Android Εφαρμογή για τον ΕΟΠΥΥ

akaliptos69

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Δυστυχώς (για μένα) τα γεγονότα δε με βοηθούν στο να διαφωνήσω μαζί σου φίλε μου, οπότε θα συμφωνήσω μαζί σου. Άσε που είναι κάτι στο οποίο δε μπορώ να κάνω τίποτα για να βελτιώσω την κατάσταση. Το μόνο που μπορώ είναι να προσφέρω αυτό που φτιάχνω δωρεάν σε όλους, για όσο μπορώ και όπως μπορώ. Μέχρι και συνδρομές σε GP από την τσέπη μου έβαλα για να μην υπάρξει ζήτημα. Δυστυχώς δε μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω γι την κατάσταση... όσο και αν το θέλω.
 

akaliptos69

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Νέα έκδοση 2.3.8

  • Καινούργια Λίστα Παρόχων Υγείας (Τελ. Ενημέρωση: 09/11/2012).
  • Διόρθωση Λαθών στο σύστημα αναζήτησης Παρόχων και Υπηρεσιών.
  • Προσθήκη Εικόνας Φόντου.
  • Αλλαγή εικονιδίου εφαρμογής.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.429
Υπάρχει εφαρμογή που να βλέπεις τι φάρμακα γενικά στη μερίδα σου έχουν καταγραφεί....ένα αρχείο δηλαδή που να φαίνεται τι έχεις πάρει ...Θέλω πχ να δω τι φάρμακο πήρα πέρσι τον Δεκέμμβριο μπορώ να το δώ;;;
 

akaliptos69

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα φίλε chrisbd και καλή εβδομάδα.

Ο ασφαλισμένος δεν έχει πρόσβαση στα στοιχεία συνταγογράφησης οποιουδήποτε είδους και αν είναι (φαρμακευτική, ιατρική, κ.α.). Ο μόνος τρόπος για να μπορέσεις να το δεις αυτό είναι να πας στον ίδιο ιατρό που σου το έγραψε την προηγούμενη φορά και να του ζητήσεις να στο βρει εκείνος. Αυτό φυσικά θα δουλέψει μόνο στην περίπτωση που δεν έχει αφαιρεθεί αυτή η λειτουργία και από τους ιατρούς. Δεν είμαι σίγουρος για το τελευταίο. Το σίγουρο είναι ότι σε στοιχεία συνταγογράφησης έχει πρόσβαση μόνο το έμμεσα ή άμεσα ιατρικό προσωπικό, και αν δεν κάνω λάθος μόνο στα δικά του (πχ αν δεν κάνω λάθος ο ένας ιατρός δε μπορεί να δει την συνταγογράφηση του άλλου ακόμα και να πρόκειται για τον ίδιο ασφαλισμένο).

Ελπίζω να σε κατατόπισα αρκετά.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.429
Εσύ με κατατόπισες και αυτό ήξερα και γω αλλά όπως αντιλαμβάνεσαι πάλι τρύπιο είναι το σύστημα.....γιατί εν αγνοία του ασφαλισμένου γιατροί και φαρμακοποιοί κάνουν πάρτυ πάλι....να μην επεκταθώ πιστεύω ότι με καταλαβαίνεις...
 

akaliptos69

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Σε καταλαβαίνω απόλυτα και έχεις δίκιο ως ένα βαθμό.

Χωρίς να θέλω να υπεραμυνθώ των καταστάσεων θα αναφέρω απλά ότι ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι ο έλεγχος της κατάστασης είναι δουλειά των ελεγκτικών οργάνων του οργανισμού, να διεξάγουν ελέγχους στα κατατεθέντα στοιχεία ώστε να εντοπίζουν και να διελευκάνουν πιθανές παραβατικές περιπτώσεις.

Αυτός είναι ο λόγος που ο ασφαλισμένος δεν προβλέπεται να έχει πρόσβαση σε αυτά τα στοιχεία. Σε θεωρητικό επίπεδο ωφείλουμε να παραδεχτούμε ότι αυτή είναι η ενδεδειγμένη διαδικασία με βάση και το γεγονός ότι αυτή η ιεραρχική διάταξη χρησιμοποιείται και από τα άλλα ευρωπαϊκά κράτη.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.429
Θα μπορούσε όμως σε μια μορφή image να βλέπει ο καθένας ασφλισμένος το ιστορικό του χωρίς φυσικά να έχει οποιοδήποτε δικαίωμα παρέμβασης όπως πχ με φορολογικές δηλώσεις και αυτό βέβαια όχι μόνο για να ελέγχεις τι γίνεται στη μερίδα σου αλλά να ξέρει ο καθένας σε βάθος χρόνου και τι φάρμακα έχει πάρει...
Καλά αυτό που λες να πάω στο γιατρό για να δω το αρχείο δεν γίνεται ....εδω δεν μπορείς να κλέισεις γιατρό για πιο σοβαρά πράγματα ....τεσπα η Υγεία πέθανε εδώ και καιρό....
 

akaliptos69

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Θα μπορούσε όντως να γίνει αυτό όμως έχω την αίσθηση ότι ο Πάροχος (διαφορετικός για κάθε μηχανογραφικό σύστημα) δεν θα δώσει πρόσβαση επικαλούμενος (πάλι από προσωπική εκτίμηση) θέματα bandwidth και security. Τι να σου πω... αυτές τις εκτιμήσεις έχω κάνει.
 

akaliptos69

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Νέα έκδοση 2.3.9
  • Καινούργια Λίστα Παρόχων Υγείας (Τελ. Ενημέρωση: 04/12/2012).
  • Αναβάθμιση στο UI της εφαρμογής με γραφικά στα πλήκτρα αναζητήσεων.
 

akaliptos69

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Να ευχηθώ σε όλους

Χρόνια πολλά, Καλά Χριστούγεννα με Υγεία και Ευτυχία και σε οικογενειακό και σε προσωπικό επίπεδο.

Σήμερα ανέβηκε το χριστουγεννιάτικο θέμα της εφαρμογής μαζί με ανανεωμένη λίστα παρόχων.
Έχουμε και λέμε λοιπόν:

Νέα έκδοση 2.4.0
  • Καινούργια Λίστα Παρόχων Υγείας (Tελ. Ενημέρωση: 24/12/2012).
  • Χριστουγεννιάτικο Θέμα Εφαρμογής.
 

akaliptos69

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Νέα έκδοση 2.4.3

  • Καινούργια Λίστα Παρόχων Υγείας (Tελ. Ενημέρωση: 14/01/2013).
  • Επαναφορά Θέματος.
  • Νέα & Ανακοινώσεις - RSS Feed.
  • Διορθώσεις Λειτουργικών Προβλημάτων.
  • Μικρές Οπτικές Διορθώσεις.
 

akaliptos69

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Νέα έκδοση 2.4.5
  • Καινούργια Λίστα Παρόχων Υγείας (Tελ. Ενημέρωση: 04/02/2013).
  • Διορθώσεις Λειτουργικών Προβλημάτων στα Νέα.
  • Μικρές Οπτικές Διορθώσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom