Alpha bank bonus

Μηνύματα
2
Likes
0
Χωρίς να θέλω να δώσω ψεύτικες ελπίδες (διότι δεν είμαι 100% σίγουρος) η αλλαγή που θα γίνει θα αφορά εξαργύρωση Βonus πόντων και δεν έχει καμία σχέση με την μεταφορά πόντων στην Aegean Visa και την μετατροπή τους σε μίλια, η οποία και θα συνεχιστεί κανονικά.

Με κάθε επιφύλαξη..
Καλησπερα κι απο μενα. Μακαρι να ειναι ετσι Δημητρη, ΟΜΩΣ θυμιζω οτι η διαδικασια μεταφορας ποντων απο τις αλλες καρτες στην Aegean Visa, δεν υφισταται πλεον, γιατι ολοι οι ποντοι εχουν γινει κοινοι. Αυτο που λες θα ισχυε εαν ηταν οπως παλια, που ειχαμε Χ ποντους στην amex, και Ψ ποντους στην aegean visa και τους μεταφεραμε. Μηπως επομενως δεν ισχυει αυτο που σου ειπαν? Εκτος, αν εννοουσαν οτι δε θα μπορεις να κλεισεις εισητηριο κατευθειαν απο ποντους, ενω θα μπορεις να μετατρεπεις ποντους σε μιλια... τι ακριβως σου ειπε η πηγη σου και ποσο πιστευεις οτι ειναι ελεγμενη η πληροφορια? Ευχαριστω.
 
Μηνύματα
2
Likes
0
Μόνο μία (1) ερώτηση χρειάζεται να γίνει: Αν οι bonus πόντοι που κάποιος μεταφέρει ηλεκτρονικά στην Aegean Bonus Visa μετατρέπονται ή όχι.
Καλησπερα. Τι εννοεις «οι ποντοι που μεταφερει καποιος στην aegean bonus visa»? Πλεον οι ποντοι που κερδιζονται απο τις καρτες μπαινουν σε ενα κοινο «κουβα», και αρα δεν υφισταται μεταφορα απο τη μια καρτα στην αλλη...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλησπερα. Τι εννοεις «οι ποντοι που μεταφερει καποιος στην aegean bonus visa»? Πλεον οι ποντοι που κερδιζονται απο τις καρτες μπαινουν σε ενα κοινο «κουβα», και αρα δεν υφισταται μεταφορα απο τη μια καρτα στην αλλη...
Αν σου μεταφέρω εγώ πόντους, τους μεταφέρω προς συγκεκριμένη κάρτα.
 
Μηνύματα
619
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Από όσο ξέρω, η μεταφορά σε άλλον πελάτη και η επιστροφή τους από τον ίδιο, θα συνεχιστεί. Σε λίγους μήνες θα ξέρουμε..
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Αναρωτιέμαι αν οι αλλαγές αυτές γίνονται με πρωτοβουλία της Alpha ή της Aegean και γιατί. Σε κάθε περίπτωση για όσους από μας έχουμε ανάγκη την Aegean/ OA το πρόγραμμα πάντα θα είναι μονόδρομος. Οι άλλοι που έχετε να κάνετε με πτήσεις εξωτερικού έχετε την δυνατότητα να κάνετε τις επιλογές σας. Εμείς στα νησιά την κάτσαμε, εδώ και χρόνια. Λίγότερες πτήσεις, ακριβότερα εισιτήρια, τέλη αεροδρομίων και γενικά ταλαιπωρία.
 

pan82

Member
Μηνύματα
605
Likes
753
Αναρωτιέμαι αν οι αλλαγές αυτές γίνονται με πρωτοβουλία της Alpha ή της Aegean και γιατί.
Eντάξει το γιατί είναι προφανές νομίζω, δεν υπάρχει ψαγμένος χρήστης που να ξοδεύει τους πόντους του σε αστείες πλέον εξαργυρώσεις της alpha bank όταν η εξαργύρωση είναι του τύπου 6€ για 3000 πόντους τη στιγμή που με aegean με 5000-7000 πόντους εξαργυρώνεις σε ταξίδι εσωτερικό-κοντινό εξωτερικό, με περίπου 4000-5000 μίλια νοικίαζεις αυτοκίνητο εντελώς free από Herzt την ημέρα και ακόμα και σε μαγαζιά τύπου mark&spencer η αναλογιά είναι 3000 μίλια προς 15€.
Οπότε θεωρώ ότι μάλλον η aegean θα ζήτησε την αλλαγή...
 

domino

Member
Μηνύματα
289
Likes
269
Eντάξει το γιατί είναι προφανές νομίζω, δεν υπάρχει ψαγμένος χρήστης που να ξοδεύει τους πόντους του σε αστείες πλέον εξαργυρώσεις της alpha bank όταν η εξαργύρωση είναι του τύπου 6€ για 3000 πόντους τη στιγμή που με aegean με 5000-7000 πόντους εξαργυρώνεις σε ταξίδι εσωτερικό-κοντινό εξωτερικό, με περίπου 4000-5000 μίλια νοικίαζεις αυτοκίνητο εντελώς free από Herzt την ημέρα και ακόμα και σε μαγαζιά τύπου mark&spencer η αναλογιά είναι 3000 μίλια προς 15€.
Οπότε θεωρώ ότι μάλλον η aegean θα ζήτησε την αλλαγή...

πόσοι νομίζεις είναι ψαγμένοι ;
πόσοι ταξιδεύουν ;

από τον κύκλο μου όλοι σε ΄'αστειες' εξαργυρώνουν
 

pan82

Member
Μηνύματα
605
Likes
753
πόσοι νομίζεις είναι ψαγμένοι ;
πόσοι ταξιδεύουν ;

από τον κύκλο μου όλοι σε ΄'αστειες' εξαργυρώνουν
Κι εγώ έτσι υπέθετα και από τον δικό μου, αλλά μάλλον είμαστε πολλοί για να κάνουν αυτές τις αλλαγές τι να πω...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
πόσοι νομίζεις είναι ψαγμένοι ;
πόσοι ταξιδεύουν ;

από τον κύκλο μου όλοι σε ΄'αστειες' εξαργυρώνουν
Δες ποσοι εδω στο φορουμ που ειναι γεματο ταξιδιωτες προτιμουν την Επιστροφη της Πειραιως σε cash στο πορτοφολι τους παρα το προγραμμα της Aegean.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Δεν αποκλείεται βέβαια να επενέβησαν και αι μεγάλαι δυνάμεις (βλέπε μέλη της Star Alliance) στις οποίες εξαργυρώναμε τα ακόπως αποκτηθέντα μίλια μας. Όπως νομίζω έγινε και με τους gold, άλλοι γκρίνιαξαν, όχι η Aegean.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Το περιεργο ειναι οτι η Alpha καταβαραθρωσε ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ τα bonus στις προθεσμιακες, τα οποια πλεον δεν εξαργυρωνονται στην Star Alliance. Καμια σχεση με Star Alliance αυτη η αποφαση λοιπον.
Απο την αλλη δινει bonus ×20 μεχρι ×40 με την καταναλωση. Προφανως και προκειται για μια αλλαγη πολιτικης συνολικα.

Το αποτελεσμα σιγουρα ειναι λιγοτερα star alliance εισιτηρια για μας, αλλα και ενα τρομερο ξεχειλωμα στο προγραμμα των bonus: ολο και περισσοτερα bonus δινουν οι μεγαλοι συνεργατες, ολο και ανεβαινουν πληθωριστικα τα απαιτουμενα bonus για ενα εισιτηριο.
Υποθετω οτι αυξανει τη βαρυτητα των μεγαλων συνεργατων στο προγραμμα καθως εχεις 20πλασιους λογους να τους προτιμησεις ως καταναλωτης, αλλα αυτο το ραλι καταντα κουραστικο για οσους το παρακολουθουμε (σε 2 μερες ΠΑΛΙ ×16 στον Hondo, ποσα σαμπουαν να ψωνισουμε πια?)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
5 λεπτά πριν, που μίλησα με την Alpha Bank, μου είπαν ξεκάθαρα ότι οι πόντοι των προθεσμιακών καταθέσεων που είναι συνδεδεμένοι με την κάρτα Aegean Bonus Visa, μετά την 1.1.2020 θα εξακολουθούν να μετατρέπονται σε μίλια κανονικά, όπως ίσχυε μέχρι τώρα. Κοντός ψαλμός αλληλούια, σε ενάμισυ μήνα θα ξέρουμε...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom