Alpha bank bonus

ktselios

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Τα μίλια που θα μετατρέψουμε μέχρι τέλος του έτους μπορούμε να τα εξαργυρώσουμε μετά ή δεν μας δίνει αυτό το δικαίωμα;
Εγώ νομίζω πως θα μπορούν να εξαργυρωθούν, γιατί θα είναι μίλια καταχωρημένα.
Η μετατροπή των πόντων από άλλες κάρτες σε μίλια θα διακοπεί από 1/1/2020, σύμφωνα με την ανακοίνωση....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
"H Aegean θα επιτρέπει...". Νομίζω αυτό τα λέει όλα για το ρόλο της Aegean
Προφανώς. Η Aegean τρέχει το Miles & Bonus, αυτοί βάζουν και τους περιορισμούς καθότι αυτοί θίγονται από τις αθρόες μετατροπές, και αυτοί θέλουν να προωθήσουν την co-branded κάρτα τους. Τι άλλο κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια;

Το ερώτημα είναι μέχρι που θα το φτάσουν.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Στεκομαι στη λεξη "χρηση της καρτας", που εδω περιλαμβανει συνδεδεμενες προθεσμιακες αλλα και εξτρα bonus απο Κωτσοβολο αραγε? Χρηση ειναι κι αυτη...
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Τα μίλια που θα μετατρέψουμε μέχρι τέλος του έτους μπορούμε να τα εξαργυρώσουμε μετά ή δεν μας δίνει αυτό το δικαίωμα;
Επειδή το έχουν ρωτήσει αρκετοί. Οι bonus ποντοι και τα μίλια δεν έχουν καμία σχέση. Το ότι στην πιστωτική υπάρχει αυτόματη μετατροπή είναι γιατί έχεις επιλέξει να τους εξαργυρώνεις έτσι. Τους bonus ποντους τους χρησιμοποιείς για να αγοράσεις μίλια (αυτή είναι η εξαργύρωση σου). Εφόσον την κάνεις πλέον έχεις μίλια και απο εκεί και πέρα πάς στο το κάνει η Aegean. Η Aegean προς το παρόν δεν έχει χρονικό περιθώριο εξαργύρωσης των μιλίων.
Για παράδειγμα έχεις 5000 bonus πόντους και τους εξαργυρώνεις για να πάρεις κοτοκροκέτες στον Βασιλόπουλο (όπου κοτοκρεκέτες στην aegean βάλε μίλια) εφόσον τους εξαργύρωσες δεν έχει bonus ποντους αλλά έχεις τις κοτοκροκέτες ( στην aegean έχεις μίλια). Αυτές δεν θα σου πει η alpha bank πότε θα τις φάς.

Edit: Αυτό που ουσιαστικά αλλάζει είναι ο τρόπος εξαργύρωσης από το νέο έτος. Σου λέει πλέον η alpha bank τους πόντους δεν θα τους κάνεις απευθείας μίλια στην aegean. Θες εισιτήριο ? Θα μπαίνεις με τους πόντους και μέσω της alpha bank και του προγράμματος θα κάνεις κράτηση σε όρους πόντων πλέον και όχι σε όρους μιλίων. Η μόνη περίπτωση να τους κάνεις μίλια και να το κλείνεις μέσω της aegean (και των συνεργαζόμενων εταιρειών της star alliance) είναι να έχεις την πιστωτική.
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Επειδή το έχουν ρωτήσει αρκετοί. Οι bonus ποντοι και τα μίλια δεν έχουν καμία σχέση. Το ότι στην πιστωτική υπάρχει αυτόματη μετατροπή είναι γιατί έχεις επιλέξει να τους εξαργυρώνεις έτσι. Τους bonus ποντους τους χρησιμοποιείς για να αγοράσεις μίλια (αυτή είναι η εξαργύρωση σου). Εφόσον την κάνεις πλέον έχεις μίλια και απο εκεί και πέρα πάς στο το κάνει η Aegean. Η Aegean προς το παρόν δεν έχει χρονικό περιθώριο εξαργύρωσης των μιλίων.
Για παράδειγμα έχεις 5000 bonus πόντους και τους εξαργυρώνεις για να πάρεις κοτοκροκέτες στον Βασιλόπουλο (όπου κοτοκρεκέτες στην aegean βάλε μίλια) εφόσον τους εξαργύρωσες δεν έχει bonus ποντους αλλά έχεις τις κοτοκροκέτες ( στην aegean έχεις μίλια). Αυτές δεν θα σου πει η alpha bank πότε θα τις φάς.

Edit: Αυτό που ουσιαστικά αλλάζει είναι ο τρόπος εξαργύρωσης από το νέο έτος. Σου λέει πλέον η alpha bank τους πόντους δεν θα τους κάνεις απευθείας μίλια στην aegean. Θες εισιτήριο ? Θα μπαίνεις με τους πόντους και μέσω της alpha bank και του προγράμματος θα κάνεις κράτηση σε όρους πόντων πλέον και όχι σε όρους μιλίων. Η μόνη περίπτωση να τους κάνεις μίλια και να το κλείνεις μέσω της aegean (και των συνεργαζόμενων εταιρειών της star alliance) είναι να έχεις την πιστωτική.
Στο Post της @paefstra γράφει ''Έως την παραπάνω ημερομηνία(εννοεί 01/01/2020) εξακολουθεί να ισχύει η δυνατότητα εξαργύρωσης/μετατροπής Bonus πόντων σε μίλια, μέσω της κάρτας Aegean Bonus Visa''.
Μετά από αυτή την ημερομηνία τα μίλια που έχουν μετατραπεί από bonus θα μπορούν να εξαργυρωθούν; Αυτό ρωτάω εγώ, με βάση το ποστ της αγαπημένης.

Και μια επισημη εγγραφως απάντηση που βρηκα σε blog μιλιοσυλλεκτη. Μπορει να ερμηνευτει με καποιο τροπο:
"Και η επίσημη απάντηση που έλαβα από την Alpha:

Διευκρινίζονται τα εξής:
Από 1.1.2020 η Aegean θα επιτρέπει την εξαργύρωση (μετατροπή) Bonus πόντων σε μίλια του προγράμματος miles+bonus της Aegean, μόνο για τους Bonus πόντους που θα συλλεχθούν αποκλειστικά μέσω της χρήσης της co-branded κάρτας Aegean Bonus Visa.
Έως την παραπάνω ημερομηνία εξακολουθεί να ισχύει η δυνατότητα εξαργύρωσης/μετατροπής Bonus πόντων σε μίλια, μέσω της κάρτας Aegean Bonus Visa, για όλους ανεξαιρέτως τους πόντους του my Βonus ενιαίου λογαριασμού πόντων των κατόχων, ανεξαρτήτως της αρχικής κάρτας με την οποία οι πόντοι συλλέχθηκαν.
• Η εξαργύρωση Bonus πόντων για απευθείας έκδοση εισιτηρίων Bonus, στην Aegean, μέσω του προγράμματος Bonus της Alpha Bank, θα εξακολουθήσει να επιτρέπεται, ως ισχύει και κατά την τρέχουσα περίοδο, με τη χρήση δηλ. όλων των διαθέσιμων πόντων, συλλεγμένων από οποιαδήποτε Bonus κάρτα, χωρίς εξαίρεση, που μπορεί να έχουν οι κάτοχοι στον my Bonus -ενιαίο λογαριασμό Πόντων τους."
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Στο Post της @paefstra γράφει ''Έως την παραπάνω ημερομηνία(εννοεί 01/01/2020) εξακολουθεί να ισχύει η δυνατότητα εξαργύρωσης/μετατροπής Bonus πόντων σε μίλια, μέσω της κάρτας Aegean Bonus Visa''.
Μετά από αυτή την ημερομηνία τα μίλια που έχουν μετατραπεί από bonus θα μπορούν να εξαργυρωθούν; Αυτό ρωτάω εγώ, με βάση το ποστ της αγαπημένης.
Τα μίλια στο πρόγραμμα Miles & Bonus δε λήγουν ποτέ.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Στο Post της @paefstra γράφει ''Έως την παραπάνω ημερομηνία(εννοεί 01/01/2020) εξακολουθεί να ισχύει η δυνατότητα εξαργύρωσης/μετατροπής Bonus πόντων σε μίλια, μέσω της κάρτας Aegean Bonus Visa''.
Μετά από αυτή την ημερομηνία τα μίλια που έχουν μετατραπεί από bonus θα μπορούν να εξαργυρωθούν; Αυτό ρωτάω εγώ, με βάση το ποστ της αγαπημένης.
Αυτο εξηγησα και εγω. Οτι εφοσον τους ποντους τους μετατρεψεις σε μιλια δεν εχεις καμια σχεση μετα με την τραπεζα. Ειναι μιλια κι ακολοθουν τους κανονες του προγραμματος miles and bonus.
Οποτε τα μιλια σου μπορεις να τα χρησιμοποιησεις (αν δεν αλλαξει κατι) οποτε θες καθως δεν ληγουν ποτε
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Τα μίλια στο πρόγραμμα Miles & Bonus δε λήγουν ποτέ.
Αυτο εξηγησα και εγω. Οτι εφοσον τους ποντους τους μετατρεψεις σε μιλια δεν εχεις καμια σχεση μετα με την τραπεζα. Ειναι μιλια κι ακολοθουν τους κανονες του προγραμματος miles and bonus.
Οποτε τα μιλια σου μπορεις να τα χρησιμοποιησεις (αν δεν αλλαξει κατι) οποτε θες καθως δεν ληγουν ποτε
Ναι αυτά τα ξέρω απλά με αυτά που διαβάζω δεν ξέρω τι θα γίνει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Αγαπημενε @jimp , τα μιλια δεν αναγνωριζεται αν προηλθαν απο καρτες, πτησεις, κρατησεις της booking, ψωνια απο το duty free κλπ.
Το μονο που αλλαζει ειναι ο ρολος των αλλων απλων καρτων bonus. Δεν ανατρεπεται ολο το προγραμμα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μας πήρανε τη φέτα, τώρα και το bonus app.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom