Alpha bank bonus

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Ευτυχώς δεν έχω πόντους που λήγουν άμεσα, δηλαδή αυτό το μήνα. Περισσότερο μακροπρόθεσμα κοιτάω γιατί έχω εκνευριστεί με τα ισχύοντα στις προθεσμιακές. Ευχαριστώ πάντως. Τέτοια κόλπα περίμενα να ακούσω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Το λεω με μια επιφυλαξη το κολπο, δεν το εχω κανει επιτηδες, παροτι εκανα ακυρωσεις οταν εκλεινα με ποντους. Καλο θα ηταν να το ξεκαθαρισεις με την Aegean πριν κλεισεις αν εχουν διαρκεια ζωης μολις τους παρεις η ξεψυχουν αμεσως μολις επιστρεψουν πισω :p.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Εντάξει. Αν εμφανιστούν πόντοι προς λήξη το πιθανότερο είναι να τους χρησιμοποιήσω κανονικά.
 

pan82

Member
Μηνύματα
605
Likes
753
Ευτυχώς δεν έχω πόντους που λήγουν άμεσα, δηλαδή αυτό το μήνα. Περισσότερο μακροπρόθεσμα κοιτάω γιατί έχω εκνευριστεί με τα ισχύοντα στις προθεσμιακές. Ευχαριστώ πάντως. Τέτοια κόλπα περίμενα να ακούσω.
για τις δωρεές αν ισχύει ότι ίσχυε παλιά δεν έχει σημασία που θα στείλεις και από που θα τους πάρεις πίσω, αρκεί να είναι bonus κάρτα (και χρεωστική ακόμα) και μετά να στις κάνουν επιστροφή στην aegean κάρτα σου. Απλά όλα αυτά με επιφύλαξη γιατί έτσι γινόταν πριν 2+ χρόνια πριν τον ενιαίο bonus λογαριασμό δε ξέρουμε αν μετά τις αλλαγές θα υπάρχει ακόμα αυτή η τρύπα του συστήματος.
ΥΓ: Για μένα πάντως δύσκολο μέσα σε λιγότερο από 20 μέρες να έχει εγκριθεί και να έχεις τη κάρτα στα χέρια σου αλλά μια δοκιμή θα δείξει και μετά ευχές να ισχύει η μεταφορά
 

takaroun

Member
Μηνύματα
16
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΜΠΑΛΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΟΡΛΕΑΝΗ
Ήρθε η ώρα να ζητήσω κι εγώ την πολύτιμη βοήθειά σας επί του θέματος.
Έως πρότινος εξυπηρετούμασταν μια χαρά από τους bonus πόντους που έδιναν οι προθεσμιακές καταθέσεις και -κακώς, όπως ανακαλύπτω τώρα- δεν είχα μπει στη διαδικασία να εξετάσω την έκδοση πιστωτικής Aegean Bonus Visa για να τους μετατρέψω σε μίλια.
Μετά τη σημαντική περικοπή των πόντων από προθεσμιακές, απορρίψαμε για το επόμενο 12μηνο την επιλογή της προθεσμιακής κι έτσι προς το παρόν μένουμε με τους πόντους που έχουμε ήδη συγκεντρώσει, η οποίοι μάλιστα κάποια στιγμή θα λήξουν. Νομίζω πως πλέον η μετατροπή τους σε μίλια είναι μονόδρομος. Έχω διαβάσει για την παράταση της δυνατότητας μετατροπής των πόντων σε μίλια ως τις 24 Φεβρουαρίου 2020. Οι ερωτήσεις μου είναι οι ακόλουθες.
1. Έστω ότι αιτούμαι αύριο την έκδοση κάρτας Aegean bonus visa και ότι η αίτηση εγκρίνεται. Σε πόσες μέρες περίπου να περιμένω την κάρτα; Στο τηλεφώνημα προς την Alpha η υπάλληλος μου είπε ότι χρειάζονται μια με δύο εβδομάδες τουλάχιστον. Αυτό που επιδιώκω είναι η μετατροπή των πόντων που έχω έως τώρα και όχι αυτών που θα συλλέξω μεταγενέστερα με την Aegean bonus visa, γι'αυτό και η 24η Φεβρουαρίου είναι κρίσιμη ημερομηνία.
2. Αν δεν προλάβω την προθεσμία, υπάρχει η δυνατότητα δωρεάς, όπως πρότεινε παραπάνω είπε ο @pan82 . Στην περίπτωση αυτή χρειάζονται δύο διαδοχικές δωρεές, μια από εμένα στον τρίτο και μια από τον τρίτο σε εμένα (στην Aegean bonus visa). Σωστά; Επηρεάζει το γεγονός ότι ο τρίτος μπορεί να έχει χρεωστική MasterCard και όχι Aegean bonus visa;
3. Στους όρους της εξαργύρωσης μιλίων αναγράφονται οι περίοδοι που εξαιρούνται (Χριστούγεννα κ.ά.). Τηρείται πράγματι αυτός ο περιορισμός; Αντίστοιχη ρύθμιση υπάρχει και για την εξαργύρωση πόντων, αλλά πολλές φορές έχω βρει εισιτήρια για περιόδους που τυπικά αποκλείονται.
Αν υπάρχει κάτι που δεν έχω καταλάβει καλά, παρακαλώ διορθώσετε με. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Και εγώ έκανα το ίδιο ακριβώς με εσένα.στις 30/01/20 έκανα την αίτηση στο κατάστημα,παρασκευή 31/01/20 μου έστειλαν ότι εγκρίθηκε η αίτηση μου και άμεσα την έβλεπα στο internet banking. πιστεύω ότι θα μου έρθει σπίτι μέχρι την παρασκευή.θα σε ενημερώσω.πάντως για τους πόντους που λήγουν μπορείς να τους μεταφέρεις σε άλλον και να τους πάρεις πίσω και να ανανεωθούν για 2 χρόνια.άρα πιστεύω ότι προλαβαίνεις την 24/02 απλά κάνε αμέσως την μετατροπή όταν σου έρθει η κάρτα.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
για τις δωρεές αν ισχύει ότι ίσχυε παλιά δεν έχει σημασία που θα στείλεις και από που θα τους πάρεις πίσω, αρκεί να είναι bonus κάρτα (και χρεωστική ακόμα) και μετά να στις κάνουν επιστροφή στην aegean κάρτα σου. Απλά όλα αυτά με επιφύλαξη γιατί έτσι γινόταν πριν 2+ χρόνια πριν τον ενιαίο bonus λογαριασμό δε ξέρουμε αν μετά τις αλλαγές θα υπάρχει ακόμα αυτή η τρύπα του συστήματος.
ΥΓ: Για μένα πάντως δύσκολο μέσα σε λιγότερο από 20 μέρες να έχει εγκριθεί και να έχεις τη κάρτα στα χέρια σου αλλά μια δοκιμή θα δείξει και μετά ευχές να ισχύει η μεταφορά
Και εγώ έκανα το ίδιο ακριβώς με εσένα.στις 30/01/20 έκανα την αίτηση στο κατάστημα,παρασκευή 31/01/20 μου έστειλαν ότι εγκρίθηκε η αίτηση μου και άμεσα την έβλεπα στο internet banking. πιστεύω ότι θα μου έρθει σπίτι μέχρι την παρασκευή.θα σε ενημερώσω.πάντως για τους πόντους που λήγουν μπορείς να τους μεταφέρεις σε άλλον και να τους πάρεις πίσω και να ανανεωθούν για 2 χρόνια.άρα πιστεύω ότι προλαβαίνεις την 24/02 απλά κάνε αμέσως την μετατροπή όταν σου έρθει η κάρτα.

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
2 αγορές σήμερα από το κατάστημα του Κωτσοβολου στο Αεροδρόμιο και οι πόντοι ΔΕΝ περάστηκαν κατευθείαν, ούτε καν τόσες ώρες μετά...

1 αγορά με δόσεις και 1 κατευθείαν όλο το ποσό!
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.773
Likes
1.097
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
2 αγορές σήμερα από το κατάστημα του Κωτσοβολου στο Αεροδρόμιο καιπεράστηκαν κατευθείαν, ούτε καν τόσες ώρες μετά...

1 αγορά με δόσεις και 1 κατευθείαν όλο το ποσό!
Και αγορά με δόσεις και απευθείας χρέωση και ούτε ένας πόντος το τερμάτισαν εκεί στον Κωτσόβολο στο αεροδρόμιο , έτσι μου ρχεται να τους βγάλω όλους από ένα one way εισητηριο για τον αγύριστο :)
 
Last edited:

pan82

Member
Μηνύματα
605
Likes
753
Και δεύτερη παράταση η μετατροπή πόντων σε μιλιά..

''Από 24.02.2020 θα επιτρέπεται η εξαργύρωση (μετατροπή) Bonus πόντων σε μίλια του προγράμματος miles+bonus της Aegean, μόνο για τους Bonus πόντους που θα συλλεχθούν αποκλειστικά μέσω της χρήσης της co-branded κάρτας Aegean Bonus Visa. Έως την παραπάνω ημερομηνία εξακολουθεί να ισχύει η δυνατότητα εξαργύρωσης/μετατροπής Bonus πόντων σε μίλια, μέσω της κάρτας Aegean Bonus Visa, για όλους ανεξαιρέτως τους πόντους του my Βonus ενιαίου λογαριασμού πόντων των κατόχων, ανεξαρτήτως της αρχικής κάρτας με την οποία οι πόντοι συλλέχθηκαν.

Μετά τις 24.02.2020 αν έχει δηλωθεί ως κάρτα προορισμού των πόντων που συλλέγονται από προθεσμιακές καταθέσεις ή άλλα τραπεζικά προϊόντα, η Aegean Βonus Visa, τότε θα μπορούν και οι πόντοι αυτοί να μετατρέπονται σε μίλια Aegean. ''

https://www.alpha.gr/el/idiotes/bonus/megaloi-sunergates/aegean


Τελικά μήνα μήνα θα πηγαίνουμε....
Mαλλον τώρα θα δούμε να γίνεται πράξη η ανακοίνωση και στη προηγούμενη ανακοίνωση προστέθηκε και ένας ακόμα όρος που δεν υπήρχε...

Από 24.02.2020 και έπειτα θα επιτρέπεται η εξαργύρωση (μετατροπή) Bonus πόντων σε μίλια του προγράμματος miles+bonus της Aegean, μόνο για τους Bonus πόντους που θα συλλεχθούν αποκλειστικά μέσω της χρήσης της co-branded κάρτας Aegean Bonus Visa, εντός 12μήνου και είναι διαθέσιμοι τη στιγμή της εξαργύρωσής τους. Οι πόντοι που έχουν συλλεχθεί με την κάρτα σας και δεν έχουν εξαργυρωθεί στο Πρόγραμμα Miles+Bonus της Aegean, θα μπορούν να εξαργυρώνονται μέχρι τη λήξη τους, σε οποιεσδήποτε άλλες προσφορές του Προγράμματος Bonus.

Έως την παραπάνω ημερομηνία εξακολουθεί να ισχύει η δυνατότητα εξαργύρωσης/μετατροπής Bonus πόντων σε μίλια, μέσω της κάρτας Aegean Bonus Visa, για όλους ανεξαιρέτως τους πόντους του my Βonus ενιαίου λογαριασμού πόντων των κατόχων, ανεξαρτήτως της αρχικής κάρτας με την οποία οι πόντοι συλλέχθηκαν.

Μετά τις 24.02.2020 αν έχει δηλωθεί ως κάρτα προορισμού των πόντων που συλλέγονται από προθεσμιακές καταθέσεις ή άλλα τραπεζικά προϊόντα, η Aegean Βonus Visa, τότε θα μπορούν και οι πόντοι αυτοί να μετατρέπονται σε μίλια Aegean.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.079
Mαλλον τώρα θα δούμε να γίνεται πράξη η ανακοίνωση και στη προηγούμενη ανακοίνωση προστέθηκε και ένας ακόμα όρος που δεν υπήρχε...

Από 24.02.2020 και έπειτα θα επιτρέπεται η εξαργύρωση (μετατροπή) Bonus πόντων σε μίλια του προγράμματος miles+bonus της Aegean, μόνο για τους Bonus πόντους που θα συλλεχθούν αποκλειστικά μέσω της χρήσης της co-branded κάρτας Aegean Bonus Visa, εντός 12μήνου και είναι διαθέσιμοι τη στιγμή της εξαργύρωσής τους. Οι πόντοι που έχουν συλλεχθεί με την κάρτα σας και δεν έχουν εξαργυρωθεί στο Πρόγραμμα Miles+Bonus της Aegean, θα μπορούν να εξαργυρώνονται μέχρι τη λήξη τους, σε οποιεσδήποτε άλλες προσφορές του Προγράμματος Bonus.
ω! τι εννοει, ο τραπεζιτης; τα μιλια μας απο την ποντάκια των καρτών δεν μαζεύονται; Με την χρηση της πιστωτικής (προφανώς Aegean) · όσα ευρώ, τόσοι πόντοι καί μίλια.

Τι ιδιαίτερο τώρα, τονίζεται;
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.658
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom