαζόμουν να γράψω κι εγώ. Κάποιον που να είναι Ελλάδα και να μπορεί να αγοράσει 20 σαμπουάν από τον Χόντο όταν έχει χ20
Εξαλλου αν "εκπαιδευτει" σωστα αυτος ο καποιος, θα διαπιστωσει οτι ο μεγαλος ογκος των μιλιων συγκεντρωνεται απο στοχευμενες αγορες λιγες φορες τον χρονο στην Ελλαδα ×20- ×50, παρα απο το "πληρωνω τα εξοδα μου με αναλογια 1:1 ολο τον χρονο".
 

thrykika

Member
Μηνύματα
102
Likes
304
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αυτό ετοιμαζόμουν να γράψω κι εγώ. Κάποιον που να είναι Ελλάδα και να μπορεί να αγοράσει 20 σαμπουάν από τον Χόντο όταν έχει x20
Έρχεται ενημέρωση ή απλά πρέπει να έχουμε το νου μας ποτέ είναι χ20;;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Έρχεται ενημέρωση ή απλά πρέπει να έχουμε το νου μας ποτέ είναι χ20;;
Φαίνεται στην εφαρμογή bonus, ενώ κάποιες φορές στέλνουν mail.
Εναλλακτικά όλο και καμιά @paefstra θα το γράψει εδώ μέσα... :haha:
 

Marios_K

Member
Μηνύματα
68
Likes
185
Καλησπέρα,

Γνωρίζει κάποιος αν τα προνόμια της premium είναι κάθε χρόνο ή για την έκδοση και μονο?
Δηλαδη, το δωρεάν εισητηριο, βαλίτσα, εισιτήριο συνόδου κλπ μετα από κάθε ετήσια συνδρομή μας έρχονται νέα κουπόνια ή στα δίνει τη πρώτη χρονιά και μετά τέλος?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Καλησπέρα,

Γνωρίζει κάποιος αν τα προνόμια της premium είναι κάθε χρόνο ή για την έκδοση και μονο?
Δηλαδη, το δωρεάν εισητηριο, βαλίτσα, εισιτήριο συνόδου κλπ μετα από κάθε ετήσια συνδρομή μας έρχονται νέα κουπόνια ή στα δίνει τη πρώτη χρονιά και μετά τέλος?
Κάθε χρόνο
 

pexths

Member
Μηνύματα
6
Likes
9
κάθε χρόνο για όσους πληρώνουν συνδρομή για την premium mastercard, σε μένα που είναι άνευ συνδρομής ήρθε μόνο μια φορά, δεν το χρησιμοποίησα και δεν ξαναηρθε ποτε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom