Alitalia Alitalia και χαμένες αποσκευές

Panos84

Member
Μηνύματα
185
Likes
68
Ταξίδι-Όνειρο
Los Santos, San Andreas
ThanasisU2 αν βάλω αυτή τη φώτο, δεν υπάρχει κίνδυνος να χαθώ κι εγώ κι αντί για Βουδαπέστη να βρεθώ σε κανένα...Βουκουρέστι; :lol:

Borealis, μέχρι στιγμής δεν βλέπω να υπάρχει κάποιο θέμα με την πτήση..Ελπίζω να παραμείνει έτσι και να πάμε (αλλά και να γυρίσουμε) κανονικά....!
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
:) Εγώ πάλι θα σου πω να μην αγχώνεσαι. Η δική μου εμπειρία είναι ότι η Αλιτάλια ποτέ δε χάνει βαλίτσες, αλλά έχει βεβαρυμένο παρελθόν για να τις παραδίδει μια μέρα μετά (αν και έχει χρόνια να μου συμβεί). Όπως και να'χει, τις παραλαμβάνεις στη Βουδαπέστη - άσχετα με τη στάση στη Ρώμη και την αλλαγή αεροπλάνου - και όπως σε κάθε πτήση που κάνεις, καλό είναι στη χειραποσκεύη σου να έχεις μια αλλαξιά για μια μέρα (εσώρουχα,κάλτσες, είδη προσωπικής υγιεινής, μια δεύτερη μπλούζα πχ).
Επίσης πάντα βάζουμε στη βαλίτσα τα στοιχεία μας (ένα καρτελάκι με όνομα, τηλ, δ/νση).
 

Panos84

Member
Μηνύματα
185
Likes
68
Ταξίδι-Όνειρο
Los Santos, San Andreas
Ευχαριστώ πολύ battered_suitcase! Όταν λες διεύθυνση, αυτήν που θα βρίσκομαι στην Βουδαπέστη ή την έδρα μου στην Ελλάδα;

Και κάτι τελευταίο. Από πλευράς ωρών, δεν πιστεύω να υπάρξει κανένα πρόβλημα με το check in ε; Και αν από Ρώμη προς Βουδαπέστη υπάρχει περιθώριο (άφιξη 13:40 και αναχώρηση 16:05), στην επιστροφή από Ρώμη-Θεσσαλονίκη η αναμονή θα είναι μικρότερη (20:20 άφιξη Ρώμη, 21:25 αναχώρηση για Θεσσαλονίκη).

Παρεμπιπτόντως το αεροπλάνο της επιστροφής θα είναι το ίδιο καθ' όλη την διάρκεια του ταξιδιού, δεν θα υπάρξει αλλαγή.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ευχαριστώ πολύ battered_suitcase! Όταν λες διεύθυνση, αυτήν που θα βρίσκομαι στην Βουδαπέστη ή την έδρα μου στην Ελλάδα;

Και κάτι τελευταίο. Από πλευράς ωρών, δεν πιστεύω να υπάρξει κανένα πρόβλημα με το check in ε; Και αν από Ρώμη προς Βουδαπέστη υπάρχει περιθώριο (άφιξη 13:40 και αναχώρηση 16:05), στην επιστροφή από Ρώμη-Θεσσαλονίκη η αναμονή θα είναι μικρότερη (20:20 άφιξη Ρώμη, 21:25 αναχώρηση για Θεσσαλονίκη).

Παρεμπιπτόντως το αεροπλάνο της επιστροφής θα είναι το ίδιο καθ' όλη την διάρκεια του ταξιδιού, δεν θα υπάρξει αλλαγή.
Εγώ βάζω (όποτε το θυμάμαι, μην το παίζω και πολύ οργανωμένη ταξιδιώτισσα..) την δ/νση σπιτιού στην Ελλάδα. Αλλά γιατί να μην βάλεις και τα δύο;
Σχετικά με το check in, εφόσον η πτήση σου είναι transit με την ίδια εταιρεία, δε χρειάζεται να ξανακάνεις. Δηλαδή, κατεβαίνεις από το αεροπλάνο και πας απευθείας στην gate που είναι η επόμενη πτήση σου. Ίσως υπάρχει κάποιος έλεγχος διαβατηρίων ενδιάμεσα ή κάτι τέτοιο, αλλά δε χρειάζεται να βγείς από το χώρο που θα είσαι (στα duty free, για να στο πω χοντρικά :clap:) και να πας στο check in για να ξαναμπείς.
Επίσης, εφόσον πετάς με την ίδια εταιρεία και στα δύο σκέλη της πτήσης και με ενιαίο εισιτήριο, μην αγχώνεσαι καθόλου. Ακόμα και καθυστέρηση να υπάρχει στο 1ο αεροπλάνο και να χάσεις το 2ο (λέμε τώρα), θα σε τακτοποιήσουν απευθείας οι ίδιοι.
 

Panos84

Member
Μηνύματα
185
Likes
68
Ταξίδι-Όνειρο
Los Santos, San Andreas
Νομίζω ότι με κατατοπίσατε πλήρως! :D

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας!
 

Panos84

Member
Μηνύματα
185
Likes
68
Ταξίδι-Όνειρο
Los Santos, San Andreas
Άρτι αφιχθείς από Βουδαπέστη, θα ήθελα να σας πω πως όλα πήγαν καλά!!

Καμία βαλίτσα δεν χάθηκε, κανένα πρόβλημα δεν υπήρξε, γενικά έμεινα πολύ ικανοποιημένος από την Alitalia (θετικές οι πρώτες εντυπώσεις, τόσο από την εν λόγω αεροπορική εταιρεία, όσο και από το πρώτο μου ταξίδι με ανταπόκριση πτήσεων ;) ).

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις πολύτιμες συμβουλές σας και την βοήθειά σας!
:D:D
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αμ... τα λεει δις και τρις ο Σαμιων ..αλλα δεν τον ακουει κανεις !:lol:
(καπιτανο θελω ρεγαλο:haha:)
 

voulina

Member
Μηνύματα
143
Likes
91
Ταξίδι-Όνειρο
Λιουμπλιάνα
Μην επαναπαύεσαι, υπάρχει και η πτήση επιστροφής (πλάκα κάνω)!
Εμείς όταν ταξιδέψαμε από Θεσσαλονίκη για Παρίσι με την Alitalia πριν από 2 χρόνια, κατά την παράδοση των αποσκευών μας στο αεροδρόμιο "Μακεδονία", η υπάλληλος μας είπε: "Τις βαλίτσες δε θα τις ξαναδείτε...στη Ρώμη" εννοώντας ότι θα τις παραλάβουμε στο Παρίσι. Αφού γελάσαμε μέχρι δακρύων με το σκηνικό, ταξιδέψαμε όμορφα κι ωραία και όταν φθάσαμε στο Παρίσι δεν είδαμε τη μία εκ τω δύο βαλιτσών!! Μαζί με εμάς άλλοι 5-6 καημένοι ταξιδιώτες περίμεναν με αγωνία αλλά τίποτα. Τελοσπάντων, συμπληρώσαμε τα αντίστοιχα έντυπα στο ειδικό γραφείο απολεσθέντων αποσκευών και την επόμενη μέρα η βαλίτσα ήρθε στο ξενοδοχείο μας. Τις περιπέτειες της επιστροφής με την εταιρία θα σας τις πω σε επόμενο θέμα, μην το γρουσουζέψω κιόλας!!
Καλά να περάσεις στην πανέμορφη Βουδαπέστη!!! :)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Άρτι αφιχθείς από Βουδαπέστη, θα ήθελα να σας πω πως όλα πήγαν καλά!!
Καμία βαλίτσα δεν χάθηκε, κανένα πρόβλημα δεν υπήρξε,
Μην επαναπαύεσαι, υπάρχει και η πτήση επιστροφής (πλάκα κάνω)!
Καλά να περάσεις στην πανέμορφη Βουδαπέστη!!!
ναι καλα να περάσει! την επόμενη φορά. που θα ξαναπάρει Alitalia εννοείται.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
γυρισε καλε ηδη ο ανθρωπος ,αν καταλαβα καλα
 

voulina

Member
Μηνύματα
143
Likes
91
Ταξίδι-Όνειρο
Λιουμπλιάνα
Ωχ, ναι, είδα το σημερινό post που έλεγε "Άρτι αφιχθείς από Βουδαπέστη" και νόμιζα ότι έλεγε "Άρτι αφιχθείς στη Βουδαπέστη"! Η ευχή μου πλέον ισχύει για τους μελλοντικούς επισκέπτες της πόλης!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.514
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom