Aegean Airlines Aegean Bonus Visa

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.286
Όχι, αυτό προσπαθώ να πω. Η φυσική κάρτα χρειάζεται εκ νέου ενεργοποίηση.
Δεν ξέρω τι ασφάλεια έχει βάλει η άλφα σε μια τέτοια περίπτωση , δηλαδή ενεργοποιημένη βιρτουαλ απενεργοποιημένη φυσική, (πρώτη φορά το συναντώ). Και μου φαίνεται τρελό.
Και αν περιορίζετε (ώσπου να έρθει η φυσική) μονό για ανέπαφες συναλλαγές με την παρουσία τηλεφώνου.
Διαφορετικά αγορές έκτος ΕΕ στο ίντερνετ μπορούν να γίνουν χωρίς έγκριση συναλλαγής από τον ιδιοκτήτη.
Ο οποιοσδήποτε ανοίγει τον φάκελο και αγοράζει έκτος ΕΕ. Τα στοιχειά είναι πάνω στην κάρτα και στον φάκελο.
Βέβαια για να λέμε και τους στραβού το δίκιο και η ρεβολουτ τέτοιο δρόμο ακολουθεί.
 

kleo67

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
Ο οποιοσδήποτε ανοίγει τον φάκελο και αγοράζει έκτος ΕΕ. Τα στοιχειά είναι πάνω στην κάρτα και στον φάκελο.
Βέβαια για να λέμε και τους στραβού το δίκιο και η ρεβολουτ τέτοιο δρόμο ακολουθεί.
Πως μπορεί κάποιος να ανοίξει το φάκελο και να κάνει αγορές εκτός ΕΕ με μια φυσική πιστωτική κάρτα που δεν έχει ενεργοποιηθεί;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Πως μπορεί κάποιος να ανοίξει το φάκελο και να κάνει αγορές εκτός ΕΕ με μια φυσική πιστωτική κάρτα που δεν έχει ενεργοποιηθεί;
Η Αλφα λεει οτι ειναι ενεργοποιημενη.

Πώς ενεργοποιώ την κάρτα μου;Από τον υπολογιστή σας μέσα από το myAlpha Web: Στην αρχική οθόνη (Επισκόπηση) εντοπίστε τη νέα κάρτα σας. Πατήστε τις 3 τελίτσες στα δεξιά της κάρτας και επιλέξτε «Ενεργοποίηση Κάρτας». Συμπληρώστε την ημερομηνία λήξης της κάρτας σας και επιλέξτε «Ενεργοποίηση».
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.286
Πως μπορεί κάποιος να ανοίξει το φάκελο και να κάνει αγορές εκτός ΕΕ με μια φυσική πιστωτική κάρτα που δεν έχει ενεργοποιηθεί;
Τα στοιχειά που χρειάζονται για να κάνεις αγορά, υπάρχουν στην κάρτα για την εισαγωγή τους σε ηλεκτρονικά καταστήματα έκτος ΕΕ.
Είτε τα περάσεις από βιρτουαλ είτε από πλαστική είναι τα ίδια. Με ενεργοποιημένη την βιρουαλ δεν έχει πλέον σημασία.
Μένει μόνο να δούμε αν το επιτρέπει η άλφα χωρίς την ενεργοποίηση και της φυσικής.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Τα στοιχειά που χρειάζονται για να κάνεις αγορά, υπάρχουν στην κάρτα για την εισαγωγή τους σε ηλεκτρονικά καταστήματα έκτος ΕΕ.
Είτε τα περάσεις από βιρτουαλ είτε από πλαστική είναι τα ίδια. Με ενεργοποιημένη την βιρουαλ δεν έχει πλέον σημασία.
Μένει μόνο να δούμε αν το επιτρέπει η άλφα χωρίς την ενεργοποίηση και της φυσικής.
Ποτε μα ποτε δεν παω σε ΑΤΜ να ενεργποιησω τη φυσικη. Η ηλεκτρονικη ενεργποιηση καλυπτει την πλαστικη καρτα.
 

kleo67

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
Ποτε μα ποτε δεν παω σε ΑΤΜ να ενεργποιησω τη φυσικη. Η ηλεκτρονικη ενεργποιηση καλυπτει την πλαστικη καρτα.
Κι εγώ το ίδιο. Και τη φυσική κάρτα που έλαβα την ενεργοποίησα μέσω ebanking ΕΚ ΝΕΟΥ. Αν όμως δεν το έκανα, δεν θα μπορούσα να τη χρησιμοποιήσω ως φυσική, θα ήταν απλά ένα κομμάτι πλαστικό.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τόσο δύσκολο σας είναι να καταλάβετε αυτό που λέει ο/η @kleo67 ;
 

croce

Member
Μηνύματα
226
Likes
404
Πιστωτική AEGEAN , που αντικαταστάθηκε λόγω φθοράς.
Ενεργοποιήθηκε με e banking και έγιναν αγορές , χωρίς να παραληφθεί η φυσική.
Με τη φυσική κάρτα . όταν παραλήφθηκε με απλό ταχυδρομείο ( προχθές) , έγιναν αγορές χωρίς οποιαδήποτε επιπλέον ενεργοποίηση.
Αν θυμάμαι καλά, υπήρχε η προειδοποίηση ( στη φάση της e ενεργοποίησης) : να μη γίνει ενεργοποίηση χωρίς να προηγηθεί η παραλαβή της φυσικής.
 
Last edited:

kleo67

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
Πιστωτική AEGEAN , που αντικαταστάθηκε λόγω φθοράς.
Ενεργοποιήθηκε με e banking και έγιναν αγορές , χωρίς να παραληφθεί η φυσική.
Με τη φυσική κάρτα . όταν παραλήφθηκε με απλό ταχυδρομείο ( προχθές) , έγιναν αγορές χωρίς οποιαδήποτε επιπλέον ενεργοποίηση.
Αν θυμάμαι καλά, υπήρχε η προειδοποίηση ( στη φάση της e ενεργοποίησης) : να μη γίνει ενεργοποίηση χωρίς να προηγηθεί η παραλαβή της φυσικής.
Αυτό που θυμάμαι εγώ στις κάρτες που εξέδωσα είναι το εξής: Η κάρτα εμφανίστηκε στο ebanking και κάτω από την κάρτα υπήρχε το πεδίο με την ένδειξη της ενεργοποίησης. Εγώ πάτησα στο βελάκι δεξιά της κάρτας και πέρασα σε περιβάλλον όπου για να δω τα στοιχεία της, θα έπρεπε να γίνει ταυτοποίηση από την τράπεζα με αποστολή sms code. Έγινε ταυτοποίηση και είδα τα στοιχεία της κάρτας, τα οποία πέρασα στο Apple wallet.
Την ένδειξη της ενεργοποίησης που εμφανιζόταν στο πεδίο κάτω από την ηλεκτρονική της μορφή, την χρησιμοποίησα για να ενεργοποιήσω τη φυσική όταν την παρέλαβα.
Τι να πω, δεν νομίζω να ρισκάρει οποιαδήποτε τράπεζα τόσο σοβαρά θέματα ασφαλείας.

Κλείνοντας, άποψη μου είναι ότι ο όρος «ενεργοποίηση» αφορά την φυσική κάρτα και μόνο. Η πιστωτική κάρτα στη virtual μορφή της που εμφανίζεται πριν την παραλαβή της φυσικής, δεν χρειάζεται οποιαδήποτε ενεργοποίηση για να λειτουργήσει. Εμφανίζεται σε περιβάλλον ebanking και μπορεί να χρησιμοποιηθεί, αφού δεις τα στοιχεία της άμεσα, όπως μια οποιαδήποτε virtual prepaid card π.χ.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom