Aegean Airlines Aegean Bonus Visa

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Εφόσον δεν έχω κάποια aegean visa με δωρεάν συνδρομή νομίζω ότι είναι για μένα μονόδρομος η premium γιατί τα 40 € που έχουν διαφορά στην ετήσια συνδρομή θα τα κάνω απόσβεση ακόμη και με ένα εισιτήριο που θα λάβω δώρο με το 1+1 ή έστω και με δωρεάν βαλίτσα.
Απλά βολεύτηκα τόσα χρόνια με την δωρέαν visa και τις πολύ καλές εξαργυρώσεις που έκανα παλιά στο notos και δεν έβγαλα ποτέ μια aegean visa να βρίσκεται και σήμερα χτυπιέμαι κυριολεκτικά γιατί αντί να τα πάρω σε μίλια πήρα χιλιάδες πόντους που θα έχουν ισχύ μόνο 2 χρόνια και θα ψάχνω εισιτήρια να τους εξαργυρώσω...
Υπέβαλα τελικά την αίτηση σήμερα και ελπίζω να την αξιοποιήσω δεόντως...
Αν εβγαλες πολλες χιλιαδες bonus ποντους, για μενα η χρονικη στιγμη ειναι υπερβολη.
Τα εισιτηρια με bonus εχουν δωρεαν βαλιτσα, την εχεις ηδη. Ταυτοχρονα πληρωνεις επιπλεον 40 ευρω για την υποσχεση να αγοραζεις 1+1 εισιτηριο δωρο που δεν ειναι φθηνα τα εξωτερικου, ενω εχεις ηδη πολλα δωρεαν εισιτηρια με bonus για 2 χρονια.
Κανε εναν υπολογισμο ποσα πρεπει να πληρωνεις ετησιως στην Aegean για "να βγαλουν τα λεφτα τους τα κουπονια" με την premium και μετα προχωρας. Αξιζει μονο αν με τα μιλια πας να βγαλεις διηπειρωτικα και με τα bonus τα ευρωπαικα.
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.461
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εφόσον δεν έχω κάποια aegean visa με δωρεάν συνδρομή νομίζω ότι είναι για μένα μονόδρομος η premium γιατί τα 40 € που έχουν διαφορά στην ετήσια συνδρομή θα τα κάνω απόσβεση ακόμη και με ένα εισιτήριο που θα λάβω δώρο με το 1+1 ή έστω και με δωρεάν βαλίτσα.
Απλά βολεύτηκα τόσα χρόνια με την δωρέαν visa και τις πολύ καλές εξαργυρώσεις που έκανα παλιά στο notos και δεν έβγαλα ποτέ μια aegean visa να βρίσκεται και σήμερα χτυπιέμαι κυριολεκτικά γιατί αντί να τα πάρω σε μίλια πήρα χιλιάδες πόντους που θα έχουν ισχύ μόνο 2 χρόνια και θα ψάχνω εισιτήρια να τους εξαργυρώσω...
Υπέβαλα τελικά την αίτηση σήμερα και ελπίζω να την αξιοποιήσω δεόντως...
Καλημέρα! Ο μόνος λόγος για να πεις οτι η premium είναι μονόδρομος, είναι η συλλογή μιλίων. Είναι η μοναδική κάρτα αυτή τη στιγμή που σου εξασφαλίζει περισσότερα μίλια.

Όσον αφορά την απόσβεση της συνδρομής, είναι σχετικό. Για κάποιον που κάνει αρκετά ταξίδια και ας είναι εντός Ευρώπης, πάλι αποσβένει το 80αρι. Για μένα παράδειγμα που εντός Ευρώπης κάνω πχ 2-3 αεροπορικά, αν δεν έκανα κανένα διηπειρωτικό, θα μου ήταν αρκετή και η απλή aegean visa, γιατί χρησιμοποιώ και low cost χωρίς βαλίτσες και τα σχετικά.

Βγάζοντας εισιτήρια με μίλια έχεις τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις το δίκτυο της Star Alliance ενώ με τα bonus της Άλφα περιορίζεσαι μόνο στο δίκτυο της Aegean. Στα εισιτήρια με μίλια μπορείς να ακυρώσεις μέχρι και δύο ώρες πριν τη πρώτη πτήση, κάτι που δεν έχεις τη δυνατότητα να κάνεις με τα εισιτήρια που θα αγοράσεις με μπόνους Άλφα. Με μίλια έχεις τη δυνατότητα αλλαγών των εισιτηρίων και διάφορα άλλα οφέλη που πρέπει κάποιος να μελετήσει για να δει τι είναι πιο συμφέρον γι αυτόν.

Τα μπόνους της Άλφα όντως λήγουν, αλλά αν τους μεταφέρεις σε έναν άλλο λογαριασμό μπόνους και τους ξανά γυρίσεις πίσω ο χρόνος λήξης ξανά μετράει απο την αρχή.

Δεν χρειάζεται να χτυπιέσαι για τίποτα και δεν χρειάζεται να πέσεις στη λούμπα του να κυνηγάς μίλια με το δικανο! Είναι λάθος τρόπος χρήσης αυτός, κατά τη γνώμη μου πάντα. Θα εκμεταλευεσαι τις προσφορές σύμφωνα με το δικό σου συμφέρον και μόνο! Παρομοιες προσφορές σαν αυτή που είδες τώρα βγαίνουν απο διάφορους συνεργάτες. Εχθές προσπάθησα να σου πω να μην βιαστείς. Θα μπορούσε ο σύζυγος να μείνει λίγο ακόμα με το παλιό κινητό και να το αγοράσετε στην επόμενη προσφορά που θα έβγαινε :)
Επίσης είναι πολύ σημαντικό να χρησιμοποιείς σωστά τη κάρτα Aegean. Δες τις συνεργασίες και του προγράμματος της Άλφα και της Aegean.

Κάτι τελευταίο για την ώρα, η πιστωτική premium έχει και άλλα οφέλη εκτός απο τα κουπόνια. Όταν αγοράζεις αεροπορικά με αυτήν έχεις δωρεάν μία βασική ταξιδιωτική ασφάλιση. Για τα απλά ταξίδια με αποσκευή είναι ότι πρέπει.

Με το καλό η νέα κάρτα!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.453
Αν έχω καταλάβει καλα, γιατί δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με τα μίλια αλλά θα το κάνω, είναι αυτά τα 900 ευρώ πχ που πάει κάποιος να εξοικονομήσει αν εμμέσως παρασύρεται σέ άσκοπες ή και σε υπερτιμολογημενες αγορές, μόνο και μόνο για να μαζέψει μίλια. Βασικά ένας γνωστός μου, εθισμένος στη συλλογή μιλίων και εξαργυρωσεων, το έχει πάθει αυτό και προσπαθεί να "απεξαρτηθεί" . Φυσικά όλα θέλουν την"τεχνική" τους, αλλά πιστεύω ότι όλο αυτό είναι στημένο πάνω στην πιθανή αλόγιστη συλλογή μιλίων, που αν παρασυρθεί κάποιος μπορεί και να την πατήσει. Χωρια τον πολύτιμο χρόνο που απαιτεί όλο αυτό ώστε να ψαχνεσαι νυχθημερόν να αγοράζεις, να μετατρέπεις και να εξαργυρώνεις καταλληλως, ώστε όλο αυτό να είναι τελικά κερδοφόρο.
Φίλος που θα έρθει μαζί μου σε μακρινό ταξίδι, θα πλήρωνε 1500€ σε εισιτήρια. Με αγορά που του έκανα 900€ θα πάρει 135.000 μίλια. Θα χρησιμοποιήσει τα 80.000, θα του μείνουν 55.000 μίλια και θα εξοικονομήσει γύρω στα 1300€. Αν δεν αξίζει αυτό δε ξέρω τι αξίζει.
 

Tsokrat

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Έχει η μητέρα μου πιστωτική κάρτα bonus με κανα 80Κ πόντους. Ερώτηση: μπορώ να βγάλω τώρα Aegean visa debit η premium εγώ, να μου μεταφέρει όλα τα μίλια της σαν δώρο πχ για να τα χρησιμοποιήσω όπως θέλω εγώ; Είτε σαν bonus πόντους είτε μετατροπή σε miles and bonus? Είμαι νέος στην φάση αυτή σορρυ αν ρωτάω αυτονόητα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Έχει η μητέρα μου πιστωτική κάρτα bonus με κανα 80Κ πόντους. Ερώτηση: μπορώ να βγάλω τώρα Aegean visa debit η premium εγώ, να μου μεταφέρει όλα τα μίλια της σαν δώρο πχ για να τα χρησιμοποιήσω όπως θέλω εγώ; Είτε σαν bonus πόντους είτε μετατροπή σε miles and bonus? Είμαι νέος στην φάση αυτή σορρυ αν ρωτάω αυτονόητα.
Οχι δεν γινονται μιλια αλλα μπορει να σου εκδιδει εισιτηρια Aegean με τα bonus της, τα τρως κι εσυ χωρις να βγαλεις καρτα.
 

Tsokrat

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Οχι δεν γινονται μιλια αλλα μπορει να σου εκδιδει εισιτηρια Aegean με τα bonus της, τα τρως κι εσυ χωρις να βγαλεις καρτα.
Οποία εισιτήρια κλεισω από εκείνους τους πόντους μπορεί να είναι σε αλλά ονόματα, δεν παίζει ρόλο ο κάτοχος της κάρτας;
γενικα αξίζει να βγάλω εγώ μια απλη Aegean για να μαζεύω μίλια ή όχι;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Οποία εισιτήρια κλεισω από εκείνους τους πόντους μπορεί να είναι σε αλλά ονόματα, δεν παίζει ρόλο ο κάτοχος της κάρτας;
γενικα αξίζει να βγάλω εγώ μια απλη Aegean για να μαζεύω μίλια ή όχι;
Φυσικα και αξιζει να βγαλεις, αλλα κι αν δεν εγκριθει, βγαζεις μια debit Aegean και τρως και της μαμας. Ναι η μαμα σου βγαζει για οποιο ονομα θελει.
 

Georgina21

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Καλησπέρα παιδιά και από εμένα.Νεα κάτοχος premium κάρτας.Εχω μαζέψει ηδη κάποιους πόντους αλλά όταν την έβγαλα στην τράπεζα βάλαμε αυτόματη μετατροπή μια φορά το μηνα.Θαθελα τα φώτα σας.Μπορω να μετατρέψω τους ποντους που βλέπω σε μίλια έτσι ώστε να κερδίσω καιγω το 20% που τρέχει τώρα σε προσφορά?Και αν ναι πως θα το κάνω???δυστυχως δεν βρίσκω κάποια επιλογή και χάνομαι μέσα στο site της aegean!!!Οποια βοήθεια καλοδεχούμενη!!!
 

andpsy

Member
Μηνύματα
273
Likes
663
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Καλησπέρα παιδιά και από εμένα.Νεα κάτοχος premium κάρτας.Εχω μαζέψει ηδη κάποιους πόντους αλλά όταν την έβγαλα στην τράπεζα βάλαμε αυτόματη μετατροπή μια φορά το μηνα.Θαθελα τα φώτα σας.Μπορω να μετατρέψω τους ποντους που βλέπω σε μίλια έτσι ώστε να κερδίσω καιγω το 20% που τρέχει τώρα σε προσφορά?Και αν ναι πως θα το κάνω???δυστυχως δεν βρίσκω κάποια επιλογή και χάνομαι μέσα στο site της aegean!!!Οποια βοήθεια καλοδεχούμενη!!!
https://el.aegeanair.com/milesandbonus/my-account/alpha-bonus-points-conversion/
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
διαπιστωνω τελευταια οτι οι ποντοι απο προθεσμιακες καταθεσεις δεν μετατρεποντε σε μιλια.
Η προθεσμιακη εδινε ματατρεψιμους ποντους τους πρωτους μηνες και τον τελευταιο μηνα μη μετατρεψιμους . Τι μπορει να συμβαινει ???
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
διαπιστωνω τελευταια οτι οι ποντοι απο προθεσμιακες καταθεσεις δεν μετατρεποντε σε μιλια.
Η προθεσμιακη εδινε ματατρεψιμους ποντους τους πρωτους μηνες και τον τελευταιο μηνα μη μετατρεψιμους . Τι μπορει να συμβαινει ???
Ειχαν ειδοποιησει απο περσι τον Φλεβαρη οτι τελος οι μετατροπες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom