Aegean Airlines Aegean Bonus Visa

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.286
Για να περάσεις την κάρτα χειροκίνητα στο πορτοφόλι της αππλ ΠΡΕΠΕΙ να είναι ενεργοποιημένη. ΔΕΝ περνάει αλλιώς, θα στην κόψει ο πάροχος κατά την διαδικασία εισαγωγής. Που πας κύριε με κάρτα μη ενεργοποιημένη;
Εσύ προφανώς γνωρίζοντας τα στοιχειά της κάρτας την ενεργοποίησες πρώτα (και δεν θυμάσαι) στην εφαρμογή και την πέρασες μετά στο πορτοφόλι.

Σε ενεργοποιημένη κάρτα και σε εφαρμογή της άλφα για ios υπάρχει μπανερ όταν μπαίνεις στην κάρτα. για να δεις τις κινήσεις η οτιδήποτε άλλο και σε προτρέπει να την προσθέσεις στο πορτοφόλι του τηλεφώνου η και του ρολογιού. Όταν γίνει η προσθήκη το μπανερ εξαφανίζετε, αν διαθέτεις και ρόλοι το μπανερ παραμένει. Έως ότου κάνεις προσθήκη και σε αυτό.

Η τράπεζα δεν ρισκάρει κάτι. Εσύ ρισκάρεις προτρέχοντας με την ενεργοποίηση της κάρτας. Είπα πιο πάνω τι θα μπορούσε να γίνει.
Κανονικά δεν θα έπρεπε να δίνει πρόσβαση στα στοιχειά της νέας κάρτας (αν τα δίνει) για αποτροπή τέτοιων πράξεων.
Αυτά.
Μα ποιος είμαι ο που🤣🤣🤣αρο;
 

kleo67

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
Για να περάσεις την κάρτα χειροκίνητα στο πορτοφόλι της αππλ ΠΡΕΠΕΙ να είναι ενεργοποιημένη. ΔΕΝ περνάει αλλιώς, θα στην κόψει ο πάροχος κατά την διαδικασία εισαγωγής. Που πας κύριε με κάρτα μη ενεργοποιημένη;
Εσύ προφανώς γνωρίζοντας τα στοιχειά της κάρτας την ενεργοποίησες πρώτα (και δεν θυμάσαι) στην εφαρμογή και την πέρασες μετά στο πορτοφόλι.

Σε ενεργοποιημένη κάρτα και σε εφαρμογή της άλφα για ios υπάρχει μπανερ όταν μπαίνεις στην κάρτα. για να δεις τις κινήσεις η οτιδήποτε άλλο και σε προτρέπει να την προσθέσεις στο πορτοφόλι του τηλεφώνου η και του ρολογιού. Όταν γίνει η προσθήκη το μπανερ εξαφανίζετε, αν διαθέτεις και ρόλοι το μπανερ παραμένει. Έως ότου κάνεις προσθήκη και σε αυτό.

Η τράπεζα δεν ρισκάρει κάτι. Εσύ ρισκάρεις προτρέχοντας με την ενεργοποίηση της κάρτας. Είπα πιο πάνω τι θα μπορούσε να γίνει.
Κανονικά δεν θα έπρεπε να δίνει πρόσβαση στα στοιχειά της νέας κάρτας (αν τα δίνει) για αποτροπή τέτοιων πράξεων.
Αυτά.
Μα ποιος είμαι ο που🤣🤣🤣αρο;
Ουσιαστική ενεργοποίηση στη virtual έχει γίνει με την επαλήθευση των στοιχείων σου προκειμένου να σου δείξει τα στοιχεία της (αριθμό, ημερομηνία λήξης κλπ). Στην φυσική δεν έχει γίνει ακόμη η τυπική ενεργοποίηση. Τι να πω όμως, μπορεί να θυμάμαι λάθος τη διαδικασία και νομίζω ότι έχω κουράσει. Αν κάποιος φίλος εκδώσει κάρτα στο μέλλον, μας ενημερώνει. Καλές γιορτές σε όλους!
 

kleo67

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
Για να περάσεις την κάρτα χειροκίνητα στο πορτοφόλι της αππλ ΠΡΕΠΕΙ να είναι ενεργοποιημένη. ΔΕΝ περνάει αλλιώς, θα στην κόψει ο πάροχος κατά την διαδικασία εισαγωγής. Που πας κύριε με κάρτα μη ενεργοποιημένη;
Εσύ προφανώς γνωρίζοντας τα στοιχειά της κάρτας την ενεργοποίησες πρώτα (και δεν θυμάσαι) στην εφαρμογή και την πέρασες μετά στο πορτοφόλι.

Σε ενεργοποιημένη κάρτα και σε εφαρμογή της άλφα για ios υπάρχει μπανερ όταν μπαίνεις στην κάρτα. για να δεις τις κινήσεις η οτιδήποτε άλλο και σε προτρέπει να την προσθέσεις στο πορτοφόλι του τηλεφώνου η και του ρολογιού. Όταν γίνει η προσθήκη το μπανερ εξαφανίζετε, αν διαθέτεις και ρόλοι το μπανερ παραμένει. Έως ότου κάνεις προσθήκη και σε αυτό.

Η τράπεζα δεν ρισκάρει κάτι. Εσύ ρισκάρεις προτρέχοντας με την ενεργοποίηση της κάρτας. Είπα πιο πάνω τι θα μπορούσε να γίνει.
Κανονικά δεν θα έπρεπε να δίνει πρόσβαση στα στοιχειά της νέας κάρτας (αν τα δίνει) για αποτροπή τέτοιων πράξεων.
Αυτά.
Μα ποιος είμαι ο που🤣🤣🤣αρο;
Και για του λόγου το αληθές: Απο εκδοση νέας πιστωτικής Aegean bonus, υπάρχει η δυνατότητα συναλλαγών από το wallet, χωρίς ενεργοποίηση της πλαστικής κάρτας που θα έρθει αργότερα.
 

Attachments

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.286
Και για του λόγου το αληθές: Απο εκδοση νέας πιστωτικής Aegean bonus, υπάρχει η δυνατότητα συναλλαγών από το wallet, χωρίς ενεργοποίηση της πλαστικής κάρτας που θα έρθει αργότερα.
Ποια ακριβώς είναι η διαδικασία; Είμαι περίεργος να ξέρω. Πως την περνά; Τι σου ζητάει και τι προειδοποιήσεις έρχονται. Γενικά περιέγραψε όλο το στάδιο περάσματος της κάρτας στο πορτοφόλι χωρίς να έχει έρθει η φυσική.

Η ρεβολουτ για παράδειγμα που δίνει αυτή την δυνατότητα, να περάσεις την κάρτα δηλαδή στο πορτοφόλι, έχει σαν δικλίδα ασφάλειας για την φυσική κάρτα που είναι καθ οδών να μπορεί να ενεργοποιηθεί αποκλειστικά με εισαγωγή σε pos, πληκτρολογώντας το πιν σου που γνωρίζεις ήδη, γιατί το σετάρεις κατά την παραγγελία της κάρτας.
Η άλφα;


Εγινε κατανοητό από την φωτό που παρέθεσες. Εχει δυο ενεργοποιήσεις.
Αρκεί να μην επιτρέπει τις συναλλαγές τις ίντερνετ πριν την παραλαβή της φυσικής κάρτας.
Έκτος Ευρώπης αγορά, δεν έρχεται καμιά ειδοποίηση έγκρισης.
 
Last edited:

kleo67

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
Ποια ακριβώς είναι η διαδικασία; Είμαι περίεργος να ξέρω. Πως την περνά; Τι σου ζητάει και τι προειδοποιήσεις έρχονται. Γενικά περιέγραψε όλο το στάδιο περάσματος της κάρτας στο πορτοφόλι χωρίς να έχει έρθει η φυσική.

Η ρεβολουτ για παράδειγμα που δίνει αυτή την δυνατότητα, να περάσεις την κάρτα δηλαδή στο πορτοφόλι, έχει σαν δικλίδα ασφάλειας για την φυσική κάρτα που είναι καθ οδών να μπορεί να ενεργοποιηθεί αποκλειστικά με εισαγωγή σε pos, πληκτρολογώντας το πιν σου που γνωρίζεις ήδη, γιατί το σετάρεις κατά την παραγγελία της κάρτας.
Η άλφα;


Εγινε κατανοητό από την φωτό που παρέθεσες. Εχει δυο ενεργοποιήσεις.
Αρκεί να μην επιτρέπει τις συναλλαγές τις ίντερνετ πριν την παραλαβή της φυσικής κάρτας.
Έκτος Ευρώπης αγορά, δεν έρχεται καμιά ειδοποίηση έγκρισης.
Πατώντας στην επιλογή προσθήκη σε ψηφιακό πορτοφόλι σε πάει σε σελίδα από την οποία μπορείς: 1. Να προσθέσεις την κάρτα στο wallet με τα credential σου (πχ Face ID). 2. Να ζητήσεις να δεις το pin της κάρτας σου. 3. Να αλλάξεις το όριο ανάληψης από ΑΤΜ. 4. Να δώσεις τη δυνατότητα συναλλαγών από το internet.

Η ενεργοποίηση της φυσικής όταν έρθει γίνεται από ΑΤΜ ή από το e-banking δεν παίζει ρόλο αυτό. Σημασία έχει ότι το πλαστικό μέχρι να έρθει στα χέρια σου δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.393
Εγώ που παρέλαβα πρόσφατα νέα κάρτα, την ενεργοποίησα μέσα από το app της Αλφα, δε θυμαμαι να είχε ξεχωριστή ενεργοποίηση ψηφιακής και φυσικής κάρτας, ίσως να μη το πρόσεξα, αλλά δεν είδα δυο επιλογές. Το μόνο σίγουρο είναι ότι η φυσική κάρτα ενεργοποιήθηκε μαζί με τη ψηφιακή, δε χρειαζόταν δηλ. ξεχωριστή ενεργοποίηση σε ΑΤΜ. Στο ΑΤΜ πήγα μόνο να αλλάξω το πιν.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Εγώ που παρέλαβα πρόσφατα νέα κάρτα, την ενεργοποίησα μέσα από το app της Αλφα, δε θυμαμαι να είχε ξεχωριστή ενεργοποίηση ψηφιακής και φυσικής κάρτας, ίσως να μη το πρόσεξα, αλλά δεν είδα δυο επιλογές. Το μόνο σίγουρο είναι ότι η φυσική κάρτα ενεργοποιήθηκε μαζί με τη ψηφιακή, δε χρειαζόταν δηλ. ξεχωριστή ενεργοποίηση σε ΑΤΜ. Στο ΑΤΜ πήγα μόνο να αλλάξω το πιν.
Το ιδιο κι εγω. Ετσι λεει και το σαιτ της Αλφα, μια απο τις δυο διαδικασιες ειναι αρκετη. Δεν ξερω ποσες φορες το εχουμε πει εδω, καποιοι επιμενουν οτι η φυσικη καρτα δεν ειναι ενεργη. Ειναι ενεργη και καλο ειναι πριν παραληφθει να απενεργοποιηθει η χρηση της μεσω e banking.
 

deerhunter

Member
Μηνύματα
66
Likes
13
καλησπέρα σας, έχει αγοράζει κάποιος φίλος ξενοδοχείο από το himalya travel με την aegean visa?
Οι έξτρα πόντοι μετατρέπονται σε μίλια?
ευχαριστώ
 

COOPERMAN

Member
Μηνύματα
93
Likes
54
Καλησπέρα ! Αγόρασα τον Νοέμβριο μια τηλεόραση με την προσφορά του Κωτσόβολου όπου 1€ = 100 πόντοι. Η τηλεόραση είχε κόστος 2699 ευρώ ωστόσο αντί να πιστωθούν 269.900€ όπως ανέφερε κ η ιστοσελίδα, μου απέδωσαν 260.118 πόντους. Έχω απευθυνθεί εγγράφως στην alpha προ μηνός δίχως απάντηση- έχει κανεις κάποια ιδέα γιατί συνέβη αυτό ; Παρεπιμπτοντως τη Δευτέρα υποτίθεται ότι θα πιστωθούν άλλοι 150000 πόντοι από την εν λόγω αγορά (ειδική προωθητική ενέργεια για τηλεοράσεις samsung), ελπίζω να μην τους ψάχνω κ αυτούς
 

Eki_13

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους,
μια επιβεβαιωση παρακαλω γτ μετα απο 5 τηλεφωνα στην alpha δεν εχω βγαλει ακομα ακρη.
υπαρχει τροπος να μετατραπουν οι ποντοι απο προθεσμιακη σε μιλια, ή οτι aegean και να βγαλεις, χρεωστικη η πιστωτική, μετατρεέπει μόνο τους ποντους που κάνεις αγορα?
 

giannis228

Member
Μηνύματα
53
Likes
36
Καλησπέρα σε όλους,
μια επιβεβαιωση παρακαλω γτ μετα απο 5 τηλεφωνα στην alpha δεν εχω βγαλει ακομα ακρη.
υπαρχει τροπος να μετατραπουν οι ποντοι απο προθεσμιακη σε μιλια, ή οτι aegean και να βγαλεις, χρεωστικη η πιστωτική, μετατρεέπει μόνο τους ποντους που κάνεις αγορα?
εγω δεν μπορω να μετατρεψω και στους περισσοτερους δεν γινεται αλλα μερικοι λενε οτι γινεται σε καποες καρτες αλλα δεν έχουμε καταλαβει γιατι γίνεται αυτο .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom