Airbnb

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
836
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Παιδια σας παρακαλω λιγο τα φωτα σας !!!
Εχω κλεισει και ολοκληρωσει για πρωτη φορα δωματιο (Αθηνα) μεσω aibnb ειμαι φανατικος και υποστηρικτης της αλλης λυσης και μεριδας των ταξιδιωτων για 15 χρονια (ΒΟΟΚΙΝG) αλλα δεν θα μπορεσω να ταξιδεψω λογω εκτακτου γεγονοτος.
Η παρεα μου ομως επιθυμει να συνεχισει η ιδια το ταξιδι και διαμονη 2ημερου στο κεντρο.....
Η ιδιοκτητρια δεν δεχεται να επισκεφτει το δευτερο ατομο το δωματιο αν δεν ειμαι εγω ζηταει ακυρωση και επιστροφη χρηματων το οποιο μπορω να επιτυχω ΔΩΡΕΑΝ μεχρι τωρα.
Το θεμα ειανι οτι το δευτερο ατομο δεν γωνριζει καν την διαδικασια και τον τροπο να κλεισει το ιδιο δωματιο μεσω της πλατφορμας!

Τι μου προετεινετε?
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Παιδια σας παρακαλω λιγο τα φωτα σας !!!
Εχω κλεισει και ολοκληρωσει για πρωτη φορα δωματιο (Αθηνα) μεσω aibnb ειμαι φανατικος και υποστηρικτης της αλλης λυσης και μεριδας των ταξιδιωτων για 15 χρονια (ΒΟΟΚΙΝG) αλλα δεν θα μπορεσω να ταξιδεψω λογω εκτακτου γεγονοτος.
Η παρεα μου ομως επιθυμει να συνεχισει η ιδια το ταξιδι και διαμονη 2ημερου στο κεντρο.....
Η ιδιοκτητρια δεν δεχεται να επισκεφτει το δευτερο ατομο το δωματιο αν δεν ειμαι εγω ζηταει ακυρωση και επιστροφη χρηματων το οποιο μπορω να επιτυχω ΔΩΡΕΑΝ μεχρι τωρα.
Το θεμα ειανι οτι το δευτερο ατομο δεν γωνριζει καν την διαδικασια και τον τροπο να κλεισει δωματιο μεσω της πλατφορμας!

Τι μου προετεινετε?
Είναι πολιτική του Airbnb να μην κλείνεις διαμονή για άλλους χωρίς να μένεις και εσύ μαζί. Κάνε ένα νέο προφίλ για τον συνταξιδιώτη σου και κλείσε του από εκεί δωμάτιο.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Να ρωτήσω κάτι ως τελείως άσχετη με airbnb αλλά που ίσως χρειαστεί στο μέλλον??

Αν γραφτείς αλλά το προφίλ σου δε δείχνει να έχεις προηγούμενες διαμονές και επομένως κριτικές από άλλους hosts, οι host γενικά σε δέχονται ως newbie ή κάνουν τους δύσκολους?? Γιατί είδα ότι στέλνεις αίτημα ("δεχθείτε με πλιζ") κ δε κλείνεις απευθείας όπως με booking
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.966
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Να ρωτήσω κάτι ως τελείως άσχετη με airbnb αλλά που ίσως χρειαστεί στο μέλλον??

Αν γραφτείς αλλά το προφίλ σου δε δείχνει να έχεις προηγούμενες διαμονές και επομένως κριτικές από άλλους hosts, οι host γενικά σε δέχονται ως newbie ή κάνουν τους δύσκολους?? Γιατί είδα ότι στέλνεις αίτημα ("δεχθείτε με πλιζ") κ δε κλείνεις απευθείας όπως με booking
Η δυνατότητα απευθείας κράτησης, έχει να κάνει με το εάν έχει ενεργοποιήσει τη συγκεκριμένη εντολή στο προφίλ του ο ιδιοκτήτης. Δεν έχει σημασία δηλαδή αν εσύ ως πελάτης είσαι νέος η παλιός με πολλές κριτικές. Κάποιοι ιδιοκτήτες λειτουργούν με αιτήματα και κάποιοι με απευθείας κρατήσεις.
 

depo

Member
Μηνύματα
64
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βερόνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
νησί του Πάσχα
Να ρωτήσω κάτι ως τελείως άσχετη με airbnb αλλά που ίσως χρειαστεί στο μέλλον??

Αν γραφτείς αλλά το προφίλ σου δε δείχνει να έχεις προηγούμενες διαμονές και επομένως κριτικές από άλλους hosts, οι host γενικά σε δέχονται ως newbie ή κάνουν τους δύσκολους?? Γιατί είδα ότι στέλνεις αίτημα ("δεχθείτε με πλιζ") κ δε κλείνεις απευθείας όπως με booking
Εξαρτάται από τη διαθεσιμότητα. Ως host προτιμώ καινούριους επισκέπτες χωρίς κριτικές αντί να είναι άδειο το airbnb. Βέβαια το ίδιο ισχυεί και με επισκέπτες, θα ήθελαν να πάνε σε καινούριο airbnb ή ξενοδοχείο χωρίς κριτικές; Εν τέλει κάποιος πρέπει να δοκιμάσει κάτι καινούριο, ώστε να υπάρξουν κριτικές.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.333
Likes
4.949
Θα πρέπει να τους απαγορέψει η ΕΕ να παίρνουν χρήματα πριν το τέλος της δωρεάν ακύρωσης (εφόσον υπάρχει,) η έστω μερικές μέρες πριν.
Εφόσον μπορούν να κάνουν προ έγκριση ή επιβεβαίωση κάρτας, ας αρκεστούν μόνο σε αυτό.
Αντιθέτως διαχειρίζονται τεράστια ποσά για μεγάλα χρονικά διαστήματα δωρεάν εις βάρος των φιλοξενούμενων και των ιδιοκτητών, χωρίς κανένα όφελος για τον επισκέπτη και χωρίς να τα αποδώσουν αμέσως στους ιδιοκτήτες ενοικιαζόμενων παρά μονό μετά το τέλος της διαμονής. Λειτουργεί πλέον σαν τράπεζα.
Χάρη τους κάνουμε εμείς δίνοντας τους τα χρήματα μας πολύ πριν τη διαμονή.
Δεν μπορώ να καταλάβω ποιος ο λόγος να ζητάνε προπληρωμή σε μια κράτηση με δωρεάν ακύρωση, από τη στιγμή που όταν κάποιος ακυρώσει επιστρέφουν τα χρήματα.
 

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνια
Θα πρέπει να τους απαγορέψει η ΕΕ να παίρνουν χρήματα πριν το τέλος της δωρεάν ακύρωσης (εφόσον υπάρχει,) η έστω μερικές μέρες πριν.
Εφόσον μπορούν να κάνουν προ έγκριση ή επιβεβαίωση κάρτας, ας αρκεστούν μόνο σε αυτό.
Αντιθέτως διαχειρίζονται τεράστια ποσά για μεγάλα χρονικά διαστήματα δωρεάν εις βάρος των φιλοξενούμενων και των ιδιοκτητών, χωρίς κανένα όφελος για τον επισκέπτη και χωρίς να τα αποδώσουν αμέσως στους ιδιοκτήτες ενοικιαζόμενων παρά μονό μετά το τέλος της διαμονής. Λειτουργεί πλέον σαν τράπεζα.
Χάρη τους κάνουμε εμείς δίνοντας τους τα χρήματα μας πολύ πριν τη διαμονή.
Δεν μπορώ να καταλάβω ποιος ο λόγος να ζητάνε προπληρωμή σε μια κράτηση με δωρεάν ακύρωση, από τη στιγμή που όταν κάποιος ακυρώσει επιστρέφουν τα χρήματα.
Για να μην βάζουν από την τσέπη τους λεφτά,και να τρέχουν την εταιρία τους με ξένο χρήμα είναι γνωστή η τακτική τους καιρό τώρα.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.333
Likes
4.949
Για να μην βάζουν από την τσέπη τους λεφτά,και να τρέχουν την εταιρία τους με ξένο χρήμα είναι γνωστή η τακτική τους καιρό τώρα.
Μα εδώ το πράγμα ξεφεύγει. Βάζουν και μεσάζοντα. Δεν πρέπει κάποια ρυθμιστική αρχή να τους βάλει χέρι αφού πλέον συμπεριφέρονται περισσότερο σαν τράπεζα πάρα σαν εταιρία διαμεσολάβησης για ενοικίαση καταλυμάτων. Και τι θα γίνει σε περίπτωση μπαμ; Τα χρηματικά ποσά όπως καταλαβαίνεις είναι τεράστια σε παγκόσμιο επίπεδο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.492
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom