All inclusive διακοπές για οικογένειες με παιδιά

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος των Άλπεων
Το hinitsa δεν μου άρεσε ως εγκαταστάσεις. Απορρίπτω το δωμάτιο με μπαλκόνι, αισθάνομαι κλεισμένη σε διαμέρισμα. Επίσης, η παραλία δεν με πείθει, αν και ωραία, πολύ μικρή, και γενικώς καλό το σύνολο, αλλά όχι σαν τα άλλα δύο.

Το αλδεμάρ μ' αρέσει ως εγκαταστάσεις και αν ήταν να απολαύσουμε πισίνα θα πήγαινα (και θάλασσα φυσικά). Αλλά δεδομένου ότι ο μεγάλος μας είναι πολύ μικρός για πισίνα τόσο βαθιά για να την απολαύσει στο έπακρο και επίσης κοστίζουν πολύ παραπάνω τα σπιτάκια και είναι και απλή ημιδιατροφή (δηλ. ούτε καφέδες ούτε τίποτα έξτρα), προτιμώ τελικά απ' αυτά που είδα λακόπετρα με τη μέτρια αλλά μεγάλη θάλασσα, τις παιδικές πισίνες και τις κατά γενική ομολογία πολύ καλές υπηρεσίες από όλα τα σχόλια που διάβασα και τις εμπειρίες γνωστών μας. Οπότε εκεί λέμε να κάνουμε την κράτηση. Επίσης, σημαντική λεπτομέρεια, μόνο σουίτες απομένουν και στα δωμάτια δεν χωράει παρκοκρέβατο κατά τα φαινόμενα, είναι 28 τετρ. και σε βάζουν έπειτα σε μεγαλύτερο δωμάτιο με την ανάλογη χρέωση φυσικά. Οπότε απορρίπτεται. Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις συμβουλές σου, ήταν χρήσιμες να ξεδιαλύνουμε το τοπίο και φυσικά κρατάμε και για το μέλλον ορισμένα από αυτά.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Στο manessis το aldemar all inclusive δεν το βρίσκω πιο ακριβό από το grecotel. Απευθειας από το ξενοδοχειο σίγουρα σου δίνουν πιο υψηλή τιμή. Είναι πολιτική τους
Όπως και να έχει καλά να περάσετε και αναμένουμε εντυπώσεις.
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος των Άλπεων
Στο manessis το aldemar all inclusive δεν το βρίσκω πιο ακριβό από το grecotel. Απευθειας από το ξενοδοχειο σίγουρα σου δίνουν πιο υψηλή τιμή. Είναι πολιτική τους
Όπως και να έχει καλά να περάσετε και αναμένουμε εντυπώσεις.
@dik-7 , για ένα bungalow με θέα θάλασσα που κοιτάζω εγώ αρχές Ιουλίου, στο Μάνεση, βλέπω 600 ευρώ διαφορά ανάμεσα στα δύο (για 2 ενήλικες και 1 2,5χρονο και 1 βρέφος). Το σκέφτομαι αρκετά για αυτή τη διαφορά. Επίσης, λίγο αχανές το αλδεμάρ από τις φωτο και σκέφτομαι και τις αποστάσεις από τις κεντρικές εγκαταστάσεις, τα εστιατόρια και τη θάλασσα. Πώς σου είχαν φανεί;

Για το γκρεκοτέλ απ' την άλλη μου κάνει εντύπωση που και στο Μάνεση και στο σάιτ του ξενοδοχείου βλέπω ακριβώς ίδια τιμή, δεν θα έπρεπε να έχει κάποια έκπτωση ο Μάνεσης; Ρωτάω γιατί δεν έχω ξανακλείσει μέσω πρακτορείου και το σκέφτομαι. Αν τελικά έχει κάποια αξιόλογη έκπτωση το πρακτορείο, μπορείς άραγε να ζητήσεις όσα ζητάς και από το ξενοδοχείο στις παρατηρήσεις, ξέρετε; Έχεις ξανακλείσει μέσω πρακτορείου; Δηλ. στο ξενοδοχείο, κατά την κράτηση, μπορείς να πεις ότι προτιμάς ισόγειο λόγω καροτσιού και διάφορα τέτοια και συνήθως μας ικανοποιούν όταν υπάρχει δυνατότητα. Μέσω πρακτορείου άραγε γίνεται κάτι τέτοιο ή θα χαθούν οι προτιμήσεις μας κάπου στη συνεννόηση (επειδή μεσολαβεί πράκτορας εννοώ); Σόρρυ για τις τόσες ερωτήσεις, τόσα χρόνια έκλεινα απευθείας ξενοδοχεία, αλλά πολλοί μου πρότειναν τον μάνεση για γκρεκοτέλ και γενικώς για τα all incl., που έχω αρχίσει να το σκέφτομαι.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Εγω στην θέση σου θα τηλεφωνούσα στον Μάνεση και θα του έλεγα ότι εχει την ίδια τιμή με το ξενοδοχείο. Ετσι παίζει να το κλείσεις σε καλύτερη τιμή...
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Από τον Μάνεση έχω κλείσει αρκετές φορες. Τις περισσότερες φορές έχουν ικανοποιηθεί οι προτιμήσεις μου αλλά μια φορα με το aldemar είχε γίνει ένα μπέρδεμα αλλά στο ξενοδοχείο διευθετηθηκε .
Δε νομίζω ότι μπορεί να σου κάνει καλύτερη τιμη στο grecotel.
Μάλλον είναι η πολιτική τους. Το ίδιο θέμα είχα πέρσι στην Κρήτη σε grecotel και φυσικά προτίμησα να κλείσω απευθείας μαζί τους.
Όντως το aldemar είναι τεράστιο αλλά οι αποστάσεις δεν είναι και τόσο τραγικές.
Υπάρχουν και ειδικά αμαξακια που μπορούν να τα καλέσεις για κάποιες μετακινήσεις .
Σου εξέθεσα τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα οπότε ανάλογα με τις ανάγκες της οικογένειας σας μπορείς να διαλέξεις .
Για τις τιμές που λες μήπως κάτι δεν κοιτάς καλα;
Μήπως κοιτάς στο πιο ακριβό συγκρότημα; Είναι το Olympian village και το royal Olympian. Στο πρώτο δε νομίζω ότι είναι πιο ακριβό επιμένω.
Αν θες και σε ενδιαφέρει στείλε και pm
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος των Άλπεων
@dik-7 , σ ευχαριστώ πολύ και πάλι, μ' έχεις βοηθήσει πάρα πολύ! άρα διαφέρει ανάλογα με την πολιτική του κάθε ξενοδοχείου

Να, εδώ κοιτάζω:
https://www.manessistravel.gr/el/ka...mpian-village-beach-resort-5-dlx-me-to-ix-sas

Δίκλινο bungalow θέα θάλασσα +2 βρέφη, αι, αρχές ιουλίου

Βέβαια, όταν πηγαίνω στο σάιτ του αλδεμάρ βλέπω ότι με δύο παιδιά κάτω των 7 ετών με βάζουν μόνο σε διαμέρισμα οικογενειακό με μοιραζόμενη πισίνα (τα δίκλινα μπάνγκαλοου τα θεωρούν μάλλον μικρά - παρ' όλο που και στο γκρεκοτέλ ίδια τετραγωνικά είναι). Το ολυμπιαν βίλατζ κοιτάζω κι εγώ
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Καταρχήν τις τιμές δες τες από τα έντυπα γιατί μπερδεύτηκα στο link. Εδώ https://www.manessistravel.gr/el/ta-entupa-mas
Το grecotel βλέπω ανά βραδιά το bungalow superior θάλασσα 290 το 2ο δεκαήμερο του Ιουλίου. To family bungalow 350
Στο aldemar στο έντυπο το bungalow θαλασσα μου βγαίνει 310 ανά βραδιά και με μοιρασμένη πισίνα που βολεύει 325.
Το μωρό δεν χρεώνεται καν τα 77 ευρώ για την βδομάδα
Δες το έντυπο και πες μου
 
Last edited:

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος των Άλπεων
Καταρχήν τις τιμές δες τες από τα έντυπα γιατί μπερδεύτηκα στο link. Εδώ https://www.manessistravel.gr/el/ta-entupa-mas
Το grecotel βλέπω ανά βραδιά το bungalow superior θάλασσα 290 το 2ο δεκαήμερο του Ιουλίου. To family bungalow 350
Στο aldemar στο έντυπο το bungalow θαλασσα μου βγαίνει 310 ανά βραδιά και με μοιρασμένη πισίνα που βολεύει 325.
Το μωρό δεν χρεώνεται καν τα 77 ευρώ για την βδομάδα
Δες το έντυπο και πες μου
@dik-7 , συγγνώμη που άργησα. Ίδιες τιμές βλέπω στο έντυπο, π.χ. για αι παροχές, πρώτο 10ήμερο Ιουλίου, 7 νύχτες, μπάνγκαλοου με θέα θάλασσα (ας πούμε χωρίς πισίνα), 953 κατ' άτομο. Σε αυτά προσθέτω τα 272 για το 2ο παιδί και τα 77 για το μωρό, σωστά; Δεν βρήκα να μη χρεώνεται το μωράκι, ούτε καν στην ιστοσελίδα του ξενοδοχείού ούτε κάπου στα ψιλά γράμματα του Μάνεση. Μήπως δεν είδα κάτι; Στην ιστοσελίδα του ξενοδοχείου μάλιστα είδα ότι από 0-7 ετών χρεώνονται καπως μειωμένα, αλλά χρεώνονται τα παιδιά. Αλλά για να μη σε ταλαιπωρώ θα πάρω τώρα στο μάνεση να κάνω μια ερώτηση πόσο θα μας βγει και θα σας ενημερώσω. Σ' ευχαριστώ πολύ όπως και να 'χει για όλο το χρόνο που διαθέτεις να μου απαντάς.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Αν δεν κάνω λάθος το μωρό δεν χρεώνεται τα 77 ευρώ.
Βέβαια από ότι θυμάμαι το grecotel το πρώτο δεκαήμερο είναι πιο φθηνό από το 2ο δεκαήμερο ενώ το aldemar όλο το εικοσαημερο έχει ενιαία τιμή, οπότε προκύπτει οικονομική διαφορα
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος των Άλπεων
Αν δεν κάνω λάθος το μωρό δεν χρεώνεται τα 77 ευρώ.
Βέβαια από ότι θυμάμαι το grecotel το πρώτο δεκαήμερο είναι πιο φθηνό από το 2ο δεκαήμερο ενώ το aldemar όλο το εικοσαημερο έχει ενιαία τιμή, οπότε προκύπτει οικονομική διαφορα
@dik-7 , σ' ευχαριστώ για την υπομονή σου, τελικά αλλάξαμε την κράτηση και κλείσαμε στο αλδεμάρ κι είμαι σίγουρη ότι θα περάσουμε υπέροχα! Είχες δίκιο, ο Μάνεσης μας έκανε καλή τιμή και δεν χρεώνονται τα παιδιά, κλείσαμε ένα μπροστινό μπάνγκαλοου στη θάλασσα, για να είμαστε και κοντά σε όλα όσο γίνεται. Και πάλι σ' ευχαριστώ και καλές διακοπές και σ' εσένα.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Φαντάζομαι σου έδωσε την τιμή του φυλλαδίου. Σωστα;
Μην αγχώνεσαι για τις αποστάσεις.
Θα ευχαριστηθείς βόλτες.
Επειδή μπορεί να μην στο πουν σου θυμίζω ότι αν έκλεισες πακέτο 7 νυχτων δικαιούσαι δύο δείπνα στα αλλα εστιατόρια.
Καλό είναι να κλείσεις όταν φθάσεις.
Επίσης σου θυμίζω ότι στο ai έχει δύο τεράστια εστιατόρια το ένα είναι ολοκαινουργιο χωρίς θεα αλλά γλιτώνεις τις έξτρα ουρές.
Το Ambrosia Επίσης το μεσημέρι που έχει διευρυμένο ωράριο.
Αν είσαι λίγο τυχερή στο δωμάτιο γιατί έχει πολλούς τύπους και παλαιότητας και γλιτώσετε τα πολλά κύματα θα είναι όλα super.
Να περάσετε τέλεια και να ξεκουραστειτε.
Αν μείνεις ευχαριστημένη να ξέρεις ότι ο Μάνεσης μέχρι 30 4 είχε 20 % έκπτωση
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος των Άλπεων
Σ' ευχαριστώ, θα το έχω υπόψη για του χρόνου για την έκτπωση που λες. Τα μπανγκαλόου με θέα θάλασσα που κλείσαμε έχουν κι αυτά άραγε παλιά και καινούρια; Το μόνο που δεν μας άρεσε ήταν ότι οι παροχές all incl. του Μάνεση δεν περιλαμβάνουν τα α λα καρτ εστιατόρια (πέραν των 2 δείπνων), ενώ από την ιστοσελίδα υπάρχει το gold all. incl. που τα περιλαμβάνει. Δυστυχώς όμως από ιστοσελίδα δεν βρίσκαμε το δωμάτιο που θέλαμε ελεύθερο, ενώ ο Μάνεσης το είχε. Ναι, τιμή φυλλαδίου μας έκανε, αυτό που μέτρησε για εμάς ήταν ότι είχε διαθέσιμο μπάνγκαλόου στη θάλασσα, ενώ το ξενοδοχείο είχε μόνο με πισίνα μπροστά, που τη φοβόμασταν για τον 2χρονο γιο μας, μην έχουμε το άγχος πού να τριγυρίζει, ενώ με γκαζόν μπροστά θα είμαστε πιο ήσυχοι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom