Airbnb

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις . Γράφει ότι έχει ιδιωτικό μπάνιο οπότε είναι κομπλέ. Απλώς μου έκανε εντύπωση η μεγάλη διαφορά airbnb και booking. Το κατάλυμα βρίσκεται στην Ρώμη
Τσεκαρε απο τις φωτογραφιες οτι οντως εχει ιδιωτικο μπανιο...γιατι αν ειναι εξωτερικο ιδιωτικο μπανιο πολυ πιθανο να ναι κοινοχρηστο και να μη το λεει επιτηδες..και παντα διαβαζουμε σχολια!
 

Xaris2999

Member
Μηνύματα
58
Likes
19
Τσεκαρε απο τις φωτογραφιες οτι οντως εχει ιδιωτικο μπανιο...γιατι αν ειναι εξωτερικο ιδιωτικο μπανιο πολυ πιθανο να ναι κοινοχρηστο και να μη το λεει επιτηδες..και παντα διαβαζουμε σχολια!
Στα σχόλια διάβασα ότι ζητάνε occupation taxes 7 ευρώ την βραδιά. Στην περιγραφή όμως δεν ζητάνε κάτι τέτοιο. Το κατάλυμα είναι αυτό Airbnb: Ενοικιαζόμενα για διακοπές, ξυλόσπιτα, παραθαλάσσια σπίτια, μοναδικά καταλύματα και εμπειρίες
 
D

Delmem38110

Guest
το airbnb έχει δυο αρνητικά.
το πρώτο είναι ότι προπληρώνεις μέρος της κράτησης άσχετα αν μπορείς να ακυρώσεις η όχι. αυτοί καρπώνονται τα χρήματα σου μερικούς μήνες πριν και εσύ δεν τα έχεις πια διαθέσιμα για σένα.

το δεύτερο είναι ότι ο ιδιοκτήτης για δικούς του λόγους μπορεί να ακυρώσει ανά πάσα στιγμή αφήνοντας σε εκτεθειμένο ειδικά αν οι ημερομηνίες είναι κοντά στο ταξίδι σου.
δεν ξέρω τι εγγύηση δίνει η aibnb και πως σε επανατοποθετεί σε κάποιο άλλο διαμέρισμα αντίστοιχο και στην ιδια περιοχή.

σαφώς και στην νέα Υόρκη είναι πιο όμορφο να μένεις σε ένα καλό διαμέρισμα από το να μένεις σε ένα μέτριο ξενοδοχείο πληρώνοντας μάλιστα περισσότερο. αλλά εγώ προσωπικά σε τέτοια ταξίδια δεν ρισκάρω. υπάρχουν βέβαια και εταιρείες διαμερισμάτων που νοικιάζουν μέσα από την πλατφόρμα airbnb.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
το airbnb έχει δυο αρνητικά.
το πρώτο είναι ότι προπληρώνεις μέρος της κράτησης άσχετα αν μπορείς να ακυρώσεις η όχι. αυτοί καρπώνονται τα χρήματα σου μερικούς μήνες πριν και εσύ δεν τα έχεις πια διαθέσιμα για σένα.
Δε μου έχει συμβεί ποτέ, δεν έχω προπληρώσει ποτέ μήνες πριν, συνήθως (ανάλογα με την πολιτική του καταλύματος) χρεώνομαι μια μέρα πριν την άφιξη.

το δεύτερο είναι ότι ο ιδιοκτήτης για δικούς του λόγους μπορεί να ακυρώσει ανά πάσα στιγμή αφήνοντας σε εκτεθειμένο ειδικά αν οι ημερομηνίες είναι κοντά στο ταξίδι σου.
Είναι εξαιρετικά απίθανο αυτό που λες διότι οι ποινές της airbnb είναι πολλαπλάσια σκληρότερες της booking για ιδιοκτήτες που ακυρώνουν: πληρώνουν υψηλότατα πρόστιμα, χάνουν το καθεστως superhost για ένα χρόνο από την πρώτη ακυρωμένη κράτηση (ακόμη κι αν είναι δικαιολογημένη, οι εξαιρέσεις που υπάρχουν σου ζητάνε πχ πιστοποιητικό θανάτου η νοσηλείας για σοβαρή ασθένεια κλπ), τους γνωστοποιούν ότι θα εμφανίζονται πλέον στον πάτο των αναζητήσεων, αν το ξανακάνουν διαγράφονται από την πλατφόρμα κλπ. Κανείς δεν ακυρώνει κράτηση "για δικούς του λόγους" έτσι στα κουτουρού, είναι οικονομική αυτοκτονία.

δεν ξέρω τι εγγύηση δίνει η aibnb και πως σε επανατοποθετεί σε κάποιο άλλο διαμέρισμα αντίστοιχο και στην ιδια περιοχή.
Υπάρχει ειδικό τμήμα της airbnb (ονομάζεται resolution2) που σε συνδέουν άμεσα κι επιτόπου σου βρίσκουν αντίστοιχο κατάλυμα (εντός ολίγων λεπτών κιόλας, αν δεις το τι πόρους αφιερώνει η εταιρεία στο συγκεκριμένο τμήμα θα πάθεις πλάκα). Επίσης σου καλύπτουν τα έξοδα ακόμη κι αν μείνεις σε ακριβότερο ξενοδοχείο που βρήκες μόνος σου, παίρνεις έξτρα αποζημίωση και υπάρχει και ειδική πρόβλεψη στο workflow τους ώστε αν ξεμείνεις από μετρητά λόγω της ακύρωσς να σου φέρουν και μετρητά όπου βρίσκεσαι :oops: . Γενικά το "αν σε ακυρώσει ιδιοκτήτης είσαι απροστάτευτος στην airbnb" δεν παίζει καθόλου, είναι πολύ αυστηρά τα πρωτόκολλά τους, συγκριτικά πολύ περισσότερο από της booking και μάλιστα συμβαίνει και σε προορισμούς οργανωτικά πολύ δύσκολους, βλέπε Κούβα.
σαφώς και στην νέα Υόρκη είναι πιο όμορφο να μένεις σε ένα καλό διαμέρισμα από το να μένεις σε ένα μέτριο ξενοδοχείο πληρώνοντας μάλιστα περισσότερο.
Ειδικά για πόλεις τύπου Νέας Υόρκης έτσι ακριβώς είναι. Το μειονέκτημα που έβρισκα στα airbnb είναι ότι έπρεπε να συμφωνήσεις με τον ιδιοκτήτη τι ώρα θα κάνεις τσεκιν το οποίο σε δέσμευε χρονικά συγκρτικά με ένα ξενοδοχείο με 24ωρη ρεσεψιόν αλλά πια στον πρώτο κόσμο όλα αυτά γίνονται με κωδικούς ηλεκτρονικά, με κουτάκια απ' όπου παραλαμβάνεις το κλειδί κλπ.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Δε μου έχει συμβεί ποτέ, δεν έχω προπληρώσει ποτέ μήνες πριν, συνήθως (ανάλογα με την πολιτική του καταλύματος)
3 κρατησεις εκανα προσφατα σε Ζιμπαμπουε και Ν. Αφρικη κ μια χαρα με χρεωσαν και οι 3 την ιδια μερα. Αυτος ηταν κ ο λογος που τις υπολοιπες τις εκλεισα μεσω booking. Προφανως ειναι στην κριση του ιδιοκτητη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
3 κρατησεις εκανα προσφατα σε Ζιμπαμπουε και Ν. Αφρικη κ μια χαρα με χρεωσαν και οι 3 την ιδια μερα. Αυτος ηταν κ ο λογος που τις υπολοιπες τις εκλεισα μεσω booking. Προφανως ειναι στην κριση του ιδιοκτητη.
φαντάζομαι ότι δεν είναι στην κρίση του αλλά θέμα της πολιτικής ακύρωσης ρου καταλυματος που επέλεξες.
 
D

Delmem38110

Guest
Δε μου έχει συμβεί ποτέ, δεν έχω προπληρώσει ποτέ μήνες πριν, συνήθως (ανάλογα με την πολιτική του καταλύματος) χρεώνομαι μια μέρα πριν την άφιξη.
παλιότερα το airbnb χρέωνε αμέσως όλο το ποσό.
μετά αλλάξανε πολιτική και τώρα σου δίνουν τη δυνατότητα δυο δόσεων. όπου είναι εφικτό η και καθόλου.
μια αμέσως κατά την κράτησης και τη δεύτερη μερικές βδομάδες πριν έρθει η ώρα να πας.
όσον αφορά για την υποστήριξη με κρεμάσανε στη Μαδρίτη λέγοντας με ότι θα μου επιστρέψουν τα χρήματα πίσω και μπορώ να διαλέξω κάτι μόνος μου.
τελευταία στιγμή δεν βρίσκεις τίποτε.
η μπουκιγκ λειτουργεί καλύτερα.
 
D

Delmem38110

Guest
και η μπουκινγκ άλλαξε πολιτική προς το καλύτερο. σε πολλά καταλύματα διαχειρίζεται αυτή τις πληρωμές και δεν έχεις εκπλήξεις από ξενοδοχεία που με το που βλέπουν κράτηση τραβάνε το ποσό αμέσως.
εγώ βάζω πάντα μια ρεβολουν με ελάχιστα χρήματα στη διάθεση, και βλέπω πότε προσπαθούν να χρεώσουν παραπάνω η τι ποσό προσπάθησαν, ακόμα και μηδενικό ποσό για την εγκυρότητα της κάρτας σου το δείχνει.
airbnb ; όχι ευχαριστώ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
και η μπουκινγκ άλλαξε πολιτική προς το καλύτερο. σε πολλά καταλύματα διαχειρίζεται αυτή τις πληρωμές και δεν έχεις εκπλήξεις από ξενοδοχεία που με το που βλέπουν κράτηση τραβάνε το ποσό αμέσως.
εγώ βάζω πάντα μια ρεβολουν με ελάχιστα χρήματα στη διάθεση, και βλέπω πότε προσπαθούν να χρεώσουν παραπάνω η τι ποσό προσπάθησαν, ακόμα και μηδενικό ποσό για την εγκυρότητα της κάρτας σου το δείχνει.
airbnb ; όχι ευχαριστώ.
Τα καταλύματα της airbnb δεν έχουν πρόσβαση στην κάρτα σου, όλες τις χρεώσεις τις κάνει η πλατφόρμα, σε αντίθεση με τη booking, γι αυτό και γίνονται όσα γίνονται στη δεύτερη. Τυγχάνει να έχουν δουλέψει δύο συγγενικά μου πρόσωπα και για τις δύο πλατφόρμες (το ένα δουλέυει ακόμη σε μία), τα πράγματα είναι ακριβώς αντίθετα απ' ό,τι λες για την περίσταση "κρεμάσματος", δυστυχώς δεν επιτρέπεται να δημοσιεύουμε το workflow, είναι παράνομο.

Τέλος πάντων, έχεις την άποψή σου, δεν είναι σκοπός μου να στην αλλάξω, ούτε είναι κακή η πολιτική της booking (σε σχέση με άλλες πλατφόρμες είναι εξαιρετική), απλά είναι σαφώς υποδεέστερη της airbnb (προχθές ας πούμε άνθρωπος που είχε κλείσει δωμάτιο των 20€ και δεν κατάφερε να μπει στο σπίτι πήρε το ΟΚ να μείνει σε διπλανό τετράστερο στην airbnb παρότι του βρήκαν κι εναλλακτική μέσα σε 6 λεπτά, όταν η booking σου ζητάει να βρεις κατάλυμα "αντίστοιχης τιμής" και σου βάζει τιμολογιακά όρια).
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.242
Likes
6.703
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Τα καταλύματα της airbnb δεν έχουν πρόσβαση στην κάρτα σου, όλες τις χρεώσεις τις κάνει η πλατφόρμα, σε αντίθεση με τη booking, γι αυτό και γίνονται όσα γίνονται στη δεύτερη. Τυγχάνει να έχουν δουλέψει δύο συγγενικά μου πρόσωπα και για τις δύο πλατφόρμες (το ένα δουλέυει ακόμη σε μία), τα πράγματα είναι ακριβώς αντίθετα απ' ό,τι λες για την περίσταση "κρεμάσματος", δυστυχώς δεν επιτρέπεται να δημοσιεύουμε το workflow, είναι παράνομο.

Τέλος πάντων, έχεις την άποψή σου, δεν είναι σκοπός μου να στην αλλάξω, ούτε είναι κακή η πολιτική της booking (σε σχέση με άλλες πλατφόρμες είναι εξαιρετική), απλά είναι σαφώς υποδεέστερη της airbnb (προχθές ας πούμε άνθρωπος που είχε κλείσει δωμάτιο των 20€ και δεν κατάφερε να μπει στο σπίτι πήρε το ΟΚ να μείνει σε διπλανό τετράστερο στην airbnb παρότι του βρήκαν κι εναλλακτική μέσα σε 6 λεπτά, όταν η booking σου ζητάει να βρεις κατάλυμα "αντίστοιχης τιμής" και σου βάζει τιμολογιακά όρια).
Τελείως αντίθετη εμπειρία!
Το Ιούνιο στη Ρώμη η booking με έστειλε σχετικά άμεσα σε άλλο κατάλυμα σχεδόν με τριπλάσια τιμή χωρίς κανένα πρόβλημα.
Πριν 4-5 χρόνια η Airbnb στο Βερολίνο με άφησε να ψάχνω μόνος μου για ξενοδοχείο καθώς ο καλός Γερμανός ιδιοκτήτης είχε πιει και δεν μπορούσε να έρθει να ανοίξει. Και φυσικά μου επέστρεψε τα χρήματα για την βραδυά που έχασα σύμφωνα με την τιμή του διαμερίσματος και όχι του ξενοδοχείου που πλήρωσα.
 
D

Delmem38110

Guest
Τα καταλύματα της airbnb δεν έχουν πρόσβαση στην κάρτα σου, όλες τις χρεώσεις τις κάνει η πλατφόρμα, σε αντίθεση με τη booking, γι αυτό και γίνονται όσα γίνονται στη δεύτερη. Τυγχάνει να έχουν δουλέψει δύο συγγενικά μου πρόσωπα και για τις δύο πλατφόρμες (το ένα δουλέυει ακόμη σε μία), τα πράγματα είναι ακριβώς αντίθετα απ' ό,τι λες για την περίσταση "κρεμάσματος", δυστυχώς δεν επιτρέπεται να δημοσιεύουμε το workflow, είναι παράνομο.

Τέλος πάντων, έχεις την άποψή σου, δεν είναι σκοπός μου να στην αλλάξω, ούτε είναι κακή η πολιτική της booking (σε σχέση με άλλες πλατφόρμες είναι εξαιρετική), απλά είναι σαφώς υποδεέστερη της airbnb (προχθές ας πούμε άνθρωπος που είχε κλείσει δωμάτιο των 20€ και δεν κατάφερε να μπει στο σπίτι πήρε το ΟΚ να μείνει σε διπλανό τετράστερο στην airbnb παρότι του βρήκαν κι εναλλακτική μέσα σε 6 λεπτά, όταν η booking σου ζητάει να βρεις κατάλυμα "αντίστοιχης τιμής" και σου βάζει τιμολογιακά όρια).
η aibnb διαχειρίζεται όλες τις πληρωμές. δεν είπα το αντίθετο. αλλά σε χρεώνει και κρατάει τα χρήματα σου ακόμα και αν την κράτηση την έχεις κάνει ένα χρόνο πριν.
ακόμα και να έχεις δικαίωμα ακύρωσης.
το συμβάν στη Μαδρίτη έγινε το 2010 και βάλε. ήρθε η ακύρωση μερικές βδομάδες πριν και μετά από μηνύματα όπου οι απαντήσεις ερχόντουσαν μετά από μέρες μου πρότειναν να κλείσω κάτι που δεν είχε καμία σχέση με αυτό που είχα κλείσει με τα ίδια χρήματα. φυσικά και τους σιχτίρισα και έκλεισα ξενοδοχείο.
έκτοτε δεν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom