Alpha bank bonus

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Η παλιά δική μου πάντως δεν βλέπει τίποτα... μόνο τους λίγους δικούς της, την χρησιμοποιώ για μικρές αγορές. Και έχω τρεις κάρτες alpha bonus. Οπότε μην γενικεύετε.
Είχα 36 πόντους με αγορές απο premium και με αφορμή το σχόλιο σου μπήκα για μετατροπή σε μίλια πρώτα με τη μπλε και έβλεπα μόνο το 1 πόντο. Μπήκα μετά με τη premium και έβλεπα 36... Χαμούλης και άβυσσος η ψυχή της Aegean :lol:
Πάντως, αυτό που λέει ο @pan82 ίσχυε μέχρι πριν λίγες μέρες και σε εμένα. Θα συνεχίσω να το παρακολουθώ όμως, γίνεται ενδιαφέρον ώρες ώρες....
 
Last edited:

anestispro

Member
Μηνύματα
59
Likes
86
Αγόρασα το Σάββατο από Κωτσόβολο Outlet (ΣΕΑ ΣΕΙΡΙΟ) ένα κλιματιστικό με την Aegean Bonus την απλή σε 24 δόσεις. Η συννολική παραγγελία μαζί με μεταφορικά και επέκταση εγγύησης ήταν 1171. Μου πιστώθηκαν σήμερα οι πόντοι, και ενώ περίμενα γύρω στις 4500Κ μου μπήκαν 192! Οι 192 αντιστοιχούν στο ποσό της δόσης χ 4. Τι μπορεί να έχει γίνει?
 

pan82

Member
Μηνύματα
627
Likes
779
Αγόρασα το Σάββατο από Κωτσόβολο Outlet (ΣΕΑ ΣΕΙΡΙΟ) ένα κλιματιστικό με την Aegean Bonus την απλή σε 24 δόσεις. Η συννολική παραγγελία μαζί με μεταφορικά και επέκταση εγγύησης ήταν 1171. Μου πιστώθηκαν σήμερα οι πόντοι, και ενώ περίμενα γύρω στις 4500Κ μου μπήκαν 192! Οι 192 αντιστοιχούν στο ποσό της δόσης χ 4. Τι μπορεί να έχει γίνει?
Καλα ετσι γίνεται κανονικά στις δόσεις κάθε μήνα παίρνεις τους αντίστοιχους, οποτε δε θα τους χάσεις. Απλα στους συνεργάτες του προγράμματος μέχρι τώρα έμπαιναν όλοι οι πόντοι μπροστά. Η συναλλαγή έγινε σε pos της alpha? Δε σου έβγαλε αποδεικτικό συναλλαγής που να λέει τους πόντους απο κάτω;
 

anestispro

Member
Μηνύματα
59
Likes
86
Καλα ετσι γίνεται κανονικά στις δόσεις κάθε μήνα παίρνεις τους αντίστοιχους, οποτε δε θα τους χάσεις. Απλα στους συνεργάτες του προγράμματος μέχρι τώρα έμπαιναν όλοι οι πόντοι μπροστά. Η συναλλαγή έγινε σε pos της alpha? Δε σου έβγαλε αποδεικτικό συναλλαγής που να λέει τους πόντους απο κάτω;
Έχω ψωνίσει άπειρες φορές απο Κώτσο σχεδόν πάντα με δόσεις. Πάντα οι πόντοι έμπαιναν στο σύνολο της συναλλαγής ανεξάρτητα με τις δόσεις. Πρώτη φορά όμως αγόρασα απο το συγκεκριμένο κατάστημα. Τα pos είναι αυτά του Κωτσοβόλου που πάνω στην αποδειξη του pos έχει την επωνυμία του Κωτσόβολου, γράφει ότι η συνναλαγή πραγματοποιήθηκε μέσω ΝΕΧΙ, αλλά δεν μου γράφει στο τέλος τους πόντους όπως τις προηγούμενες φορές. Λέτε να άλλαξε κατί ή να οφείλεται στο κατάστημα ?
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Έχω ψωνίσει άπειρες φορές απο Κώτσο σχεδόν πάντα με δόσεις. Πάντα οι πόντοι έμπαιναν στο σύνολο της συναλλαγής ανεξάρτητα με τις δόσεις. Πρώτη φορά όμως αγόρασα απο το συγκεκριμένο κατάστημα. Τα pos είναι αυτά του Κωτσοβόλου που πάνω στην αποδειξη του pos έχει την επωνυμία του Κωτσόβολου, γράφει ότι η συνναλαγή πραγματοποιήθηκε μέσω ΝΕΧΙ, αλλά δεν μου γράφει στο τέλος τους πόντους όπως τις προηγούμενες φορές. Λέτε να άλλαξε κατί ή να οφείλεται στο κατάστημα ?
Η nexi είναι εταιρία πληρωμών που συνεργάζεται με την άλφα, σαν την cardlink.
Μου έχει συμβεί να πάρω πόντους και τμηματικά και εφάπαξ.
Το ποιος ευθύνεται άβυσσος. Τους πόντους δεν θα τους χάσεις, απλά τους έχεις λίγους λίγους.
 

pan82

Member
Μηνύματα
627
Likes
779
Έχω ψωνίσει άπειρες φορές απο Κώτσο σχεδόν πάντα με δόσεις. Πάντα οι πόντοι έμπαιναν στο σύνολο της συναλλαγής ανεξάρτητα με τις δόσεις. Πρώτη φορά όμως αγόρασα απο το συγκεκριμένο κατάστημα. Τα pos είναι αυτά του Κωτσοβόλου που πάνω στην αποδειξη του pos έχει την επωνυμία του Κωτσόβολου, γράφει ότι η συνναλαγή πραγματοποιήθηκε μέσω ΝΕΧΙ, αλλά δεν μου γράφει στο τέλος τους πόντους όπως τις προηγούμενες φορές. Λέτε να άλλαξε κατί ή να οφείλεται στο κατάστημα ?
Γι αυτό δε τους πήρες, δεν έγινε η εξόφληση σε τερματικό της Alpha που τους περνάει επι τόπου οπότε προφανως η Alpha βλέπει μετά το ποσό και το περνάει σαν πληρωμη σε μεγάλο συνεργάτη μεν αλλα οχι όλο το ποσό όπως αν πλήρωνες σε τερματικό Alpha bank. Τώρα τελευταία το έχω δει και σε βενζινάδικα bp που οι πόντοι περνάνε μετά από επεξεργασία απλα τώρα λόγω δόσεων δε το λες και θετικό αν αρχίσει να έχει και ο κωτσος αλλα pos
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Γι αυτό δε τους πήρες, δεν έγινε η εξόφληση σε τερματικό της Alpha που τους περνάει επι τόπου οπότε προφανως η Alpha βλέπει μετά το ποσό και το περνάει σαν πληρωμη σε μεγάλο συνεργάτη μεν αλλα οχι όλο το ποσό όπως αν πλήρωνες σε τερματικό Alpha bank. Τώρα τελευταία το έχω δει και σε βενζινάδικα bp που οι πόντοι περνάνε μετά από επεξεργασία απλα τώρα λόγω δόσεων δε το λες και θετικό αν αρχίσει να έχει και ο κωτσος αλλα pos
Η Nexi όπως και η cardlink διαθέτουν τα τερματικά τους και κάνουν την εκκαθάριση για την αλφα. Έχω συναντήσει απόδοση πόντων με καθυστέρηση και παλιότερα. Στα βενζινάδικα θέλει λίγη προσοχή γιατί μπορεί να διαθέτουν τερματικα και άλλων τραπεζών όταν ειναι Ιδιώτης.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Αγόρασα το Σάββατο από Κωτσόβολο Outlet (ΣΕΑ ΣΕΙΡΙΟ) ένα κλιματιστικό με την Aegean Bonus την απλή σε 24 δόσεις. Η συννολική παραγγελία μαζί με μεταφορικά και επέκταση εγγύησης ήταν 1171. Μου πιστώθηκαν σήμερα οι πόντοι, και ενώ περίμενα γύρω στις 4500Κ μου μπήκαν 192! Οι 192 αντιστοιχούν στο ποσό της δόσης χ 4. Τι μπορεί να έχει γίνει?
Αν πρόκειται για συναλλαγή με Κωτσόβολο θα πάρεις τηλέφωνο στην ALPHA και θα ζητήσεις να προστεθεί το σύνολο των πόντων της συναλλαγής, σύμφωνα με τους όρους του προγράμματος.
Σε περίπτωση πραγματοποίησης Υπαγόμενης Συναλλαγής, η οποία εντάσσεται σε Πρόγραμμα άτοκων δόσεων σε Συνεργάτη του Προγράμματος, οι Πόντοι χορηγούνται εφάπαξ και για το σύνολο της συναλλαγής, ενώ εφόσον πραγματοποιήθηκε σε επιχείρηση που δε συμμετέχει στο Πρόγραμμα Bonus, οι Πόντοι χορηγούνται βάσει της μηνιαίας καταχώρισης των ατόκων δόσεων στο Λογαριασμό της Κάρτας του Μέλους.
 

anestispro

Member
Μηνύματα
59
Likes
86
Σε επικοινωνία με την Alpha που το έψαξαν διεξοδικά γιατί κράτησαν τα στοιχεία μου και επικοινώνησαν μετά από ώρα για να το ερευνήσουν μου είπαν το εξής: ότι επειδή η συναλλαγή δεν έγινε από pos της Alpha δεν πέρασε η συναλλαγή ολόκληρη και επειδή έσπασε σε δόσεις οι πόντοι θα περνάνε αναλογικά κάθε μήνα, ποσό δόσης × 4. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι το pos του Κωτσο είναι αυτά τα εντοιχισμένα στο ταμείο ακριβώς όπως σε όλα τα καταστήματα του, τα ίδια ακριβώς με του Βασιλόπουλου. Σε άλλα καταστήματα του διασυνδέεται με αλφα και σε άλλα με άλλες τράπεζες?
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Σε επικοινωνία με την Alpha που το έψαξαν διεξοδικά γιατί κράτησαν τα στοιχεία μου και επικοινώνησαν μετά από ώρα για να το ερευνήσουν μου είπαν το εξής: ότι επειδή η συναλλαγή δεν έγινε από pos της Alpha δεν πέρασε η συναλλαγή ολόκληρη και επειδή έσπασε σε δόσεις οι πόντοι θα περνάνε αναλογικά κάθε μήνα, ποσό δόσης × 4. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι το pos του Κωτσο είναι αυτά τα εντοιχισμένα στο ταμείο ακριβώς όπως σε όλα τα καταστήματα του, τα ίδια ακριβώς με του Βασιλόπουλου. Σε άλλα καταστήματα του διασυνδέεται με αλφα και σε άλλα με άλλες τράπεζες?
Η άλφα δεν έχει πια δικά της τερματικά. Συνεργάζεται πλέον με εξωτερικούς συνεργάτες για διαχείριση και εκκαθάριση. Μην τα ξαναλέμε.
Με τη nexi και cardlinκ. H δεύτερη συνεργάζεται και με eurobank.
Nexi POS – Τερματικά αποδοχής πληρωμών με κάρτες
 

giannis228

Member
Μηνύματα
53
Likes
36
Τελικά έγινε η διόρθωση και πλέον είναι μετατρέψιμοι οι extra πόντοι! Αν και δεν με κάλεσαν πίσω διορθώθηεκ το θέμα σε 2 εργάσιμες.
View attachment 431094
ετσι γινεται παντα ! το διορθωνουν ή μπαινουν ποντοι που δεν ειχαν μπει αλλα δεν σε καλουν πισω !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.461
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom