Alpha bank bonus

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.045
H ειρωνεία σήμερα ανακοινώθηκαν ανανεωμένοι όροι για τις προθεσμιακές με bonus με τους ίδιους πόντους μεν αλλά διπλάσια επιτόκια μέχρι το 1,10% για μεγάλες καταθέσεις.
Η απορία μου είναι τώρα που λογικά μπορεί κάποιος μέχρι να αλλάξουν οι όροι να βάλει κάρτα aegean για καταχώρηση πόντων θα τους εξαιρεί μετά τους συγκεκριμένους από τις μετατροπές;;
Με ιντριγκάρει ότι στην ανακοίνωση λέει ότι δε μπορεί να μπει κάρτα aegean για καταχώρηση πόντων οπότε δε ξέρω αν το σύστημα μπορεί να τις ξεχωρίζει....
Πολυ το ψειριζουμε. Με διπλασιους τοκους απλα αγοραζεις με τα λεφτα εισιτηρια. Δεν βλεπω καποιο προβλημα. Παμε παλι για σπασιμο προθεσμιακης, με συχνοτητα καθε 2 μηνες πλεον...
Επιπλεον βγαζεις και κατι λιγα εισιτηρια με τα bonus της προθεσμιακης οπως βγαζαμε παλια πριν αρχισουμε να τα κανουμε μιλια. Επιπλεον κατι λιγα με μιλια της Aegean binus visa. Τελος παντων, οποιος παει Ευρωπη θα τη βρει την ακρη. Για υπερατλαντικα ζοριζει σιγουρα.
 
Last edited:
Μηνύματα
16
Likes
10
Άκου να δεις τι έκανα τώρα.
Μετέφερα αυτούς τους 1700+ πόντους σε φίλο, τους έστειλα μετά στην δική μου aegean bonus και τους έκανα μίλια.


Συνολικά νωρίτερα μου εμφανίζονταν κανονικά οι 5000+ πόντοι και στο app του bonus και στην εφαρμογή της alpha εκεί που φαίνονται συνολικά οι πόντοι.

Όταν όμως πήγα στην εφαρμογή της Aegean να τα μετατρέψω σε μίλια μου εμφανίστηκαν μόνο 3606 από τους 5000+ πόντους.

Ενώ τώρα με αυτό που έκανα μου εμφανίστηκαν όλοι οι 1700+ .
Επειδή μπερδευτηκα λίγο, τελικά με τις μεταφορές μεταξύ των καρτών κατάφερες να τους μετατρέψεις όλους σε μίλια χτες;
 

pan82

Member
Μηνύματα
629
Likes
787
Επειδή μπερδευτηκα λίγο, τελικά με τις μεταφορές μεταξύ των καρτών κατάφερες να τους μετατρέψεις όλους σε μίλια χτες;
Mεχρι τέλη του μήνα όλα παίζουν κανονικά όπως παλιά, μόλις έστειλα σε φιλο με premium πόντους από δικές μου κάρτες platinum τους βλέπει κανονικά και τους έκανε μιλια μια χαρά με τη προσφορά.
Από Μάρτιο είναι το θέμα τι θα γίνει.

Και τώρα μου δημιουργήθηκε η εξής απορία, προσφορές πχ από Κωτσόβολο που μπορεί να δίνουν 50000 Bonus με αγορά smartphone η τηλεόρασης ή πόντους Χ50 κλπ κλπ αν γίνονται με χρήση της aegean visa θα μπορούν να μετατραπούν άραγε;
 
Last edited:
Μηνύματα
16
Likes
10
Mεχρι τέλη του μήνα όλα παίζουν κανονικά όπως παλιά, μόλις έστειλα σε φιλο με premium πόντους από δικές μου κάρτες platinum τους βλέπει κανονικά και τους έκανε μιλια μια χαρά με τη προσφορά.
Από Μάρτιο είναι το θέμα τι θα γίνει.

Και τώρα μου δημιουργήθηκε η εξής απορία, προσφορές πχ από Κωτσόβολο που μπορεί να δίνουν 50000 Bonus με αγορά smartphone η τηλεόρασης ή πόντους Χ50 κλπ κλπ αν γίνονται με χρήση της aegean visa θα μπορούν να μετατραπούν άραγε;
Δεν βλέπω κάτι που αντίκειται στους όρους για να μην μετατρέπονται. Λογικά η Aegean θέλει να πιέσει να γίνονται πιο πολλές συναλλαγές με τις δικές της κάρτες από τις οποίες λογικά θα κρατάει μέρος της προμήθειας της τράπεζας. Τους 50.000 πόντους θα τους "χρεώνεται" ο Κωτσόβολος.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Η απορία μου είναι τώρα που λογικά μπορεί κάποιος μέχρι να αλλάξουν οι όροι να βάλει κάρτα aegean για καταχώρηση πόντων θα τους εξαιρεί μετά τους συγκεκριμένους από τις μετατροπές;;
Με ιντριγκάρει ότι στην ανακοίνωση λέει ότι δε μπορεί να μπει κάρτα aegean για καταχώρηση πόντων οπότε δε ξέρω αν το σύστημα μπορεί να τις ξεχωρίζει....
Έχω μπερδευτεί, έχω μόνο κάρτα Aegean και η ετήσια προθεσμιακή είναι συνδεδεμένη με αυτήν. Δεν θα μπορώ να μετατρέπω τους πόντους σε μίλια; Ή αφορά νέες προθεσμιακές με bonus;
Δες το spoiler παραπάνω, είναι από τους νέους όρους που θα ισχύσουν από 1 Μάρτη. Από 1η Μάρτη δεν θα μετατρέπονται πόντοι από προθεσμιακές σε μίλια. Οι πόντοι θα εξακολουθήσουν να συλλέγονται στην κάρτα, μίλια όμως θα μπορούν να γίνουν όσοι πόντοι είχες μαζέψει από προθεσμιακή μέχρι 28 Φλεβάρη. Και αν κάνεις νέα προθεσμιάκη από 1η Μάρτη, δεν θα μπορεί καν να δηλώνεται η κάρτα της Aegean. Ωστόσο, το σύστημα είναι γεμάτο bugs και πολλά μπορεί να γίνουν, ισχύουν δεν ισχύουν.
Δεν βλέπω κάτι που αντίκειται στους όρους για να μην μετατρέπονται. Λογικά η Aegean θέλει να πιέσει να γίνονται πιο πολλές συναλλαγές με τις δικές της κάρτες από τις οποίες λογικά θα κρατάει μέρος της προμήθειας της τράπεζας. Τους 50.000 πόντους θα τους "χρεώνεται" ο Κωτσόβολος.
Εντούτοις, στους νέους όρους στην παράγραφο 9 έχουμε διαγραφή μίας φράσης που δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει:
Η Τράπεζα ορίζει ένα μέγιστο επιτρεπόμενο αριθμό Πόντων ανά Κάρτα που μπορούν να συλλεχθούν μηνιαίως από το Μέλος. Ο μέγιστος επιτρεπόμενος αριθμός Πόντων ανέρχεται στους 20.000, και μπορεί να μεταβληθεί κατά την κρίση της Τράπεζας. Τα Μέλη μπορούν να ενημερώνονται σχετικά στο www.alpha.gr/bonus. Δεν υφίσταται μέγιστος επιτρεπόμενος αριθμός Πόντων αναφορικά με τα Προϊόντα της Τράπεζας που είναι συνδεδεμένα με το Πρόγραμμα Επιβραβεύσεως Bonus καθώς και στις ειδικές προσφορές Συλλογής επιπλέον Πόντων από Συνεργάτες του Προγράμματος.
 

funtukaki

Member
Μηνύματα
61
Likes
52
Εχω την εντυπωση οτι αν σπασει κπ την προθεσμιακη του στην Alpha ΠΡΙΝ να ληξει το 6/12μηνο για το οποιο εχει "κλεισει" τα χρηματα οτι υπαρχει κπ χρηματικη "ποινη"..:rolleyes-80:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.045
Εχω την εντυπωση οτι αν σπασει κπ την προθεσμιακη του στην Alpha ΠΡΙΝ να ληξει το 6/12μηνο για το οποιο εχει "κλεισει" τα χρηματα οτι υπαρχει κπ χρηματικη "ποινη"..:rolleyes-80:
Ναι. Μπορεις να τη δεις πριν οριστικοποιησεις.
 

pluss

Member
Μηνύματα
63
Likes
89
Εχω την εντυπωση οτι αν σπασει κπ την προθεσμιακη του στην Alpha ΠΡΙΝ να ληξει το 6/12μηνο για το οποιο εχει "κλεισει" τα χρηματα οτι υπαρχει κπ χρηματικη "ποινη"..:rolleyes-80:
Ανάλογα με τον τύπο της προθεσμιακής κατάθεσης, συνήθως χάνεται μέρος των τόκων αν "σπάσει" πρόωρα η προθεσμιακή, ωστόσο το αρχικό κεφάλαιο παραμένει ανέγγιχτο.
 

funtukaki

Member
Μηνύματα
61
Likes
52
Ανάλογα με τον τύπο της προθεσμιακής κατάθεσης, συνήθως χάνεται μέρος των τόκων αν "σπάσει" πρόωρα η προθεσμιακή, ωστόσο το αρχικό κεφάλαιο παραμένει ανέγγιχτο.

Εχει δικιο η paefstra, χανεις κπ χρηματα απο το αρχικο κεφαλαιο..το επιβεβαιωνω κ εγω μετα απο συνομιλια με την τραπεζα.Οταν πατε να την σπασετε πριν το τελευταιο σταδιο σας λεει ποσα χρηματα θα χασετε αν "οριστικοποιηθει το σπασιμο" της προθεσμιακης. Οποτε αφου οντως εχει ανεβει ο τοκισμος σε απλες προθεσμιακες αλλων τραπεζων,ο καθενας αποφασιζει αν θελει να σπασει την bonus (αφου μίλια δεν θα περνουμε πια) και να μεταφερει τα χρηματα του σε αλλη τραπεζα.. 🤔
 

Billouk

Member
Μηνύματα
497
Likes
1.628
Σήμερα, 1/3 έκανα μεταφορά πόντων από προθεσμιακή 3ου προσώπου στην Aegean visa μου και τους μετέτρεψα κανονικά σε μίλια! Ας δοκιμάσει και κάποιος άλλος και να ενημερώσει. Στην Bonus εφαρμογή είχα πρόβλημα, το έκανα από το ebanking του.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.045
Μολις εσπασα την προθεσμιακη και ανοιξα με αποδοση των ποντων στην Aegean Bonus Visa.
Δεν βλεπω να ισχυουν τα εξαγγελλομενα οτι απο 1η Μαρτη δεν γινεται.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.045
Σήμερα, 1/3 έκανα μεταφορά πόντων από προθεσμιακή 3ου προσώπου στην Aegean visa μου και τους μετέτρεψα κανονικά σε μίλια! Ας δοκιμάσει και κάποιος άλλος και να ενημερώσει. Στην Bonus εφαρμογή είχα πρόβλημα, το έκανα από το ebanking του.
Η μεταροπη μου κολλαει στο σαιτ της Agean, βγαζει error. Εσενα λειτουργησε κανονικα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom