Airbnb

ckabi

Member
Μηνύματα
59
Likes
30
Είναι απλό ...εαν αυτός που το νοικιάζει το δηλώνει στην εφορία είναι νόμιμο εάν όχι δεν είναι νόμιμο...
Εξ΄άλλου τελευταία ακούστηκε για πολλούς ξένους που έχουν σπίτια η βίλλες στην Ελλάδα (ξέρω τουλάχιστον δύο περιπτώσεις, ο ένα Ολλανδός και τον πειράζω καμιά φορά ''μαύρο χρήμα ε" και αυτός γελάει), και τα νοικιάζουν κυρίως τα καλοκαίρια χωρίς να τα δηλώνουν, ότι θα τους κυνηγήσει η εφορία (λέμε τώρα)...φυσικά το ίδιο και για τους Έλληνες.
Όχι δεν είναι απλό. Η εφορία είναι το ένα θέμα. Το να εχεις τουριστικό κατάλυμα χωρίς άδεια από τον ΕΟΤ έχει πρόστιμο...

Επίσης από όσο ξέρω τα διαμερίσματα νοικιάζονται με συμβόλαιο και ελάχιστη διάρκεια 2-3 χρόνια (δεν είμαι σίγουρος τι από τα 2).

Και είναι άλλο να βρεις καποιον και να νοικιάσεις το εξοχικό σου για 2 μήνες και να σου δώσει μαυρα στο χέρι τα χρήματα, και είναι αλλο να δέχεσαι πληρωμές με πιστωτικές, paypal και καταθέσεις σε τράπεζες...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Όχι δεν είναι απλό. Η εφορία είναι το ένα θέμα. Το να εχεις τουριστικό κατάλυμα χωρίς άδεια από τον ΕΟΤ έχει πρόστιμο...

Επίσης από όσο ξέρω τα διαμερίσματα νοικιάζονται με συμβόλαιο και ελάχιστη διάρκεια 2-3 χρόνια (δεν είμαι σίγουρος τι από τα 2).

Και είναι άλλο να βρεις καποιον και να νοικιάσεις το εξοχικό σου για 2 μήνες και να σου δώσει μαυρα στο χέρι τα χρήματα, και είναι αλλο να δέχεσαι πληρωμές με πιστωτικές, paypal και καταθέσεις σε τράπεζες...
Όχι ως τουριστικό κατάλυμα, το νοικιάζεις λέμε (δηλαδή με συμβόλαια εννοώ)...δεν έχει σημασία η διάρκεια όσο θες το νοικιάζεις...έχω νοικιάσει εγώ για έξι μήνες...αλλά και για λιγότερο διάστημα μπορείς...
 

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
Γενικα οταν ψωνιζουμε απο το ιντερνετ η πριπειντ ειναι η χειροτερη επιλογη μην ακουτε τις ανοησιες των τραπεζων.
1)πειπαλ
2)πιστωτικη
3)χαος
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Να προσθέσω για το airbnb ότι δεν ενδείκνυται για κρατήσεις τελευταίας στιγμής γιατί δεν λειτουργεί όπως το booking. Όπως είπαν και οι προηγούμενοι πρέπει ο ίδιος ο ιδιοκτήτης να εγκρίνει την κράτηση και πιο πριν πρέπει να προηγηθεί ένα αναγνωριστικό μήνυμα πάλι στον ιδιοκτήτη για το αν όντως υπάρχει διαθεσιμότητα.
Αυτό με τις ακυρώσεις που είπατε δεν το είχα συνειδητοποιήσει και ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία.
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
All the world 💓
Εγώ πάλι δεν έχω συναντήσει κανένα πρόβλημα με ακυρώσεις-δεδομένου βέβαια ότι δεν έχω κλείσει τελευταία στιγμή.
Πάντα χρησιμοποιώ την prepaid μου και πάλι πρόβλημα κανένα :)
 

aggeliki_17

Member
Μηνύματα
82
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Μαροκο?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϊλάνδη!
Να ρωτησω κι εγω κατι.. βρηκα ενα διαμερισμα απ αυτο site αλλα δεν εχει καθολου κριτικες η σχολια για το συγκεκριμενο.. Λετε να ειναι οκ? μηπως ειναι καινουριος αυτος?
αγχωνομαι λιγο η αληθεια ειναι..

https://www.airbnb.gr/rooms/627135
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Να ρωτησω κι εγω κατι.. βρηκα ενα διαμερισμα απ αυτο site αλλα δεν εχει καθολου κριτικες η σχολια για το συγκεκριμενο.. Λετε να ειναι οκ? μηπως ειναι καινουριος αυτος?
αγχωνομαι λιγο η αληθεια ειναι..

https://www.airbnb.gr/rooms/627135
Κοιτα μπορεις αν θες να του στειλεις ενα μηνυμα ωστε να σου απαντησει σιγουρα αν ειναι διαθεσιμο ή οχι το σπιτι τις ημερομηνιες που θες γιατι βλεπω πως το ημερολογιο του εχει να ενημερωθει 2 μηνες.

Και γω σε εναν που δεν ειχε καμια κριτικη,απλα ειχε μεινει ο ιδιος σε ενα αλλο διαμερισμα,δεν ειχα κανενα προβλημα.
 

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
Η prepaid δεν ξερω αν εχει την διαδικασια της αμφισβητησης συναλλαγης που εχουν οι πιστωτικες γιατι ουσιαστικα ειναι σαν να πληρωνεις cash ,αλλα για να στο πω αντιστροφα.

Ποιος ο λογος να χρησιμοποιησης prepaid?

Τι σου δινει περισσοτερο απο την πιστωτικη?

Και μην ξεχναμε οτι αν πληρωσεις ολο το ποσο οταν σου ερθει ο λογαριασμος δεν πληρωνεις καθολου τοκους ή αλλες χρεωσεις ενω η prepaid εχουν χρεωση.

Ασε που αρκετες καρτες σου δινουν και καποια "επιβραβευση" αναλογα με τις συναλλαγες σου με την πιστωτικη ας πουμε η νταιναμικ της αλφα σου δινει 1 ή 1,5% του ποσου που εχεις ξοδεψει με την πιστωτικη σε μια χρεωση 500 ευρω θα παρεις πισω 5-7,5 ευρω.
Οκ δεν πλουτιζεις αλλα why not :rolleyes:

"Να ρωτησω κι εγω κατι.. βρηκα ενα διαμερισμα απ αυτο site αλλα δεν εχει καθολου κριτικες η σχολια για το συγκεκριμενο.. Λετε να ειναι οκ? μηπως ειναι καινουριος αυτος?
αγχωνομαι λιγο η αληθεια ειναι..

https://www.airbnb.gr/rooms/627135"

Το θεμα με το airbnb ειναι οτι ειναι τζαμπα για αυτους που βαζουν τα σπιτια τους προς "ενοικιαση" οποτε ειναι πολλοι αυτοι που το εβαλαν καποτε και δεν ασχοληκαν ξανα δεν κινδυνευεις απλα ξοδευεις τον χρονο σου στα αλλα σαιτ (holidaylettings ,homeaway ,ownersdirect) οι οικοδεσποτες πληρωνουν για να διαφημιζονται οποτε εχει και λιγοτερους τζαμπατζιδες.

ΥΓ παντα να χρησιμοποιητε το paypal οποτε σας δινεται η δυνατοτητα αν σας συμβει στραβη εχει μακραν την καλυτερη προστασια απο ολους τους αλλους.
 

taxidiakias

Member
Μηνύματα
52
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ορλαντο
Ονειρεμένο Ταξίδι
ορλαντο
Airbnb και δωματια

εντελως τυχαια ειδα την σελιδα airbnb στην οποια πληρωνω τον οικοδεσποτη για να μου δωσει το διαμερισμα του απο αυτα που ειδα και διαβασα δειχνει οτι εχει αρκετες δικλιδες ασφαλειας οπως η πληρωμη εγκρινεται μια μερα μετα την αφιξη κ.λ.π..οι τιμες που βρηκα ειναι -40% τουλαχιστον απο αυτο που θα πληρωνα στο παρισι στην περιοχη st germain εχει χρησιμοποιησει καποιος αυτο τροπο διαμονης αν ναι ας μα πει την εμπειρια του αν αξιζει η αδικα ο κοπος
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.065
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Όχι ως τουριστικό κατάλυμα, το νοικιάζεις λέμε (δηλαδή με συμβόλαια εννοώ)...δεν έχει σημασία η διάρκεια όσο θες το νοικιάζεις...έχω νοικιάσει εγώ για έξι μήνες...αλλά και για λιγότερο διάστημα μπορείς...
Χρηστο στην Ελλαδα η αστικη μισθωση εχει διαρκεια τουλαχιστον 3 ετη. Αναπροσαρμογη του χρονου μπορει να γινει αλλα με νεο συμβολαιο και αφου περασουν 6 μηνες απο το αρχικο. Ουτε ο μισθωτης, ουτε ο εκμισθωτης εχουν δικαιωμα να το λυσουν νωριτερα παρα μονο επειτα απο καταγγελια.

Αν μπορουσε ο καθενας να νοικιαζει για οσο διαστημα θελει με αστικη μισθωση τοτε κανενα ξενοδοχειο δεν θα δηλωνοταν ως τουριστικο καταλυμα και φυσικα δεν ειχε αναγκη να παρει αδεια απο τον ΕΟΤ. Ποιος ο λογος να πληρωνει ενα τουριστικο καταλυμα ενα σωρο αδειες, τελη και φορους καθε χρονο οταν μπορει να κανει την ιδια δουλεια τζαμπα. Και καλυτερες τιμες θα μπορουσε να προσφερει στους πελατους του και ελεγχους δεν θα ειχε απο κανεναν.

Μπορει να γινονται μισθωσης κατοικιων για μικρα χρονικα διαστηματα στην Ελλαδα με ή και χωρις συμβολαιο αλλα σε καθε περιπτωση ειναι παρανομο. Βεβαια δεν ειναι το μονο παρανομο που γινεται σ'αυτη τη χωρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.810
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom