Aegean Airlines Aegean lounge

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.811
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Εγώ στο σημείο αυτό θα πω ότι το lounge εΚτός σένγκεν έχει καλύτερο φαγητό και ότι για τα κοντινά καιρός να ξεκινήσουμε να πηγαίνουμε Γιερεβάν, Τιφλίδα και Αλεξάνδρεια!
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Μια που καθαρισε μερικως το τοπικ, και ειμαι ακομη ταγκαρισμενη, παμε:
Υπερβάλεις μην γνωρίζοντας. Η μάλλον γνωρίζεις τρολαροντας.
Ιδεα δεν εχειις, αλλα οποτε θες μπορεις να με ρωτησεις.

Ένα ταξιδάκι Θεσσαλονίκη Λονδίνο (η οπουδήποτε) μέσω Αθηνών με επιστροφή, στους έχοντες το στάτους είναι περίπου 100 ευρώ εξοικονόμηση πάνε έλα το άτομο, χρησιμοποιώντας τα σαλόνια αντί τους χώρους εστίασης των αεροδρομίων.
Δεν βάζω μέσα το χιθροου εξπρές και την δωρεάν αναβάθμιση εκεί, γιατί για να πετύχεις καλή τιμή πρέπει να το κλείσεις μερικούς μήνες πιο νωρίς.
Αυτό είναι ένας μεγάλος λόγος να επιλέξεις την αιγαίου η τη συμμαχία πληρώνοντας παραπάνω.
Δεν παω Λονδινο απο Θεσσαλονικη, αρα δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι καλη ιδεα. Ειναι κακη ιδεα και απαντω γιατι μου απευθυνεσαι στο β ενικο προσωπο. Προσωπικα δεν με νοιαζει καν για ποσα ευρω σαβουριαζει καποιος στα ταξιδια του τζαμπα ουτε πως τα υπολογιζει.

Το πόσο παραπάνω θα το κρίνει ο καθένας ξεχωριστά σύμφωνα με την τσέπη του.
Η γιατι η απεναντι του φαινεται πιο συμπαθης παροτι μπορει η τσεπη του.

Ο ανταγωνισμός είναι ευπρόσδεκτος και προς όφελος όλων.
Δεν μας αρέσει η πολιτική της αιγαίου; Πάμε αλλού. Κανένα πρόβλημα.
Να 'σαι καλα που μας αφηνεις. Για μια στιγμη φοβηθηκα οτι ειναι προβλημα.


Δεν χρειάζονται πικρόχολα σχόλια και ανούσια λαικ.
Μαντεψε: θα κανουμε πικροχολα σχολια και ανουσια λαικ.

Το να στηρίζουμε εγχώριες εταιρίες είναι πάντα θετικό.
Με ολον τον σεβασμο, στηριζουμε οποια θελουμε, και μη εγχωριες αν θελουμε.
Δεν θέλουμε να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα, θέλουμε την ευημερία του, ώστε να μπορέσει να αγοράσει περισσότερες.
Speak for yourself, μπορει να θελουμε να ψοφησει η κατσικα . Δικαιωμα μας.
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Υπερβάλεις μην γνωρίζοντας. Η μάλλον γνωρίζεις τρολαροντας.
Ένα ταξιδάκι Θεσσαλονίκη Λονδίνο (η οπουδήποτε) μέσω Αθηνών με επιστροφή, στους έχοντες το στάτους είναι περίπου 100 ευρώ εξοικονόμηση πάνε έλα το άτομο, χρησιμοποιώντας τα σαλόνια αντί τους χώρους εστίασης των αεροδρομίων.
Δεν βάζω μέσα το χιθροου εξπρές και την δωρεάν αναβάθμιση εκεί, γιατί για να πετύχεις καλή τιμή πρέπει να το κλείσεις μερικούς μήνες πιο νωρίς.
Αυτό είναι ένας μεγάλος λόγος να επιλέξεις την αιγαίου η τη συμμαχία πληρώνοντας παραπάνω.
Το πόσο παραπάνω θα το κρίνει ο καθένας ξεχωριστά σύμφωνα με την τσέπη του.
Ο ανταγωνισμός είναι ευπρόσδεκτος και προς όφελος όλων.
Δεν μας αρέσει η πολιτική της αιγαίου; Πάμε αλλού. Κανένα πρόβλημα.
Δεν χρειάζονται πικρόχολα σχόλια και ανούσια λαικ.
Το να στηρίζουμε εγχώριες εταιρίες είναι πάντα θετικό.
Δεν θέλουμε να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα, θέλουμε την ευημερία του, ώστε να μπορέσει να αγοράσει περισσότερες.
Νομιζω πως ισως κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια. :) Οσοι καταβροχθιζουν τον αμπακο στα lounges δεν σημαινει πως θα ξοδευαν και 50 ευρω για να φανε σε 2-3 εστιατορια του αεροδρομιου. Οι περισσοτεροι εξ ημων θα τη βγαζαμε το πολυ με ενα καφεδακι κ ενα μικρο σνακ, μαξ 10 ευρω, κι αυτο σε λονγκατη αναμονη (προσωπικα οσο δεν ημουν gold μονο νερο επαιρνα στο αεροδρομιο εκτος αν ειχα αναμονη πανω απο 3-4 ωρες κατι σπανιο).. Το βασικο saving που υφισταται ειναι στη 1 δωρεαν αποσκευη βεβαια αν ανταγωνιστες εχουν φτηνοτερα εισιτηρια με αποσκευη, ουσιαστικα χανεται το προνονιο. Κι εγω γουσταρω να ταξιδευω με Aegean αλλα οκ συγκριτικα με τα λεφτα που ξοδευω το χρονο δεν εχω δει και κανα ιδιαιτερο saving απο τη βαθμιδα. Εδω μεχρι και τις θεσεις στο αεροπλανο πρεπει να πληρωνουμε αν θελουμε να καθισουμε στις μπροστινες σειρες της economy. Ουτε δωρεαν θεσεις σε ολη την economy δεν εχουν τα χρυσα μελη...
Οσον αφορα τα ασημενια μελη, θα μπορουσαν απλα να περιορισουν τα κουπονια που μπορουν να χρησιμοποιηθουν στο intra shengen της Αθηνας στα 2 απο τα 4, εστω στο gold air lounge, αντι να τα κοψουν τελειως. Τα προνομια της silver βαθμιδας ειναι σχεδον ανυπαρκτα (αν εξαιρεσεις τις 2 αναβαθμισεις το χρονο αν εγκριθουν) εκτος αν δινει κανεις value sta 2 fast lanes...
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Δε λένε:
α) Μέχρι πότε είναι τα extra miles
β) Τα παίρνεις ακόμα κι αν δεν πάς στο lounge (ή πας στο Lufthansa Lounge);
γ) Θα δώσουν μίλα εξαργύρωσης ακόμα κι αν πετάς award; Η ανακοίνωση δεν κάνει διάκριση...
Αυτο που καταλαβαινω ειναι τα εξης:
Α) Μεχρι να επεκταθουν οι εγκαταστασεις τους οποτε θα ειναι παλι δυνατη η εισοδος συμφωνα με τους ορους χρησης.
Β) Μιλαει για ολα τα gold μελη που πετουν απο Αθηνα B gates.
Γ) Οχι γιατι αναφερονται σε "επιπλεον" μιλια. Οταν ταξιδευεις με award δεν παιρνεις καθολου μιλια.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.287
Νομιζω πως ισως κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια. :) Οσοι καταβροχθιζουν τον αμπακο στα lounges δεν σημαινει πως θα ξοδευαν και 50 ευρω για να φανε σε 2-3 εστιατορια του αεροδρομιου. Οι περισσοτεροι εξ ημων θα τη βγαζαμε το πολυ με ενα καφεδακι κ ενα μικρο σνακ, μαξ 10 ευρω, κι αυτο σε λονγκατη αναμονη (προσωπικα οσο δεν ημουν gold μονο νερο επαιρνα στο αεροδρομιο εκτος αν ειχα αναμονη πανω απο 3-4 ωρες κατι σπανιο).. Το βασικο saving που υφισταται ειναι στη 1 δωρεαν αποσκευη βεβαια αν ανταγωνιστες εχουν φτηνοτερα εισιτηρια με αποσκευη, ουσιαστικα χανεται το προνονιο. Κι εγω γουσταρω να ταξιδευω με Aegean αλλα οκ συγκριτικα με τα λεφτα που ξοδευω το χρονο δεν εχω δει και κανα ιδιαιτερο saving απο τη βαθμιδα. Εδω μεχρι και τις θεσεις στο αεροπλανο πρεπει να πληρωνουμε αν θελουμε να καθισουμε στις μπροστινες σειρες της economy. Ουτε δωρεαν θεσεις σε ολη την economy δεν εχουν τα χρυσα μελη...
Οσον αφορα τα ασημενια μελη, θα μπορουσαν απλα να περιορισουν τα κουπονια που μπορουν να χρησιμοποιηθουν στο intra shengen της Αθηνας στα 2 απο τα 4, εστω στο gold air lounge, αντι να τα κοψουν τελειως. Τα προνομια της silver βαθμιδας ειναι σχεδον ανυπαρκτα (αν εξαιρεσεις τις 2 αναβαθμισεις το χρονο αν εγκριθουν) εκτος αν δινει κανεις value sta 2 fast lanes...
Δεν Φέρνω καμία αντίρρηση σε ότι λες. Οι Ισχυρισμοί σου είναι σωστοί. Ο καθένας όπως νομίζει καλύτερα πράττει.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Νομιζω πως ισως κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια. :) Οσοι καταβροχθιζουν τον αμπακο στα lounges δεν σημαινει πως θα ξοδευαν και 50 ευρω για να φανε σε 2-3 εστιατορια του αεροδρομιου. Οι περισσοτεροι εξ ημων θα τη βγαζαμε το πολυ με ενα καφεδακι κ ενα μικρο σνακ, μαξ 10 ευρω, κι αυτο σε λονγκατη αναμονη (προσωπικα οσο δεν ημουν gold μονο νερο επαιρνα στο αεροδρομιο εκτος αν ειχα αναμονη πανω απο 3-4 ωρες κατι σπανιο).. Το βασικο saving που υφισταται ειναι στη 1 δωρεαν αποσκευη βεβαια αν ανταγωνιστες εχουν φτηνοτερα εισιτηρια με αποσκευη, ουσιαστικα χανεται το προνονιο. Κι εγω γουσταρω να ταξιδευω με Aegean αλλα οκ συγκριτικα με τα λεφτα που ξοδευω το χρονο δεν εχω δει και κανα ιδιαιτερο saving απο τη βαθμιδα. Εδω μεχρι και τις θεσεις στο αεροπλανο πρεπει να πληρωνουμε αν θελουμε να καθισουμε στις μπροστινες σειρες της economy. Ουτε δωρεαν θεσεις σε ολη την economy δεν εχουν τα χρυσα μελη...
Οσον αφορα τα ασημενια μελη, θα μπορουσαν απλα να περιορισουν τα κουπονια που μπορουν να χρησιμοποιηθουν στο intra shengen της Αθηνας στα 2 απο τα 4, εστω στο gold air lounge, αντι να τα κοψουν τελειως. Τα προνομια της silver βαθμιδας ειναι σχεδον ανυπαρκτα (αν εξαιρεσεις τις 2 αναβαθμισεις το χρονο αν εγκριθουν) εκτος αν δινει κανεις value sta 2 fast lanes...
Επίσης, έχει να κάνει καθαρά και με την χρήση που κάνει ο καθένας. Δε μιλάω για το χλαπάκιασμα, αλλά για το γεγονός ότι το να είσαι gold μέλος της Aegean παρέχει και τη δυνατότητα να χρησιμοποιείς τα προνόμια σου με τις υπόλοιπες εταιρείες της συμμαχίας. Επομένως, μπορεί να μην είναι απαραίτητο ότι χρησιμοποιείς την Aegean, αλλά μπορείς πχ να πάρεις πτήση της SAS ή της Austrian που να είναι σημαντικά πιο φθηνή από την Aegean και να χρησιμοποιείς τα προνόμια.

Ένας δεύτερος ιδιαίτερα σημαντικός τομέας είναι και οι long-haul πτήσεις. Εδώ και 4 χρόνια έχω πάψει πια να κοιτάζω επιλογές άλλων εταιρειών εκτός Star Alliance. Το να μη πληρώνεις βαλίτσα σε long-haul πτήσεις (σημείωση: δε το παρέχουν όλες οι Star Alliance στα light εισιτήρια), το να έχεις την επιλογή σε τεράστια αχανή αεροδρόμια και να δίνεις την βαλίτσα σου σε 5 λεπτά, να περνάς τον έλεγχο μέσω fast track σε άλλα 5 λεπτά και να έχεις ξεμπερδέψει με χρονοβόρες διαδικασίες σε 10 λεπτά, είναι προνόμιο που δεν αποτιμάται σε χρήματα. Επίσης, πολλές φορές σε πτήσεις μεγαλύτερες των 10 ωρών, το φαγητό μπορεί να είναι αδιάφορο, άγευστο ή λίγο και να βγαίνεις από την πτήση αισθητά πεινασμένος, πας στο lounge και τρως και πίνεις το κρασάκι σου, επίσης πολύ δύσκολο να το αποτυπώσεις σε χρήματα αυτή την ευκολία.

Οπότε έχει να κάνει με τα ταξίδια που κάνει ο καθένας.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.539
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για μένα που σε ένα ταξίδι μπορεί να έχω και 2 stopovers και μπορώ να έχω και συνοδό μαζί το κάθε γεύμα σε lounge μας εξοικονομεί πολλά ευρώ στις πτήσεις. Όταν έχεις stopover 3 ωρών σε ένα αεροδρόμιο κι άλλες 7 σε άλλο μιλάμε για 2 γεύματα ανά άτομο σε αεροδρόμιο (κάποια είναι πανάκριβα), είναι λεφτά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Οταν καποιος εχει ξοδεψει ενα σοβαρο ποσο σε ενα ετος για να παρει βαυθμιδα, ειναι δικαιο να εχει προνομια.
Αλλα δεν περιμενα οτι μετραει τοσο το γευμα, γιατι καμια φορα οι ωρες στο lounge ειναι ακαταλληλες για σαβουρωμα πχ νωρις το πρωι αν ακολουθει μαλιστα και φαι στην πτηση. Οπως ειπε καποιος πρωι πρωι εκτος απο καφε καποιοι δεν αντεχουμε.
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.128
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Οταν καποιος εχει ξοδεψει ενα σοβαρο ποσο σε ενα ετος για να παρει βαυθμιδα, ειναι δικαιο να εχει προνομια.
Αλλα δεν περιμενα οτι μετραει τοσο το γευμα, γιατι καμια φορα οι ωρες στο lounge ειναι ακαταλληλες για σαβουρωμα πχ νωρις το πρωι αν ακολουθει μαλιστα και φαι στην πτηση. Οπως ειπε καποιος πρωι πρωι εκτος απο καφε καποιοι δεν αντεχουμε.
Ναι, αλλά το φαγητό εντός πτήσης κάτω των 4 ωρών είναι συνήθως αθλιο. Οπότε βολεύει να φας κάτι στο lounge και να μην πάρεις τίποτα μετά. Ακόμη και αν δεν θες κάτι βαρύ, ένα φρουτάκι, ένα γιαούρτι η στην τελικά έναν κουλούρι θα το βρεις. Επειδή μένω Γερμανία και συνήθως όταν έρχομαι Ελλαδα, χρησιμοποιώ τη βαλίτσα και θα τσιμπήσω κάτι. Βλέπω ότι με το στάτους γλιτώνω αρκετες εκατοντάδες ευρώ.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.287
mortdecai-charlie-mortdecai.gif


Για μένα που σε ένα ταξίδι μπορεί να έχω και 2 stopovers και μπορώ να έχω και συνοδό μαζί το κάθε γεύμα σε lounge μας εξοικονομεί πολλά ευρώ στις πτήσεις. Όταν έχεις stopover 3 ωρών σε ένα αεροδρόμιο κι άλλες 7 σε άλλο μιλάμε για 2 γεύματα ανά άτομο σε αεροδρόμιο (κάποια είναι πανάκριβα), είναι λεφτά.
Εσύ το τράβηξες αλλά γκραντε. Εκεί κερδίζεις κατοστάρικα.
Μια απλή επιστροφή όμως με βραδινή πτήση για Θεσσαλονίκη, όπου δεν προλαβαίνεις να φας πουθενά αλλά και όταν φτάνεις στο σπίτι είναι πολύ αργά, το σαλόνι λύνει δωρεάν αυτό το πρόβλημα.
Έχει κάτι σουπίτσες και κάτι μακαρόνια με κεφτεδάκια η λουφτβαβε δίπλα όνειρο.
Να μην πω για την επιστροφή από Κωνσταντινούπολη.
Για κάποιον που ταξιδεύει συχνά είναι μεγάλη αποταμίευση.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ένα ταξιδάκι Θεσσαλονίκη Λονδίνο (η οπουδήποτε) μέσω Αθηνών με επιστροφή, στους έχοντες το στάτους είναι περίπου 100 ευρώ εξοικονόμηση πάνε έλα το άτομο, χρησιμοποιώντας τα σαλόνια αντί τους χώρους εστίασης των αεροδρομίων.
100€ το άτομο για φαγητό; Νταξ, αν πας αεροδρόμιο για να φας το βλέπω.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.845
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom