Alpha bank bonus

paefstra

Member
Μηνύματα
13.055
Likes
41.227
Βασικά οποίος έχει blue aegean και καρτα διπλών πόντων μάζευει Χ8 πόντους και μετατρέπει Χ6 ουσιαστικά σε μίλια, ότι δηλαδή και με τη premium που μαζεύει επι Χ4 και μετατρέπει Χ6 σε μίλια.
[/QUOTE]
Δες τι γραφει ο @makisg . Εχει μεγαλυτερο οφελος.
 

pan82

Member
Μηνύματα
629
Likes
788
Δες τι γραφει ο @makisg . Εχει μεγαλυτερο οφελος.
Λοιπόν ας πω και εγώ την παπαγαλία μου.
Η σύζυγος έχει την παλιά μπλε της Αιγαίου και εγώ έβγαλα την premium και έχω και την Gold της Άλφα. Η πριμιουμ είναι παροπλισμένη, όλες οι συναλλαγές γίνονται με την χρυσή που είναι 1 ευρώ 8 πόντοι.
Ο λογαριασμός που έκανα είναι ο εξής.
100 ευρώ αγορές με χρυσή 800 πόντοι, μεταφορά στην απλή μπλε και μετατροπή σε μίλια 4:3=600.
Εάν έκανα τις αγορές με την πριμιουμ θα είχα 100 ευρώ= 400 πόντοι και μετατροπή σε μίλια 4/5 = 500 μίλια.
Και ρωτάω όλα τα παπαγαλάκια τί συμφέρει περισσότερο??
Mε μπερδέψατε τώρα, γι αυτό δε λέμε; Κι εγώ το ίδιο κάνω μαζεύω από τη platinum έστω με 100€ αγορές 800 πόντους, η aegean μου τους βλέπει κανονικά και τους μετατρέπει με αναλογιά 4:3=600μίλια απλά δε κάνω τράμπες αφού είναι και οι δύο κάρτες δικές μου. Η μιλάμε για κάτι άλλο;
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.591
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Mε μπερδέψατε τώρα, γι αυτό δε λέμε; Κι εγώ το ίδιο κάνω μαζεύω από τη platinum έστω με 100€ αγορές 800 πόντους, η aegean μου τους βλέπει κανονικά και τους μετατρέπει με αναλογιά 4:3=600μίλια απλά δε κάνω τράμπες αφού είναι και οι δύο κάρτες δικές μου. Η μιλάμε για κάτι άλλο;
Λειτουργεί ακόμη αυτό;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.055
Likes
41.227
Προσπαθωντας να κανω εναν υπολογισμο πως θα τρωγονται τα bonus των προθεσμιακων, μπορειτε να μου πειτε εναν προορισμο με αποσταση οριακα κατω απο 1300 μιλια ωστε να υπολογισω περιπου την ακτινα για εισιτηριο 16.000 bonus? Δεν εχω αρκετα ωστε να κανω δοκιμες στην πλατφορμα.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.078
Likes
2.494
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Προσπαθωντας να κανω εναν υπολογισμο πως θα τρωγονται τα bonus των προθεσμιακων, μπορειτε να μου πειτε εναν προορισμο με αποσταση οριακα κατω απο 1300 μιλια ωστε να υπολογισω περιπου την ακτινα για εισιτηριο 16.000 bonus? Δεν εχω αρκετα ωστε να κανω δοκιμες στην πλατφορμα.
Αν εννοείς αυτό που φαντάζομαι, έχει εδώ λίστα αποστάσεων σε χιλιόμετρα από Αθήνα. @paefstra Αν πατήσεις πάνω σε προορισμό συγκεκριμένο στο εμφανίζει και σε μίλια

Greece — List of destinations | Air Miles Guide
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.055
Likes
41.227
Αν εννοείς αυτό που φαντάζομαι, έχει εδώ λίστα αποστάσεων σε μίλια από Αθήνα

Greece — List of destinations | Air Miles Guide
Αυτο ηθελα. Θυμομουν εμπειρικα ακτινα μεχρι Βιεννη απο μια 10ετια πριν που εβγαζα με bonus αλλα ηθελα να το σιγουρεψω.
Αρα συμφερει μακρινο σε περιοδο προσφορας 50% μονο που θα πεσουν ολοι με τα μουτρα. Θα δουμε.
 

stefevan

Member
Μηνύματα
9
Likes
15
Δεν γνωρίζουμε ακόμα αν περνάνε οι έξτρα πόντοι προσφοράς προς μετατροπή αλλά θα το ξέρουμε σε λίγες μέρες.
Καλησπέρα! Τον Μάρτιο αγόρασα ενα galaxy s23 που έδινε 50.000 πόντους από τον Κωτσόβολο. Οι πόντοι θα έπρεπε να πιστωθούν 15/5 κάτι που δεν έγινε. Μετά από 2-3 τηλεφωνήματα σε Alpha & Κωτσόβολο οι πόντοι μπήκαν 22/5!

Οι 50.000 πόνοτι εμφανίστηκαν στο bonus app. Η αγορά είχε γίνει με την Aegean Premium. Έχω επίσης την Aegean debit την οποία δεν την χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ, και ότι πόντους είχε τελευταία, τύπου 300, τους είχα μετατρέψει σε μίλια.

Δοκιμάζω στη points conversion της aegean χειροκίνητα (ενώ έχω και πάγια εντολή μετατροπής) και δεν βλέπω τους 50.000 από την premium. Βάζω την debit και βλέπω ξαφνικά 6.000+ (βλακεία αλλα΄τους μετέτρεψα).

Αυτομάτως οι 50.000 πόντοι γίνονται 43.000+. Τηλεφωνώ στην alpha και προσπαθώ να της εξηγήσω της κοπέλας ότι δεν γίνεται να έχουν περαστεί πόντοι στην debit ενώ δεν την χρησιμοποιώ, ενώ αυτή συνέχισε να μου λέει για τον κοινό λογαριασμό και δεν έχει σημασία από ποια κάρτα προέρχονται. Της λέω ΕΧΕΙ σημασία απο τη στιγμή που η debit γίνει 4:2 στην μετατροπή ενώ η premium 4:5. Δεν ήξερε τι να πει. Δεν έβγαλα άκρη.

Μετά τηλεφωνησα στην Aegean, αρχικά λέω ότι θέλω να δω πόσους πόντους βλέπει από την Premium, μου λέει 43.000+ (είδε και τους EXTRA πόντους η υπάλληλος της Aegean). Λέει θέλετε να τους μεταρέψουμε όλους ; Λέω ναι, γιατί χειροκίνητα δεν τους βλέπω εγώ. Περιμένω 2 λεπτά και μου λεει, λανθασμένα είδα 43.000 (πόσο...) μπορούν να μετατραπούν μόνο οι 384 (πχ).

Ρωτάω γιατί δεν μπορούν να μετατραπούν οι υπόλοιποι? Μου λέει ότι υπάρχει κάποιο όριο και να ξαναδοκιμάσω άλλη στιμγή. Τώρα δεν ήξερα τι άλλο να ρωτήσω και το άφησα έτσι. Την Κυριακή (που είναι η τελευταία του μήνα) θα γίνει μετατροπή από την πάγια εντολή. Εκεί θα δούμε τι έγινε.
 

pan82

Member
Μηνύματα
629
Likes
788
Καλησπέρα! Τον Μάρτιο αγόρασα ενα galaxy s23 που έδινε 50.000 πόντους από τον Κωτσόβολο. Οι πόντοι θα έπρεπε να πιστωθούν 15/5 κάτι που δεν έγινε. Μετά από 2-3 τηλεφωνήματα σε Alpha & Κωτσόβολο οι πόντοι μπήκαν 22/5!

Οι 50.000 πόνοτι εμφανίστηκαν στο bonus app. Η αγορά είχε γίνει με την Aegean Premium. Έχω επίσης την Aegean debit την οποία δεν την χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ, και ότι πόντους είχε τελευταία, τύπου 300, τους είχα μετατρέψει σε μίλια.

Δοκιμάζω στη points conversion της aegean χειροκίνητα (ενώ έχω και πάγια εντολή μετατροπής) και δεν βλέπω τους 50.000 από την premium. Βάζω την debit και βλέπω ξαφνικά 6.000+ (βλακεία αλλα΄τους μετέτρεψα).

Αυτομάτως οι 50.000 πόντοι γίνονται 43.000+. Τηλεφωνώ στην alpha και προσπαθώ να της εξηγήσω της κοπέλας ότι δεν γίνεται να έχουν περαστεί πόντοι στην debit ενώ δεν την χρησιμοποιώ, ενώ αυτή συνέχισε να μου λέει για τον κοινό λογαριασμό και δεν έχει σημασία από ποια κάρτα προέρχονται. Της λέω ΕΧΕΙ σημασία απο τη στιγμή που η debit γίνει 4:2 στην μετατροπή ενώ η premium 4:5. Δεν ήξερε τι να πει. Δεν έβγαλα άκρη.

Μετά τηλεφωνησα στην Aegean, αρχικά λέω ότι θέλω να δω πόσους πόντους βλέπει από την Premium, μου λέει 43.000+ (είδε και τους EXTRA πόντους η υπάλληλος της Aegean). Λέει θέλετε να τους μεταρέψουμε όλους ; Λέω ναι, γιατί χειροκίνητα δεν τους βλέπω εγώ. Περιμένω 2 λεπτά και μου λεει, λανθασμένα είδα 43.000 (πόσο...) μπορούν να μετατραπούν μόνο οι 384 (πχ).

Ρωτάω γιατί δεν μπορούν να μετατραπούν οι υπόλοιποι? Μου λέει ότι υπάρχει κάποιο όριο και να ξαναδοκιμάσω άλλη στιμγή. Τώρα δεν ήξερα τι άλλο να ρωτήσω και το άφησα έτσι. Την Κυριακή (που είναι η τελευταία του μήνα) θα γίνει μετατροπή από την πάγια εντολή. Εκεί θα δούμε τι έγινε.
Αν μελετήσεις λίγο τα προηγούμενα μηνύματα θα δεις ότι γενικά γίνεται ένας χαμός με τους πόντους και την aegean. Άλλοι δε βλέπουν τίποτα, άλλοι βλέπουν λίγους, άλλοι το ένα αλλοι το αλλο. Γενικά ο στόχος της της alpha στην ανακοίνωση είναι μετατρέψιμοι σε μίλια να είναι μονο οι καθαροί πόντοι από χρήση της aegean κάρτας χωρίς δώρα, προθεσμιακες κλπ κλπ. Οπότε γι αυτό δε βλέπεις τους πόντους, τώρα γιατί βλέπεις κάποιους πχ αυτό μάλλον είναι συστημικο. Πχ οι παλιές blue βλέπουν ακόμα τα πάντα. Φαντάζομαι κάποια στιγμή δε θα βλέπει κανείς τίποτα εξτρα.


ΥΓ: ενημερώνω ότι φίλος με καινούργια προθεσμιακή Απριλίου χθες μπήκε ο πρωτος μήνας πόντων στην platinum καρτα και η blue aegean τους είδε κανονικά και τους μετέτρεψε.
 

stefevan

Member
Μηνύματα
9
Likes
15
Γενικά ο στόχος της της alpha στην ανακοίνωση είναι μετατρέψιμοι σε μίλια να είναι μονο οι καθαροί πόντοι από χρήση της aegean κάρτας χωρίς δώρα, προθεσμιακες κλπ κλπ. Οπότε γι αυτό δε βλέπεις τους
Έκανα μια έρευνα πριν ναι και είδα τι χάος επικρατεί! Ένα θετικό είναι ότι στην Aegean τους είδες όλους στην κάρτα, περίμενε να μου πει ότι βλέπει τους ίδιους. Ενώ εγώ δεν τους βλέπω. Τώρα τι εννοεί για το όριο θα φανεί.

Γενικότερα δεν αναφέρονται οι extra πόντοι στην ανακοίνωση, σε άλλο φόρουμ έχουν πει ότι μετατρέπονται κανονικά σε μίλια όλοι οι πόνοτι των πρωωθητικών. Θα δείξει.

Πάντως αυτοί οι έξτρα πόντοι χρησιμοποιούνται κανονικά για αγορά Aegean coupons
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έκανα μια έρευνα πριν ναι και είδα τι χάος επικρατεί! Ένα θετικό είναι ότι στην Aegean τους είδες όλους στην κάρτα, περίμενε να μου πει ότι βλέπει τους ίδιους. Ενώ εγώ δεν τους βλέπω. Τώρα τι εννοεί για το όριο θα φανεί.

Γενικότερα δεν αναφέρονται οι extra πόντοι στην ανακοίνωση, σε άλλο φόρουμ έχουν πει ότι μετατρέπονται κανονικά σε μίλια όλοι οι πόνοτι των πρωωθητικών. Θα δείξει.

Πάντως αυτοί οι έξτρα πόντοι χρησιμοποιούνται κανονικά για αγορά Aegean coupons
Δεν επικρατεί κανένα χαος. Οι πόντοι που αφορούν σε συναλλαγές με την κάρτα, μετατρέπονται κανονικά σε μίλια, μαζί και της προωθητικής ενέργειας για τα S23 (εγώ τους πήρα στην Premiun και τους μετέτρεψα). Οι πόντοι καλής θέλησης από την εξυπηρέτηση πελατών του Κωτσόβολου ΔΕ συνδέονται με συναλλαγή και άρα είναι μη μετατρέψιμοι. Τα παράπονα σου στον Κωτσόβολο που δε σου τους απέδοσε κανονικά
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.243
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom