Ιταλία Aosta-Χριστουγεννα

driver01

Member
Μηνύματα
230
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
................
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω την γη απο ψηλα!!
Καταλαβαινετε απο τον τιτλο τι ετοιμαζω για Χριστουγεννα.Ειναι εκπληξη, γιαυτο απαγορευονται τα απροοπτα.Δεν εχουμε βγει ποτε εκτος Ελλαδος, ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΔΕΛΦΙΑ!!!!!Αεροπορικως μεχρι που??Οδικως εως ΑΟΣΤΑ πως??Καποιος εαν εχει παει αυτη την εποχη.Αξιζει?Χρειαζεται διαβατηριο?Καινουργια ταυτοτητα???ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΔΕΛΦΙΑ!!!!!:(
 

theomp

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΔΑΝΙΑ - ΝΟΡΒΙΓΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΣΙΑ
Καταλαβαινετε απο τον τιτλο τι ετοιμαζω για Χριστουγεννα.Ειναι εκπληξη, γιαυτο απαγορευονται τα απροοπτα.Δεν εχουμε βγει ποτε εκτος Ελλαδος, ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΔΕΛΦΙΑ!!!!!Αεροπορικως μεχρι που??Οδικως εως ΑΟΣΤΑ πως??Καποιος εαν εχει παει αυτη την εποχη.Αξιζει?Χρειαζεται διαβατηριο?Καινουργια ταυτοτητα???ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΔΕΛΦΙΑ!!!!!:(
;) Φιλε καποια πρωτα στοιχεια για την εκδρομη σου ...
συμπεραινω οτι μαλλον θα ειστε 2 ατομα .... Μπορεις να πας Αθηνα - Μιλανο με την easyjet θα βρεις φθηνα εισητηρια βεβαια αν τα κλεισεις νωρις ... επειτα νοικαζεις ΙΧ ψαχτο για τιμες , κοιτα και στο sait easyjet μπορει να βρεις κατι που σε ενδιαφερει...
Απο εκει εισαι στην κεντρικη Ευρωοη και οι επιλογες σου ειναι παρα πολλες , αναλογα εσυ τι θελεις να δεις και τι εξοδα θελεις να κανεις ....
Μιλανο προς SAMONI Γαλλιας μεσω Αοστας που θελεις ... πολυ καλο για Χριστουγεννα ....
Μιλανο προς νοτια Ελβετια ... Γενευη δες το φοβερο θερετρο ZERMATT οπως και πολλες αλλες πολεις ...
Μιλανο προς Αυστρια ... πολυ ωραιο το Ινσμπουργκ και το SEEFELD 15 km απο το Ινσμπουργκ ....
Εχεις πολλες επιλογες ..δεν ξερω ποσο χρονο διαθετεις για την καθε διαδρομη που προτεινω....
τα παραπανω τα εχω κανει και εγω με παρεα και με δικο μας μεσω πολλες φορες ....
αυτο που ειδα στην πορεια ειναι οτι καλλιτερα να μενεις εξω απο τις πολεις οπως στα μερη π.χ που γραφω παρα μεσα στις πολεις ... αυτο θελει ωρα δεν ειναι του παροντος ....
Η εποχη για εμενα ειναι η καλλιτερη και εγω πηγαινω παντα λιγο πριν τις γιορτες ..πετυχαινω καλες τιμες ..ολα στολισμενα , ατμοσφαιρα σουπερ και κανεις και γιορτες Ελλαδα...
διαβατηριο δεν ειναι απαραιτητο ..θελει ταυτοτητα νεου τυπου .... οσο για Ελβετια που δεν ειναι στην ΕΟΚ δεν υπαρχει θεμα κανουν τα στραβα ματια και σε μας λογο ΕΟΚ ...
καλο ταξιδι .....


ΘΟΔΩΡΗΣ
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Καταλαβαινετε απο τον τιτλο τι ετοιμαζω για Χριστουγεννα.Ειναι εκπληξη, γιαυτο απαγορευονται τα απροοπτα.Δεν εχουμε βγει ποτε εκτος Ελλαδος, ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΔΕΛΦΙΑ!!!!!Αεροπορικως μεχρι που??Οδικως εως ΑΟΣΤΑ πως??Καποιος εαν εχει παει αυτη την εποχη.Αξιζει?Χρειαζεται διαβατηριο?Καινουργια ταυτοτητα???ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΔΕΛΦΙΑ!!!!!:(

Το σκέφθομαι κι εγώ για Πρωτοχρονιά - Φώτα .Για δες τα σχόλια στο "Βοήθεια για τις διακοπές των Χριστουγέννων" . Φυσικά με easy jet για Μιλάνο και από εκεί με αυτοκίνητο. Δες και στο www.skitime.gr όπου θα επιλέξεις Ιταλία και θα δεις τα χιονοδρομικά της με κάποια ξενοδοχεία. Θα ήθελα να μου πεις που θα μείνεις...
Καλά να περάσεις...
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Δες και στο www.j2ski.com . Έχει όλα τα χιονοδρομικά της Ευρώπης . Επιλέγεις τη χώρα , μετά το μέρος που θέλεις και σου βγάζει καταλύματα.
 

fourkas

Member
Μηνύματα
62
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
... που άραγε ...
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβική για ένα μήνα
Έχω κάνει Πρωτοχρονιά πρόπερσι στο Κόμο. Γύρισα λίμνες βορ. Ιταλίας, λίμνη Κόμο και ματζόρε. Ηταν να ανέβω και πιο πάνω προς saint moritz (για βόλτα όχι για σκι διότι δεν έχω ιδέα) αλλά δεν μπόρεσα.
Οι μέρες ήταν 4ν/5μ με διαμoνή στο Κόμο και με μια απίστευτη Πρωτοχρονιά που θα την θυμάμαι για πολύ καιρό.
Εισιτήριαγια Μιλάνο από Θεσ/νικη ( τα ειχα ακριβοπληρώσει λόγω καθυστερημένης κράτησης) , αυτοκίνητο για 4 μέρες 200euros (σιχτ), δωμάτιο από gtahotels με 100euro/night.
Αναλόγως με τις μέρες κάνεις και τις άλλες επιλογές που λέει ο Θοδωρής.
Εγώ προσωπικά ήθελα να περάσω πιο χαλαρά σε χωριουδάκια και έτσι δεν είχα πολλά χιλιόμετρα.
δεν θα ξεχάσω: την Ασκόνα (εκείνη την ηρεμία της λίμνης τη θυμάμαι ακόμα), το belagio, η βίλα του clooney (! :) ), η ομίχλη στον αυτοκινητόδρομο, το Λουγκάνο, τα πυροτεχνήματα, τις βόλτες στο Μιλάνο χμ..χμ έχει κι άλλα , αλλά δεν είναι της ώρας.

{ ... ωραία ήταν ρε γμτ )
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Μιλανο προς νοτια Ελβετια ... Γενευη δες το φοβερο θερετρο ZERMATT οπως και πολλες αλλες πολεις ...

ΘΟΔΩΡΗΣ
Θεοδωρε εισαι ο αποκλειστικα υπευθυνος.....για το μεθεπομενο χεμερινο μου ταξιδι την πρωτοχρονια του 2009.
σε ευχαριστω
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
exeι μεινει κανεις στο zermatt ή καπου εκει γυρω να μου προτεινει καταλυμμα ?
οι μηχανες αναζητησης δινουν εξαιρετικα περιορισμενο αριθμο επιλογων για 1/1/10
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
exeι μεινει κανεις στο zermatt ή καπου εκει γυρω να μου προτεινει καταλυμμα ?
οι μηχανες αναζητησης δινουν εξαιρετικα περιορισμενο αριθμο επιλογων για 1/1/10
αφήνεις λονδινο.. βιέννη και ψαχνεις άλλο προορισμό?
για πές το προγραμμα σου να παρουμε καμμιά ιδέα..γιατι εχουμε ξεμεινει για τα χριστουγεννα 2009....
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
αφήνεις λονδινο.. βιέννη και ψαχνεις άλλο προορισμό?
για πές το προγραμμα σου να παρουμε καμμιά ιδέα..γιατι εχουμε ξεμεινει για τα χριστουγεννα 2009....
ειχα(αοριστος χρονος:()σκοπο να μεταβω με aegean kai na γυρισω με easy πρωτοχρονια ανημερα για 6 διανικτερευσεις.
προσγειωση malpensa.ενοικιαση για 4 μερες μεσω avis ενος ford focus sw sth timh των150 eyrv μαζι με αλυσιδες .
μιλανο zermatt 180km περιπου 3 ωρες.αρα μεσημερι στο ελβετικο θερετρο για 4 διανυκτερευσεις.στη συνεχεια επιστροφη μιλανο για 2 μερουλες ωστε να ικανοποιηθουν τα ...αγρια καταναλωτικα ενστικτα μανας-κορης και θειας:).
η ζημια εγινε οτι 2 μερες τωρα δε μπορουσα να βρω καταλυμμα στο zermatt.
αναγνωριζω οτι πρωτοχρονια ειναι εξαιρετικα δυσκολη ημερομηνια για χιονοδρονικα θερετρα αυτου του βεληνεκους.
τα λιγοστα που βρηκα ξεφευγαν απο το προυπολογισμο μου.

οποτε κατεφυγα σε κλασσικες λυσεις...
εκλεισα χθες το βραδυ λονδινακι 6 μερες με ba μεταβαση στα 108 ευρω το ατομο κομπλε και επιστροφη στις 6/1 easy me 55 ευρω το ατομο.
προτεινα και ρωμη λογω της καταπληκτικης τιμης της easy αλλα η γυναικα θελει να παμε το επομενο καλοκαιρι.
αν σου βγει ιωαννα να ξερεις οτι ειναι καταπληκτικα .....
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
ειχα(αοριστος χρονος:()σκοπο να μεταβω με aegean kai na γυρισω με easy πρωτοχρονια ανημερα για 6 διανικτερευσεις.
προσγειωση malpensa.ενοικιαση για 4 μερες μεσω avis ενος ford focus sw sth timh των150 eyrv μαζι με αλυσιδες .
μιλανο zermatt 180km περιπου 3 ωρες.αρα μεσημερι στο ελβετικο θερετρο για 4 διανυκτερευσεις.στη συνεχεια επιστροφη μιλανο για 2 μερουλες ωστε να ικανοποιηθουν τα ...αγρια καταναλωτικα ενστικτα μανας-κορης και θειας:).
η ζημια εγινε οτι 2 μερες τωρα δε μπορουσα να βρω καταλυμμα στο zermatt.
αναγνωριζω οτι πρωτοχρονια ειναι εξαιρετικα δυσκολη ημερομηνια για χιονοδρονικα θερετρα αυτου του βεληνεκους.
τα λιγοστα που βρηκα ξεφευγαν απο το προυπολογισμο μου.

οποτε κατεφυγα σε κλασσικες λυσεις...
εκλεισα χθες το βραδυ λονδινακι 6 μερες με ba μεταβαση στα 108 ευρω το ατομο κομπλε και επιστροφη στις 6/1 easy me 55 ευρω το ατομο.
προτεινα και ρωμη λογω της καταπληκτικης τιμης της easy αλλα η γυναικα θελει να παμε το επομενο καλοκαιρι.
αν σου βγει ιωαννα να ξερεις οτι ειναι καταπληκτικα .....
οποτε πάλι λονδίνο....το εψαξα λιγο χτες βραδυ και πραγματι για 26/12-31/12 που συνηθως ταξιδευω μεσα στις γιορτες και δεν υπηρχε τιποτα στο zermmat..
δεν το βλεπω...ισως το κάνω αργοτερα με καλυτερες καιρικές συνθήκες μιας και δεν ειμαστε των χειμερινών σπορ..βεβαια μου αρεσει πολυ το χιονισμενο τοπίο...
δεν ξερω τι θα κανω χριστουγεννα.. το αλλο ζευγαρι μαλλον δεν ακολουθεί φετος...
θα παω στην Πόλη αρχες οκτωβριου μαζί τους...και το ψάχνω...μπορεί να μεινω και αθήνα τελικα...
ναι η eazy εχει πολυ καλή τιμή για ρώμη..αλλα πηγα περσυ..ελεγα μηπως προσγειωθω ρώμη και μετα παω καπου κοντα με τρενο π.χ φλωρεντια...δεν ξερω αν αξιζει όμως χριστουγεννα...θα δουμε...
καλο καλοκαιρι mio...να περασεις καλα στην βαρκελωνη...εγω τωρα την εχω αραξει στο εξοχικό στην παραλια μαραθώνα...μπανακι..ηλιο και τσιπουράκι με φίλους...
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
εγω αυριο το πρωι θα παω στο εξοχικο στο πορτοχελι γιατι σημερα εκτελω χρεη ψηστη σε φιλικο σπιτι το βραδυ..οποτε κατα τις 4 ξεκινω να αναβω φωτια να μπουν τα κοντοσουβλια κλπ:clap:.
παντως ρωμη και εμενα χριστουγεννα δε μου κανει κλικ...
ειχα την ελπιδα να βρεις τιποτα εσυ ως μεγιστο λαγωνικο:bleh: νατοχουμε οδηγο για του χρονου αλλα ...το zermatt ανθισταται:haha:
 

taxidiara!

Member
Μηνύματα
170
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
για το chamonix επειδη πηγα πηγα περυσι και μου αρεσε πολυ κοιταζα πως θα γινοταν να ξαναπαω...εδω διαβαζω μεσω μιλανου..αθηνα-γενευη και απο κει υπαρχει και συγκοινωνια που σε παει chamonix..αυτος ο τροπος δεν συμφερει?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.269
Μηνύματα
885.788
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
GThan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom