Alitalia Alitalia - Νέα, Πληροφορίες & Ερωτήσεις

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
με μία γραμμή πλέον από Αθήνα από τέλος Σεπτ..αν και η υψηλη πληρότητα ΑΤΗ-ΝΑΡ το καλοκαίρι δεν θα αφήσει αδιάφορη την εταιρεία. ήδη συζητείται η επαναφορά της Ναπολη ως seasonal πλέον και με Air One. από άποψη τιμών ίσως καλύτερα αλλά πάνε τα connections..
 

guiness70

Member
Μηνύματα
40
Likes
0
Μου λειπουν 1.100 μιλια για το award ticket. Προορισμος:Βενετια.
Πρεπει λοιπον να αγορασω 2.000 μιλια και μετα να κλεισω το award.

Ως απλο εισιτηριο το βρηκα 210.
Ομως, ποσο ειναι οι φοροι αεροδρομιου δεν ξερω. Πηρα στην εταιρια και δεν μου λενε ακριβως. Ξερει κανεις ή δεν ειναι στανταρ οι φοροι?

Αν ειναι κοντα οι τιμες δεν ειναι κριμα να ξοδεψω 50 ευρω να αγορασω τα μιλια και μετα να δω 140 φοροι αεροδρομιου?
Ξερει κανεις να μου πει ή σκεφτομαι παραλογα και οι φοροι ειναι πιο φτηνοι...να κρατησω τα μιλια για καμια πιο μακρινη διαρομη να πιασουν και τοπο....(αν εχω λεφτα να παω, λεμε τωρα....)
Ευχαριστω εκ τω προτερων
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Aπό την ανάλυση ναύλου στο site της Alitalia για το ATH-VCE-ATH, οι φόροι είναι ?47.54 και ο επίναυλος καυσίμου είναι ?26. Λογικά θα σε χρεώσουν μόνο το πρώτο.

Alitalia Tax Detail

(Mέχρι σήμερα το μεσημέρι είχε κουπονάκι που σου αφαιρούσε 20% απ' την τελική τιμή. http://www.travelstories.gr/%F0%F1%EF%F3%F6%EF%F1%DD%F2-%E1%E5%F1%EF%F0%EF%F1%E9%EA%FE%ED-%E5%E9%F3%E9%F4%E7%F1%DF%F9%ED/39109-alitalia-weekend-deals.html#post409990)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
guiness70 said:
1. Μου λειπουν 1.100 μιλια για το award ticket. Προορισμος:Βενετια.
Πρεπει λοιπον να αγορασω 2.000 μιλια και μετα να κλεισω το award.
2. Ομως, ποσο ειναι οι φοροι αεροδρομιου δεν ξερω. Πηρα στην εταιρια και δεν μου λενε ακριβως. Ξερει κανεις ή δεν ειναι στανταρ οι φοροι?
3.Αν ειναι κοντα οι τιμες δεν ειναι κριμα να ξοδεψω 50 ευρω να αγορασω τα μιλια και μετα να δω 140 φοροι αεροδρομιου?
4....να κρατησω τα μιλια για καμια πιο μακρινη διαρομη να πιασουν και τοπο....(αν εχω λεφτα να παω, λεμε τωρα....)
Ευχαριστω εκ τω προτερων
1. oχι. ως 30/6 τρεχει προσφορα. πληρωνεις 1000, λαμβανεις 30% δωρο,δηλ 1300.
2. δεν ειναι στανταρ και ειναι περισσοτερο απο τους συνηθεις. κοντα 100 κ βαλε.
3. ναι,ειναι κριμα.
4. ευνοητο. καλυτερα business η μακρινα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
North66 said:
Aπό την ανάλυση ναύλου στο site της Alitalia για το ATH-VCE-ATH, οι φόροι είναι ?47.54 και ο επίναυλος καυσίμου είναι ?26. Λογικά θα σε χρεώσουν μόνο
οχι,ο επιναυλος χρεωνεται κανονικα.. σε ολα τα award καθοσον ξερω..
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Κάπου είχε γραφτεί το φόρουμ ότι δε χρεωνόταν ο επίναυλος καυσίμου για εισιτήριο award στο δρομολόγιο ATH-AMS της ΟΑ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.670
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εξαρτάται την εταιρεία, δεν είναι όλα τα awards τα ίδια. Η AF ας πούμε το ξεσκίζει. Η Ιμπέρια δεν τα χρεώνει ποτέ (απ' όσο ξέρω).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κάπου είχε γραφτεί το φόρουμ ότι δε χρεωνόταν ο επίναυλος καυσίμου για εισιτήριο award στο δρομολόγιο ATH-AMS της ΟΑ.
δεν έχω υπόψη μου κατι τετοιο. δεν το αποκλείω.
επί του θέματος:

Taxes and fuel surcharges for award tickets are at the expense of the member.
Awards with Alitalia | Alitalia
οι φοροι παντως ειναι σε λογικά επίπεδα..συγκρινόμενοι δε με τευτονικούς φαίνονται και ευκαιρία..
LA: 250 ΑΖ, 450 LH
Tunisi: 150 ΑΖ, 250 LH,
Caracas : 350 ΑΖ, 550 (!) LH..
υπενθυμίζω ότι η συλλογή μιλίων για το mille miglia σταματά στις 31/12/12. η οποιαδήποτε ανανέωση του προγράμματος συνδέεται άρρηκτα με την ενδεχόμενη αλλαγή του μετοχικού καθεστώτος και τις κινήσεις της AF. ες φθινόπωρον τα σπουδαία. μας βλέπω για Flying blue. ή έστω Flying tricolore..
 

guiness70

Member
Μηνύματα
40
Likes
0
"Aπό την ανάλυση ναύλου στο site της Alitalia για το ATH-VCE-ATH, οι φόροι είναι ?47.54 και ο επίναυλος καυσίμου είναι ?26"
North66 ειναι τοσο λιγο οι φοροι???? Δεν ηξερα οτι πληρωνεις και επιναυλο....Πηγα στη σελιδα που εβαλες απο κατω και δεν γραφει τιποτα για τους φορους

Δηλαδη δεν μπορω να ξερω για τους φορους εκ των προτερων για να δω τι με συμφερει...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
"Aπό την ανάλυση ναύλου στο site της Alitalia για το ATH-VCE-ATH, οι φόροι είναι ?47.54 και ο επίναυλος καυσίμου είναι ?26"
North66 ειναι τοσο λιγο οι φοροι???? Δεν ηξερα οτι πληρωνεις και επιναυλο....Πηγα στη σελιδα που εβαλες απο κατω και δεν γραφει τιποτα για τους φορους

Δηλαδη δεν μπορω να ξερω για τους φορους εκ των προτερων για να δω τι με συμφερει...
τη σελίδα που έβαλα πιο πάνω την αγνόησες βλέπω..
γραφω και για οσους διαβαζουν, οι φόροι δεν είναι σταθεροί από τη στιγμη που πληρώνεται επίναυλος. από 75-100 Ε για τη συγκεκριμένη διαδρομή.
 

guiness70

Member
Μηνύματα
40
Likes
0
Samion μην θυμωνεις. Αυτο που εγραψα αφορα την αγνοια μου οσον αφορα τον επιναυλο. Δεν ξερω τι ειναι....αυτο ειπα. Εγω ηξερα μονο για φορους αεροδρομιου. Διαβασα οτι εγραψες και με βοηθησες και με τα μιλια. Νομιζα οτι επρεπε να παρω 2.000 και μου εβγαινε πιο ακριβο. Λοιπον εσυ τι λες να το παρω σκετο ή σαν award?;)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
guiness70 said:
Samion μην θυμωνεις. Αυτο που εγραψα αφορα την αγνοια μου οσον αφορα τον επιναυλο. Δεν ξερω τι ειναι....αυτο ειπα. Εγω ηξερα μονο για φορους αεροδρομιου. Διαβασα οτι εγραψες και με βοηθησες και με τα μιλια. Νομιζα οτι επρεπε να παρω 2.000 και μου εβγαινε πιο ακριβο. Λοιπον εσυ τι λες να το παρω σκετο ή σαν award?;)
δε θυμωνω..σιγα πλακα εκανα..
τι να πω. δες κ την Air One,εχει προσφορα για Βενετια 95 ολο το καλοκαιρι. γενικα χρησιμοποιησε το award σε δυσκολο κ ακριβο προορισμο. αν ομως δεν βγαινει στο προγραμμα σου..δεν ειναι κριμα να πηγαινει κοαμος τον ιουνιο με Αir One κ 55Ε κ εσυ να πληρωνεις παραπανω για φορους? στη θεση σου θα περιμενα. υποψη οτι για το χειμερινο 1ο 3μηνο υπηρχε προσφορα παντου με μισα μιλια. δηλ ΝΥ με 25000, Caracas, Σαο με 30000, Ιταλια με 12500..
αν ομως δεν εχεις στο προγραμμα αλλο ταξιδι εννοειται χρησιμοποιησε το. ως τωρα το προγραμμα ληγει 31/12 κ εξαργυρωνεις ως 30/6/13
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.586
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom