Aeroflot Aeroflot - Νέα, Πληροφορίες & Ερωτήσεις

supergeorge

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Εγώ ταξιδευω σχεδόν πάντα με backpack/laptop και μια carry-on και ένα πολύ μικρό τσαντάκι που έχω μέσα το ταμπλετ το εισιτήριο μου, διαβατήριό κτλ κτλ. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα.
Σε ευχαριστώ για την πληροφορία. Αυτοί μου απάντησαν στο Facebook ότι επιτρέπεται μόνο μια, αλλά προφανώς αφήνουν ανεπίσημα.

Λογικά δε θα έχω πρόβλημα, έτσι και αλλιώς μου περισσεύει μια κενή θέση βαλίτσας.
 

RoDiTiS

Member
Μηνύματα
172
Likes
18
Να τονίσω ότι δεν έχω ταξιδέψει πότε μου με Emirates αλλά με διάφορες άλλες εταιρείες. Ισως, να εννοούσαν ότι δικαιούσαι μια carry-on μαζί σου.
 

Stelios

Member
Μηνύματα
85
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Μελβούρνη...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες :)
Να υπενθυμίσουμε ότι η Emirates από τις 12 Μαρτίου ξεκινάει καθημερινές απευθείας πτήσεις από Αθήνα για το Νιούαρκ των ΗΠΑ με αεροσκάφος 777-300. Το δρομολόγιο θα γίνεται χειμώνα-καλοκαίρι!

EK209 ATH1730 – 2200EWR
EK210 EWR2345 – 1600+1ATH
Μόλις έκλεισα τούτο το δρομολόγιο για Πάσχα :)
Με την πιο φτηνη επιλογή (economy plus νομιζω την έλεγε) τι παίζει με αποσκευές / φαγητό, ξέρει κανείς?
  1. Από ότι κατάλαβα για αποσκευή, πρέπει να σου δίνει:
    • μία δωρεάν 23 κιλών και
    • μία μόνο χειραποσκευή για καμπίνα (όχι δηλαδή και καμπίνας και πλάτης, τουλάχιστον όχι επίσημα)
  2. Για φαγητό δεν κατάλαβα αν σου προσφέρει κανονικά γεύμα στην τιμή ή αν χρεώνεται ξεχωριστά... των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν :p
 

RoDiTiS

Member
Μηνύματα
172
Likes
18
Στελιο, φαγητό θα έχεις κανονικα. Τώρα για την αποσκευή δεν γνωρίζω τι παίζει, ξέρω ότι η Emirates αφήνει 2 αποσκευές αλλά δεν ξέρω λόγω "φτηνου" εισιτηρίου αν αλλάζει κατι. Δεν νομίζω να έχεις θέμα αν πάρεις και τσάντα με λαπτοπ μαζί σου στην καμπινα. Αλλά θα σου πρότεινα να τους πάρεις ένα τηλέφωνο για σίγουρα ή στείλε τους μήνυμα σε Facebook/Twitter συνήθως απαντούν και εκει.
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Γνωρίζει κάποιος σε περίπτωση ακύρωσης εισιτηρίων τι γίνεται; Δλδ για εισιτήρια που έχουν εκδοθεί από πρακτορείο και κόστισαν 1600€ και θες να τα ακυρώσεις τι παίζει; Πληρώνεις κάτι σαν πέναλτι; Στο site είδα για αλλαγές στην οικονομική σε χρεώνουν 50€ και μετά έλεγε επιστροφή χρημάτων 75€ αλλά δεν καταλαβαίνω τι εννοεί!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.426
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Γνωρίζει κάποιος σε περίπτωση ακύρωσης εισιτηρίων τι γίνεται; Δλδ για εισιτήρια που έχουν εκδοθεί από πρακτορείο και κόστισαν 1600€ και θες να τα ακυρώσεις τι παίζει; Πληρώνεις κάτι σαν πέναλτι; Στο site είδα για αλλαγές στην οικονομική σε χρεώνουν 50€ και μετά έλεγε επιστροφή χρημάτων 75€ αλλά δεν καταλαβαίνω τι εννοεί!
Προφανώς θα πρέπει να ρωτήσεις το πρακτορείο, να διαβάσεις τους όρους του εισιτηρίου που έχεις αγοράσει και του πρακτορείου.
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Σωστα! Αχ δεν το σκεφτηκα! Αν υπαρχει καποιος που να εχει κανει ακυρωση στο εισιτηριο του παρολαυτα θα ηθελα ν μου πει την εμπειρια του! Ευχαριστω!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.426
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σωστα! Αχ δεν το σκεφτηκα! Αν υπαρχει καποιος που να εχει κανει ακυρωση στο εισιτηριο του παρολαυτα θα ηθελα ν μου πει την εμπειρια του! Ευχαριστω!
Και πιστεύεις ότι το τι θα σου πει ο καθένας εδώ μέσα είναι πιο αξιόπιστο από αυτά που σου έγραψα;
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Για να ειμαι ακριβής. Κλεισαμε με πρακτορειο με emirates και οντως ηταν η ιδια τιμή που υπηρχε κ στο ιντερνετ. Μας εκλεισε πακετο με ξενοδοχειο. Εντελως κατα τυχη κ μετα που εκδοθηκαν τα εισιτηρια εσκασε μια προσφορα της delta τελυταια στιγμή.0 Κατοπιν συννενοησης Μας ακυρωσε της emirates και μας ειπε οτι υπαρχει penalti 150 ευρω το ατομο για την ακυρωση. Απο ολη την φαση ομως κερδισαμε ακομη και με το πεναλτι 400 ευρω στο συνολο.

Απλα επειδη μου φανηκαν αρκετα 150 ευρω το ατομο ειπα να ρωτησω κ εδω αν εχει καποιος κατι υποψιν του.... Αν αυτο που γραφει στο site της emirates επιστροφή 75€ Σημαινει για επιστροφη χρηματων ανα εισιτηριο πληρωνεις 75€ τοτε Βγαζει νοημα το 150αρι. Δεν μπορω να ρωτησω τοσες πολές λεπτομερειες τον ανθρωπο ειναι γνωστος του αντρα μου. Αυταααααα
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.426
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μάλιστα. Θα μπορούσες να είχες γράψει αυτό το μήνυμα από την αρχή. Όλα έχουν να κάνουν με τον τύπο του ναύλου που είχατε αγοράσει (και από το αν το πρακτορείο χρέωσε την υπηρεσία της ακύρωσης που πραγματοποίησε - μάλλον τέτοια χρέωση δεν υπήρξε). Φαντάζομαι ότι ποτέ δεν πήρατε τα εισιτήρια στα χέρια σας, γι' αυτό δεν τον γράφεις;
Κατ' άλλα μάλλον έχεις δώσει την απάντηση μόνη σου.
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Αγαπητη @katkats ειπα να μην μακρυγορησω και αν μπορουσε καποιος να μου εξηγησει τι σημαινουν οι ενδειξεις στους ορους εισιτηριων που βρηκα απο το site της emirates. Τα εισιτηρια ηταν ετοιμα να παμε να τα παρουμε. Τυχαια ανακαλυψα εγω τον ναυλο καθως κατι κοιτουσα. Την μια μερα υπηρχε την προηγουμενη οχι. Τωρα οπως καταλαβαινω, οτι κ να γραψω όπως κ να το γραψω προβληματικο θα ειναι!!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.426
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ωραίο είναι να αρπαζόμαστε χωρίς λόγο, αλλά μήπως θα πρέπει κάποια στιγμή να ερχόμαστε και στη θέση εκείνου που θέλει να μας βοηθήσει; Πρέπει να είμαστε σαφείς και αναλυτικοί. Δεν είναι ο άλλος στο μυαλό σου.
Σου λέω για τον τύπο ναύλου. Όχι για τον ναύλο. Ξέρεις ποιος ήταν; Από τα συμφραζόμενα και επειδή ασχολήθηκα μόνη μου για την ερώτησή σου, καταλαβαίνω ότι είναι ο economy flex. Δεν μου τον έδωσες όμως εσύ. Αν είναι αυτός, η χρέωση είναι σωστή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom