Alitalia Alitalia - Νέα, Πληροφορίες & Ερωτήσεις

chris7

Member
Μηνύματα
3.120
Likes
24.250
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Panpan, έρχομαι στις 24 - 30 Ιουνίου.
Εννοείται ότι θα σε "ενοχλήσω" με διάφορες ερωτήσεις, αλλά αργότερα, γιατί προς το παρόν οργανώνω το πασχαλινό ταξίδι μου στο Παρίσι.
 

nikosoik

Member
Μηνύματα
54
Likes
39
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Αργεντινή
Καλημέρα παιδιά. Ήθελα να ρωτήσω για βοήθεια για ένα προβληματάκι που έχω. Θέλω το επόμενο Σάββατο 13.04.2013 να κλείσω μια πτήση Ρώμη-Θεσσαλονίκη (oneway). Το θέμα είναι ότι όταν πάω να την κλείσω σκέτη κοστίζει 610€. Αν πάω να την κλείσω με επιστροφή πχ την επόμενη μέρα η πτήση κοστίζει πάνε έλα 120€ περίπου και δείχνει την πτήση που θέλω στα 67€. Πως θα γίνει να πληρώσω μόνο τα 67???
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
απλά δε γίνεται. Το πολλή πολλή θα αγοράσεις rtn ticket, και μετά θα δηλώσεις ακύρωση εισιτηρίου, και θα ζητήσεις επιστροφή φόρων αεροδρομίου
 

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.075
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δε νομίζω ότι είναι έξυπνη κίνηση να χρησιμοποιήσει μόνο το μισό εισιτήριο και αφού έχει σκοπό να μην εμφανιστεί για την πτήση επιστροφής, να ζητήσει και τους φόρους. Η εταιρεία έχει λόγο που υπερκοστολογεί το one-way, αλλά έχει και τρόπους να βρίσκει αυτούς που εκδίδουν εισιτήρια return με σκοπό να γλιτώσουν το υψηλό κόστος του one-way.

...και δείχνει την πτήση που θέλω στα 67€. Πως θα γίνει να πληρώσω μόνο τα 67???
Δεν μπορείς να πληρώσεις το 67άρι γιατί αυτή η τιμολόγηση αναφέρεται σε πτήση επιστροφής.
 

nikosoik

Member
Μηνύματα
54
Likes
39
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Αργεντινή
Οπότε βγάζω μετ'επιστροφής ή κλείνω με Ryanair?
Αλλά αν βγάλω με επιστροφή υπάρχει τρόπος να πάρω επιστροφή χρημάτων;
 

dragonver

Member
Μηνύματα
51
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου, Περού
Ίσως έχει ξαναειπωθεί αλλά σας έχει τύχει σε αεροπλάνο της alitalia να έχετε έντονο πονοκέφαλο με το που γίνει η συμπίεση ο οποίος να κοπάσει με το που κατέβετε; Πάντα έτσι ήταν με την αλιτάλια; Και το ίδιο και με τα φτωχικά της γεύματα; Μόνο μπισκοτάκια από Ρώμη για Παρίσι;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.075
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Έχει και επιλογή αλμυρών... είναι κουβαρντάδες οι Ιταλοί.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.398
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πάντα έτσι ήταν με την αλιτάλια; Και το ίδιο και με τα φτωχικά της γεύματα; Μόνο μπισκοτάκια από Ρώμη για Παρίσι;
οχι. δοκιμασε ενα ντεπον οταν εχεις προβλημα η καλυτερα παρε συμβουλη απο το ιατρο σου.
για τα γευματα ειναι χιλιοειπωμενα. θες γευμα κ σαμπανια σε πτηση 1,5 ωρας? κλεινεις με αλλη εταιρεια. οπως και πολλες αλλες εταιρειες εχει σταματησει το φαγητο σε πτησεις < 3 ωρων. ειναι κατι που το ξερεις οταν κλεινεις αρα δεν εχει νοημα να γκρινιαζεις. ταπερ η αλλη εταιρεια.
 

dragonver

Member
Μηνύματα
51
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου, Περού
οχι. δοκιμασε ενα ντεπον οταν εχεις προβλημα η καλυτερα παρε συμβουλη απο το ιατρο σου.
για τα γευματα ειναι χιλιοειπωμενα. θες γευμα κ σαμπανια σε πτηση 1,5 ωρας? κλεινεις με αλλη εταιρεια. οπως και πολλες αλλες εταιρειες εχει σταματησει το φαγητο σε πτησεις < 3 ωρων. ειναι κατι που το ξερεις οταν κλεινεις αρα δεν εχει νοημα να γκρινιαζεις. ταπερ η αλλη εταιρεια.
Ένταξει, σόρρυ που ρώτησα κιόλας! Ρώτησα κάτι και είπα πως δεν ξέρω αν έχει ξανααναφερθεί. Είπα ότι θέλω σαμπάνια ή σούσι; H airfrance και η aegean έδιναν γεύμα π.χ. Μια κωλοερώτηση έκανα για να ακούσω τις γνώμες των άλλων. Αν είναι να κάνουμε μόνο φιλοσοφικές συζητήσεις στο φόρουμ!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.398
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ένταξει, σόρρυ που ρώτησα κιόλας! Ρώτησα κάτι και είπα πως δεν ξέρω αν έχει ξανααναφερθεί. Είπα ότι θέλω σαμπάνια ή σούσι; H airfrance και η aegean έδιναν γεύμα π.χ. Μια ............. έκανα για να ακούσω τις γνώμες των άλλων. Αν είναι να κάνουμε μόνο φιλοσοφικές συζητήσεις στο φόρουμ!
μην εκνευριζεσαι και βωμολοχεις, δεν σε εθιξε κανεις. ο στολος της εταιρειας ειναι απο τους νεωτερους στην Ευρωπη. τα αεροσκαφη δεν εχουν κανενα προβλημα. μηπως σε πειραζει εσενα σοβαρα το ειπα να δεις ενα ΩΡΛ καποτε, δεν ειρωνευομουν.
ακριβως αυτες τις εταιρειες ειχα στο νου. και η ΑF εχει σταματησει και η Αιγαιου στις πτησεις προς Ιταλια. και δεν ειναι οι μονες..σε συντομες πτησεις το φαγητο ειναι αναξιο λογου για μενα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.299
Μηνύματα
887.328
Μέλη
38.971
Νεότερο μέλος
Blaser

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom