Africam

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Η africam είναι μια live streaming camera (με επιλογή ανάμεσα σε 4 διαφορετικές κάμερες) που δείχνει τα συμβαίνοντα σε κάποια wildlife hotspots της Νότιας Αφρικής. Η πρώτη και πιο δημοφιλής ανάμεσα στις 4 κάμερες είναι εκείνη που δείχνει το νερόλακο Nkorho Pan, στο συνορεύον με το Kruger καταφύγιο Sabi Sands. Υπάρχουν και ενημερώσεις μέσω twitter όποια στιγμή εμφανίζονται ζώα στις κάμερες. Τώρα βλέπω κάποια ιμπάλα να βόσκουν στο βάθος και κατά καιρούς έχω πετύχει πάρα πολλά διαφορετικά ζώα, μεταξύ των οποίων όλα τα Big-5. Εξίσου αν όχι περισσότερο συναρπαστικός από την εικόνα είναι και ο ήχος που μας μεταφέρει κατευθείαν στην ατμόσφαιρα του νοτιαφρικάνικου bush!

Για τους λάτρεις της άγριας ζωής της Αφρικής αυτή η κάμερα είναι πολύτιμη!

www.africam.com
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Υπέροχο! Θ' αφήσω τον ήχο ανοιχτό όσο δουλεύω......

(τέλεια τα ιμπάλα...άντε, κάποια μέρα θα με δείτε κι εμένα μέσα από κάποια κάμερα!!!!:clap::clap::clap:)
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Πω Πω από τα καλύτερα!! Μπράβο micmic για την ενημέρωση, μπράβο Rosa για την εξαίσια ιδέα να το έχεις για background noises!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Απίστευτο!!! Καταπληκτικό!!! Υπέροχο!!!:clap::clap::clap:

Άντε παρηγοριά στον άρρωστο... Μέχρι να καταφέρω να κάνω κανένα ταξιδάκι εκεί κάτω, ας ονειρεύομαι τουλάχιστον βλέποντας τις συναρπαστικές εικόνες που μας μεταφέρουν οι κάμερες από τους νερόλακκους.
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
Αχ πόσο συμφωνώ με την Bahari...
Σ' ευχαριστώ micmic.
Πάω αμέσως να δω κι εγώ....
 

Euphemia

Member
Μηνύματα
40
Likes
73
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΒΑ διάπλους
Micmic, ούτε μέρα δεν έχει περάσει από τότε που είδα το post σου και οφείλω να πω ότι μου έκανες μεγάλη ζημιά με την Africam. Δεν μπορώ να συγκεντρωθώ, δεν μπορώ να δουλέψω γιατί έχω ανοιχτά όλα τα παράθυρα με τις κάμερες, δεν μπορώ να κάνω τίποτα γιατί με τον παραμικρό έντονο ήχο, τρέχω από την άλλη άκρη του σπιτιού για να δω τους ελέφαντες ή τα buffalos (σήμερα μεσημέρι) τώρα ένα όρνεο, μαύρο με άσπρο κεφάλι, πάνω σε ένα κλαρί, ακριβώς στο κέντρο του νερόλακκου και η κάμερα έχει εστιάσει πάνω του... το σούρουπο θα ακούσω τα αγαπημένα μου γκέκο και το βράδυ θα κοιμηθώ παρέα με τα πουλιά... Έχω αποσυντονιστεί τελείως... και μ' αρέσει!
Σ' ευχαριστώ Micmic
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Micmic, ούτε μέρα δεν έχει περάσει από τότε που είδα το post σου και οφείλω να πω ότι μου έκανες μεγάλη ζημιά με την Africam. Δεν μπορώ να συγκεντρωθώ, δεν μπορώ να δουλέψω γιατί έχω ανοιχτά όλα τα παράθυρα με τις κάμερες, δεν μπορώ να κάνω τίποτα γιατί με τον παραμικρό έντονο ήχο, τρέχω από την άλλη άκρη του σπιτιού για να δω τους ελέφαντες ή τα buffalos (σήμερα μεσημέρι) τώρα ένα όρνεο, μαύρο με άσπρο κεφάλι, πάνω σε ένα κλαρί, ακριβώς στο κέντρο του νερόλακκου και η κάμερα έχει εστιάσει πάνω του... το σούρουπο θα ακούσω τα αγαπημένα μου γκέκο και το βράδυ θα κοιμηθώ παρέα με τα πουλιά... Έχω αποσυντονιστεί τελείως... και μ' αρέσει!
Σ' ευχαριστώ Micmic
Καλή αφορμή να πας να τα δεις και να τα ακούσεις από κοντά.
 

Euphemia

Member
Μηνύματα
40
Likes
73
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΒΑ διάπλους
Η Ν. Αφρική και η ακοή...

Έχω πάει ήδη δύο φορές στο Etosha της Ναμίμπια, επίσης έχω κάνει ένα τρεκ εβδομάδας στη Damaraland που σημαίνει ότι κοιμόμουν έξω, μαζί με όλους αυτούς τους ήχους. Γι' αυτό τους έχω αγαπήσει και μου θυμίζουν αυτά και ΟΛΑ τα άλλα που με περιμένουν... :rolleyes: όταν ξαναμπορέσω να πάω, αυτή τη φορά Ν. Αφρική ή Τανζανία.
Α, και κάτι ακόμα, είναι εντυπωσιακό μας επηρεάζει η ακοή... η αίσθηση που λειτουργεί πρώτη στο έμβρυο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.752
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom