Alpha bank bonus

pan82

Member
Μηνύματα
631
Likes
790
Εγώ πάντως φέτος εντυπωσιάστηκα γιατί ότι πήρα σχεδόν από κωτσόβολο ήταν πραγματικά σε τιμή χώμα ίση με skroutz. Χαρακτηριστικά στα κλιματιστικά toyotomi που έψαχνα ήταν στην ίδια τιμή με skroutz με δωρεάν μεταφορά ακόμα και επιλογή στο δίωρο παράδοσης και δωρεάν εγκατάσταση και φυσικά άτοκες δόσεις όταν αντίστοιχα public και plaisio ήταν 100€ πάνω. Και επειδή είχε τύχει να εξυπηρετήσω φίλο για δόσεις το Σεπτέμβρη που είχε promo στα κλιματιστικά τώρα ήταν περίπου όλα τα μοντέλα 150-200€ κάτω.
Χαρακτηριστικά πήρα το ίδιο μοντέλο με το 2018 που είχα πάρει 2 τότε στην ίδια τιμή με τότε βρήκα απόδειξη στο mail
 

nick07

Member
Μηνύματα
308
Likes
576
Δεν αγορασα τιποτε που δεν χρειαζομουν. Απλα ανεβασα λιγο τα μιλια του λογαριασμου.
Η διαφορα με τα σκρουτζομαγαζα ηταν 20% και επιπλεον ηταν δωρεαν τα μεταφορικα
Ο τροπος που αξιοποιει καποιος τα μιλια του ειναι παρα πολυ σχετικος .
Αλλος με 55.000 βγαζει ενα πρωτης θεσης για Λ Αμερικη γλιτωνοντας τεραστιο κοστος, αλλος 5 πτησεις Aegean flex ειτε 2,5 business με απιστευτο value.
Οποια συγκριση εκανες με το παρελθον την ξεχνας. Εγω για καθε 1000 μιλια υπολογιζω οφελος 10-15-20 ευρω σε πτηση Aegean καλοκαιρι , τα οποια εχθες επαιρνες ξoδευοντας 10 ευρω στον Κωτσο.
Λες να μην αξιζει? Ο καθενας τα μετραει αλλιως αναλογα ποτε και πως ταξιδευει. Αν ταξιδευεις μονο χειμωνα, ναι δεν αξιζει.
Αν βρισκεις με 15-20 ευρώ καθαρό κέρδος ανα 1000 μιλια πολύ καλό δεν το συζητώ.
Εξαιτίας δουλειάς δεν μπορώ να κλεισω μεγαλα ταξιδια (Λατινικες αμερικες, far east κλπ), παρά μονο Ευρώπη - Βορεια Αφρική - Ντουμπαι. Επίσης ειμαι με μετεπιβίβαση Αθηνα που το κανει δυσκολοτερο γιατι ουσιαστικα πρεπει να κλεισω 2 award (τουλαχιστον 12,000 μιλια ανα εισιτήριο) ενω συνηθως το κοστος του ναυλου για τα 2 legs (αν τα κλεισεις σε ενα booking) ειναι αρκετά χαμηλοτερο απο την αξια των 2 legs μεμονωμένα. Οποτε αν μπω στη διαδικασία να κλεισω 9 μηνες νωριτερα έτσι κι αλλιως βρισκω σχεδον παντα ενα οικονομικό flex που αν το εκλεινα με award μου δινει πλέον αρκετά κάτω από 10ευρώ/ 1000 μιλια καθαρο ωφελος ή σε ακριβες πτησεις δεν βρισκω καθολου μιλια ουτε και 9-10 μηνες πριν.
Για παράδειγμα εψαχνα να βρω προχθες εξαργύρωση 9 ή 10 Αυγουστου με την τελευταια ή πρώτη πρωινή πτηση (καθως ειχα αγοράσει την επιστροφή 18 Αυγουστου). Κοστος ναυλου 100 ευρώ - αλλά δεν ειχε διαθεσιμοτητα 9 μηνες πριν σε καμια απο τις 2 πτησεις. Ειχε σε αλλες πτησεις της ημερας που δεν με βολευαν και που ο ναυλος κοστιζε 60 ευρώ. Δηλαδή 5 ευρώ ανα 1000 μιλια εξαργύρωση που προφανώς δεν αξίζει καθόλου.
 

pan82

Member
Μηνύματα
631
Likes
790
Και το iphone ήταν στη χαμηλότερη τιμή της αγοράς πάντως.
ήταν πάρα πολλά προϊόντα που σύγκρινα με skroutz και πραγματικά αυτό δε το θυμάμαι σε άλλη black friday να είχε γίνει, κάθε χρόνο απλά έμπαινα χάζευα και έλεγα δε συμφέρουν, φέτος έκανα πολλές σύγκρίσεις και ήταν πιο κάτω ή στα ίδια. Τα έδωσε όλα ο κωτσόβολος και για να δούμε με τη ΔΕΗ του χρόνου πια...
 

giannis228

Member
Μηνύματα
58
Likes
38
Η Aegean αυτο θελει. Ποιοι ειμαστε εμεις για να κανουμε τους gate keepers των εισιτηριων? Οποιος δεν ικανοποιειται, εχει κι αλλα σχηματα πιστοτητας πιο αυστηρα να παει.
δεν απαντησα για να στην πω ! και εγω ο ιδιος μαζευω πολλα μιλια απο αγορες... απλα μια αναλυση εκανα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.119
Likes
41.411
Αν βρισκεις με 15-20 ευρώ καθαρό κέρδος ανα 1000 μιλια πολύ καλό δεν το συζητώ.
Εξαιτίας δουλειάς δεν μπορώ να κλεισω μεγαλα ταξιδια (Λατινικες αμερικες, far east κλπ), παρά μονο Ευρώπη - Βορεια Αφρική - Ντουμπαι. Επίσης ειμαι με μετεπιβίβαση Αθηνα που το κανει δυσκολοτερο γιατι ουσιαστικα πρεπει να κλεισω 2 award (τουλαχιστον 12,000 μιλια ανα εισιτήριο) ενω συνηθως το κοστος του ναυλου για τα 2 legs (αν τα κλεισεις σε ενα booking) ειναι αρκετά χαμηλοτερο απο την αξια των 2 legs μεμονωμένα. Οποτε αν μπω στη διαδικασία να κλεισω 9 μηνες νωριτερα έτσι κι αλλιως βρισκω σχεδον παντα ενα οικονομικό flex που αν το εκλεινα με award μου δινει πλέον αρκετά κάτω από 10ευρώ/ 1000 μιλια καθαρο ωφελος ή σε ακριβες πτησεις δεν βρισκω καθολου μιλια ουτε και 9-10 μηνες πριν.
Για παράδειγμα εψαχνα να βρω προχθες εξαργύρωση 9 ή 10 Αυγουστου με την τελευταια ή πρώτη πρωινή πτηση (καθως ειχα αγοράσει την επιστροφή 18 Αυγουστου). Κοστος ναυλου 100 ευρώ - αλλά δεν ειχε διαθεσιμοτητα 9 μηνες πριν σε καμια απο τις 2 πτησεις. Ειχε σε αλλες πτησεις της ημερας που δεν με βολευαν και που ο ναυλος κοστιζε 60 ευρώ. Δηλαδή 5 ευρώ ανα 1000 μιλια εξαργύρωση που προφανώς δεν αξίζει καθόλου.
Υπο προυποθεσεις δεν αξιζει παντα να ψαχνεις εισιτηριο με μιλια. Ειδικα αν σου ηρθαν ουρανοκατεβατα απο Μαραθωνιο και δεν τα πληρωσες στον Κωτσο η δεν θελεις να μαζευονται κατω απο το στρωμα, μπορεις να κατεβασεις το κοστος του κανονικου εισιτηριου καιγοντας μιλια συροντας τη μπαρα εξαργυρωσης σε κανονικη πτηση που δινει και μιλια.
Παροτι ειναι ανορθοδοξος εως λαθος τροπος να τα φαει κανεις, αν εχεις μαζεψει 100δες χιλιαδες μιλια ακοπα, γινεται.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.119
Likes
41.411
δεν απαντησα για να στην πω ! και εγω ο ιδιος μαζευς πολλα μιλια ... απλα μια αναλυση εκανα
Νομιζω οτι σε καθε καλη ακοπη προσφορα μιλιων ειναι κλασικα αναμενομενη η συζητηση που ακολουθει παντα για το πως γεμιζουν τα lounges και πως δεν βρισκουν εισιτηρια οσοι τα μαζευουν με πτησεις.
 

giannis228

Member
Μηνύματα
58
Likes
38
ήταν πάρα πολλά προϊόντα που σύγκρινα με skroutz και πραγματικά αυτό δε το θυμάμαι σε άλλη black friday να είχε γίνει, κάθε χρόνο απλά έμπαινα χάζευα και έλεγα δε συμφέρουν, φέτος έκανα πολλές σύγκρίσεις και ήταν πιο κάτω ή στα ίδια. Τα έδωσε όλα ο κωτσόβολος και για να δούμε με τη ΔΕΗ του χρόνου πια...
ετσι ακριβως ειχε παρα πολλα προιοντα κατω απο το σκρουτζ ! και εβγαινε σχεδον δωρεαν με τους ποντους

Νομιζω οτι σε καθε καλη ακοπη προσφορα μιλιων ειναι κλασικα αναμενομενη η συζητηση που ακολουθει παντα για το πως γεμιζουν τα lounges και πως δεν βρισκουν εισιτηρια οσοι τα μαζευουν με πτησεις.
μα δεν ειπα αυτο εγω .. εχω αρκετα χρονια να κλεισω εισιτηριο με χρηματα ... ειπα οτι και εμεις που τα μαζευουμε με αγορες που χρειαζομαστε σε λιγο δεν θα βρισκουμε ! διαπιστωση εκανα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.119
Likes
41.411
μα δεν ειπα αυτο εγω .. εχω αρκετα χρονια να κλεισω εισιτηριο με χρηματα ... ειπα οτι και εμεις που τα μαζευουμε με αγορες που χρειαζομαστε σε λιγο δεν θα βρισκουμε ! διαπιστωση εκανα
Φυσικα και θα βρισκουμε. Δεν ειναι τοσοι πολλοι οι κυνηγοι δωρεαν εισιτηριων, μην κοιτας εδω τον ζωολογικο μας κηπο που ειμαστε καμμενοι.
 

georgekrax

Member
Μηνύματα
77
Likes
18
μα δεν ειπα αυτο εγω .. εχω αρκετα χρονια να κλεισω εισιτηριο με χρηματα ... ειπα οτι και εμεις που τα μαζευουμε με αγορες που χρειαζομαστε σε λιγο δεν θα βρισκουμε ! διαπιστωση εκανα
Πόσες αγορές κάνεις ή τι hacks βρίσκεις 😅
 

North66

Member
Μηνύματα
4.309
Likes
5.065
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ελπίζω αυτό το μοίρασα πόντων με προσφορές (online ebanking, Μισθοδοσία, Κωτσόβολος) να μην οδηγήσει σε νέα υποτίμηση της αξίας των πόντων. Κάποτε ήθελες 20000 Alpha πόντους για o/w business μακρινό με Aegean και τώρα θες 35000.
Η αληθεια ειναι οτι εγω για προιον που πηρα στη μανα μου χρεωθηκα τη διαφορα σε σχεση με τα σκρουτζομαγαζα, αφου τσεπωσα εγω το δωρακι σε μιλια γιατι το θεωρω πιο σωστο.
Γι' αυτό έκανα την ερώτηση, επειδή ήδη ποστς με αγορές για συγγενείς. Και επειδή ο Κωτσόβολος δε φημίζεται για τις απολύτως χαμηλότερες τιμές (άρα ο όποιος συγγενής δε θα είχε και κάποιο ιδιαίτερο συμφέρον να κάνει την αγορά αυτή τη στιγμή μιας και πχ μπορεί να υπάρξει προσφορά με πραγματική χρηματική έκπτωση στην επόμενη ευκαιρία που θα μπορούσε να την επωφεληθεί άμεσα ο ίδιος και όχι με απόδοση πόντων όπως τώρα που την επωφελείται ο συγγενής με την κάρτα), θεωρώ δίκαιο εάν έκανα αγορά για συγγενή που δε θα είχε κάρτα Alpha να του επέστρεφα έστω το 20% της αγοράς σε μετρητά αφού εγώ θα κρατούσα τους πόντους. Πχ θα τον ενημέρωνα ότι κέρδισα 500,000 πόντους Alpha για τον υπολογιστή Mac που του αγόρασα.
 
Last edited:

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
211
Likes
1.133
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
Παρατήρησα ότι τους 3000 πόντους που πήρα επειδή είχα πει καλή κουβέντα στην alpha (πριν κάτι μήνες ήταν μια προωθητική ενέργεια), μετά από τηλεφωνική μετατροπή με την aegean, μου τους μετετρεψαν κανονικά σε μίλια. Ενώ όταν πήγαινα από το app, δεν τους έβλεπε. Για κάντε καμία δοκιμή.
Εγω πάντως που πήρα τηλεφωνο δεν έβγαλα άκρη,μου είπαν ότι οι πόντοι''δε φαίνονται''σε αυτούς και με παρέπεμψαν στην ALPHA,με τους οποίους είχα ξαναμιλήσει και μου είπαν να καλέσω το τμήμα BONUS της AEGEAN.Τι προτείνεις εσύ που το κατάφερες;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.274
Μηνύματα
885.887
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom