Alpha bank bonus

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είναι υποχρεωτική η χρήση myalpha code για τη μεταφορά bonus πόντων σε τρίτους, εδώ και αρκετό καιρό.
Τι να σου πω, δεν ξέρω τι ειναι ο κωδικός αυτός και εξακολουθώ να μεταφέρω πόντους κανονικά.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.659
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Τι να σου πω, δεν ξέρω τι ειναι ο κωδικός αυτός και εξακολουθώ να μεταφέρω πόντους κανονικά.
Σου στέλνει η alpha bank 6ψήφιο κωδικό για τη μεταφορά πόντων σε άλλον, μέσω του μέσου που έχεις επιλέξει (viber/sms). Ακολουθείτε η ίδια διαδικασία με τη μεταφορά χρηματικού ποσού.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σου στέλνει η alpha bank 6ψήφιο κωδικό για τη μεταφορά πόντων σε άλλον, μέσω του μέσου που έχεις επιλέξει (viber/sms). Ακολουθείτε η ίδια διαδικασία με τη μεταφορά χρηματικού ποσού.
Μόλις έκανα μεταφορά ποντων και δε μου ζητήθηκε κάτι τέτοιο...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.972
Αλλαγες προς το θετικο που προκαλεσε ο κορωνοιος:
1) Εκοψα την Platinum και εξοικονομησα 80 ευρω τον χρονο. Εχασα καποια μιλια αλλα who cares. Με 80 ευρω αγοραζω ενα εισιτηριο αν κσι οταν ξαναπεταξουμε. Τα δε κουπονια μου ειναι αχρηστα προς το παρον.
2) Σταματησα να ψωνιζω αποκλειστικα απο τον ΑΒ γιατι βαζει κοσμο στο μαγαζι της γειτονιας μου ανεξελεγκτα και επιλεγω αυτο που τηρει ευλαβικα τα μετρα προστασιας. Χανω καποια μιλια αλλα who cares. Παρατηρησα αρκετη διαφορα στον μηνιαιο λογαριασμο , με την οποια αγοραζω καναδυο εισιτηρια αν και οταν ταξιδεψουμε.
3) Σταματησα να ανταποκρινομαι στις προσφορες τυπου "αν ψωνισεις την ταδε μερα εχεις διπλα bonus". Χανω καποια μιλια αλλα who cares. Σταματησα τις συναισθηματικες αγορες για να παρω εξτρα μιλια και καταναλωνω πιο ορθολογικα. Με τις διαφορες αγοραζω καναδυο εισιτηρια ακομη ετησιως.
Βεβαια ολα αυτα δεν θα ειναι ακυρωσιμα. Ομως ειδαμε και τα ακυρωσιμα της Aegean, που θα περιμενω 7-8 μηνες για refund και αν. Με εμφαση στο ΑΝ.

Λεω να συνεχισω ετσι και μετα τον κορωνοιο.
 
Last edited:

MerNion

Member
Μηνύματα
62
Likes
33
1) Εκοψα την Platinum και εξοικονομησα 80 ευρω τον χρονο. Εχασα καποια μιλια αλλα who cares. Με 80 ευρω αγοραζω ενα εισιτηριο αν κσι οταν ξαναπεταξουμε. Τα δε κουπονια μου ειναι αχρηστα προς το παρον.
Εμένα πάντως δεν μου χρέωσαν συνδρομή.
Σε αναγνώριση της μέχρι σήμερα καλής σας συνεργασίας με την Alpha Bank, σας ενημερώνουμε ότι προχωρήσαμε σε ακύρωση της ετήσιας συνδρομής σας. Χρησιμοποιήστε την κάρτα σας καθημερινά, ώστε να απολαμβάνετε τα προνόμιά της χωρίς χρεώση ετήσιας συνδορμής
2) Σταματησα να ψωνιζω αποκλειστικα απο τον ΑΒ γιατι βαζει κοσμο στο μαγαζι της γειτονιας μου ανεξελεγκτα και επιλεγω αυτο που τηρει ευλαβικα τα μετρα προστασιας. Χανω καποια μιλια αλλα who cares. Παρατηρησα αρκετη διαφορα στον μηνιαιο λογαριασμο , με την οποια αγοραζω καναδυο εισιτηρια αν και οταν ταξιδεψουμε.
Αυτό είναι πολύ υποκειμενικό, στον δικό μου ΑΒ εδώ κοντά τηρούν πιστά τα άτομα στο κατάστημα, με αποτέλεσμα συχνά να έχει ουρά 10-20 άτομα που να περιμένουμε να μπούμε..

3) Σταματησα να ανταποκρινομαι στις προσφορες τυπου "αν ψωνισεις την ταδε μερα εχεις διπλα bonus". Χανω καποια μιλια αλλα who cares. Σταματησα τις συναισθηματικες αγορες για να παρω εξτρα μιλια και καταναλωνω πιο ορθολογικα. Με τις διαφορες αγοραζω καναδυο εισιτηρια ακομη ετησιως.
Προφανώς όλα αυτά τα promotions έχουν σκοπό να σε ωθήσουν να αγοράσεις πράγματα που δεν θες, ΑΛΛΑ αν εισαι συγκρατημένος αυτό βγαινει προς όφελός σου. Γιατί να μην κάνω την αγορά που έτσι και αλλιώς είχα προγραμματίσει να κάνω από κάποιον Κωτσόβολο μια Κυριακή στο αεροδρόμιο και να πάρω 5πλασιους πόντους; Μόνο χαμένος δεν βγαίνω.

Γενικά εγώ πλέον δεν σκοπεύω να μετατρέψω άλλους πόντους σε μίλια ακριβώς γιατι ξέρω οτι δεν πρόκειται να ταξιδέψω αεροπορικώς τα επόμενα χρόνια, οπότε μου είναι άχρηστα. Αλλά αν μπορώ να εξαργυρώσω τους πόντους κάπου αλλού, γιατί να χάσω αυτή την ευκαιρία; Το όλο θέμα με το bonus, yellow, go4more, epistrofi κλπ ειναι τρόποι να μας κάνουν να χρησιμοποιούμε τις κάρτες όλο και παραπάνω και να παραμένουμε δέσμιοι ενός συγκεκριμένου προγράμματος της τράπεζας. Οσο το εκμεταλλεύεσαι προς όφελός σου, έχει καλώς. Από εκεί κει πέρα όλες οι καταχρήσεις κάνουν κακό...
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
Παιδιά καλησπέρα. Μια ερώτηση.... Έχετε παρατηρήσει εαν πληρώνοντας την ΔΕΗ online σας πιστώνεται κανονικά οι πόντοι?
 

pan82

Member
Μηνύματα
622
Likes
772
Αλλαγες προς το θετικο που προκαλεσε ο κορωνοιος:
1) Εκοψα την Platinum και εξοικονομησα 80 ευρω τον χρονο. Ε
2) Σταματησα να ψωνιζω αποκλειστικα απο τον ΑΒ
3) Σταματησα να ανταποκρινομαι στις προσφορες τυπου "αν ψωνισεις την ταδε μερα εχεις διπλα bonus". Ομως ειδαμε και τα ακυρωσιμα της Aegean, που θα περιμενω 7-8 μηνες για refund και αν. Με εμφαση στο ΑΝ.
Λεω να συνεχισω ετσι και μετα τον κορωνοιο.
Καλά να έδινες 80€ για τη platinum το έτος θα ήταν σκέτη κοροϊδία έτσι που έχουν ξεφτιλιστεί οι πόντοι πλέον, εμένα είναι δωρεάν και τη κρατάω μέχρι να αλλάξει αυτό που θα κοπεί άμεσα.
ΑΒ ψωνίζω σπάνια και μόνο όταν έχει συγκεκριμένες προσφορές που θέλω ή βρίσκω τις ίδιες και εκεί δεν έχω αλλάξει συνήθειες για λίγα ποντάκια.
Και εννοείται ψωνίζω μόνο όταν θέλω κάτι απλά πχ θα γεμίσω πετρέλαιο το όχημα τη Τετάρτη να εκμεταλλευτώ το x16 γιατί να μη το κάνω άλλωστε αφού θα του έβαζα μια άλλη μέρα.

Τι να σου πω, δεν ξέρω τι ειναι ο κωδικός αυτός και εξακολουθώ να μεταφέρω πόντους κανονικά.
Kαι εγώ πριν καμιά εβδομάδα δε μου ζήτησε κωδικό αλλά μετέφερα μέσα από την εφαρμογή bonus ίσως μέσα από το web banking πλέον να ζητάει

Παιδιά καλησπέρα. Μια ερώτηση.... Έχετε παρατηρήσει εαν πληρώνοντας την ΔΕΗ online σας πιστώνεται κανονικά οι πόντοι?
Εννοείται κανονικά το έλεγξα και τώρα για το λογαριασμό που είχα πληρώσει πριν κανά δεκαήμερο
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αλλαγες προς το θετικο που προκαλεσε ο κορωνοιος:
1) Εκοψα την Platinum και εξοικονομησα 80 ευρω τον χρονο. Εχασα καποια μιλια αλλα who cares. Με 80 ευρω αγοραζω ενα εισιτηριο αν κσι οταν ξαναπεταξουμε. Τα δε κουπονια μου ειναι αχρηστα προς το παρον.
2) Σταματησα να ψωνιζω αποκλειστικα απο τον ΑΒ γιατι βαζει κοσμο στο μαγαζι της γειτονιας μου ανεξελεγκτα και επιλεγω αυτο που τηρει ευλαβικα τα μετρα προστασιας. Χανω καποια μιλια αλλα who cares. Παρατηρησα αρκετη διαφορα στον μηνιαιο λογαριασμο , με την οποια αγοραζω καναδυο εισιτηρια αν και οταν ταξιδεψουμε.
3) Σταματησα να ανταποκρινομαι στις προσφορες τυπου "αν ψωνισεις την ταδε μερα εχεις διπλα bonus". Χανω καποια μιλια αλλα who cares. Σταματησα τις συναισθηματικες αγορες για να παρω εξτρα μιλια και καταναλωνω πιο ορθολογικα. Με τις διαφορες αγοραζω καναδυο εισιτηρια ακομη ετησιως.
Βεβαια ολα αυτα δεν θα ειναι ακυρωσιμα. Ομως ειδαμε και τα ακυρωσιμα της Aegean, που θα περιμενω 7-8 μηνες για refund και αν. Με εμφαση στο ΑΝ.

Λεω να συνεχισω ετσι και μετα τον κορωνοιο.
1) Ποιά €80 ; Εμένα τουλάχιστον δε με έχουν χρεώσει τίποτα (και κάνω χιλιάδες ευρώ τζίρο κάθε μήνα στην κάρτα, χιλιάδες μίλια μόνο από κει).
2) Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Τόσο στη γειτονιά μου όσο και όπου αλλού έχω βρεθεί, εφαρμόζουν σύστημα ηλεκτρονικής καταμέτρησης, και ενίοτε χρειάζεται αναμονή στην ουρά. Όσο για το ύψος του λογαριασμού, εξαρτάται κι από το τι ψωνίζεις.
3) Οι impulsive αγορές προφανώς είναι πρόβλημα. Κανένα loyalty scheme (για τίποτα) δεν είναι επωφελές όταν αγοράζεις πράγματα που δε θα αγόραζες έτσι κι αλλιώς.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
Με έβαλες σε σκέψη... Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι έχουν περαστεί κανονικά απλώς για κάποιο λόγο δεν φαίνονται.... Οπότε απλώς τους πιστεύω :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παιδιά καλησπέρα. Μια ερώτηση.... Έχετε παρατηρήσει εαν πληρώνοντας την ΔΕΗ online σας πιστώνεται κανονικά οι πόντοι?
Ναι. Πληρωμή από το e-bill της ΔΕΗ (9/9/20 τελευταία φορά).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.222
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom