ΗΠΑ Bοηθεια για Nεα Yορκη

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Μπορεί και 4:30 να είστε τακτοποιημένοι και να βγείτε για μπαρότσαρκα! Που σημαίνει κάτι παραπάνω από μια απλή βόλτα στην Τimes Square.

Μια χαρά είναι το πρόγραμμα (αν και συνήθως ότι σχεδιάζουμε δεν μας βγαίνει). Μια απλή συμβουλή μόνο, αφού θέλετε να δείτε αρκετά μουσεία, ψάξτε αν κάποιο από αυτά έχει φρι εντρανς κάποια συγκεκριμένη μέρα και δεύτερον να προτιμήσετε να δείτε τα μουσεία βροχερές μέρες.

Αφού θα κάτσετε όπως μας λες 12+ μέρες κανονίστε να πάτε 2-3 μονοήμερες. (Washington, Boston, Philadelphia ή και ακόμη καταρράκτες Νιαγάρα)
 

SocialNetUsr

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Μια συμβουλή και από εμένα που είμαι τώρα στην Νέα Υόρκη . . . .

Στα μουσεία να πας την ώρα που ανοίγουν, έχει λιγότερο κόσμο.
Επίσης όταν βρέχει να ξέρεις ότι όλοι τότε επιλέγουν τα μουσεία , το βιωσα εχθές στο Moma που είχα και εγώ την ίδια ιδέα
 

Monfilsaki

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϋλάνδη
Μπορεί και 4:30 να είστε τακτοποιημένοι και να βγείτε για μπαρότσαρκα! Που σημαίνει κάτι παραπάνω από μια απλή βόλτα στην Τimes Square.

Μια χαρά είναι το πρόγραμμα (αν και συνήθως ότι σχεδιάζουμε δεν μας βγαίνει). Μια απλή συμβουλή μόνο, αφού θέλετε να δείτε αρκετά μουσεία, ψάξτε αν κάποιο από αυτά έχει φρι εντρανς κάποια συγκεκριμένη μέρα και δεύτερον να προτιμήσετε να δείτε τα μουσεία βροχερές μέρες.

Αφού θα κάτσετε όπως μας λες 12+ μέρες κανονίστε να πάτε 2-3 μονοήμερες. (Washington, Boston, Philadelphia ή και ακόμη καταρράκτες Νιαγάρα)
Το σκεφτόμαστε η αληθεια ειναι,ακομα βέβαια δεν εχουμε ψάξει τπτ και μάλλον θα το δουμε εκει απλά δε θελουμε να χάσουμε πολλές ώρες σε λεωφορεία !
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
310
Likes
169
Προσγειωνομαστε 2 το μεσημερι JFK οποτε δε θα θελουμε 3-4 ωρες να ξεμπερδεψουμε με μεταφορα προς ξενοδοχειο να τακτοποιηθουμε κτλ??
ιδανικη ωρα θα ελεγα! ναι ενα 3 ωρο στο αεροδρομιο σιγουρα θα το φατε! εγω ειχα πρωσγειωθει 16.00 και στο ξενοδοχειο εφτασα 20.00
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Το σκεφτόμαστε η αληθεια ειναι,ακομα βέβαια δεν εχουμε ψάξει τπτ και μάλλον θα το δουμε εκει απλά δε θελουμε να χάσουμε πολλές ώρες σε λεωφορεία !
εμεις πηγαμε Washington με αεροπλανο ( 11:00 ήμασταν κέντρο ) και γυρισαμε NY με το τελευταίο λεωφορείο στις 20:00. οπότε εχεις αρκετές ώρες
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Έφτασε λοιπόν και η δίκη μου ώρα γι αυτο το ταξίδι ! Επειδή οχι μονο ειναι το πρώτο μου μακρινό ταξίδι αλλα ειναι και όνειρο ετών θα ήθελα να σας πω το πρόγραμμα που εχω σκεφτεί να μου πείτε τη γνώμη σας :
1η μέρα : φτάνουμε μεσημέρι όποτε το αφήσαμε χαλαρά να κινηθούμε Times Square και βόλτα στα τριγύρω
2η μέρα : ESB ,βόλτα τριγύρω και Moma
3η μέρα : upper east side , Met museum και το απόγευμα εχουμε κλείσει θέατρο
4η μερα: Central Park , μουσείο φυσικής ιστορίας και απόγευμα Top of the Rock
5η μερα : Ellis island - lower Manhattan (9/11, Wall Street ) Brooklyn bridge
6η μερα : China town, little Italy , απόγευμα εχουμε κλείσει όπερα
7η μερα : Woodbury
8η μερα : ειναι thanksgiving όποτε το θα το δουμε τότε
9 ημέρα : Black Friday βόλτα σε μαγαζιά
Απο εκει και μετά εχουμε ακομα 4 μερες αλλα δεν εχουμε βάλει κατι γιατί θα μαστε με παρέα όποτε θα το δουμε και μαζί τους.

Θα αλλάζατε κατι στο πρόγραμμα αυτο αν ναι τι; Γενικά στα πλάνο εχουμε ακομα οπωσδήποτε high line ,Harlem ,Brooklyn. Τι θα προσθέτατε και τι θα αφαιρουσατε;;;; Ευχαριστω εκ των προτέρων !
Ναι,να προσθεσετε το High Line! Γενικά να ξερεις οτι στα μουσεια θα πρεπει να αφιερωσεις πολυυυ χρονο,αν θες να δεις οσα περισσοτερα μπορεις,και καλυτερα θα ειναι να πηγαινατε εκει απο το πρωι για να εχει και λιγοτερο κοσμο,οσο ειναι δυνατον δηλαδη. Καλα να περασετεε :clap: Η Νεα Υορκη ειναι υπεροχος προορισμος και αν πας μια φορα θα θες σιγουρα να ξαναπας.Εγω ειχα παει περσι τετοια εποχη και αν ολα πανε καλα,θα παω συντομα ξανα :D
 

Monfilsaki

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϋλάνδη
Ναι,να προσθεσετε το High Line! Γενικά να ξερεις οτι στα μουσεια θα πρεπει να αφιερωσεις πολυυυ χρονο,αν θες να δεις οσα περισσοτερα μπορεις,και καλυτερα θα ειναι να πηγαινατε εκει απο το πρωι για να εχει και λιγοτερο κοσμο,οσο ειναι δυνατον δηλαδη. Καλα να περασετεε :clap: Η Νεα Υορκη ειναι υπεροχος προορισμος και αν πας μια φορα θα θες σιγουρα να ξαναπας.Εγω ειχα παει περσι τετοια εποχη και αν ολα πανε καλα,θα παω συντομα ξανα :D
Ναι θα πάμε σίγουρα απλά περιμένουμε να δουμε και το πρόγραμμα των παιδιών που θα έρθουν! Ναι οπως φαινεται τα μουσεία θα τα μετακινήσουμε στα πρωινά για να εχουμε ώρα! Σ ευχαριστω πολύ, εύχομαι να πας σύντομα!
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
4.033
Αγώνα ΝΒΑ δεν βλέπω στο πρόγραμμα. Must ακόμα και αν δεν εχετε ουδεμία σχέση με την σπιριάρα.
 

jokos_31

Member
Μηνύματα
73
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδια
Εχει 2 μερες που γυρισα απο Νεα Υορκη... Το ΜΕΤ και το ΑΜΝΗ ειναι τεραστια μουσεια... Εγω απο καποια φαση και μετα βαρεθηκα, κοιταξτε μηπως μπορειτε να το σπασετε σε 2 μερες το καθε μουσειο αν θελετε να το γυρισετε ολο...
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ονειρεμένο Ταξίδι
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Καλησπερα παιδια!
Θελω την βοηθεια σας...ειμαστε σε σκεψεις για να ταξιδεψουμε στην περιφημη Νεα Υορκη για τις γιορτες των Χριστουγεννων, οποτε και ψαχνουμε αεροπορικα και ξενοδοχεια.
Αφετηρια μας η Φρανκφουρτη και το ποσο που διαθετουμε ειναι 3000 τα 2 ατομα με αεροπορικα και διανυκτερευσεις τουλαχιστον με πρωινο.
Μπορει καποιος να με βοηθησει η τουλαχιστον να μου πει αν εχω ελπιδες να βρω κατι η μηπως να στραφω σε αλλον προορισμο;
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλησπερα παιδια!
Θελω την βοηθεια σας...ειμαστε σε σκεψεις για να ταξιδεψουμε στην περιφημη Νεα Υορκη για τις γιορτες των Χριστουγεννων, οποτε και ψαχνουμε αεροπορικα και ξενοδοχεια.
Αφετηρια μας η Φρανκφουρτη και το ποσο που διαθετουμε ειναι 3000 τα 2 ατομα με αεροπορικα και διανυκτερευσεις τουλαχιστον με πρωινο.
Μπορει καποιος να με βοηθησει η τουλαχιστον να μου πει αν εχω ελπιδες να βρω κατι η μηπως να στραφω σε αλλον προορισμο;
Για πόσες μέρες μιλάμε;
Αεροπορικά μπορείτε να βρείτε με 500-700 ευρώ το άτομο ανάλογα τις ημερομήνιες. Για ξενοδοχείο, να ξέρετε ότι το πρωινό στην Αμερική σπάνια συμπεριλαμβάνεται στην τιμή της διαμονής (εκτός από συγκεκριμένες αλυσίδες όπως Residence Inn, Hampton) όπως και πως αν θέλετε να συμπεριλάβετε τη νύχτα της παραμονής πρωτοχρονιάς ετοιμαστείτε να ξηλωθείτε αναλόγως. Διαφορετικά πιστεύω, ανάλογα με τις ανέσεις και τον αριθμό των διανυκτερεύσεων, κάτι μπορεί να βρεθεί στα χρήματα που διαθέτετε.
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ονειρεμένο Ταξίδι
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Για πόσες μέρες μιλάμε;
Αεροπορικά μπορείτε να βρείτε με 500-700 ευρώ το άτομο ανάλογα τις ημερομήνιες. Για ξενοδοχείο, να ξέρετε ότι το πρωινό στην Αμερική σπάνια συμπεριλαμβάνεται στην τιμή της διαμονής (εκτός από συγκεκριμένες αλυσίδες όπως Residence Inn, Hampton) όπως και πως αν θέλετε να συμπεριλάβετε τη νύχτα της παραμονής πρωτοχρονιάς ετοιμαστείτε να ξηλωθείτε αναλόγως. Διαφορετικά πιστεύω, ανάλογα με τις ανέσεις και τον αριθμό των διανυκτερεύσεων, κάτι μπορεί να βρεθεί στα χρήματα που διαθέτετε.
Σκεφτομαστε να ξεκινησουμε στις 23.12 και να επιστρεψουμε 31.12 αλλα προσοχη πρωτοχρονια θελουμε να κανουμε πανω στο αεροπλανο ετσι για αλλαγη!
Σε τι περιοχες να ψαξουμε ξενοδοχειο ωστε να ειμαστε και κεντρικα και να μην ξηλωθουμε;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.526
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom