Airbnb

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τελείως αντίθετη εμπειρία!
Το Ιούνιο στη Ρώμη η booking με έστειλε σχετικά άμεσα σε άλλο κατάλυμα σχεδόν με τριπλάσια τιμή χωρίς κανένα πρόβλημα.
Πριν 4-5 χρόνια η Airbnb στο Βερολίνο με άφησε να ψάχνω μόνος μου για ξενοδοχείο καθώς ο καλός Γερμανός ιδιοκτήτης είχε πιει και δεν μπορούσε να έρθει να ανοίξει. Και φυσικά μου επέστρεψε τα χρήματα για την βραδυά που έχασα σύμφωνα με την τιμή του διαμερίσματος και όχι του ξενοδοχείου που πλήρωσα.
Nαι, η αλλαγή στην πολιτική της airbnb είναι πρόσφατη, σίγουρα πολύ πιο πρόσφατη από πριν 4 χρόνια, μπορεί να είναι και λιγότερα από 2. Όπως φέτος άλλαξαν προς το (απίστευτα) καλύτερο την πολιτική για αποζημίωση του ιδιοκτητη σε περίπτωση ζημιάς από πλευράς του πελάτη, είναι πολύ πρόσφατο, γενικώς βελτιώνονται με φοβερή ταχύτητα, δε μοιάζει καθόλου με την εταιρεία που ήταν προ διετίας. Στην Κούβα πληρώνει τους ιδιοκτήτες μετρητοίς :oops: (ναι, με ντελίβερι!!!) και μάλιστα σε όρους μαύρης αγοράς.

Ξεφεύγουμε από το θέμα, αλλά για μένα τη χειρότερη πολιτική την είχε η expedia, η όποια αποζημίωση ήταν... εκπτωτικό δικό τους κουπόνι και μάλιστα με ημερομηνία λήξης ΚΑΙ υποχρέωση να κάνω κράτηση από κάποιο ποσό και πάνω :haha: . Μοναδικοί!

Δεν έχω κανένα λόγο να αφμισβητήσω τι λες για το 2010 @ToTheMoonAndBack .

Μειονέκτημα για μένα στη booking το πόσες φορές έχω διπλοχρέωση, είναι κουραστικό, δε μου έχει τύχει ποτέ στην airbnb. Αντίθετα, μεγάλο μειονέκτημα στην airbnb ότι δεν επιτρέπεται να κλείσω δωμάτιο για άλλον. Πχ για Κουβανούς φίλους που δεν επιτρέπεται να έχουν προφίλ, ή για τον παππού μου που δεν το έχει με τις πλατφόρμες, δεν μπορώ να τους κάνω κράτηση μέσω του δικού μου προφίλ (μπορώ, αλλά απαγορεύεται).

Νομίζω ότι ξεφεύγει το θέμα, γιατί έπρεπε να μιλάμε για τη Νέα Υόρκη. ας τα μεταφέρει ένας mod.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.011
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
φαντάζομαι ότι δεν είναι στην κρίση του αλλά θέμα της πολιτικής ακύρωσης ρου καταλυματος που επέλεξες.
Ναι σχεδον ολα οσα με ενδιεφεραν ζητουσαν 50% προκαταβολη. Ομως το site δεν οριζει το ποτε θα γινει η χρεωση. Το αν γινει αμεσα ή κοντα στην ημερομηνια της κρατησης, λογικα ειναι θεμα ιδιοκτητη. Αυτο εννοω. Στην περιπτωση μου παντως, ολοι εκμεταλευτηκαν τη δυνατοτητα για αμεση χρεωση.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
η aibnb διαχειρίζεται όλες τις πληρωμές. δεν είπα το αντίθετο. αλλά σε χρεώνει και κρατάει τα χρήματα σου ακόμα και αν την κράτηση την έχεις κάνει ένα χρόνο πριν.
ακόμα και να έχεις δικαίωμα ακύρωσης.
Εχθές έκανα 6 διαφορετικές κρατήσεις, δε με χρέωσε τίποτε απολύτως και φεύγω σε 10 μέρες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Και σχεδον ολα ζητουσαν 50% προκαταβολη. Ομως το site δεν οριζει το ποτε θα γινει η χρεωση. Το αν γινει αμεσα ή κοντα στην ημερομηνια της κρατησης, λογικα ειναι θεμα ιδιοκτητη. Αυτο εννοω. Στην περιπτωση μου παντως, ολοι εκμεταλευτηκαν τη δυνατοτητα για αμεση χρεωση.
Δε νομίζω ότι είναι θέμα ιδιοκτήτη, ο ιδιοκτήτης δεν κάνει τις χρεώσεις στην airbnb, δεν έχει καν πρόσβαση στα στοιχεία της κάρτας σου. Αν σε χρέωσε κάποιος είναι η πλατφόρμα. Ο ιδιοκτήτης πληρώνεται από την πλατφόρμα πολύ κοντά στην άφιξή σου, συνήθως 24 ώρες πριν (πάλι έχει να κάνει με την πολιτική ακύρωσης).
 
D

Delmem38110

Guest
Εχθές έκανα 6 διαφορετικές κρατήσεις, δε με χρέωσε τίποτε απολύτως και φεύγω σε 10 μέρες.
μήπως ρε Γιώργο αυτό με τις χρεώσεις έχει να κάνει και με το που μένεις. στην προκειμένη περίπτωση Κούβα; γιατί εδώ κρατάει το 50% με το που κάνεις τη κράτηση. και σου δίνει μάλιστα και την επιλογή. θέλεις να πληρώσεις τώρα όλο το ποσό λέει, η θέλεις να δώσεις 100 ευρω τώρα και τα υπόλοιπα 100 στις τάδε του μηνός..
υπάρχουν και καταλύματα που ζητάνε λιγότερα αλλα όλα ζητάνε. δεν υπάρχει κράτησης χωρίς να πληρώσεις.
αυτοί διαχειρίζονται δις που είναι στον αέρα. δεν τους ανήκουν γιατί πρέπει να πάνε στους ιδιοκτήτες αλλά τα αποδίδουν αν δεν κάνω λάθος στο τέλος της κράτησης,
και πρέπει να τα έχουν διαθέσιμα αμέσως σε περίπτωση που κάνει ακύρωση ο επισκέπτης.
είναι φούσκα. μια ακόμα πανδημία και σκάσανε.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να ξαναπώ ότι συζητάμε ωραίο θέμα, αλλά είμαστε εκτός θέματος, ας τα μεταφέρει κάποιος ήρωας mod, έχουμε μαμήσει το θέμα των ανθρώπων που ενδιαφέρονται να διαβάσουν για τη Νέα Υόρκη.

μήπως ρε Γιώργο αυτό με τις χρεώσεις έχει να κάνει και με το που μένεις. στην προκειμένη περίπτωση Κούβα;
Όχι γιατί
1ον οι Κουβανοί και οι κάτοικοι Κούβας δεν έχουν δικαίωμα να κάνουν κρατήσεις στην airbnb
2ον εμφανίζομαι ως κάτοικος Ελλάδος στο προφίλ μου.
γιατί εδώ κρατάει το 50% με το που κάνεις τη κράτηση. και σου δίνει μάλιστα και την επιλογή. θέλεις να πληρώσεις τώρα όλο το ποσό λέει, η θέλεις να δώσεις 100 ευρω τώρα και τα υπόλοιπα 100 στις τάδε του μηνός..
Τι να πω, δεν το ξέρω, δε μου έχει ζητήσει ποτέ τίποτε, τώρα το συζητάω και με άλλους 3 που είμαστε παρέα, ούτε αυτοί έχουν πληρώσει ποτέ προκαταβολή σε airbnb, κάτοικοι Ελλάδος όλοι.

αυτοί διαχειρίζονται δις που είναι στον αέρα. δεν τους ανήκουν γιατί πρέπει να πάνε στους ιδιοκτήτες αλλά τα αποδίδουν αν δεν κάνω λάθος στο τέλος της κράτησης,
και πρέπει να τα έχουν διαθέσιμα αμέσως σε περίπτωση που κάνει ακύρωση ο επισκέπτης.
είναι φούσκα. μια ακόμα πανδημία και σκάσανε.
Στο μεταξύ έχουν τρελή ανάπτυξη, φοβερές νέες επενδύσεις (αυτή τη στιγμή προσλαμβάνουν εκατοντάδες άτομα, πολλές δεκάδες από αυτούς στην Ελλάδα) η μετοχή τους είναι σε άνοδο κι έχουν και πολύ μεγάλο cash flow, ενώ τα πήγαν καλύτερα από τις άλλες πλατφόρμες στην πανδημία. Με δεδομένο ότι οι υπηρεσίες που προσφέρουν είναι πολύ περισσότερες από έναν απλό μεσάζοντα τύπου booking (από διαχείριση του σπιτιού μέχρι διαχείριση ξεχωριστής πλατφόρμας για κολοσσιαία events με εκατομμύρια διανυκτερεύσεις τύπου ΟΑ, Μουντιάλ προσφυγικές κρίσεις κλπ), όχι δε σκάνε, θα τους έχουμε για πολύ καιρό ακόμη, δεν προκύπτει από κάπου αυτό που λες.
 
D

Delmem38110

Guest
όχι δε σκάνε, θα τους έχουμε για πολύ καιρό ακόμη, δεν προκύπτει από κάπου αυτό που λες.
είναι οικονομικό μοντέλο που βασίζετε στην συνεχόμενη ροή χρημάτων που θα αποδοθούν βδομάδες η και μήνες μήνες μετά στον τελικό αποδέκτη.
στο μεσοδιάστημα τα διαχειρίζονται όπως τους ευχαριστεί.
αν κάνουν μια πολύ ακριβή επένδυση, έρθει μια πανδημία η οτιδήποτε άλλο και δεν θα μπορέσουν να αντεπεξέλθουν στις επιστροφές θα σκάσουν με απλά ελληνικά.
η προμήθεια που κρατάνε είναι σεβαστή αλλά τους φτάνει;
έχουν γίνει τερατοτεραστιοι. αλλά έχεις δίκιο έχουμε ξεφύγει.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δε νομίζω ότι είναι θέμα ιδιοκτήτη, ο ιδιοκτήτης δεν κάνει τις χρεώσεις στην airbnb, δεν έχει καν πρόσβαση στα στοιχεία της κάρτας σου. Αν σε χρέωσε κάποιος είναι η πλατφόρμα. Ο ιδιοκτήτης πληρώνεται από την πλατφόρμα πολύ κοντά στην άφιξή σου, συνήθως 24 ώρες πριν (πάλι έχει να κάνει με την πολιτική ακύρωσης).
Ο ιδιοκτήτης πληρώνεται την επομένη της ημερομηνίας άφιξης (εκτός κι αν έχει επιλέξει να πληρώνεται αργότερα). Αυτό σαν δικλείδα ασφαλείας σε περίπτωση που ο επισκέπτης δεν βρει κατάλυμα ή βρει κάτι διαφορετικό από το listing ή υπάρχει πολύ βρωμιά ή τεχνικά προβλήματα που καθιστούν τη διαμονή του αδύνατη.
 

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Τώρα το μεγάλο ερώτημα ,γιατί rbnb και όχι booking ?
 

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Όταν λέει μένετε μαζί με τον ιδιοκτήτη,στο rbnb να φανταστώ ότι κάνουμε όλοι μαζί μια ωραία ατμόσφαιρα με τον ιδιοκτήτη ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.471
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom