Γενικά Air-euro-trip...???

Κλειω!

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Καλησπερα σας! Λεγομαι Κλειω, ειναι η πρωτη φορα που γραφω εδω και ειμαι πολυ ενθουσιαμενη! Διαβαζω τις ιστοριες απο τα ταξιδια σας και ταξιδευω και εγω μαζι σας! Μου αρεσουν πολυ τα ταξιδια αν και δεν εχω παει πολλα. Ιταλια, Πολωνια, Βουλγαρια, και λιγακι Τουρκια. Γενικα θελω να κανω πολλα ακομα πρωτα ο θεος. Μερικα ονειρεμενα ταξιδια μου θα ηταν η Κινα, και η Ισλανδια. Σε αυτο το μηνυμα θα ηθελα λοιπον να σας ρωτησω κατι που σκεφτομαι με την παρεα μου να κανω και δεν ξερω αν ειναι λιγο χαζομαρα. Λεμε σε κανα μηνα να μπουμε στο ιντερνετ να βρουμε την πιο φθηνη πτηση για το καλοκαιρι απο αθηνα για εξωτερικο, απο εκει την φθηνοτερη πτησησ για μια αλλη πολη του εξωτερικου...και αυτο για περιπου τρεις πολεις σε περιπου 10 μερες...Ηθελα λοιπον να ρωτησω..αξιζει? Θα προλαβουμε να δουμε τιποτα? Μηπως βγει πιο ακριβο απο τραινο η απο αυτοκινητο? Σας ευχαριστω πολυ!!!!!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.408
Likes
14.383
Για να γίνει σύγκριση δεν θα πρέπει πρώτα να ξέρεις τις τιμές των αεροπορικών;Φαντάζομαι ότι θα πάτε σε πόλεις που δεν έχετε πάει άλλη φορά.Για άλλες πόλες οι 3 μέρες είναι απλά ικανοποιητικές.Για άλλες δεν φτάνουν.Εξαρτάται από την πόλη.
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Συνήθως αν μπείτε περίπου 4-6 εβδομάδες πριν να πετάξετε βρίσκετε πραγματικά καλές τιμές. Ένας μήνας που έχει πάντοτε καλές τιμές είναι ο Ιούνιος. Για Ιούλιο και Αύγουστο ειδικά η πτήση της επιστροφής στην Ελλάδα μερικές φορές μπορεί να κοστίσει επειδή γίνεται χαμός από τουρίστες. Από εκεί και πέρα πρέπει να υπολογίσετε και τα μεταφορικά που έχετε από και προς τα αεροδρόμια. Ειδικά οι low cost εταιρείες χρησιμοποιούν μερικές φορές αεροδρόμια που είναι αρκετά μακριά από την πόλη προορισμού. Ως εκ τούτου εφόσον είστε χαλαροί στον προορισμό εγώ θα σας πρότεινα να βρείτε ένα αεροδρόμιο για να ξεκινήσετε και ένα αεροδρόμιο για να γυρίσετε. Μετά απλά ενώστε τις τελείες από το ένα μέρος στο άλλο. Είτε με λεωφορείο, είτε με τρένο, είτε με ωτοστόπ ή οτιδήποτε. Επίσης έτσι σας δίνεται και η δυνατότητα να επιλέξετε πόλεις ανάλογα με το μπάτζετ σας. Γενικά όσο πιο ανοικτοί είστε σε ημερομηνίες και τύπους καταλυμάτων μπορείτε να περάσετε και καλά και φθηνά!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.115
Likes
41.395
Συνήθως αν μπείτε περίπου 4-6 εβδομάδες πριν να πετάξετε βρίσκετε πραγματικά καλές τιμές.
Αυτο δεν ισχυει και για αναχωρηση απο Ελλαδα το καλοκαιρι επισης, εκτος απο την επιστροφη. Ταξιδευω συστηματικα τα καλοκαιρια και εκτος απο Ιουνιο, οι τιμες εχουν παρει την ανηφορα προ πολλου.
Οι τιμες για Σόφια φέτος ειναι ιδιαιτερα χαμηλες (10-20 ευρω ανα σκελος). Απο εκει θα βρειτε πολλους προορισμους εξαιρετικα φτηνα. Δεν υπαρχει περιπτωση να βγει πιο ακριβα απο τρενο η αυτοκινητο. Με 20-30 ευρω δεν διασχιζεις τη μιση Ευρωπη.
 
Last edited:

Stefsjourney

Member
Μηνύματα
30
Likes
272
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
'Εχω κάνει Λισαβόνα, Πόρτο, Βρυξέλλες, Πολωνία σε 10 μέρες.
Ήταν κουραστικό ; Ναι.
Άξιζε; Σίγουρα ναι!

Εαν σου αρέσει να είσαι διαρκώς σε κίνηση και είσαι flexible για οτιδήποτε προκύψει στην πορεία ή αν είσαι περιπετειώδης θα σου αρεσει. Μπορείς όταν φτάσεις στην άλλη χώρα να συνεχίσεις με λεωφορείο στις υπόλοιπες πόλεις, είναι πολύ πιο οικονομικό! :)
 

Κλειω!

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Σας υπερευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας! Ενδιαφερουσες ευρωπαικες πολεις που γυρνιουνται σε 3-4 ημερες?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.115
Likes
41.395
Δεν εχω βρει καποια πολη που να μην ειναι ενδιαφερουσα. Αλλαζει μονο το αν θα μεινεις μια μερα ή τρεις πχ. Βρες φτηνα εισιτηρια απο πολη σε πολη και σου λεμε τι να προτιμησεις.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.115
Likes
41.395
Παρισι, Βαρκελωνη, Λονδινο, Δουβλινο, Αμστερνταμ, Βρυξελλες, Βουδαπεστη, Μαδριτη, γενικα Κροατια....Δεν εχουμε σκεφτει κατι συγκεκριμενο...γενικα ρωταω ποιες απο αυτες τις πολεις γυρνιουνται σε περιπου 3 μερες?
Εκτος απο Παρισι και Λονδινο, ολες οι αλλες ευρωπαικες πολεις εξερευνωνται σε 3 μερες. Οι περιορισμοι που εχετε, αν καταλαβα καλα, ειναι οικονομικοι.
Ειχατε πει οτι θα παιρνετε την φτηνοτερη πτηση απο καθε αεροδρομιο. Ακομη κι αν σου πω οτι η Λισαβωνα ειναι υπεροχη και παμφθηνη (που ειναι) όπως και η Μαδριτη, αν η πτηση ειναι πανακριβη, δεν θα μπορεσετε να πατε.
Αν βρειτε παμφθηνη πτηση για Δουβλινο ή Αμστερνταμ, οι τιμες για διαμονη και το φαγητο ειναι στο θεό, αρα δεν θα βγειτε οικονομικα.
Αρα πιστευω οτι ξεκινας λαθος την αναζητηση σου. Βρες φτηνες πτησεις και ρωτα μας μετα ποια απο αυτες να επιλεξεις και για ποσες μερες αντεχεις και το κοστος της καθε πολης
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.224
Likes
5.767
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Βρυξέλλες, ίσως και Δουβλίνο. Γενικά εγώ θα προτιμούσα μικρότερες πόλεις αν ήταν να κάνω κάτι τέτοιο.
 

Κλειω!

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Υπαρχει καποια διαδρομη που εσεις εχετε κανει εντος Ευρωπης σε περιπου δεκα μερες με σχετικα οικονομικο budget ...? Ειτε με τραινο ειτε με αεροπλανο?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.115
Likes
41.395
Για 10ημερο και οικονομικο θα προσανατολιζομουν στην Ιβηρικη, το τριγωνο Μαδριτη, Λισαβωνα, Πορτο και ενδιαμεσες πολεις.
Τρενο και οικονομικο ταξιδι δεν ταυτιζονται. Ειναι ακριβα, εκτος αν μιλαμε για διαδρομες μιας ωρας. Σιγουρα θα καταληξεις σε λεωφορεια η αεροπλανα για να βγει οικονομικα. Δες εδω https://www.flixbus.com/bus-routes
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.710
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom